Az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.
A szerződésben az élettársak bármilyen olyan vagyonjogi rendelkezést kiköthetnek, amely - szerződés vagy e törvény alapján - a házastársak között érvényesülhet.
A szerződés harmadik személyekkel szemben akkor hatályos, ha a szerződést az élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartásába bevezették, vagy ha az élettársak bizonyítják, hogy a harmadik személy a szerződés fennállásáról és annak tartalmáról tudott vagy tudnia kellett.
Vagyonmegosztás előre lemondása
Tisztelt Fórumozók!
Élettársi kapcsolatban, azonban egyszemélyben, saját megtakarításból, saját lakástakarékból és saját névre felvett lakásvásárlási hitelből vásárolnék saját nevemre ingatlant közös „szívességi alapú” használatra. A kapcsolatba minden hozott ingóság az én tulajdonom, ezt szerződésbe foglalnánk. Az ingatlan hiteltörlesztését megosztanánk, azonban párom saját akaratából igazolná szerződésben, hogy nem tart igényt semmilyen tulajdoni hányadra az ingatlanból és az életközösség során közösen szerzett ingóságokból. Régről fennálló végrehajtás van ellene, és semmiképp nem szeretne belekeverni engem is, illetve hogy a közösen szerzett javainkat foglalhassa a végrehajtó.
Kérdésem, hogy lehetséges-e vagyonjogi szerződésben nem csak a szerződéskötés időpontjában hozott különvagyont igazolni, hanem az életközösség további ideje alatt szerzett közös vagyonról (ingatlan és ingóság) is teljes mértékben előre lemondani a másik fél javára?
Amennyiben a fenti eset megvalósítható, úgy azt házasság esetén házassági vagyonszerződéssel és lemondó nyilatkozattal is azonosan lehet érvényesíteni?
Végül a kérdésem, befolyásolja-e a fenti vagyonjogi viszonyokat és lemondást, ha közös gyermek születik az élettársi/házastársi közösségből?
Köszönöm a választ előre is!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02