Hagyatéki eljárás menete, ideje


nonolet # 2018.03.01. 09:01

Az érdekeltnek az érdeke... ésszerűen.

antijogász # 2018.03.01. 08:56

Tisztelt Fórumozók!
A hagyatéki eljárásban kinek a feladata, felelőssége jelezni (kinek, mikor?), hogy az itthon elhunyt magyar állampolgárságú hölgynek esetleg van még élő leszármazója külföldön, ismeretlen címen és néven (az ország is bizonytalan). Az utolsó ismert tartózkodási helyük még gyermekként budapesti cím volt, nem magyar névvel. "Hivatalos" jelenlegi állampolgárságuk sem ismert, mert az anya jogán elvileg járó magyar állampolgárságukat külföldön nem vallották be.
(Nem a felkutatásuk a cél egyébként.)

Sherlock # 2017.10.17. 08:55

A halál időpontja és az elhunyt lakhelye alapján a MOKK keresőjével meg lehet nézni, hogy melyik közjegyző az illetékes.

kv.kata # 2017.10.17. 08:41

Sajnos, nem tudom. De érdeklődöm akkor.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2017.10.17. 08:31

Ha tudod ki a kijelölt közjegyző, hívd fel. Ha nem tudod, kérdezd meg az elhunyt utolsó lakhelye szerinti önkormányzatnál, ők jelölik ki, hogy ki az, és hívd fel.

Nem, nem normális amúgy, 2-3 hónapon belül a halál után meg szokott lenni legalább az első tárgyalás, ha nincs semmilyen bonyodalom. Aztán húzódhat akármeddig.

kv.kata # 2017.10.17. 07:35

Tisztelt Szakértők!

Az élettársam büntetés-végrehajtási intézetben van. Januárban halt meg az édesanyja, akit közköltségen hamvasztottak el. Mivel megtudtam, hogy az elhunyt lakásának kulcsai "nálam" vannak, azonnal hagyatéki leltárat kértem és leadtam a kulcsot a hagyatéki ügyekkel foglalkozó ügyintézőnek ... nehogy bármiféle vád érjen engem. Találtunk egy érvényes végrendeletet, amiben 2 unoka szerepel törvényes örökösként, az élettársam csupán haszonélvezeti jogot kapott. Október van. Azóta semmi nem történt. Ez így rendben van? Vagy valaki elmulasztott valamit, azért húzódik eddig a hagyatéki tárgyalás? Tudom, buta kérdésnek hangzik így, de teljesen járatlanok vagyunk öröklési ügyekben. Még a halotti anyakönyvi kivonatot se kaptuk meg. Mivel a volt feleség nem volt hajlandó átvenni, a rokonok nem gondoskodhattak a temetésről.

veggoline # 2017.10.04. 17:02

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2017.10.04. 06:49

A normális menet az lenne, hogy a csak az elhunyt ingóságait elvihetik, de nem jöhetnek-mehetnek, birtokon belül vagy, nem kell beengedned őket akármikor, csak egyeztetett időpontban. A közös ingóságokat meg kell beszélni, nyilván célszerű leltárba venni, egyelőre az ingatlanban hagyni azzal, hogy nem idegenítheted el. Aztán ha a hagyatéki után nem tudtok megegyezni róla megint marad a pereskedés.

A gyakorlatban ha így történik, akkor az örökösöknek kell perelni téged.

Ha viszont nem így történik, és akaratod ellenére ők viszik el az ingóságokat (már csak emiatt is érdemes listát írni, lefényképezni, állapotát dokumentálni), amikor nem vagy otthon, vagy mire kiérne valami hatóság (ami úgyse tudna mit csinálni, hiszen ez polgári jogvita), akkor neked kell visszaperelned azt, ami szerinted téged illet, vagy nem tudtok megállapodni az elosztásáról.

ObudaFan # 2017.10.03. 20:45

A te dolgaidat nem vihetik sehova. Viszont a legtöbb dolog ott nem csak a tiéd, hanem az élettársaddal közös lehet, amiből az élettársadra eső hányadot meg fogják örökölni, ami azt jelenti, hogy neked is van használati jogod és nekik is. Megállapodás híján pedig az ingóságokat is perben lehet megosztani.

veggoline # 2017.10.03. 16:04

Ezek szerint még a hagyatéki tárgyalás előtt ki-be járkálhatnak ,elvihetik amit akarnak???
Akkor engem ,az én tulajdonomat nem védi a törvény??
És a párom halála után azonnal szabad bejárási és fosztogatási lehetőségük lesz?

nonolet # 2017.10.03. 11:11

Megtehetik, hisz övék lesz a fél ház és a fél cég is.

ObudaFan # 2017.10.03. 11:07

veggoline

Bármelyik közeli hozzátartozó intézkedhet.
Az örökhagyó halálát követően az örökösei azonnal örökösök, így az örökrészük használatára is jogosultak. Ezért célszerű lenne még a párod életében rendezni neked egy haszonélvezeti jogot a halála esetére végrendeletben, ha ezt el szeretnéd kerülni.

veggoline # 2017.10.03. 11:00

Tisztelt Fórumozók!
30 éve élek élettársi kapcsolatban.A párom már elég idős,és van 3 felnőtt gyereke az előző házasságából akikkel válás óta nincs kapcsolata.
Kérdéseim
Ha a párom halála bekövetkezne kinek kell illetve kinek van joga intézni a hagyatéki eljárást .
A házunk közös fele-fele tulajdonban , és van egy kicsi vállakozásunk is még fele-fele tulajdonban.A vállalkozás székhelye ide van bejelentve.
Kérdésem ha bekövetkezne a párom halála megtehetnék e a gyerekei hogy ide betegyék a lábukat és mikor?Mikor kötelezhetnek engem arra hogy bejöhessenek.
Köszönöm a választ.

veggoline # 2017.10.03. 11:00

Tisztelt Fórumozók!
30 éve élek élettársi kapcsolatban.A párom már elég idős,és van 3 felnőtt gyereke az előző házasságából akikkel válás óta nincs kapcsolata.
Kérdéseim
Ha a párom halála bekövetkezne kinek kell illetve kinek van joga intézni a hagyatéki eljárást .
A házunk közös fele-fele tulajdonban , és van egy kicsi vállakozásunk is még fele-fele tulajdonban.A vállalkozás székhelye ide van bejelentve.
Kérdésem ha bekövetkezne a párom halála megtehetnék e a gyerekei hogy ide betegyék a lábukat és mikor?Mikor kötelezhetnek engem arra hogy bejöhessenek.
Köszönöm a választ.

lilike011 # 2017.09.27. 19:44

Megpróbálok élni a lehetőséggel.

lilike011 # 2017.09.27. 19:41

Köszönöm

drbjozsef # 2017.09.27. 18:55

Obudafan leírta, miért nem lehet érdemben válaszolni.

De ha ragaszkodsz hozzá : élhetsz.
Még pontosabban : megpróbálhatsz élni vele, ha úgy tetszik.

lilike011 # 2017.09.27. 17:07

Sajnos nem kaptam választ a kérdésemre.

ObudaFan # 2017.09.27. 12:09

anikó13

Vagyis: érvényesítheted az igényedet (kivéve, ha jóhiszemű harmadik személy részére visszterhes ügyletel átruházásra került az ingatlan; és még ebben az esetben is az örököstől a vételárat lehet érvényesíteni az eladástól 5 éves elévülési határidőben).

De nem póthagyatéki eljárásban, hanem megegyezéssel, vagy perben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.27. 11:06

Nem. (De csak mert rosszul kérdezed. Ha jól kérdezted volna, akkor igen lenne a válasz.)

anikó13 # 2017.09.27. 10:32

Tisztelt Kovács Úr!
A nagymamám 2009-ben meghalt. A hagyatéki eljárásban az édesanyám, mint egyetlen örököse, lánya örökölte ingatlan tulajdonát.
A nagymamám halála előtt ügyvédnél végrendelkezett, hogy két unokájára azaz rám és testvéremre kívánja hagyni ingatlan tulajdon jogát. Én eddig nem kívántam érvényesíteni tulajdon jog igényemet. A kérdésem, hogy mivel a tulajdon jog nem évül el, kérhetem-e a közjegyzőnél, hogy póthagyatéki eljárás keretében kérjem a tulajdonjog bejegyzését. Jelen tulajdonjog még mindíg az édesanyám birtokában van.
Válaszát előre is köszönettel és tisztelettel: Sándor Anikó

lilike011 # 2017.09.27. 10:04

Mert nincs rá pénzünk. ????

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.27. 09:48

Romlik... Hát miért nem tartjátok karban?

lilike011 # 2017.09.27. 09:45

Azt nem tudni pontosan miért húzódott,annyit tudunk,hogy a jegyző hibája,úgy tudom már azóta leváltották. Egy ház az örökségünk amit nem tudtunk azóta eladni. És ennek az állaga bizony romlik

ObudaFan # 2017.09.27. 08:47

Két kérdést kell tisztázni a válasz előtt:

  • mi volt az oka annak, hogy elhúzódott,
  • milyen kárt ért téged.