Ha nem házasok voltak és még semmlyen rendezés nem volt a kapcsolattartással kapcsolatban, akkor gyámhatsághoz kell fordulni.
gyermekláthatás
Tisztelt Ügyvéd Asszony/Úr!
A válás után az anya (a lányom) lett a 3 kiskorú (8,6 és 3 évesek) törvényes képviselője.
A válás során rendezte a bíróság végzésben a rendszeres és az időszakos kapcsolattartást az apa számára (ami napi telefonhívást is rögzített a rendszeres kapcsolattartás keretein belül). A kapcsolattartás rendben működik is a végzés szerint.
Az anya számára nem rögzítettek kapcsolattartást, hisz a gyermekek nála lettek elhelyezve és ő a törvényes képviselőjük.
Kérdésem:
Most a gyerekek egy hétig apjuknál vannak. Az anya érdeklődhet-e videohívással a gyerekeiről,láthatja-e gyermekeit videón az időszakos kapcsolattartás alatt?
(Nyilván itt maximum a héten belül egy-két alkalommal szeretné az anya a videotelefonos hívást alkalmazni a telefonhívás helyett. A telefont naponta egyszer eddig is alkalmazták megbeszélt időpontban.)
Megengedett-e számára a videohívás, mint eszköz?
Válaszukat köszönöm!
Ugyan-már, ne idétlenkedjetek és ne használjátok a gyerekek életét csatatérnek!
Miért ne lenne megengedve? De ezt szerintem meg lehet beszélni kultúráltan az apával is.
Tisztelt Fórum!
Mit lehet tenni ha apuka nem tartja be a láthatás jogát? A gyámügy nem csinál semmit, áprilisban kértem a kapcsolattartás végrehajtását azóta nem történt semmi. Apuka hol előkerül hol eltűnik félévre. Ez a gyereknek a legrosszabb teljesen felkavarja. Azt lehet kérni hogy csak közvetítővel láthassa vagy csak az én jelenlétemben, ne vihesse el?
A másik kérdésem hogy a gyt-ba beletartozik a szeptemberi beiskoláztatás is, mert abba évek óta nem akar beszállni.
Köszönöm
Ilyen ügyekben igencsak korlátos a jog hatékonysága. A gyámhatóság ugyan bírságolhatja rogyásig az apát, de rendőrrel elővezettetni nem fogja. (Halkan teszem hozzá, hogy megette a fene azt a kapcsolattartást is, amelyet a különélő szülő bírságolásával kényszerítettek ki.)
Abban nem érzel némi ellentmondást, hogy az apát hatósági kényszerrel szeretnéd rávenni a kapcsolattartásra, de ha ez nem megy, akkor megfelel a joga korlátozása, esetleg megvonása is?
Ha az apa nem él a jogával akkor semmi értelme a mostani határozatnak hogy én itt várom szombatonként jön vagy nem jön, nem is szól, én meg itt ülök mint egy hülye. Azért nem szeretném hogy elvigye mert iszik szerencsejátékozik. Bíróságon így adták meg neki a láthatást.
ha eddig nem igazán akarta látni a gyereket, akkor a jelenlétedben vagy egy közvetítő jelenlétében biztos látni szeretné majd...
neked kell eldöntened, hogy mennyi ideig szeretnél a gyámhatóságra járkálni.
Kedves Fórumozók!
Április óta külön éllek a feleségemtől.Gyámhatóságon vállaltam a 2 hetenkénti hétvégi láthatást.Kérdésem,hogy a közbenső időben a gyerekek anyjának milyen gyakorisággal kell engem a gyerekek hogylétéről tájékoztatnia?Már 3 napja,hogy többször hívom de nem veszi fel a telefont.Ezzel akadályozza a kapcsolattartásomat?Köszönöm a választ.
4:166. § [Döntés a közös szülői felügyelet gyakorlásával összefüggő vitában]
Ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők valamely kérdésben nem tudnak megállapodni – a lelkiismereti és vallásszabadság körébe tartozó kérdés kivételével – a gyámhatóság dönt.
Azzal, hogy nem veszi fel a telefont, a kapcsolattartásodat nem akadályozza. Akkor akadályozná, ha lenne arra vonatkozó döntés, hogy heti egy-két alkalommal telefonon történő kapcsolattartásod lenne a gyermekeddel, melyhez az anyának kellene a telefonkészüléket biztosítania.
Nincs arra konkrét szabály, hogy milyen gyakorisággal kell a másik szülőt tájékoztatni a gyermekkel összefüggésben.
A Ptk. 4:174. § deklarálja a különélő szülő arra vonatkozó jogát, hogy a gyermekéről a gondozó szülőtől tájékoztatást kapjon. A gondozó szülő számára a törvény e tárgykörben kötelezettséget ír elő.
Pontosan ezt írta Burn Out is. Hogy nincsen konkrét passzus ami meghatározná a gyakoriságot (ebből explicite következik, hogy maga a kötelezettség amúgy létezik).
Kedves fórumozók!
Segítségre lenne szükségem. Az öcsém és felesége között kezdődik a gyermekelhelyezés. Az öcsémnek hétfőn délután át kell adnia a gyereket. Az apa Németországban él, eddig ő biztosította minden nap hogy az anya minden nap videóhivással hívja a gyermekét. Mivel a gyerek hétfőtől Magyarországon lesz, hogy lehet hivatalosan ilyen gyorsan rávenni az anyát hogy ő is megadja ezeket a lehetőségeket? Ugyanis őt ismerve, nem fogja engedni az apának hogy minden nap hívja.
Előre is köszönöm
Ilyen gyorsan jogi úton sehogy. Majd a bíróság fog róla dönteni.
Kedves fórumozók, segítségre lenne szükségem. Nagyszülői láthatás végett. Abban az esetben ha nem tiltom a gyereket, mert nem tiltom, de még picike. Neki van joga kijelenteni, hogy amennyiben a gyermekem apja a láthatás alatt itthon tartózkodik akkor nem hajlandó eljönni? Mert minket szüleit utál amit tudtunkra is adott, de idegesítés képpen havonta jön a gyereket nézni amit nem értek, hogy így mi értelme. Ő diktálhat feltételt vagy én döntöm el mikor jöhet? Mehet azzal a gyámügyre, hogy csak akkor hajlandó jönni ha az apja nincs itthon? Az apja nélkül nem fogadom, mert vádaskodni meg fenyegetőzni járkál fel és a jogait sorolja.
Írd le, ki vagy te, mi az alaphelyzet, a láthatási jogodat pontosan hogyan gyakorlatod. Ezután, hogy mit szeretnél másképp.
Egyelőre érthetetlen, amit írtál.
Nagyszülőnek láthatás kapcsán milyen jogai vannak? 1 éves múlt a fiam akit havonta látni akar, de nem tudom miért mikor minket szüleit nem szeret és azt meg is mondta. Ha feljön megnézni a gyereket, mindig parádézik, vádaskodik, fenyegetőzik és nem hajlandó akkor jönni láthatásra, mikor a fiam apja is itthon van, mondván, hogy a vejét utálja. De én meg egyedül ezt elviselni és hallgatni nem tudom! Joga van ahhoz, hogy ha jön akkor úgy jöjjön, hogy a gyerek apja nincs itt? Ha jól tudom ilyet a gyámügy sem mondhat ki, hogy a láthatás alatt az apa nem tartózkodhat itthon.
Picii: Ez nem jogi kérdés.
Kedves fórumozok!
Szeretném kérni a segítségeteket a következő ügyben:
Van egy kisfiam,akit az anyuka nevel,októberben lesz egy éve h szétmentünk,azóta az anyuka neveli egyedül az 5 éves gyereket,előtte 4 évig közösen neveltük.
Nekem az életem az utolsó fél évben kicsit nehézkes volt,és nem tudtam látogatni a gyereket,most viszont minden rendbe jött,az anyuka viszont nem akarja nekem odaadni a gyerkőcöt,arra hivatkozva, hogy fél évig nem voltam rá kiváncsi,akkor már ne keresem.
Kicsit elegem lett a dologból,és arra gondoltam,h önkényesen elhozom öt az oviból h egy kicsit eggyüt legyünk,de még aznap hazavinném.
Az lenne a kérdésem hogy ezt megtehetem-e, elkövetek ezzel bármiféle jogsértést?
Elvileg az ovi kiadja,mivel nincs semmilyen bírósági végzés,vagy folyamatban lévő eljárás,elvileg közösen gyakoroljuk a szülői felügyeletet.
A segítséget előre is köszönöm!
A választ előre is köszönöm!
Elvileg. Gyakorlatilag meg lehet, hogy rád hívják a rendőrséget.
Minél gyorsabban indíts pert a kapcsolattartás szabályozása iránt, kérj ideiglenes intézkedést.
Picii
Olyat nem mondhat a gyámhatóság, hogy a kapcsolattartás alatt az apa menjen el hazulról, de olyat igen, hogy a nagyszülő a kapcsolattartás alatt tőletek elviheti a gyereket.
Kedves fórumozók! Segítségüket szeretném kérni kapcsolattartási kérdésben.
A gyámhatóságon a párom és a gyermeke anyja megállapodtak, hogy párom kéthetente hétvégenként van a gyerekkel (folyamatos kapcsolattartás) valamint az EMMI által kijelölt tanítási szünetek második felében (időszakos kapcsolattartás).
Két kérdésem van ezzel kapcsolatban.
- Az EMMI 18/19-re vonatkozó rendeletben csak azt találtuk, hogy a rendelet a szünet előtti utolsó, és szünet utáni első napokat jelöli. Ez azt jelenti, hogy a két időpont közé eső napok teszik ki a szünetet, vagy csak a két időpont közti hétköznapok, amik tanítási napok lennének? (Tehát hétvége nem)
- Ha a hétvége is a szünet része, és a szünet első felére páromnak folyamatos kapcsolattartás szerinti hétvégéje esik, akkor mi a teendő? Pl a mostani őszi szünet esetén: velünk tölti az elejét folyamatos kapcsolattartás miatt, hazamegy, majd a végét is velünk tölti az időszakos szerint, vagy a szünet felülírja a folyamatos kapcsolattartást (tehát csak a végét tölti velünk)?
Ettől függ jelenleg a kapcsolattartás az őszi és téli szünetekben.
Segítségüket előre is köszönöm!
A hétvége is a szünet része és a szünetekre a folyamatos kapcsolattartás nem vonatkozik, tehát ebből a szempontból mindegy, hogy kinek a hétvégéje lenne egyébként. Ami viszont nem a szünet része, az a kétnapos ünnep, amiről külön szabályozás van, tehát a karácsony, húsvét két napja hiába esik a szünet idejére, arra a külön szabályozás az irányadó.
Köszönöm a gyors választ!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02