Y-t persze a haszonélvezetből ki is lehet tagadni, de ennek igen szigorú feltételei vannak, ugyanakkor ha X azt szeretné, hogy haszonélvezettől mentesen örököljenek a leszármazók, akkor megindítja a bontópert, vagy gondoskodik arról, hogy az életközösség felbomlása a hagyatéki eljárásban könnyen bizonyítható legyen.
ÖRÖKSÉG JÁR VAGY NEM JÁR ??
De a haszonélvezet megváltható!
Y mindenképpen haszonélvező lesz, akkor is, ha X különvagyonába tartozik az X vagyona.
A válaszaim csak az X saját vagyona esetén érvényesek (azaz nem értendő bele az Y vagyona).
- Nem (Y csak haszonélvező lesz)
- Nem (akkor ajánlom, hogy X ne házasodjon Y-val)
- Nem (már mondom, Y mindenképpen csak haszonélvező lesz)
Akkor örököl Y, ha X-nek nem lennének gyerekei!
1.Ami X-nek az Y-nal történő házasságkötése előtt már megvolt az az ő kizárólagos különvagyona, tehát azt a gyerekei "tisztán" öröklik., Y-nek még a haszonélvezet joga sem terjed ki arra.
2. Amit X és Y az együttélésük során közösen összehoznak, X halála esetén Y-é az ő saját 1/2 tulajdonrésze, valamint az X utáni 1/2 rész haszonélvezete. (A haszonélvezet erősebb a tulajdonjognál.)
Y csak akkor örökli X halála esetén az X 1/2 tulajdoni részét - vagy akár az egész különvagyonát is -, ha erre vonatkozóan X ekként végrendelkezik, azonban a négy gyereket a kötelesrész innen is és onnan is mindenképpen megilleti.
Örökségből bárkit is kitagadni a törvény szerint rendkívül nehéz!
3. Vagyonjogi kérdésben un. minimálási együttélési idő csak az élettérsi kapcsolatnál van (= tíz év), ezzel szemben ha X és Y törvényesen megházasodnak, másnaptól akár mindenük közös HA NETÁN mindenüket eladják amilyük volt külön-külön az előző életükből, és azt a kettőjük "közösébe" beviszik.
Ebben az esetben X különvagyona már nincs..., gyerekei pedig a 2.) első bekezdése szerint örökölnek.
Ha a fentiekben tévednék, bizonyára mások kijavítanak majd.
Szervusztok!
Adott egy X ember négy édes gyerekével akik felnőnek, majd sok sok év múlva az X ember újból házasságot köt Y-al akivel együtt élnek.
1.) Örökölhet-e X halálakor Y házastársa ha nincs végrendelet ?
2.) Örökölhet-e X halálakor Y házastársa ha van végrendelet és az abban foglaltak Y ellen szólnak (kitagadja) ?
3.) Van-e, szabályozza-e törvény un. minimális együttélést években kifejezve ami garantálja az Y mindenképpeni örökségét ? Jelenesetben azt hogy nem 4 hanem 5 felé oszlik az örökség!
Köszönettel
Benkő Laci
viktor
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02