Örökösödési adó


kiábrándult # 2005.04.27. 05:48

Az ingatlaneladásból származó jövedelem után kell adót fizetni. A jövedelmedet úgy számolod ki, hogy a most kapott pénzből levonod azt az összeget, amit az ingatlanrészed értékeként megállapított az illetékhivatal, amikor örökösödési illetéket szabott ki neked. Ezt a számítást módosítani kell akkor, ha az ingatlan szerzése és eladása között több év telt el, a pontos százalékokat nem tudom fejből, de a személyi jövedelmadó bevallásodhoz adott tájékoztatóban benne vannak - meg az egész jövedelemszámítási mód is. Az így kiszámított jövedelem alapján vagy adót fizetsz, vagy lakásszerzésre fordítod - ha jól tudom, az eladás előtt egy évvel vett lakás is számít.

berki gin # 2005.04.26. 07:20

T. Forum!
Szüleim elváltak, Apám újra nősült, építettek egy családi házat, született egy fiuk.
Apám 11 éve meghalt, így örököltük a részét. Apám felesége most jelentkezett, hogy esetleg kifizetne. Mivel ingatlanból származó örökségről van szó, úgy tudom, hogy akkor nem kell adót fizetni utánna, ha ingatlanba fektetem. Kérdésem az, hogy hány % adót kell fizetnem, ha nem ingatlanba rakom a pénzt. Most vettem fel lakáshitelt, és ha abba fizetem bele, szerződésmódosítást kellene csináltatnom, ami nem kevés pénz, amúgy az összeg nem változtatná jelentősem a havi törlesztőrészletemet. Szívesebben költeném pl. a lakás bebútorozására. Kb. másfél millió forintról lenne szó.

Köszöszöm
Gina

Bubó # 2004.04.27. 21:33

Egyetértek: sumákol a sógornő.
Számla, fizetési meghagyás, fizetési felszólítás, vagy valami kellene, a csekk mellé.
Ezek nélkül szívatás-szaga van a dolognak.
Üdv.

Palibácsi # 2004.04.26. 18:51

Először is köszönöm a hozzászólásokat!
A lakás az magántulajdon, a közösköltséget pedig édesanyánk rendszeresen fizeti. A sógornőm az aki a pénzt követeli (örökösödési adó címén) ! Egyre jobban beigazodik a gyanúm hogy át akar verni.
Az illetéket már befizettük az Illetékhivatalnak.

Zoltán György # 2004.04.26. 04:47

Ez valami Költségszámla lehet a Társasház kezelő Rt-től.
Pali bácsi, a fenntartással kapcsolatos költségeket mindig a "lakó" fizeti!!!
Jelen esetben a haszonélvező!
Mond meg, hogy kifizeted, de akkor kéred a haszonélvezet korlátozását!

Bubó # 2004.04.25. 21:07

Ez a „bérházi lakás” önkormányzati lakást jelent, vagy magántulajdont?
A kérdéseddel pedig az a probléma, Pali bácsi, hogy öröklés esetén illetéket kell fizetni, nem adót.
A Földhivatal felé pedig általában semmit nem kell fizetni.
Még a földhivatali bejegyzési költséget is az Illetékhivatal szedi be.
Üdv.

Palibácsi # 2004.04.25. 11:42

Tisztelt Fórum!

2001-ben meghalt édesapánk.
Báttyámmal közösen örököltünk egy 2 szobás bérházi lakást fele-fele alapon. Jelenleg édesanyánk él benne mint haszonélvező. Mivel én külföldön élek és testvérem is hosszabb ideig külföldön tartózkodik, meghatalmaztam sógornőmet
a felmerülő dolgok intézéséhez. Idáig fizettem mindent amit ő mondott de most felmerült a gyanúm hogy át akar verni.
Azt állítja hogy ismét be kell fizetni 80.000Ft-ot(FEJENKÉNT) örökösödési adóként a miskolci földhivatalnak. Ha mondom hogy küldje el a kiértesítést a befizetendő összegről akkor azt mondja hogy csak csekket kapott értesítés nincs. De ami a legjobban meglep hogy a csekken az
áll :Számlatulajdonos számlaszáma, neve:

11734004-20432308
MISKOLCI INGATLANGAZD.RT.ezekkel nekünk semmi teendőnk nincs.
Az lenne a kérdésem Kell-e a Földhivatalnak
örökösödési adót fizetni ? Ki és hogyan állapítja meg mikor és mennyit kell fizetni?
Tisztelettel Palibácsi