Nagyszülő utáni öröklés


BEM # 2021.12.28. 18:04

Kedves Iza!

Szeritem az önkormányzatnál a hagyatéki ügyintézőt keresd vagy azt az ügyintézőt, aki a hagyatékokkal foglalkozik.
Főleg akkor, ha nagyobb településen lakott az örökhagyó, mert ő biztosan emlékszik arra, hogy hol tart az ügy, mi hiányzik hozzá, kell esetleg pótoni adatot, vagy átadta-e már közjegyzőnek a hagyatéki leltárt vagy kinek fogja átadni.

Nagy Izabella # 2021.12.28. 17:06

Kedves József és Bem!

Köszönöm a segítséget!
A polgármesternél már meghagytam az elérhetőségeim, de telefonálok is holnap!
Üdv: Iza

drbjozsef # 2021.12.28. 17:04

Nagy Izabella,

A mokk.hu oldalon, ha tudod az örökhagyó halálának idejét, és az utolsó lakhelyét, akkor meg tudod keresni a hagyatéki ügyben eljáró kijelölt közjegyző elérhetőségeit. Ott érdeklődhetsz.
Egyébként az első hagyatéki tárgyalás kitűzése is 3-6 hónap közé szokott esni a normál ügymenetnél is, ezen nem csak a covid, de sok minden más is módosíthat (közjegyző egyéb ügyei, hagyatéki leltár összeállítása, kell-e várnia az önkormányzati ügyintézőre, stb). Sajnos csak egyet lehet mondani : türelem. Ja, nem, még egyet : amit írtunk, érdeklődj telefonon.

BEM # 2021.12.28. 16:12

Nagy Izabella

Igen, a közjegyző tértivevényes levéllel fogja az örökösöket idézni és az egyéb érdekelteket.
Az idézésben meghatározásra kerül a hagyatéki tárgyalás helye és időpontja.
Ha tudod, hogy melyik közjegyző fog eljárni az ügyben, akkor már most is felhívhatod és általánosságban tud tájékoztatni a hagyatéki tárgyalásról.
De az is előfordulhat, hogy nem tart hagyatékitárgyalást, ha az örökhagyó után nem maradt végintézkedés és csak egy örökös van vagy az örökség tárgyalás tartása nélkül is átadható, mert egyszerű megítélésű és minden szükséges adat és írásbeli nyilatkozat a rendelkezésére áll.
Szerintem hívd fel az illetékes közjegyzőt.

Nagy Izabella # 2021.12.28. 15:59

Sziasztok!

Nagyszülő halála esetén az unokát, mint egyenes ági, fele részben örököst- édesapám után öröklöm a felét a hagyatéknak- felkeresik levél útján a hagyatéki tárgyalás időpontjával, vagy honnan tudom meg, hogy mikor lesz a hagyatéki tárgyalás? Vicca versa mennyi ennek a kitűzési ideje - tekintettel a jelenlegi Covidos helyzetre-, vidéken, Békés megyében szerintetek?

Köszi: Iza

ObudaFan # 2012.07.01. 09:49

Az ügyértékhez igazodó közjegyzői munkadíj összege:

20 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén
1000 Ft

20 000 Ft feletti, de 50 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 1000 Ft és a 20 000 Ft feletti rész

4%-a

50 000 Ft feletti, de 100 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 2200 Ft és az 50 000 Ft feletti rész

3%-a

100 000 Ft feletti, de 500 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 3700 Ft és a 100 000 Ft feletti rész

2%-a

500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 11 700 Ft és az 500 000 Ft feletti rész

1%-a

5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 56 700 Ft és az 5 000 000 Ft feletti rész

0,5%-a

10 000 000 Ft feletti ügyérték esetén 81 700 Ft és a 10 000 000 Ft feletti rész
0,25%-a,

de legfeljebb 200 000 000 Ft ügyérték alapján járó munkadíj számítható fel.

Az ügyértékhez igazodó munkadíj alapja - eltérő rendelkezés hiányában - a közjegyzői tevékenység tárgyának a terhek figyelembevétele nélkül megállapított az az értéke, amely a munkadíj esedékességekor fennállott.

Egyenesági rokonok között nem kell öröklési illetéket fizetni.

ReKa30 # 2012.07.01. 08:40

Köszönöm szépen a segítségüket!!
Volna egy másik dolog is amiben segítséget kérnék a hozzáértőktől. Párom édesapja idén Január 1.-én elhalálozott. A közeljövőben várhatjuk az idézést a hagyatéki tárgyalásra gondolom, de fogalmunk sincs hogy ez milyen költségekkel fog járni. A hagyaték része egy ingatlan aminek értéke kb 8 millió fornit. 600000ft takarékban. + az ingóságok amiket nem tudjuk, hogy mekkora értékben állapítottak meg. Ezen kívűl a hagyatéki leltárban szerepel pár adósság is, aminek az össz összege kb 365000ft. Ebből 65000 ft már végrehajtáson van. Ezek a tartozások közüzem tartozások, közösköltség, áram, gáz számla. Ezeknek az informácók ismeretében valaki tudna e valami segítséget adni a felmerülő költségeinkre.Közjegyző díjja, illeték, stb. Mennyi amit ebből a tárgyalás napján kell fizetnünk? A takarékban levő pénzhez hogy fogunk hozzájutni? Csak egy körülbelüli összeget szeretnék tudni, hogy tudjunk számolni vele. 2 örökös van, fele-fele arányban.
Köszönöm ha valaki segít

ObudaFan # 2012.06.29. 21:00

Ha a végrendelet nem a teljes hagyatékról szól, a maradékra a törvényes öröklés rendje irányadó.

ReKa30 # 2012.06.29. 16:38

A másik telek rész már tiszta. Elküldték az ügyvéd elérhetőségeit, Édesanyám felhívta. A testvérek csak az ő részüket adták el. Az én részemet nem, mivel nem is tudták. Az ügyvéd megadta a vevő elérhetőségét, beszéltünk vele is. Szeretné megvenni az Én részemet is, így ezt majd ha megyek haza a nyári szünetben elrendezzük.
Ha valaki még tudna válszolni azokra a dolgokra amik még elöttem nem tiszták, nagyon megköszönném.

ReKa30 # 2012.06.29. 16:02

Valaki tudna még válaszolni a kérdéseimre??

ReKa30 # 2012.06.29. 14:12

S a legrosszabb az egészben, hogy rá kellett jönnöm, hogy ez nem is ellenem, hanem az Édesanyám és a testvérem ellen irányul. (Ő Anya első házasságából született, Édesapám 2,5 éves kora óta sajátjaként nevelte)

ReKa30 # 2012.06.29. 14:08

Természetesen utánajárok. Én is így gondoltam.
A másik dolog még mindig nem tiszta, sajnálom. Ha írnak akármilyen papírt, engem kizárnak, és semmit nem öröklök. Akkor nyílván majd meg sem kell jelennem a hagyatéki tárgyaláson. Persze megtámadhatom, de ez már egy másik dolog.
Ha nem mindenre csak erre ez egy telekre írnak ajándékozási szerződést, akkor a többi teleknek 1/6-od részét öröklöm majd. 3-an vannak testvérek. 2 testvér+ Én maradtam az örökösök. Jól értettem???
Elég szomorú hogy Papám még él, s már ilyeneken kell gondolkozni.

ObudaFan # 2012.06.29. 13:53

A te aláírásod nélkül a te tulajdoni hányadodat eladni nem lehetett. Nézz be az iratokba a földhivatalban.
Ha nagypapád igazolhatóan nem képes ügyei önálló vitelére, már most kezdeményezheted a gyámhatóságon, vagy akár a bíróságon a gondnokság alá helyezését, a hagyatéki eljárásban pedig megtámadhatod a végrendeletet.

Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát, bejegyzett élettársát, továbbá szülőjét, ha az öröklés megnyíltakor az örökhagyó törvényes örököse, vagy végintézkedés hiányában az lenne. Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak fele illeti, ami neki - a kötelesrész alapja szerint számítva - mint törvényes örökösnek jutna. A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke.

ReKa30 # 2012.06.29. 13:41

A Nagypapám magáról sem tud már, nemhogy végrendeletet tudna írni. Ha a gyerekek aláíratnak vele gy ilyen papírt, rendben kizárnak. Mi az a kötelesrészi igény? Elnézést a tudatlanságomért, szerencsére nem vagyok jártas az ilyen dolgokban.
Ha aláirattatnak vele egy végrendeletet, vagy még a halála elött egy ajándékozási szerződést, gondolom nem sok mindent tehetek.
A másik ügyben tudnának e segíteni? Történhetett adásvétel az Én beléegyezésem nélkül? Nem kellett volna róla tudnom, hiszen tulajdonos vagyok. és arról, hogy a részem egy ügyvédnél van letétben nem kellett volna értesíteni engem?

ObudaFan # 2012.06.29. 13:31

A nagypapa végrendelettel, vagy ajándékozással kizárhat az örökségből, ami azt jelenti, hogy a kötelesrészi igényed maradna csak fenn.

ReKa30 # 2012.06.29. 13:24

bocsánat. kétszer is megírtam a hozzászólást. Nagyon sokára teszi be a rendszer.

Gabicsek # 2012.06.29. 12:45

Ahogy itt mondták: ne írj alá semmit, ne csinálj semmit. Majd ha lesz hagyatéki eljárás, ott kiderül, mi lesz a tiéd és mi a testvéreké. Ami megillet, az majd megillet. Pont.

ReKa30 # 2012.06.29. 12:37

Természetesen nem írok alá semmit sem. Csak nemtudom, hogy valamilyen úton, kizárhatnak e engem az örökségből?? Van e rá módjuk, az Én belegyezésem nélkül. Illetve hogy miért szókséges az Én aláírásom, ahoz hogy eltudja adni a nagybátyám a telket, hiszen a Papám még él, és ő az egyetlen tulajdonosa, nekem még nincs hozzá semmi közöm.
Nem értem. Fiatal koromra való tekintettel, gondolták megtudnak vezetni, de hát Én nem hagyom magam.Legalábbis próbálom nem hagyni, ezért is fordultam ide segítségért. A másik probléma, hogy külföldön tanulok, így a hátam mögött tudnak intézkedni, amit mint kiderült már meg is tettek. A ma nap volt egy levelezésem az egyik testvérrel, és azt állítja, hogy egy régen örökölt telket ( annó a testvérek a Mamámtól örököték, s aztán Apukám halálakor az ő része rám szállt) eladták 3 évvel ezelött. Nem értem, hogy ez hogy lehet hiszen Én nem írtam alá semmit. Azt állítják, hogy a részem ügyvédnél van letétben. Azt ígérték, hogy előkeresik nekem az ügyvéd elérhetőségeit. Mindenképp utána járok ennek a dolognak is.
Szomoró, hogy egyátalán egy családon belül ilyen dolgok vannak. Édeaspám forogna a sírjában ha ezt látná. Nagypapám szegény pedig ha felfogná a körülötte lévő világot, elképedne hogy még él, de már a gyerekeinek az örökség jár a fejükben.
Köszönöm

ReKa30 # 2012.06.29. 11:33

Nem állt szándékomban bármit is aláírni. Csak nemtudom, hogy az aláírásom nélkül valamilyen úton kitudnak e zárni az örökségből? Illetve, hogy miért volna szükséges az Én aláírásom egy telek eladásához, amihez még nincs is közöm, hiszen a Nagypapám még él, és ő az egyetlen tulajdonosa.
Fiatal koromra való tekintettel, nyilván úgy gondolták hogy simán megtudnak vezetni, de Én nem hagyom magam. A másik probléma, hogy külföldön tanulok, így aztán a hátam mögött tudnak intézkedni, mint ahogy azt már megis tették. A mai levélben amit kaptam az egyik testvértől, egy régi telek, (amit még annó Édesapám és a testvérei Nagymamámtól örököltem, s aztán Apukám halálakor az ő része rám szállt) eladásra került. Nem értem hogy ez hogyan lehet, hiszen Én semmilyen papírt nem írtam alá. Azt állítják az Én részem ügyvédnél van letétbe. Állíttólag már 3 éve eladták. Miután nekem arról minden papírom megvan, megpróbálom lekérni a földhivataltól a tulajdoni lapot, és ha valóban eladták, bíróságra fogok menni. Hiszen nem járultam hozzá. Azt írta a testvér, hogy holnap elküldi nekem az ügyvéd elérhetőségeit, ahol letétben van a pénzem. Ő vele is felfogom venni a kapcsolatot.
A legjobban az szomorít el, hogy a saját családom, Édesapám testvérei próbálják meg elvenni tőlem azt, ami engem illet. Drága Édesapám forogna a sírjában ha ezt látná.

wers # 2012.06.29. 10:57

nehogy aláírj bármit is

sagit # 2012.06.29. 10:53

Marhagyorsan fordulj ügyvédhez!

ReKa30 # 2012.06.29. 09:59

Üdvőzletem.
A következő problémával fordulok magukhoz. Édesapám 8 évvel ezelött meghalt. Egyetlen gyermekeként Én örököltem utna mindent. A halála óta a testvérei tudomást sem vesznek rólam. Most, évekkel késöbb megkerestek azzal, hogy mondjak le az ő javakukra Nagypapám utáni örökségemről. ( A Nagypapám még él, bár már csak vegetál.) Természetesen ezt vissza utasítottam, már csak azért is mert értékes telkekről van szó. A kérdésem az volna, hogy kitudnak e zárni valamilyen uton az örökségből?
A másik pedig, hogy az egyik nagybátyám tegnap megkeresett azzal, hogy az egyik telket (A legértékesebbet) Nagypapám neki ajándékozta, és ezt ő szeretné eladni, de nekem alá kell írnom, hogy beleegyezek. Nem nagyon értem, hogy ha a papám tényleg neki adta, nekem miért kéne beleegyeznem. Abban biztos vagyok, hogy a papám nem akarna engem kizárni az örökségéből. Szegény már nem igazán tud magáról sem, nemhogy ilyen dolgokban döntést tudjon hozni.
Megköszönném ha bármivel segítségemre tudnának volna ebben a kérdésben. Köszönöm.