Behajtási jutalék


ertze # 2022.05.21. 01:06

Üdv! A történetem röviden: 2008-ban 4 végrehajtás lett ellenem folyamatba téve, egy bank által, ami egy lakásvásárlásból adódott! 4 különböző hiteltből állt össze a lakás vételára, így lett 4 végrehajtás.. 2011-ben elárverezték a lakásomat, nyilván ugye maradt fent tartozás, a végrehajtást kérő bank felé. A Bank a tartozást eladta egy faktoring cégnek akivel megállapodtam és egy összegben kifizettem azt az összeget amiben megállapodtunk, természetesen sokat engedett a fentálló tartozásból a faktoring cég. A faktoring cég kezeihez megfizetett összeg, legyen mondjuk 5.500.000.- Huf fejében mind a négy összesen kb. 12 m Ft összegű teljes tartozásom elengedte a faktoring cég. Erről írtunk megállapodást is , hiszen a banki végrehajtás 4 követelésből állt össze, tehát 4 db eljárás indult anno. Az általam kifizetett összeg teljesítését követően a faktoring cég kérte a végrehajtások megszüntetését, hiszen korábban ő lett a kedvezményezett. Mindez 2020 ban történt, erre fel most pénteken (2022.05.20) kaptam két levelet az ügyfélkapumra ami két db jegyzőkönyv volt! A jegyzőkönyvek a négy végrehajtásból csak kettőre vonatkoznak, és igencsak szívbe vágó a behajtási jutalék, amit követel a végrehajtó. Hiszen a 4 követelésre fizettem a faktoring cégnek 5.5m ft-ot. A végrehajtó viszont mintha nem ezt az 5.5m ft ot venné alapul hanem a teljes eredeti tartozást kamatokkal meg mindennel...Hiába az elküldött megállapodás a faktoring céggel, és hiába kérte a faktoring cég az eljárás megszüntetését! ! Ilyenkor mi gyakorlat? Tudnának segíteni? Tehát ha én kifizettem 4 tartozás fejében 5.5m ft ot a végrehajtást kérőnek, aki ezt követően kéri a végrehajtás megszüntetését, akkor a végrehajtónak nem az 5.5 m ft után kellene jutalékot számolnia? Természetesen számoltam ezzel a jutalékkal de kb 5-600 e ft közötti összeggel, az 5.5 m ft után! Ellenben a 2 jkv-ben amit kiküldtek az egyikben 600 e ft jutalék van (az eredeti 2m ft tartozás után) , míg a másikban 1.4 m ft (az eredeti 6m tartozás ft után) :O És akkor a másik kettőt ki sem küldték! Ők nézték be , vagy ez ilyen? Nem kellett volna levezetni, hogy miből tevődik össze a jutalék , ez is érdekes hiszen 2m ft-ra 600 és 6m ft-ra pedig 1.2m.... megnéztem a vonatkozó jogszabályt is és még így is sokkal több mint a jogszabályban meghatározott % alapán kellene lennie. Köszönöm előre is!

Szomorú örökös # 2022.05.21. 06:59

ertze

ha én kifizettem 4 tartozás fejében 5.5m ft ot a végrehajtást kérőnek, aki ezt követően kéri a végrehajtás megszüntetését, akkor a végrehajtónak nem az 5.5 m ft után kellene jutalékot számolnia?

Én laikusként úgy gondolom, hogy az eredeti tartozás mindig a jutalék alapja. Ha ő megyezett veled az engedményben, az a ti dolgotok. A megbízása ugyebár a teljes összegre szólt, nem csak az 5,5 millára. Így én úgy gondolom, hogy a jutalékát is a teljes összeg alapján számolják ki.

gerbera317 # 2022.05.21. 08:48

@ertze
A törvény megdönthetetlen vélelmet állít fel arra vonatkozóan, hogy nem tartanátok itt sem te, sem a végrehajtást kérő itt, ha nincs a végrehajtó. Emellett egy nagyon erős (tehát bizonyos esetekben már megdönthető) vélelmet állít fel arra vonatkozóan, hogy a követelés teljes összegét fizetted meg a végrehajtást kérőnek, nem pedig csak egy részét. Ez utóbbi vélelmet csak a végrehajtást kérő döntheti meg (gy.k.: az adós semmiképpen), és a végrehajtást kérő is csak akkor, ha e két feltétel együttesen teljesül: 1) a vh-kérő a Magyar Nemzeti Bank által felügyelt pénzügyi intézmény (tehát magánszemélyek eleve kiesnek e körből), 2) a nyilatkozata megfelel a szoros formai követelményeknek.

Majordomus # 2022.05.21. 12:10

A jutalék a végrehajtót az eljárás befejezése után illeti meg.

ertze # 2022.05.21. 12:34

gerbera: Ne értsd félre nem kötözködés képpen írom, csak elég dilettáns vagyok a témában! Az normális, hogy két év után még csak most kapok bármi iratot a végrehajtótól? Nem lehet, hogy nem jegyzőkönyvet hanem díjjegyzéket kellett volna kapnom? Ha nem kapja meg a végrehajtó a jutalékát, akkor az eredeti összeget újra elkezdi végrehajtani, ergo kár volt kifizetnem a tartozást? Értem én, hogy mit vélelmez a törvény, de valami jogorvoslat csak van arra, hogy 5.5 m-t fizettem akkor ne legyen már a jutalék mondjuk 8 mi ft. Hát csak van ebbe a végrehajtást kérőnek vagy az adósnak valami joga valamit tenni nem? Mert oké ennyi lenne az összes, 600+1.2 benyeli az ember. De majd jön még a másik 2 jutalék is (eredetileg ugye 4 eljárás volt) és akkor majd lesz 6 m összesen a jutalék? Mit tudok tenni, hogy tételesen vezesse le, hogy miként jöttek.

Majordomus. nekem pl fura, hogy 2 éve alatt nem lett megszüntetve az eljárás és nem díjjegyzéket ksptam, hanem egy jkv-et amiben van egy összeg, és csákány, meg h van rá 15 napom. Ő meg két év alatt eddig jutott h küldött 2 jkv-et bár nem tudom, hogy börtönbe került e ő is a "sádl"-el és csak megbízott helyettese van....nagyon jó lenne ha tudnék tenni bármit, mert így brutál összeg lesz a jutalék.

ertze # 2022.05.21. 12:38

Gerbera: Bocs kimaradt az előzőből, hogy a kedvezményezett egy faktoring Zrt lett , nekik fizettem ki! Feltétlezem, hogy hitelesnek fogadnák el az ő nyilatkozatukat is ugye? Vagy nem? Köszi előre is!

gerbera317 # 2022.05.21. 13:18

A jutalék a végrehajtót az eljárás befejezése után illeti meg.
Nem, MD. A jutalék a teljesítéssel egyidejűleg, a teljesítés arányában illeti meg a végrehajtót. Tehát, ha az adós fizet 100 forintot a végrehajtást kérőnek, azzal egyidejűleg köteles 8 forintot a végrehajtónak is fizetni. Ha nem teszi, a végrehajtó ezt a végrehajtást kérőtől is követelheti.
nem jegyzőkönyvet hanem díjjegyzéket kellett volna kapnom?
Ha 52f-es teljesítések voltak ezek, akkor már volt díjjegyzék. Ha egyösszegű teljesítés, akkor pedig csak akkor, ha a végrehajtás befejeződött.
valami jogorvoslat csak van arra, hogy 5.5 m-t fizettem akkor ne legyen már a jutalék mondjuk 8 mi ft.
Nincs rá jogorvoslat. Törvény mondja ki, hogy a jutalék jár, a díjszabásról szóló miniszteri rendelet, hogy mennyi. Jogorvoslatnak csak törvénysértés ellen van helye, annak betartása ellen nincs. Nem tudom, mennyire bírod te az ilyesmit megérteni.
csak van ebbe a végrehajtást kérőnek vagy az adósnak valami joga valamit tenni
Már leírtam: Mi nem világos belőle? Az adósnak nincs beleszólása, a végrehajtást kérőnek van. Szerencséd lehet, mert az OTP Faktoring éppen ilyen végrehajtást kérő. De neki is nyilatkoznia kell, szabályszerűen (!), és a végrehajtó nem fogja kényszeríteni, hogy nyilatkozzon.
Mit tudok tenni, hogy tételesen vezesse le, hogy miként jöttek.
Egyelőre semmit. Majd a díjjegyzéket megtámadhatod, és 15e Ft illeték ellenében (persze ügyenként) majd a bíróság megmagyarázza neked, hogy jó-e a díjjegyzék, és ha igen, miért. Én inkább a Faktoringot kérném meg, hogy méltóztasson a térülésről és elengedésről szabályszerűen (!) nyialtkozni.

Majordomus # 2022.05.21. 16:58

Neked elhiszem.
Csak akkor mégis mennyi jutalék illeti meg a végrehajtót?

Még csak ez nem derült ki.

ertze # 2022.05.21. 18:25

Gerbera: Nagyon köszönöm! Nem az OTP faktoring, de gondolom mindegyik faktoring zrt hasonló jogkörrel bír, legalább is remélem! Kérdés: hol találok a nyilatkozat szempontjairól szóló leírást vagy bármit? 15 napom van rá... :( Ha nyilatkoztatom őket akkor azzal a végrehajtóhoz kell fordulni vagy a bírósághoz? A jkv-ben azt írták, hogy van lehetőségem kifogással élni! A nyilatkozatot a kifogásba csatoljam, vagy egyszerűen mondjam el a végrehajtónak ezt a módot és csatoljam be a nyilatkozatot! Illetve annyi, hogy ha nem sikerül elérnem a célom akkor szted a behajtási jutalékra lehet részletfizetést kérni? Az eljárást megtérülés esetén, ugye h fizettem azt megszüntetik és a behajtási jutalék marad csak, vagy akkor szünteti csak meg az eljárást he be van fizetve a jutalék? Nekem a faktoring cég jogásza anno azt mondta, hogy majd az 5.5 után kell jutalékot fizetnem ami max 5-600 e huf. Nagyon köszönöm, hogy hétvégén időt szántál rám, rengeteget segítettél!

Majordomus # 2022.05.21. 19:22

Fogadj ügyvédet!

gerbera317 # 2022.05.21. 19:58

Vht. 254. § (4b) bekezdés. Olvasd el! Kiderül belőle, hogy nem 15 nap a határidő (nincs is határidő), szó sincs kifogásról, és nem az adós terjeszti elő.
Eddig még minden szavamat kiforgattál. Valószínűleg nem rossz szándékból, hanem szimpla agyatlanságból. Úgyhogy fogadd meg MD tanácsát, és bízd ezt profi jogászra!

ertze # 2022.05.21. 20:32

Szia! Nem szándékosan forgattam ki a szavaidat! Esetleg tudsz ajánlani egy szakembert? Köszönöm!

ertze # 2022.05.21. 20:38

Nincs 15 nap...értem, íme a jkv, illetve 6.1 m ft ra, hogy lenne már 1.1 m ft a járulék hagyjuk már sztem... de mivel azt hiszed h.ülye vagyok így tessék bemásoltam. Csak neked :) És tényleg köszi a segítséget, durván profi vagy! :

JEGYZŐKÖNYV VÉGREHAJTÁSI ÜGYBEN

Készült 2xxxxx 13:34-kor xxxxxxx 5/a. 1/1. szám alatt xxxxxx. végrehajtást kérőnek , adószáma: xxxxx-20 , címe (székhelye): xxxxxxx. 15. xxxxx adós, címe (székhelye): xxxxxx ellen VH ZÁRADÉK címen 6 174 127 Ft és járulékai iránt indult végrehajtási ügyében. A végrehajtást a(z) Pesti Központi Kerületi Biróság Bíróság a(z) xxxxx számú végrehajtható okirattal rendelte el.

A végrehajtást kérő bejelentette, hogy az adós a végrehajtani rendelt követelésből közvetlenül az ő kezéhez teljesített.

Ha az adós közvetlenül a végrehajtást kérőnél teljesített, és ezáltal a jogosult követelése (részben vagy egészben) kiegyenlítést nyert, a végrehajtást kérő a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (továbbiakban: Vht.) 34. § (5) és a 40.§. (1) bekezdése szerint, a 164.§. (1) bekezdés értelmében a befolyt összegből köteles mindenekelőtt a végrehajtási költségeinek kielégítéséről is gondoskodni.

Felhívom végrehajtást kérőt, illetve a végrehajtási költségek viseléséért vele egyetemlegesen felelős adóst, hogy kiegyenlítetlen végrehajtási költségként fizessenek meg a jelen felhívás kézhezvételétől számított 15 napon belül 700 forint végrehajtói költségtérítést valamint a követelésre elszámolt, vagy az abból elengedett összeg alapulvételével 1.149.574 forint behajtási jutalékot a végrehajtó Budapest Banknál vezetett 10102244-59699700-01000008 számú elszámolási számlájára.

Figyelmeztetem a feleket, amennyiben a végrehajtást kérő vagy az adós a felhívásban szereplő összeget nem fizeti meg az abban megjelölt határidőn belül, a behajtást folytatom az adós végrehajtás alá vont vagyonára a végrehajtani rendelt követelésből fennmaradt összeg és a fenti felhívásban szereplő végrehajtási költség erejéig!

Tájékoztatom a feleket, hogy a Vht. 254. § (5) bekezdése alapján a végrehajtónak a díjazását és költségeinek megtérítését megállapító rendelkezése ellen a 217. § szerint van helye jogorvoslatnak.

A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 162. §-a alapján a bírósági végrehajtó eljárása nemperes eljárás, a hatáskörében tett intézkedése mindenkire kötelező.A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 459. § (1) bekezdés h) pontja alapján az önálló bírósági végrehajtó és az önálló bírósági végrehajtó-helyettes hivatalos személy. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (továbbiakban Vht.) 225. § (2) bekezdése alapján a végrehajtó eljárása – mint polgári nemperes eljárás – a bíróság eljárásával azonos.

Jelen intézkedéssel szemben a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 217. § (1) bekezdése alapján a fél vagy más érdekelt végrehajtási kifogást (a továbbiakban: kifogást) terjeszthet elő a végrehajtást foganatosító bírósághoz.

A kifogást a végrehajtó intézkedésétől számított 15 napon belül kell benyújtani a végrehajtónál. A kifogásban meg kell jelölni a kifogásolt végrehajtói intézkedést, és azt, hogy a kifogást előterjesztő az intézkedés megsemmisítését vagy megváltoztatását milyen okból, mennyiben kívánja. A kifogás az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 43. § (8) bekezdése szerint illetékköteles, melynek mértéke 15.000 forint. Az illetéket elektronikus fizetési és elszámolási rendszeren keresztül vagy illetékbélyeggel az eljárást kezdeményező iraton kell megfizetni.

Az eljárás befejezve: 13:50-kor

dr. Nxxxxx sk. végrehajtó-helyettes

ertze # 2022.05.21. 21:25

Így fogok tenni, és felkeresek egy szakembert! Annak örülök, hogy a jkv hibátlan, ez egy jó alap. És valahogy azt érzem, hogy a kemény stílusod mögött egy segítőkész ember lakozik! Köszönöm mégegyszer!

Majordomus # 2022.05.22. 10:33

Sok sikert.