tartásdíj különélő férjtől


ZFKATA # 2004.05.20. 12:10

Éppen készülünk elválni, a férjem már elköltözött. Milyen intézkedésekre van szükség, hogy a munkahelye már mostantól, a válás jogerős kimondásáig is átutalja nekünk a fizetéséből a tartásdíjat? Az sajnos nem működik, hogy ő maga kifizesse kézpénzben, mert adósságai miatt annyit vonnak tőle, hogy a maradék csak az alig megélhetésére elég. Azt tudom, hogy ítélet után a fizetéséből először nekem fizetnek majd, a maradékból kapnak a hitelezők, de addig is szükségünk lenne a pénzre, és ha mindenben meg is egyezünk, akkor is hónapok múlva lesz csak ítélet. Megköszönöm, ha tud valaki segíteni.

Kincs # 2004.05.20. 17:47

Szia!:)
Nem akarlak elkeseríteni, de ameddig jogerős végzés (ha megegyeztek) vagy ítélet (ha nem) ki nem mondja a tartásdíjat, addig nem lesz tartásdíjad. Mert az ítélet/végzés kell hozzá (anélkül nem utalja neked a munkahely), addig meg önként fizethetne, de pont te írtad, hogy nem tud..:(
Arra már van lehetőség (és kérd is!), hogy amikor beadod a válópert+kéred a tartásdíjat, akkor visszamenőleg talán 6 hónapra még kérheted a megállapítását. De ebben nem vagyok biztos.
Üdv

ZFKATA # 2004.05.21. 06:16

Azóta kapzam máshol egy választ, beírom, hátha jól jön még valakinek: bíróságtól keresetbeadással egyidejűleg gyermektartási díj ideiglenes intézkedéssel történő megállapítását kell kérnem.

szebe # 2004.05.21. 12:59

Ha esetleg a férjed mégsem tudna fizetni, akkor lehetőség van a gyermektartásdíj állam általi megelőlegezésére. A feltételeről érdeklődj az illetékes gyámhivatalban.
Ezt elősorban azok igényelhetik, akik részére a bíróság tartásdíjat állapított meg, de a kötelezett nem tud teljesíteni. 1997.évi XXXI. tv 22-24.§.

derill # 2004.06.15. 11:07

visszamenőleg 6 hónapra kérhető a tartásdij, ez biztos. Kivétel, ha a jogosult tudja bizonyitani, hogy a követelés érvényesitésében mulasztás nem terheli (Családjogi Törvény 68. § (2) bekezdés)


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

hkaty # 2004.07.13. 18:46

Sziasztok!

Tényleg csak hat hónapig lehet visszamenőleg követelni a tartásdíjat?
Mivel a páromtól akkor kicsaltak 17 havi tartásdíjjat. Ugyanis az apasági per után (nem volt bizonyított, hogy a páromé a gyermek, egyéjszakás kaland volt) az anya ügyvédje kérte a visszamenőleges tartásdíjat, ami pont 17szerese az 1 havi tartásdíjnak. Ilyen esetben lehet-e valamit tenni, esetleg csalás, vagy jóhiszeműség címén. Ugyanis egy egyszerű ember, aki életében talán egyszer áll bíróság elé honnan tudná mikor mivel "verik" (bocs a kifejezésért) át. Sőt a bírósági végzésen egy csomó olyan dolog szerepel, amibe nem is egyezett bele a párom. Csakhát mit tud tenni az ember, vagy meghúzza magát, vagy mégtöbb pénzébe fog kerülni. Egyébként van egy ismerősünk, aki jártas a végrehajtásban és azt mondta, hogy nem tudnak elvenni tőle semmit ( ha netán nem fizet), ugyanis egy autón kívűl nincs semmije, még bejelentett munkahelye se.
Előre is köszi a válaszotok.

derill # 2004.07.14. 10:22

Nem. A jogszabály ugy szól, hogy: hat hónapnál régebbi időre tartási követelést csak akkor lehet visszamenőleg érvényesiteni, ha a jogosultat a követelés érvényesitésében mulasztás nem terheli.

Itt tehát nyilván az apasági per miatt nem terhelte felelősség az anyát - kérdés mikor inditotta az eljárást. Tehát ha a gyermek megszületett, és ő azonnal kérte a perinditást, nem ő a hibás, hogy később lett eredmény. Egy apasági per átlagban 1-1,5 évig tart, tehát a döntéskor a gyermek másfél éves körül van. Ha megállapitják az apa apaságát, akkor a gyermek születéséig visszamenőleg kell tartásdijat fizetnie ebben az esetben.

"nem volt bizonyított, hogy a páromé a gyermek, egyéjszakás kaland volt)"
Mivel megállapitották, hogy ő az apa, mégiscsak bizonyitott hogy az övé a gyermek. Egyéjszakás kalandból is születhet ugyanis gyermek, ha ő nem akart volna gyermeket, talán óvszert kellett volna huznia. Ha nem tette, az az ő baja, viseli a következményeit. Akármilyen "egyszerü ember" azt nyilván már akkor is tudta, hogy a közösülés következménye terhesség lehet, annak következménye gyerek, annak következménye az, hogy a gyereket el kell tartani.

Tehát itt szó nincs átverésről. Egyszerüen könnyelmü volt, és felvállalta a kockázatot.

Elvenni tőle nagyon is el tudnak, például is az autót. Ezen felül tartás elmulasztása miatt lecsukhatják, tehát a szabadságát. Ráadásul elég felelőtlen, ha a saját gyerekéről nem gondoskodik. Megelőlegezheti ugyan az állam a tartásdijat, de a megelőlegezett összeget neki vissza kell fizetnie az állam részére, ráadásul kamatokkal együtt. Ha folyamatosan végrehajtási cselekményeket folytatnak, akkor pedig soha nem fog elévülni, mihelyt lesz neki valami jövedelme vagy vagyona, levonják.

Ha pedig nem helyezkedik el, csak azért, hogy elkerülje a fizetést, nem fog tudni biztonsággal családot alapitani (hisz rendszeres jövedelem nélkül az felelőtlenség), semmiféle vagyont nem tud szerezni, mert lefoglalhatják, és nem tud bejelentve dolgozni (tehát nem lesz jogosult nyugdijra, betegsége esetén táppénzre).

Tehát javaslom, hogy kezdje ujragondolni az életét és fizetni a tartásdijat rendesen.

Magyarországon mindent lehet, bármilyen hibát el lehet követni, de viselni kell a következményeket. Volt egy felelőtlen kapcsolata, és ez az eredmény. Örüljön neki, hogy "csak" gyereke lett és nem egy halálos virust szedett össze. Annak aztán mondhatná, hogy nem igy akarta.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu