öröklés, haszonélvezet


Senki # 2004.08.12. 13:35

Kedves Asztaltársak!

Jogi eligazítást kérnék az alábbi esetre és általánosan is.

Van a feleség aki lakás ingatlan tulajdonosa.
Ugyanarra a lakásra a szüleinek holtigtartó haszonélvezeti joga van de jure. De faktó a feleség használja.

Feleség halála végrendelet hiányában esetén a törvényes öröklés szerint a férj szerez haszonélvezeti jogot.

Ilyenkor ki gyakorolhatja a haszonélvezeti jogot szülők vagy a férj. Mi alapján dől ez el?

Az egyik vagy mindkét szülő halálával feléled-e a férj haszbonélvezeti joga.

Általánosan.
Egy dologra több különböző haszonélvezeti jog keletkezik.

Ki gyakorolhatja a haszonélvezetet, esetleg megosztják?

Mi számít ilyenkor?
a jog keletkezési ideje
keletkezés jogalapja
bírtokon belüliliség
vagy a bíróság dönt.

Van e jogszabály, gyakorlat ami eligazít ilyenkor? Mi az?

Köszönettel.

szajbertattila # 2004.08.08. 19:40

Hogy pontosan hogyan volt, ahhoz ismerni kellene az önkormnyzati rendeletet, de az biztos, hogy nagyon kedvező áron lehetett megvenni.

Szerintem erkölcsileg abszolut jogosak az igényeid, ezt pontosan tudod te is, ha egyszer ez ennyire bánt. És az is természetes, hogy ki akarsz állni magadért - vannak helyzetek, amikor ki is kell, ettől nem önző, és kapzsi az ember. Igenis lehetnek ilyen igényei és másfajta igényei is - és az jogos, ha ezekért harcol.

Hogy ez az igény jogilag mennyire támogatható, arról már kifejettenm a véleményem, amikor a perindításról írtam (ki indíthat pert), de ezt az ügyvédeddel kell megbeszélnetek. Én csak végső esetben gondolkodnék perben - de akkor biztos megindítanám. A bátyádnak peren kívül is megadta a nővéred amit akart (bár ez nem került eddig sokba, csak egy ígéretbe) - de ebbe biztos belejátszott az is, hogy a bátyád kiborította bilit, és határozottan kérte, ami kell neki. Meg fogja adni neked is szerintem.

Juditta # 2004.08.08. 15:22

Bátyám mint az igazság bajnoka, átállt. Nővérem megígérte neki, hogy csinál egy papírt neki, hogy hóttáig ott lakhat a gyerekei jövőjére nem gondol. Én vagyok a kapzsi önző, aki békétlenkedik. " Nővérem vette meg a házat, annak idején, hogy ne legyen a szomszédé...... az övé"! mondja a bátty, nekünk nem jár senmi. Anyám csak hápog. Kéemszépenkéremszépen mindenki, aki olvassa, etikailag ez így helyén való? Nem akarok többet, mint ami jár nekem.....családon belül is...aki jó időben volt jó helyen....a 1990-ben 260 ezerért megvett ház, amely most 26 milliót ér...csupán egy jó befektetés volt?
Avagy az az enyém amit "megharcolok" magamnak! Hogy van ez?
Attila, ha tudod a volt "Tanács" milyen feltételekkel kínálta eladásra a tanácsi bérlakásokat.....van a bérlő, bérlőtársak stb..
legálisan megveheti családtag is, idegen is?
Hogy van ez.....volt ez?
Valószínűleg ez igen kedvezményes ár lehetett akkoriban is, ami a bérlőknek szólt, nem? Köszönettel:Juditta

szajbertattila # 2004.08.04. 20:57

de végülis mi volt a baja nővérednek? nyugodtan megmondhatod neki, hogy már nagyok vagytok, eleged van a régi felállásból, és nektek is jár a részetek - és most nem hagyjátok magatokat. Igazodni fog a dologhoz, meglátod...

Ha a nemteljesítés miatt indulna a per, akkor csak anyukád jogosult megindítani, de ha arra alapozol, hogy szerződés színlelt (soha nem volt szó tartásról), és a semmissége miatt perelsz, akkor szerintem, mint érdekelt te is megindíthatod. És ha anyukád elmegy tanuskodni - akkor ott biztosan ki fog derülni minden, mert ha most nem állt csak az egyik gyereke pártjára, akkor a bíróságon se fog ... azaz nem fogja azt hazudni, hogy rendesen kapta a tartást. A bátyád meg melletted van - ő lesz a másik fontos tanú...

remélem, hogy ez az ügy nem jut el a bíróságig, megoldódik házon belül - szerintem van rá esély. Most megvolt az első nagy összecsapás - van rá esély, hogy engedni fog a nővéred, de arra kérd meg ügyvédet, hogy segítsen megfogalmazni egy korrekt és reális, de mindeképpen konkrét kérést (azaz azt, hogy pontosan mit is akarsz vagy akaratok a bátyáddal). HA a nővéredben benne van a gondoskodó testvér, akkor valószínúleg ki fog jönni belőle - csak idő kérdése.

Juditta # 2004.08.04. 19:34

No hát kiborult az a bizonyos edényzet, furcsamód nem is a jelenlétemben. A bátyámat fölhomályosítottam a minap, aki azt mondta magáról, hogy ő haszonélvező stb. stb. és neki itt joga van...............,
hogy jogilag ő neki ugyanúgy nincs joga semmihez sem mint nekem és itt nem lesz végrendelkezés. Kérdőre vonta a nővéremet és összeült a "család" nélkülem.
A nővérem felhívott kemény számonkérő hangon, hogy miket beszélek én itt, és bombázott a kérdésekkel, írtó agresszív volt.
Ugyanaz a gyerekkori felállás, én vagyok az egyetlen "gondolkodó" és ők felsorakoznak velem szemben...anyám ide is egy kicsit és oda is, közben a nővérem a nyomaték kedvéért belevág a legkedvesebb ruhámba.
Anyám irtó kedves és azt mondja, hogy a szerények üdvözülnek. Glória Rám!
Az ügyvéd azt mondta az anyámnak kell indítani az életjáradéki szerződés felbontását.
Na akkor...megnézhetem magam. Egyik héten akarja felbontani, másik héten nem.
Indíthatom én is az életjáradék felbontását ?
Szerencsére a legfőbb "adut" az életjáradék fizetés hiányát nem mondtam el neki.

Hát üdv. Mindenkinek, szia Attila!

szajbertattila # 2004.07.24. 16:48

Hajrá Juditta:-)

Juditta # 2004.07.24. 13:13

Kedves Attla és mindenki!
Úgy megy a dolog mint a karikacsapás.
" Csak úgy" beírtam az ügyet az egyéni ügyvédkeresőbe és már jelentkezett is az ügyvéd időponttal együtt. Éveket tipródtam! Kerestem is a megoldást, de olyan volt, amikor az ember elakad az erdőben a sűrű fák és bokrok között. Most me minden olyan egyszerű, szinte maguktól nyílnak ki a kapuk! Tök jó ez a jogi forum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Köszönöm

Juditta # 2004.07.23. 08:20

Még egy utolsó!
Ha egy egyéni ügyvéd olvassa, és vállalja az ügyet. Kérem jelentkezzen!!!! A költségeket tudom vállalni.
Ez is egy jelzés lehet, ha valaki jelentkezik erre a feladatra. Időnként meg fogom látogatni a fórumot!

Juditta # 2004.07.23. 08:20

Még egy utolsó!
Ha egy egyéni ügyvéd olvassa, és vállalja az ügyet. Kérem jelentkezzen!!!! A költségeket tudom vállalni.
Ez is egy jelzés lehet, ha valaki jelentkezik erre a feladatra. Időnként meg fogom látogatni a fórumot!

Juditta # 2004.07.23. 08:16

Hali!
Balek vagyok!? Mindenki ezt mondja, hogy hagyom magam. Harmadik éjszaka álmodom valami házzal ami nagyon vonzó, de mindig valahol valami félelmetesen nagy baj van, ma éjjel süllyedt a talaj.
Nem minden a racionalitás, az észérvek.....várok egy történést, "jelet" amelyik fordít engem valami felé. Ez nemcsak félelem a konfrontációtól, de nem akarom "valami" ellenében kierőszakolni.
Ha a boltban azt mondják, vegyem meg a ruhát, mert holnapra nem lesz, akkor azt mondom, hogy ha megveszi más, akkor nem volt az enyém. Persze a jog a pénz nem ilyen - mégiscsak balek vagyok, anyám már a "perben" is benne lenne, mert annyira nem szeretné, hogy egyedül a nővérem fia örököljön. Most már nem zavarlak kedves Attila és Mindenki, csak akkor, ha fontos történés van az ügyben. Ezt még szerettem volna Veletek megosztani! Köszönöm Juditta

szajbertattila # 2004.07.19. 18:18

hello,

vannak ügyvédek, akik társas formában (ügyvédi irodába tömörülve) dolgoznak, s vannak akik egyénien, nem társas formába (mint egyéni vállakozók) ... Ha majd odakerül az ügy, bizutosan találsz majd megfeelőt, ennyire előre nem kell gondolkodni:-)

ami pedig az írást illeti - ha nem akarsz konfrontálódni, akkor ennyit tudtok tenni - ezzel egy kicsit előrébb vagytok, de szerintem ezzel sem lesz könnyű megdönteni az életjáradéki szerződést...

A végerndelet arra a vagyonra vonatkozik, ami az örökhagyó tulajdonában áll a halálakor, viszont ez az ingatlan már most sem édeasanyádé, hanem az életjáradéki szerződés alapjá a hugodé, tehát nem lesz így része a hagyatéknak. És miután az életjáradéki szerződés visszterhes szerződés, ezért az ingatlan még a kötelerész alapjául sem szolgálhat ... szóval őszintén szólva ez nem sokat ér..csak azért mondom, hogy ne a hagyatéki tárgyaláson lepődjetek meg, hogy az inatlent be se vették a hagyatékba...

De ha úgy érzed, hogy ettől leszel nyugodt, és ettől lesz béke, akkor megértem, ha nem mész tovább

Juditta # 2004.07.19. 13:07

Mit jelent "egyéni ügyvéd" Te is vállalnád ezt az ügyet? Ha nem, tudsz-e ajánlani valakit, jó ha minden előre van elkészítve.
üdv Juditta

Juditta # 2004.07.19. 13:04

Kedves Attila és Mindenki!
Nem tudom, hogy meddig terjedhetek a kérdezősködéssel;
De a megvalósítás mezején nem könnyű tenni, mert a nővéremmel ritkén találkozom,
nem szoktunk egymáshoz járni. Összefuthatunk ” véletlenül” anyámnál, akkor nem zárul be előttem
a jóindulat. A bátyám teljesen leépült ehhez. Viszont az anyám megértette. Természetesen a
konfrontációt nem vállalja (82) éves.
Leírta az alábbi végrendeletet, (itt nevek nélkül). Megígértem, hogy csak akkor használom ezt a
papírt, ha a nővérem abszolút tulajdonosként lép fel, pl. bátyámat ki akarja tenni, engem nem engednek a házba.
Van a kertben egy nyári lak, és én ott szoktam tartózkodni nyáron. Egyébként egy közeli lakótelepen lakom.

Végrendelet
xy szül.: xy azt szeretném; hogy gyermekeim öröklése arányosan és igazságosan egyenesbe kerüljön.
Nagyobbik lányom xy, örökölje a házas ingatlant fele részben,
amellyel segítségeit megköszönöm, hogy a ház megvételében segített.
A másik felét fele-fele részben örökölje fiam és másik lányom, xy.
Indokaim a következők:

  • az életjáradéki szerződésben foglalt havi 3000 Ft életjáradékot sohasem kaptam.
  • gondozásomban pedig mindhárom gyermekem tevékenyen részt vesz, ezért igazságos

    megosztást szeretnék.

Dátum, aláírás cím

Az a kérdésem, hogy ezzel az anyám kézírásával megírtz végrendelettel lehet e valamire jutni.
Azt gondolom, hogy addig amíg anyám él nem fog változni semmi, de anyám halála után nagy
meglepetések következhetnek ezt szeretném kivédeni.
Köszönöm a választ! Juditta

szajbertattila # 2004.07.17. 06:16

Azért beszélj a nővereddel - hátha jót reagál. Ha azt mondod, hogy ő volt kskorodba aki vigyázott rátok, meg irányított, akkor lehet, hogy tudsz hatni a benne élő gondoskodó testvérre, aki mint a legnagyobb testvér igazságos - és úgy is oszt. És biztos tiszteli Édesanyád akarát is. Persze ez csak találgatás a részemről...

Ui.:

Szerintem a házat nem kellene most eladni, csak úgy lepapírozni, hogy mindenki be legyen biztosítva. Azt a pénzt, amit beletett a nővéred a vásárláskor azt a javára kell írni - persze a mostani reálértékre felszémítva, a többin pedig arányaiban megosztozni úgy, hogy ha édesanyád nem él, akkor vagy eladjátok a házat vagy pl. kifizeti a részetek és megtartja a családi házat magának, és onnantól senkinek nem lenne se jogi, se erkölcsi alapja a házhoz - és béke lenne a családban is.

Juditta # 2004.07.16. 21:37

Egyébként anyámnak elmondtam. Õ azt szeretné, hogy ne csak a nővérem fia örököljön egyedül. Aláír ő szegény mindent, egyetért mindennel, de senki ellenében nem lépne. Ez érthető!
Sziasztok juditta

Juditta # 2004.07.16. 21:30

Kedves Attila! Sziasztok!
Azt hiszem én is megyek Indiába!
Komolyra fordítva, nehéz dönteni, ha csak a pénzt kellene (26 milliót) elosztani az könnyű volna, de valószinüleg nem tudnánk egymást kifizetni. Mert ott az anyám és ott az elhanyagolt ház, amiben nem ficánkolhatunk boldogan, ha az egész család ott lakik. Ha a bátyámmal szövetkeznék, ott lakna még a bátyám két gyereke is valahol, a nővérem fia. Senkinek esze ágában sem lenne hogy eladja, hiszen három megfelelő lakást nemigen tudnánk venni, olyant, ahol még a mama is elfér és a bátty is vígan iszákolhat. A felújított szép ház pedig csak az én álmaimban szerepel, bár részemről a reális pénzügyi alap megvan. Anyám lehet, hogy élvezné, mert sokan lesznek körülötte, de én biztosan menekülnék a többi pedig már a pszichoterápiás rendelőbe való dolog.
Azért nagyon-nagyon köszönöm a tanácsot,

fantasztikusan frappáns volt, a jogi részen túl is elért egy mélyebb szintre –jól feladta a leckét.... „meggondolkodtatott”.
Azért még beszélek a dologról a családnak, mindenkinek, de mindenki ellenében egyedül nem
fogom perre vinni a dolgot, lelkileg nem tudom hidegen végigvinni. Anyámmal leiratom és aláíratom, hogy nem kapta meg soha a 3000 Ft-ot, de valószínüleg nem használom fel ezt a papírt, csak nagy probléma esetén, nehogy mégegyszer behúzzanak a csőbe, legalább meg tudjam védeni magam.
Tanulság; könnyű annak joginak lenni, akinek csak a repülőjegy árát kell összegyűjteni, nem pedig kuporgatni tíz-tizenöt éven keresztül egy lakásra.
Mégegyszer nagyon megköszönöm!
Juditta

szajbertattila # 2004.07.16. 07:40

ja és még valami, ami fontos: ha komolyan gondolod a dolgot, akkor jó lesz iparkodni, mert ebben a jogi helyzetben sajnos nem áll jól a szénád, és nem lesz egy egyszerű történet megdönteni azt a szerződést...

szajbertattila # 2004.07.16. 07:38

Juditta,

hát itt most vagy összeugrasz a nővéreddel, és megmutatod, hogy te is a sarkadra tudsz állni, vagy elfelejted az egészet, és felteszed a kezed - viszont akkor meg a panaszkodásnak utóbb kevés alapja lesz. Ez egy döntés - tedd úgy ahogy jónak érzed.

Ha az első lehetőséget választod, akkor leteőleg addig tedd, amíg míg él az Anyukád, mert ha arra indítod a pert, hogy nem kapott havi 3.000Ft-ot sem, akkor a bíróságon meg fogják őt kérdezni, hogy kapott -e vagy nem, és nagyon kellene, hogy azt mondja, hogy nem kapott - ha valóban nem kapott. Mert külnben nagyon nehéz lesz tenni bármit is.

Ha a srác jógi akar lenni, akkor nem kell neki ez a világi hülyeség, beszéljetek vele, hátha felosztja rendesen a hagyatékot.

HA a bátyád iszik, akkor valószínűleg ez az oka, hogy neki nem szeretne a nővéred juttatni, mert az ablakon kidobott pénz lenne. Viszont a bátyád is fontos tanú lehet - szükséged van rá, csak nehogy a nővére győzze meg előbb.

És végül: mond meg a nővérednek egyenesbe, hogy mit akarsz, hátha megérti - de a saját ügyvédeddel intézd a dolgokat, ha lesz alku.

Juditta # 2004.07.16. 07:21

Kedves Attila és Mindenki!
Akkor, amikor a ház eladásra került én a legnehezebb élethelyzetben voltam, akkor szültem a fiam és az apuka otthagyott a gyerekkel, aki most 14 éves és nekem eddigre sikerült elég szépen talpra állnom. A bátyám mindig is alkoholizált (elvált), bár józan pillanataiban többet segít az anyukámnak, mint a nővérem, de sohasem volt pénze. Most sincs, de a gyermekei időközben felnőttek és jól keresnek, lakásuk azonban nincs. Mindigis a nővérem állt kétlábbal a talpán, ő volt a főnök gyerekkorunkban is és van férje. Szüleim szemében ő a sikeres család megvalósítója, „az erősebb mindent visz”. A viszonyunk a növéremmel formális, mondhatnám mindenki hozzá alkalmazkodik, a barátibb, hosszabb, intimebb együttléteket kerüli, gondolom, hogy van miért. Mondhatom, hogy a fiára nem haragszom szinte szeretem, egy elvont művész lélek mint és nem is való neki ez szerep, nemrég volt két hónapig Indiában és most is egésznap dolgozik, hogy összeszedje a pénzt, hogy újra visszamenjen az Indiai jógaiskolába. A ház pedig elhanyagolt, fel kellene újítani, lehetne belőle csinálni három egyforma rész kétszintes társas lakásokat, mert nagy az alapterület, leginkább a telek az ami éri az árát.

A leglényegesebb, hogy a ház vételárának fennmaradó részét 239.918,-Ft 25 évi részletre van, havi 1138,-Ft törlesztéssel, ezen felül van a háromezer forint életjáradék. 1993-ig fizették a részleteket a szüleim, apám haláláig.
Nagyon köszönöm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Juditta

szajbertattila # 2004.07.15. 21:36

Nem lehetne kiegyezni a nővérrel? Mert akkor, nincs más hátra, össze kell ugrasztani Anyukát a nővéreddel (pontosabban a fiával), meg benneteket is vele

szajbertattila # 2004.07.15. 21:33

Szia,

Szerintem indítható per az életjáradéki szerződés megszüntetésére - nemteljesítés címén, ha pedig nemcsak az utóbbi időkben, hanem soha nem is volt teljesítés, akkor pedig színlelés miatt indítható per a szerződés érvénytelenségének megállapítására is, és ebben az esetben kérhető az eredti állapot visszaállítása.

(Ezen kívül lehetőség van még arra is, hogy a 3.000Ft életjéradéki összeg felemelésére i induljon per a körülmények változására tekinettel - ez azonban nem jó nektek, mert akkor fennmarad a szerződés, és nem örököltök semmit - még kötelesrészt sem)

De miért maradtatok ki az osztásból? Jó viszonyod a nővéreddel?

Juditta # 2004.07.15. 19:59

Üdvözlök mindenkit!
Szüleim „tanácsi „ lakását 1990-ben eladásra kínálta a Városi Tanács. Hárman vagyunk
testvérek és akkor a családban a nővéremen kívül senkinek nem volt elegendő pénze, ő
fizette az előleget, 27e- Ft-ot és a fennmaradó 240 e.-Ft, pedig havi 1138 Ft.-os havi
részletekben a szüleim fizették. A két időpont között a ház a szüleim tulajdonát képezte.
1991-ben pedig nővéremék életjáradéki szerződést kötöttek, mégpedig úgy, hogy a kötelezett
a nővérem fia (annak idején még kiskorú) és nővérem mint teljesítési segéd szerepel.
.
Az életjáradék összesen havi 3000 Ft, az esedékes törlesztőrészlet megfizetésén felül
az ingatlan átruházás fejében holtig tartó haszonélvezettel a szüleim részére.
Édesapám meghalt. A nővérem 24 éves fia mint tulajdonos és a bátyám laknak együtt a 82 éves
édesanyámmal. A nővérem a város másik felén lakik és időnként igen rövid időre meglátogatja
vagy telefonon felhívja őt, én és a bátyám segítjük a legjobban, (mi vagyunk vele).
A ház jó környéken van, ezért jó ára van, a jelenlegi értéke a legrosszabb áron is 26 millió.
Édesanyám az életjáradéki szerződésen foglalt 3000 Ft-ot soha nem kapta. A nővérem fia
szigorúan havonta a lakás rezsiköltségeit és édesanyám nyugdíjából kifizetteti. Jelentős
az aránytalanság a meg nem hapott 3000 Ft/hó és a ház jelenlegi 26 milliós értéke között.
Lehet-e ezen változtatni? Édesanyám is látja ezt, de nem tudja, hogy mint haszonélvező tud-e valamit változtatni?
Van-e köteles rész? A nővérem fián kívül a családban van még öt unoka. Lehetséges,
hogy 26 ezer forintért minden a nővérem fiáé legyen, valamennyiünket kisemmiztek?
Kérdésem az, hogy jogilag lehet-e ezen változtatni?
Köszönettel Várom válaszát!