Ajándékozás, kötelesrész, hagyatéki eljárás


Kovács_Béla_Sándor # 2025.06.28. 11:31

Én a magam részéről mindent megteszek. :)

drbjozsef # 2025.06.28. 10:41

Valóban, az kellene legyen, de farizeus dolog lenne nem bevallani, hogy a hozzászólások számában első helyen a botok vannak a kaszinóreklámjaikkal, második helyen az életvezetési - többnyire inkább kritizálási, beszólogatási - tanácsok, és csak harmadsorban (jobb esetben) a jogi tanácsok...

Kovács_Béla_Sándor # 2025.06.28. 10:32

A családsegítés, életvezetési tanácsadás más fórumok profilja.

drbjozsef # 2025.06.28. 09:06

(Ha úgy jobban érthető: semmi közük hozzá.)
Pusztán jogi szempontból kétségtelenül, de egyébként, mint dolgozó, mint gyermek, aki nem akarja hogy édesanyját lehúzzák, nagyon is lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.06.28. 07:26

Nagy katyvasz ez a tényállás, félreértésekkel, tévedésekkel, végig nem gondolt ötletekkel. De a lényeg valóban az: nem az ő dolguk. (Ha úgy jobban érthető: semmi közük hozzá.)

drbjozsef # 2025.06.28. 05:50

Megjegyzem, nem teljesen tiszta, hogy mi a probléma a cég értékelésével most.
Ha jól gondolom, a három örökös testvér 1/3-1/3-1/3 arányban örökli a céget, tulajdonosai lesznek a cégnek, üzletrészt kapnak, nem pénzt. Nem teljesen mindegy, hogy mennyit ér az egyik tulajdonos szerint a cég?
Ha az örökös Erzébettől is meg akarja szerezni a céget István, meg kell vennie tőle (ha nem beszéli rá őt is az ajándékozásra), akkor pedig az üzletrész vételára természetesen szabad megállapodás kérdése. Nem KELL eladnia annyiért amennyiért szerezte a hagyatéki eljárásban. Eladhatja háromszor annyiért is, ha szerinte annyit ér.
(igaz, feltehetőleg a két érték közötti különbözet után adót kell fizetnie, ha egyszer a szerzés értékének elfogadta a hagyatéki eljárásban megállapított értéket. Ezért nem mindegy persze teljesen.)

drbjozsef # 2025.06.28. 05:46

Úgy tudják 15 nap van a közjegyzői tárgyalást követően a fellebezésre.
Mit tudnak tenni ez idő alatt?
Mit javasolnanak önök?

Rosszul tudják. A közjegyző a tárgyalás után meghozza a végzését, írásba foglalja, és megküldi a feleknek. A kézhezvételtől számítva van 15 napja a fellebbezésre a feleknek (vagy, annyi nap, ahogy maga a végzés rendelkezik). Ez a tárgyalástól több hét is, akár pár hónap is lehet. Ha most volt a tárgyalás, akkor még van idő.

Mit tudnak tenni ez alatt?
Megpróbálhatják (mármint, a két gyermek) meggyőzni az édesanyjukat, hogy ne fogadja el a végzést, fellebbezze meg. Ha több tízmillió forintról beszélünk, talán nem lenne káros, ha felkeresnének egy ügyvédet - bár nem kötelező ebben az ügyben az ügyvédi képviselet.
Ha az érintettek - az örökösök - nem tesznek semmit (akár félelemből, akár más okból, teljesen mindegy), akkor elfogadják az értékelést, elfogadják így a hagyatékátadást, lezárul az ügy. A két gyermek nem számít ügyfélnek ebben a hagyatéki eljárásban, ők nem tehetnek közvetlenül semmit, legfeljebb közvetve, édesanyjukra való hatással.

Esetleg megpróbálhatja még az édesanyjuk visszautasítani a hagyatékot, ekkor kiesik az öröklésből, és helyére a két gyermeke lép. Ebben az esetben már ők is érintettek lesznek az eljárásban, és kérhetik a cég értékelését. De lehet, hogy ez a hajó már elment, mert a visszautasítás jogáról akár ráutaló magatartással is le lehet mondani, ha nem tette ezt meg a hagyatéki tárgyaláson személyesen legkésőbb, akkor lehet, hogy ezt már a közjegyző el fogja utasítani. De egy próbát megérhet, ha az anyukának megfelelne így, hogy helyette a gyermekei örökölnek, de ezt is neki kell megindítania.

Szomorú örökös # 2025.06.28. 03:06

baranyai rita

A legidősebb István aki az üzlet pénzét kezelte,80 milliót forintra tüntette fel az örökségüket
Az ingatlan a 2 üzlet és a mühely kb 200 milliót ér.

Kérdés, hogy ki állapította meg az előzőt és ki az utóbbit? Ezen összegek mennyire felelnek meg a valóságnak? Ha hasraütéssel történtek, akkor talán semennyire. Hogy számunkra mennyit ér, az csak egy elfogult érzés. A valóság néha egészen mást mutat.

Az ő gyermekei Ági és Enikő felvannak háborodva és igazságtalanságnak tartják az összeget de mivel ők nem vehettek részt a közjegyzői tárgyaláson utólag tudták meg a rörténteket és szeretnének igazságügyi szakértőt kérni de nem tudják hogy ezt lehet e úgy kérni hogy már megvolt a hagyatéki tárgyalás és úgy hogy a mentálisan beteg édesanyjuk Erzsébet fél hogy István "megharagszik rá".
Amíg az anyuka ezt önállóan nem szeretné, addig erőszakkal nem lehet semmit se tenni - utólag meg már félő, hogy akkor sem. Csakis nála pattogott a labda, de nem élt a lehetőséggel.

Ági a családi üzletben dolgozik,és most fél hogyha István mindent elad megszűnik a munkája
ahol már 10 éve dolgozik mint eladó, jó vevőkört alakított ki az évek során és egy jól bejáratott üzletet veszít el..

És miből gondolja a gyermek, hogy ez a munkája megmarad akkor is, ha most keresztbe tesz a nagybácsinak...és esetleg az ki is derül? Nem hiszem, hogy utána a nagybácsi hálás lesz a tevékenységgéért és akkor már az sem menti meg az üzletben, hogy ő egy családtag. Viszont ha számára ennyire fontos, akkor lehet nem alkalmazottként, hanem immáron vállalkozóként indíthat egy önálló vállalkozást ugyanazon feladatkörrel és végezheti a tevékenységet sajátként is - átmentve vele a vevőkörét. Viszont mindezzel az is jár, hogy neki kell mostmár majd elvégezni a háttérben mindazt, amit eddig más végzett helyette. Bár az enyém csak egy laikus válasz, de szerintem elgondolkodtató.

baranyai rita # 2025.06.27. 21:46

Kedves szakértő urak!
Kedves ügyvéd urak!
Egy isnerősöm édesanyja elhunyt.
A vagyont 3 gyermek örökölte. István,Erzsébet és Klára
A legidősebb István aki az üzlet pénzét kezelte,80 milliót forintra tüntette fel az örökségüket
Az ingatlan a 2 üzlet és a mühely kb 200 milliót ér.
A másik két testvér sajnos befolyásolható ,különösen Erzsébet aki már évek óta erős nyugtatókat antidepresszánsokat szed.
Pár évvel ezelőtt állt is pszihiátriai kezelés alatt.
Az ő gyermekei Ági és Enikő felvannak háborodva és igazságtalanságnak tartják az összeget de mivel ők nem vehettek részt a közjegyzői tárgyaláson utólag tudták meg a rörténteket és szeretnének igazságügyi szakértőt kérni de nem tudják hogy ezt lehet e úgy kérni hogy már megvolt a hagyatéki tárgyalás és úgy hogy a mentálisan beteg édesanyjuk Erzsébet fél hogy István "megharagszik rá".
István már a hagyatéki eljárás előtt ami ma volt rávette másik testvérét Klárit ,hogy ajándékozza neki az 1/3 részét ő ennek fejében vesz neki 1 minigarzont.
Igy most már az övé a vagyon 2/3 része..
Ági a családi üzletben dolgozik,és most fél hogyha István mindent elad megszűnik a munkája ahol már 10 éve dolgozik mint eladó,jó vevőkört alakított ki az évek során és egy jól bejáratott üzletet veszít el..
Úgy tudják 15 nap van a közjegyzői tárgyalást követően a fellebezésre.
Mit tudnak tenni ez idő alatt?
Mit javasolnanak önök?
Előre is köszönöm válaszukat!

innuendos # 2025.06.15. 10:40

drbjozsef

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

Valóban nem kerestük, bár 2020-ig mindig mi mentünk. Feleslegesen, mert csak bántottak minket. Sógornőm meg is kérdezte, hogy minek járunk oda..?
Mert a férjem látni akarta az anyját.. de rajtam mindig rúgtak egyet. (Látom híztál megint)
Szóval, nehéz kapcsolattartás volt.

drbjozsef # 2025.06.15. 10:24

A Ptk. kommentárja ezt írja :

Ez alól kivételt jelent, ha valamelyik érdekelt azt kéri a bíróságtól, hogy a körülmények figyelembevételével más értéket határozzon meg, mert számára a juttatáskori értéken való számításba vétel súlyosan méltánytalan lenne. Az ilyen kérelmet megalapozhatja például a nagymértékű infláció vagy az ingatlanárak jelentős megváltozása. A kivételes szabály alkalmazása esetén a bíróság az adományt jellemzően a hagyaték megnyílásakor fennálló értékén veszi figyelembe.

A levelet megírni nem kerül semmibe, elküldeni párszáz forint, azért ezt még érdemes.
Pert indítani már jobb kérdés. A fentiek alapján már több millió forint is lehet az igény. Ha valamikor volt az elmúlt száz évben ilyen, az pont a most utóbbi kb. 10 év biztosan az.

Ha szerinted kb. ér 40et, kérd az alapján a kötelesrészedet most, meglátod mit reagál rá a másik fél. Igény alapnak jó, lehet alkudozni.
Aztán ha nem egyezkedik, és pert kell indítani, akkor lehet hogy 25-30 alapján írnám a keresetet, azzal a kitétellel, hogy igazságügyi szakértő állapítsa meg a jelenkori forgalmi értéket, és a ptk fenti passzusa alapján te ez alapján kéred a köteles részedet. Aztán majd dönt a bíró, nem ismerem a gyakorlatot, de szerintem simán a két érték között fogja meghatározni, az egyéb személyi körülményeitekre és az esetre tekintettel talán többel (bár, ha jól olvastam, ti se kerestétek sokszor azt a kapcsolatot), az azért már több millió forint, arra talán azért érdemes egy pert indítani. Hátha ez legalább elgondolkoztatja a másik felet, esetleg belemegy egy mediátori eljárásba, és egy alkuba.

innuendos # 2025.06.15. 08:40

Értem. Ha a 17 millió az alap, többe kerül a leves, mint a hús.. 1,4 millió miatt kár belevágni.
Mivel hivatkozhatunk a jelenkori értékre a számításnál?

drbjozsef # 2025.06.15. 06:53

https://www.ksh.hu/…v/index.html

2015 a bázis, 2017-ben 130%, most 300% a lakásárindex használt lakásra nominális árváltozásra.
Vagyis ami most 40 milliót ér, az 2017-ben durván 17 millióba került.

drbjozsef # 2025.06.15. 06:50

innuendos,

Van ksh oldalán lakásárindex. visszaoszthatod az árat 2017-re.

De mindegy is, a kérdés, hogy vitatja-e a jogalapot, ÉSVAGY vitatja-e az összeget.
Ha előbbit nem vitatja majd, akkor elvitatkozgathattok a kötelesrész összegén, annak figyelembe vételével, hogy neked kellene pert indítanod, ami költség, és ha előbb nincs megegyezés, akkor az igazságügyi szakértő sem kicsi költség - igaz ezt már leginkább az fogja fizetni, aki a megállapított ártól jelentősebben eltért. Mindenesetre érdemes ennek kockázatával számolni, és esetleg elengedni egy részét, de azért nem mindenáron.

innuendos # 2025.06.15. 06:16

Kb 40 millió.. de ez csak óvatos becslés. Azt meg végképp nem tudom, mennyi lehetett 2017-ben..

Majordomus # 2025.06.12. 16:20

Mennyi a ház reális értéke?

innuendos # 2025.06.12. 15:20

Köszönöm.

drbjozsef # 2025.06.12. 15:07

innuendos,

A kötelesrészi igény egy kötelmi igény, közvetlenül semmi köze a hagyatéki eljáráshoz, érdemes ott jelezni az igényt, de se nem kötelező, se nem elvárás. A közjegyző legfeljebb rögzíti az igényt, hatásköre amúgy sincs döntésre. Ha nincs vita, akkor közös megegyezéssel bele tudja foglalni a végzésbe, de mást nem tehet.

Írsz egy szép tértis levelet a kötelezettnek, hogy ennyi és ennyi a kötelesrészi igényed, fizesse meg 15 napon belül xy bankszámlára, ellenkező esetben pert indítasz ellene. Ennyi.

innuendos # 2025.06.12. 14:24

Kérlek olvasd el az előzményeket.

Szomorú örökös # 2025.06.12. 14:01

innuendos

Így a kötelesrészre vonatkozó igényt sincs kinél jelezni.

Milyen kötelesrészt?

innuendos # 2025.06.12. 13:35

Üdvözlöm Önöket!

Most tudtuk meg, hogy sógornőm úgy nyilatkozott, hogy Anyósomnak semmilyen vagyona a halálakor nem volt, és így nem lesz hagyatéki eljárás.

Így a kötelesrészre vonatkozó igényt sincs kinél jelezni.
Hogyan tovább?

innuendos # 2025.01.18. 20:07

Üdvözlöm a kedves segítőket!

Szeretném megkérdezni, hogy Nyíregyházán tudnak-e ajánlani örökösödésre szakosodott ügyvédet?
Nem szeretnénk ügyvéd nélkül, felkészületlenül várni ami ezután jön.
Köszönöm

innuendos # 2025.01.12. 16:28

Bárhogy záródik ez az ügy, le fogom itt írni.
Tanúljon/ okuljon belőle, akinek kell.

A segítségüket köszönöm, hasznos tanácsokat és információkat kaptam.

drbjozsef # 2025.01.12. 15:51

innuendos,

Esetleg emlékeztessétek arra is az igényetekben, hogy ha nem fizet, és jogos lesz az igény (és az összeg is, ahogy korábban írtam) akkor a fizetési meghagyás költségei, a per költségei, és ha az után sem fizet, a végrehajtás költségei is őt fogják pluszban terhelni. Az FMH-é, szinte semmi, a peré már szemmel látható, a végrehajtóé meg összegtől függően már borsos is lehet. Úgyhogy jobban teszi, ha meg tudtok egyezni. És ha nektek sem feltett szándékotok a pereskedés, a kompromisszum érdekében akár engedhettek is a követelésetekből. Már ha per nélkül és nyomban fizet, minden más esetben fogjon csak vastagon az a ceruza, és ahogy osztap is írta akár a mostani értéke alapján is követelhetitek a kötelesrészt.

Abba, hogy ő majd önként, részletekben fizet, ne menjetek bele - vagy csak olyan közjegyzővel záradékoltatott szerződésben, amelyben vállalja, hogy akár egyetlen részlet elmulasztása esetén is azonnal esedékessé válik a teljes hátralévő összeg. Az ilyen szerződés azonnal végrehajtható, és nem kell pert sem indítani a végrehajtásért.

innuendos # 2025.01.12. 11:57

Szeretném megköszönni a segítségüket.
Nem szivesen vinnénk perre az ügyet, de ha nem lesz más mód, megtesszúk.