Ptk. tervezet


Impossible # 2009.12.18. 23:57

"és ha nem csak kezdőlépés, hanem alternatíva is???"

De unom már ezt, bakker!!! :D

Csipke # 2009.12.18. 13:47

Na ne viccelj! Hasonlítsd össze a jelenlegi Ptk. „nagykommentárját“, meg a miniszteri indokolását, azért van egy csepp különbség.

Ugye nem gondoltad, hogy a mostani Ptk. és az új Ptk. kommentárja között akartam párhuzamot vonni? De ha kell példa, javaslom megnézni a Kbt.-t például. :)


Csipke

Egyjogász # 2009.12.18. 13:41

"Én valószínűsítem, hogy nem sok különbség lesz a kommentárja és a miniszteri indokolás között."

Na ne viccelj! Hasonlítsd össze a jelenlegi Ptk. "nagykommentárját", meg a miniszteri indokolását, azért van egy csepp különbség.

Az más kérdés, hogy egy ilyen szintű tudományos mű (mert szerintem a nagykommentár már az) megírásához ezért kell néhány év....

(Az lehetséges, hogy az egy-két hét alatt piacra dobott kommentárok és az indokolás között nem lesz sok különbség, ilyennel találkoztam az új Mt. kapcsán is.)

Csipke # 2009.12.18. 13:12

De ha az életérsi kapcsolar kezdőlépés a házassághoz, akkor furcsa, hogy a házasságot könnyebb megkötni, mint az éllettársi kapcsolatot nyélbeütni.

Kezdőlépés?!? Aki házasodni akar, az házasságot köt, aki nem akar, annak szerintem ez sem lesz alternatíva. Szerintem teljesen életszerűtlen, hogy először élettársi kapcsolat, aztán házasság. Bár lehet, csak nekem ennyire fekete-fehér. :)


Csipke

Kacsa1111 # 2009.12.18. 12:39

De ha az életérsi kapcsolar kezdőlépés a házassághoz, akkor furcsa, hogy a házasságot könnyebb megkötni, mint az éllettársi kapcsolatot nyélbeütni.

és ha nem csak kezdőlépés, hanem alternatíva is???


Kacsa11

Kacsa1111 # 2009.12.18. 12:38

Kedves bellicus,

De ma úgy tűnik, hogy a hzasság pótléka az élettársi kapcsolat jogossá tétele.

és az miért baj, ha az emberek választhatnak, hogy házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat?

Ha a házasság a családról szól, az élettársi kapcsolat pedig a szexuális együttlétről, intimitásról esetleg a gazdasági pénzügyi közösségről, akkor szét kell választani ezeket.

szerintem mindkettő mindezekről szól...szerintem:)

A hagyományok, melyeket ma már a törvényből töröltek, a házasság esetén is kötelezték a feleket bizonyos szexuális hozzájárulásra.

:)))
de fejfájás-mentességre nem kötelezték...:)))

Hogyan is történik ez egy mai szerelmes fiatal pár esetén?

szerintem fingod sincs...:)

A 19 éves fiú szerelmes a 17 éves leányba, de nem akarják azonnal véglegessé tenni a dolgot, úgy döntenek, csak élettársi kapcsolatra lépnek.

a "leány"-on külön jót röhögtem:)
szerintem egy 17 és egy 19 éves ne véglegesítsen semmit (a házasság mit is véglegesít?), még csak össze se költözzön, hanem keféljen (hormonkezelés - kamaszok esetén kötelzően ajánlott) de főleg TANULJON!

Ez nem megy, ezért kénytelenek házasságot kötni…

már miért is lennének kénytelenek??? (ezúton hivatkozom Csipkére)

Szóval van-e szándék egyáltalán a házasság és a szexuális közösség szétválasztása iránt.
Ha nincs, a baj csőstül fog jönni.

Az élettársi kapcsolat miért csak szexuális közösségről szól? (szexhez miért kell együttélni???)

Megneveznél a csőstül jövő bajok közül csak néhányat?:)))


Kacsa11

bellicus # 2009.12.18. 12:32

Kedves Csipke !
Ha nem akarják véglegessé tenni, ne tegyék!
De ha az életérsi kapcsolar kezdőlépés a házassághoz, akkor furcsa, hogy a házasságot könnyebb megkötni, mint az éllettársi kapcsolatot nyélbeütni.

bellicus # 2009.12.18. 12:14

Kedves kacsa !
"neked az az ellentmondás, hogy 16 évesen már lehet házasságot kötni, míg élettársi kapcsolatot csak 18 évesen?
miért kéne a két intézményt összekangolni?"

Vajjon nekem elentmondás-e a tőled idézettek?
Egyszer az egyik polgári peres ügyben az ellenfelem ügyvédje egy végzés elleni fellebbezésben azt vetette föl, hogy a jogalkotó akarhatta-e, hogy nekem legyen igazam. Bár a végeredmény a pernyertességem volt, e tekintetben a fellebbviteli víróság az ellenfelemnek adott igazat: bár az írott jogszbály nekem ad igazat, a jogalkotó nem akarhatta, hogy nekem legyen igazam.
Szóval kétségeim vannak afelől, hogy a jogalkalmazók el tudják-e különíteni a házasság intézményét az életközösségétől.
Mert a megadott paraméterek alapján egy házasságban élő ember is lehet tagja egy életközösségnek is.

Szóval van-e szándék egyáltalán a házasság és a szexuális közösség szétválasztása iránt.
Ha nincs, a baj csőstül fog jönni.
(Nem a jogászoknak, hanem akikre hatálya van - a jogalanyokra)

Csipke # 2009.12.18. 12:04

Kedves bellicus,

Nem értem a logikádat. Ha a 19 éves fiú és a 17 éves lány szerelmes egymásba, és nem akarják véglegessé tenni, miért is akarnának élettársi kapcsolatot? Miért lennének kénytelenek házasságot kötni? A nem véglegesnek tekintett kapcsolatokat míg tartanak, nem "együttjárásnak" hívják? :)


Csipke

bellicus # 2009.12.18. 11:48

Kedves kacsa!
Hogyan is történik ez egy mai szerelmes fiatal pár esetén?
A 19 éves fiú szerelmes a 17 éves leányba, de nem akarják azonnal véglegessé tenni a dolgot, úgy döntenek, csak élettársi kapcsolatra lépnek. Ez nem megy, ezért kénytelenek házasságot kötni...

bellicus # 2009.12.18. 11:42

Kedves kacsa!

Ezt írtad:
"neked az az ellentmondás, hogy 16 évesen már lehet házasságot kötni, míg élettársi kapcsolatot csak 18 évesen?
miért kéne a két intézményt összekangolni?"

Igazat adok neked.
Miért kellene a két dolgot összehangolni? De ma úgy tűnik, hogy a hzasság pótléka az élettársi kapcsolat jogossá tétele.
Ha a házasság a családról szól, az élettársi kapcsolat pedig a szexuális együttlétről, intimitásról esetleg a gazdasági pénzügyi közösségről, akkor szét kell választani ezeket.
A hagyományok, melyeket ma már a törvényből töröltek, a házasság esetén is kötelezték a feleket bizonyos szexuális hozzájárulásra. Ami azt jelenti, hogy a házasság is más volt, nem csupán család és gyermeknevelés, hanem szex is.

Kacsa1111 # 2009.12.18. 11:24

Kedves bellicus,

nagykorúak köthetnek házasságot, 16 évnél idősebb kiskorú pedig gyámhatósági engedéllyel...függetlenül attól, hogy férfi vagy nő a kiskorú (esetleg mindkettő kiskorú).
értem?:)

neked az az ellentmondás, hogy 16 évesen már lehet házasságot kötni, míg élettársi kapcsolatot csak 18 évesen?
miért kéne a két intézményt összekangolni?


Kacsa11

Csipke # 2009.12.18. 11:19

Kedves Egyjogász,

Én valószínűsítem, hogy nem sok különbség lesz a kommentárja és a miniszteri indokolás között. (Nem ez lenne az első eset) Egyébként pedig a miniszteri indokolás az eredeti tervezet indokolása, ami nekem is megvan, csak nem ártana, ha lenne egy, ami az elfogadott törvénnyel pariban van. (Merthogy a mostani nincs pariban).


Csipke

drpony # 2009.12.18. 11:05

bellicus
kiskoru kothet hazassagot, de csak gyamhatosagi engedellyel.
A bejegyzett elettarsai kapcsolatben viszont, ha jol tudom, csak azonos nemuek elhetnek, az Ab szerint ugyanis tul hasonlo a bejegyzett elettarsi kapcsolat es a hazassag. Vagy az uj ptk. mar megengedi kulonnemuek kozott is majd?

bellicus # 2009.12.18. 10:55

kedves kacsa, én csupán az ellentmondásra utalok. Eszerint nem igaz, amit állítok, vagyis a 18 év alatti nő nem kothet házasságot????

>>Kedves bellicus,

„Én eddig úgy tudtam, hogy 18 év feletti férfi és 16 év feletti nő köthet házasságot.
Ez megváltozott?”

ja…kb. csilliárd éve…:)))

bellicus # 2009.12.18. 10:51

Az a kérdés nincs tisztázva, hogy az élettársi közösségnek ni a célja és a házasságnak mi a célja.
A házasság hagyományos célja a memzet fenntartása. Gyermekek nemzése és felnevelése.
A helyettesítő intézménynek, az élettársi kapcsolatnak már nem feltétlenül ez a célja.
Sajnos a törvény módosítása előtt nem vizsgálódtak alaposan az élettársi kapcsolat céljával kapcsolatban, mégis az amerikai minta egy követendő példa lett - szolgalelkűség okán.

Egyjogász # 2009.12.18. 10:21

"Csak azt akartam mondani, hogy a FIDESZ megakadályozhatná a Ptk azonnali hatályba helyezését az SZSZ-szel."

Azért ez az azonnali, nem annyira azonnali, 2010. május 1-volt a terv, de végül a Maszop is belátta, hogy ez hülyeség, és csak 2011. január 1-ével lép hatályba érdemében.

A FIDI most nem tudom, hogyan akadályozhatná meg, beadtak egy erre vonatkozó indítványt, de a Maszop szavazógépezet lesöpörte.

Ha hatalomra kerülnek - ígéretük szerint - ez a Ptk. soha nem fog hatályba lépni, átdolgoztatják az egészet.

Kacsa1111 # 2009.12.18. 10:08

Kedves bellicus,

Én eddig úgy tudtam, hogy 18 év feletti férfi és 16 év feletti nő köthet házasságot.
Ez megváltozott?

ja...kb. csilliárd éve...:)))


Kacsa11

bellicus # 2009.12.18. 09:50

Személyesen engem az elvi problémákon felül a közös tulajdont érintő kérsések érdekelnek.
A Ptk-nak lesz-e hatás a társasházi törvényre?

bellicus # 2009.12.18. 09:40

Nem tudom, miért hiányzik az elző hozzászólásom öbbi része.
Csak azt akartam mondani, hogy a FIDESZ megakadályozhatná a Ptk azonnali hatályba helyezését az SZSZ-szel.
Nemértem, hogyan csonkolódott az előző hozzászólásom.

bellicus # 2009.12.18. 09:37

Egyjogász hozzászólásában találtam ezt:

>>„Miért okozna tök feleslegesen ekkora kárt magának az új kormány?“

Tegnap hallottam a FIDESZ szóvivőjét, hogy szerintük az egész Ptk-t vissza kellene vonni, és rendesen átdolgozni a szakma képviselőinek bevonásával…

Szerinted mit fognak csinálni, ha hatalomra kerülnek?

Végül is, ha 50 évig ráért, 1–2 év még számít?:))

bellicus # 2009.12.18. 09:29

papiniana hozzászólásában olvastam:

"Egy friss kormányhatározat szerint az új Ptk.-t 2010. május elsején akarják hatályba léptetni. Kivéve néhány rendelkezését, melyeket 2011. január elsején.
Lásd részletesebben: http://www.jogiforum.hu/hirek/21250
A kormány részéről a szándék elég erősnek tűnik. Más kérdés, hogy volt már ilyen kis országunk (jog)történetében és mégsem lett belőle törvény. Igaz más korban, más típusú válsággal… Azonban az Mtj. megkerülhetetlen volt a 21. század kodifikátorai számára is."

Nem lehetséges-e, hogy addigra egy más összetételű és színű kormány lesz hatalmon?
A két oldalnak nincsenek jelentős véleményeltérései a ptk-ról? A ptk fontos törvény. Mégis csak 50%-os. Nem óvatlanság ez? Túl gyakran fog változni!!!

bellicus # 2009.12.18. 09:13

Olvasom ezt:
"3:101. § [A bejegyzett élettársi kapcsolat]
(1) Bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt
együttesen jelenlévő két tizennyolcadik életévét betöltött természetes személy
személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatban kíván élni."
Én eddig úgy tudtam, hogy 18 év feletti férfi és 16 év feletti nő köthet házasságot.
Ez megváltozott?
Mert csak akkor nem ellentmondásos ez az idézett szabály.
Ugyanis ha egy 20 éves férfi és egy 17 éves nő köthet házasságot, de élettársi kapcsolatba nem léphet, az igencsak bizarr!!

Mallinalli # 2009.12.18. 09:05

Ööö, itt van előttem az Ügyvédvilág, benne egy a/4-es oldalon színes Complex hirdetés "megjelent!" jelszóval, ami 3 terméket hirdet:

  • Az új Polgári Törvénykönyv magyarázata I-II.
  • Kézikönyv az új Polgári Törvénykönyvhöz
  • Az új Polgári Törvénykönyv

Amit te írsz, azt a kézikönyvnél írja.

Egyjogász # 2009.12.18. 08:58

Ez nem magyarázat, lsd. tartalom alább, a magyarázatot 2010. II. negyedévére igérik (mint írtam, én várnék vele).

Ami megjelent:
"A kötetben megjelentetjük az elfogadott törvény teljes szövegét, az eredeti törvényhez készült miniszteri indokolást, valamint a közel 400 elfogadott módosító indítványhoz készült indokolásokat egységes szerkezetben. Azokhoz a paragrafusokhoz, melyeknél a szerkesztés ezt megkívánta, értelmező vagy kritikai élű megjegyzések készültek." (Forrás: Complex honlap)