Válás, vagyonmegosztás


ObudaFan # 2015.04.07. 12:07

Nem a házasságkötés dátuma számít, hanem az együttélés kezdete. Ez lehet korábbi is, mint a házasságkötés időpontja.

stella33 # 2015.04.03. 12:48

Köszi a választ, ezek szerint csak annak a lakásnak a fele lenne az enyém, amit házasságkötésünk után vett.
Ez így van?

ObudaFan # 2015.04.03. 12:25

Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.

A házastársak közös vagyonába tartoznak a közös vagyontárgyak terhei és - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - közösen viselik a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat.

A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban illeti meg.

Nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, terhek és tartozások, amelyek különvagyonnak minősülnek.

A házastárs különvagyonához tartozik

  1. a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
  2. a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;
  3. a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
  4. a személyét ért sérelemért kapott juttatás;
  5. a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
  6. a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

A különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.

Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.

Rexor # 2015.04.03. 09:19

Igen, kapnál.

stella33 # 2015.04.03. 07:05

Kedves fórumtagok!

34 éves házas nő vagyok. A férjemmel van egy közös kisfiunk. A férjem a kenyérkereső a családban. Van két lakása, egyiket házasságunk előtt szerezte másikat már házasságunk megkötése után. Én tulajdonképpen anyagilag csak minimálissal járulok a háztartáshoz, mert le vagyok százalékolva, rokkantsági ellátást kapok, ami nem sok. Mindkét lakást ő vette a közös évek alatt gyűjtött pénzből, valójában az ő fizetéséből, én csak néhány dolgot vettem a lakásba, apróságok.
Kérdésem a következő: Ha elválnék, kapnék e valamit a közös évek alatt megszerzett vagyonból vagy kisemmizhetne?