Házasság után öröklés.


ObudaFan # 2005.11.27. 09:33

A különvagyoni ingatlan után állagot egyáltalán nem örökölsz, haszonélvezeti jogot örökölsz. (Ennek megváltását, illetve korlátozását kérhetik a gyermekek, illetve a megváltását te is - ekkor egy gyermekrészt örökölsz, de haszonélvezetet nem.)
A kft. üzletrészét a rendes öröklési szabályok szerint lehet örökölni. A kft. a tartozásaiért csak a saját vagyonával felel, és reméljük, pótbefizetési kötelezettség sincs előírva a te üzletrészedre, bár ha van, akkor sem nagyon lehet semmit tenni, legfeljebb elárverezik az üzletrészedet. A kft. taggyűlése határozhat a megszüntetésről, de ez valószínűleg ebben az esetben felszámolást, és nem végelszámolást jelent majd.
Mondjuk én a rendőrségtől megkérdezném, hogy ezt az okiratot miért adták ki. Ha már per lenne, a bíróság erre felszólíthatná őket, de ez így még sztem aggályos volt. Az okirat bizonyító erejét a bíróság szabadon fogja mérlegelni, de ha tényleg az ő írása, akkor, annak ellenére, hogy csak így írta alá, valóban tartozás-elismerés.
Más kérdés, hogy a hagyatéki tartozásokért az örökösök csak a hagyaték tárgyaival, vagy azok értékéig felelnek. Te pedig mint házastárs felelsz, vagyis ha bizonyítani tudod, hogy a "barát" annak ellenére kötötte a szerződést a férjeddel, hogy tudta, hogy ellenzed, akkor semmivel sem tartozol.

agei # 2005.11.26. 18:36

Kedves fórumozók! A férjem nemrég öngyilkos lett. (Végrendelet nélkül). Maradt utána egy családi ház, egy vidéki ház és egy öreg kocsi. 21 évig éltünk együtt, házasként. A házasságunk rossz volt. Három gyerekünk született, az egyikük nagykorú. Egy családi házban lakunk, az apósommal együtt. Ezt a házat az apósomék vették, félkész állapotban. Amikor férjhez mentem, akkor az egyik szobában laktunk (a házasság előtt a férjem nevére íratták a házat). A férjem nevén van egy vidéki ház is, amit a házasságkötésünk után vett. Itt lett öngyilkos. Leírta, hogy hagyott egy búcsúlevelet a házunkban. A rendőrök a búcsúlevelet elkérték (a levelet a három gyereknek írta „Apu” aláírással). A levélben írt egy „barátjáról”, akinek tartozott (először 1 milliót írt, majd átjavította 900 ezerre). Azt írta, hogy a tartozást ismerjük el, t, majd hozott egy kézzel írt átvételi több tartozásról nem írt. Az apósom a megkérdezésem nélkül felhívta a „barátot” és elmondta a levél tartalmát. Így fizetnünk kellett, az „barát” az apósommal tárgyalelismervényt a férjem aláírásával (2003-as papír volt, tanúk nélkül 3 hónap időtartamra). Az apósom ebből kifizetett 100 ezer Ft-ot. Mivel nincs pénz, nem fizettünk. A barát ügyvédet fogadott, és elkérte a rendőrségtől a búcsúlevél tartozást elismerő részét fénymásolatban. Erre hivatkozva követel 800 ezer Ft-ot, mivel állítólag tanúk is vannak, hogy több alkalommal papír nélkül adott pénzt. A „barátot” ismerem, nem fog engedni. A férjemnek volt (van) egy Kft-je, melynek ő volt az ügyvezetője (90%), én pedig 10%-ban voltam benne. Egyedül intézte a Kft ügyeit, nem avatott bele, mit és hogyan csinál. Csak halála előtt közölte az apósommal velem, hogy 2 és fél milliós APEH tartozása van. Ezután a házra (emiatt) jelzáloghitelt vett fel, s az apósom lett a fizető kezes. 3 és fél millió Ft-ot vett fel, hogy az üzlet is menjen és az APEH tartozást kifizesse. A halála után derült ki, hogy a tartozást nem rendezte és a számláról is leemelt 3 millió Ft-ot. Már volt egy hagyatéki tárgyalás, de még folytatódni fog. A kisebb gyereknek eseti gondnokot jelöltek ki, érdekellentét miatt (a vidéki ház egy részére igényt tartok). A jegyzőkönyvbe az alábbiak kerültek: Elismerem, hogy a családi ház teljes egészében az örökhagyó különvagyona, mert a házasság előtt vette. Ez mit jelent? A házra lesz haszonélvezetem, illetve a 21 évi házasság után lesz-e tulajdonosi részem? Amennyiben nem kérhetem, kérhetem-e utólag? A tárgyaláson a „barát” megjelent az ügyvédjével és közölték, hogy ha nem ismerjük el a tartozást, akkor perelni fognak és biztosan megnyerik, mivel a búcsúlevél okiratnak minősül szerintük (pedig nincs aláírva). Elismerjem valamelyik összeget? Mi bizonyítható? A Kft-t (és az adósságát) ki örökli, mi történik vele? Hogyan lehet megszüntetni a Kft-t? Már próbáltam (APEH), Cégbíróság), de nem sikerült. Az APEH azt mondta, hogy írjak a Cégbíróságnak, de ők még nem válaszoltak. Mire lehet számítani a 3 és fél milliós (banki) tartozással kapcsolatban? Bocsánat, ha hosszú voltam. Köszönettel: agei