inka19,
Az elhunyt és házastársa közösen lakott lakást fele-fele arányban öröklik a gyermekek, természetesen az elhunyt részét, tehát az ingatlan 1/4 - 1/4 része lesz az övék fejenként. Az özvegy férj haszonélvezetet kap a gyerekek részére élete végéig.
Minden más hagyatéki vagyont - tehát ami elvileg az elhunyt tulajdona volt, és bekerül a hagyatéki leltárba - hárman közösen örökölnek, a férj és a két gyerek, 1/3-at fejenként.
A férj nevén lévő bankszámla és megtakarítás nem kerül bele a hagyatékba, mert az elhunyt halálakor nem volt a nevén. De ez nem jelenti azt, hogy a gyermekeknek nem lehet igénye. Harminc év együtt élés után valószínűsíthető, hogy ez a bankszámla a házastársi közös vagyonba tartozik, csak az elhunyt az "nyilvántartáson kívüli" tulajdonosa.
Ezért elvileg lehetséges, hogy a két gyereknek járna az édesanya halála napján érvényes egyenleg 1/6-1/6 része. (Fele eleve a férjé, a maradékot hárman öröklik a fentiek szerint).
A gyermek, vagy gyermekek kérhetik a férjet, hogy fizesse ki nekik ezt az összeget. Ha erre nem hajlandó, akkor pert kell indítani ellene. Ilyenkor a férj bizonyíthatja, hogy ez az ő különvagyona valamiért (örökölte, ajándékba kapta), ha ezt nem tudja, akkor ki kell majd fizetnie a gyerekeket.
Ha a viszony normális, beszéljenek róla elsőre. Ha nem az, és a gyerek(ek) akarják azt a pénzt, akkor egyszerűbb egy tértivevényes levélben igényt küldeni az özvegynek, határidővel, az elutasításra indoklást kérni, a határidő eredménytelen elteltére per indításának kilátásba helyezésével.