Jogászképzés 3+2 (???)


Vikiki5 # 2007.05.09. 17:49

Nórinak!

Jogi szakokleveles közgazdász képzésben megvalósítható, amit szeretnél. Persze ez nem egyenértékű szerintem egy jogi diplomával:
lásd : www.uni-miskolc.hu
Mi a jogi szakokleveles képzés lényeg?

Ma már nem csupán a jogászokkal szembeni elvárás a naprakész speciális jogi ismeretek birtoklása, hanem a jogot alkalmazó más felsõfokú képzettségû szakemberek számára is létfontosságú a célirányos jogi ismeretek megszerzése. Ezt az igényt szeretné az Állam- és Jogtudományi Kar a nem jogász felsõfokú szakképzettséggel rendelkezõk számára meghirdetett szakirányú képzési szakok indításával kielégíteni.
A képzés 4+1 féléves, ebbõl négy szemeszterre bontva folyik a szakmai képzés, míg az utolsó félévben a szakdolgozat elkészítésére és megvédésére, valamint a záróvizsga letételére kerül sor. A sikeres záróvizsgák után a hallgató oklevelet kap. A képzésben való részvétel önköltséges. Jelenleg háromféle képzési forma közül választhatnak a jelentkezõk: a "Jogi szakokleveles orvos", "Jogi szakokleveles mérnök" és "Jogi szakokleveles közgazdász" szakok közül, ezen utóbbit nemcsak Miskolcon, hanem soproni helyszínnel is. A szakok végleges indítása a kereslet függvényében alakul.

Vikiki5 # 2007.05.09. 17:40

Bocsi az eleje lemaradt:

1. A képzés célja
A képzés általános célja olyan gazdasági szakemberek
kibocsátása, akik – felhasználva a felsőoktatásban
megszerzett végzettségüket, tapasztalataikat – a
közgazdasági elmélete alapjait elsajátítva, az alkalmazott
közgazdaságtudományi ismeretek, valamint a korszerű
közgazdasági elemzési módszerek birtokában képesek a
nemzetközi, a makrogazdasági folyamatokban eligazodni,
alkalmasak a mikrogazdasági folyamatok szakszerű
áttekintésére, elemzésére és értékelésére, felkészültek arra,
hogy a gazdálkodás különféle területein felsőfokú
szakképzettséget kívánó funkciókat ellássanak, gazdasági
feladatok végzését irányítsák, a munkaterületükön jelentkező
döntéseket előkészítsék, a végrehajtást megszervezzék,
továbbá – megfelelő vezetői készségek és gyakorlati
tapasztalatok birtokában – vezetői munkaköröket töltsenek
be.
2. A jelentkezés feltétele:
A képzésben jogi karon szerzett egyetemi diplomával
rendelkezők vehetnek részt.
3. Képzés idő
A posztgraduális diplomát adó képzés levelező jellegű, az
oktatás időtartama öt félév. Az ötödik félévben kerül sor a
diplomatervezésével kapcsolatos konzultációkra, a
diplomaterv elkészítésére és a záróvizsga letételére.
A kötelező foglalkozások összes óraszáma 610 óra.

Vikiki5 # 2007.05.09. 17:38

Szia Fpetike!

Erre:
4. A képzés főbb tanulmányi területei:

I. Általános közgazdasági, menedzsment,
társadalomtudományi és módszertani ismeretek:
Nemzetközi közgazdaságtan, Gazdaságpolitika,
Vállalatgazdaságtan, Matematika, Statisztika, Vállalati
pénzügyek
II. A szakhoz kapcsolódó ismeretek: Számvitel, Gazdasági
elemzés, Vállalati stratégia, Szervezés és vezetéselmélet,
Szervezeti magatartás, Vezetői döntéstámogató
rendszerek, Marketing, Nemzetközi marketing,
Pénzügytan, Humán erőforrás gazdaságtan,
Külgazdaságtan, Közüzemi gazdaságtan, Stratégiai
menedzsment, Környezetgazdaságtan, Alternatív tárgyak
5. Térítési díjkötelezettség:
A szakirányú továbbképzésben a részvétel önköltséges. A
költségtérítés díja: 100.000,- Ft
6. A jelentkezési feltételek:
Jelentkezni a ME Gazdaságtudományi Kar Dékáni Hivatalban
kapható jelentkezési lap kitöltésével lehet. Mellékelni kell még
az egyetemi végzettséget igazoló oklevél fénymásolatát
valamint önéletrajzot. A felvételi kérelmet az alábbi címre kell
benyújtani:
Miskolci Egyetem
Gazdaságtudományi Kar Dékáni Hivatal
3515 Miskolc-Egyetemváros
A felvételről a Gazdaságtudományi Kar dékánja
jelentkezőt írásban értesítik. A beiratkozás a tanévkezdés
oktatási hetében történik, melynek pontos
helyéről az érintettek írásbeli értesítést kapnak.
A diploma kiadásának feltétele egy idegen nyelvből
C típusú nyelvvizsga minősítés.
7. Jelentkezési határidő: 2006.július 31.
További információ kérhető:
Gazdaságtudományi Kar
Dékáni Hivatalában
(46)-565-111/10-05

Vikiki5 # 2007.05.09. 11:46

Szia Nóri!

Szerintem, ez nem teljesen így van. Úgy tudom van olyan képzés, hogy jogász-közgazdász, ami valóban 2 éves és a jogi diploma után kap az ember egy papírt róla, hogy végzett közgázt.
De ismerek olyat, akinek a jogi diplomája mellett el kellett végeznie a közgázon az 5 éves képzést, mivel bíró az illető. Gondolom, ha valaki közgazdász és nem akar dr. a neve elé csak egy 2 éves jogi képzést a szakmájához közel eső területen, akkor arra is van lehetőség a mai világban, már a wc-tisztításhoz is szakértelem kell és a legszebb, hogy tuti oktatják is és adnak róla papírt. (ez utolsó félmondatot csak iróniának szántam) Üdv.

Judit_31 # 2007.05.09. 09:34

Nóri!

Valószínű, hogy aki elvégzi a jogot, az meg tudja szerezni (még ha nehezen is) a közgáz diplomát, de fordítva nem valószínű. Ismerőseim között van olyan akire ez a példa "ráillik"!

P.G.L. (törölt felhasználó) # 2006.06.09. 08:52

A hozzászólás (és a felhasználó) törölve.

Nori24 # 2006.02.24. 12:44

Sziasztok!

kaisha, én a Közgáz egyetemen végeztem és jogot szeretnék másoddiplomának.

nekem is végig kell csinálnom az 5 évet, mivel ez (mármint a jog) osztatlan képzés.

tudtommal, aki először a jogot végezte el és közgazdász másoddiplomát szeretne, úgy az elvégezhető két év alatt, tehát ilyen értelemben megvalósul az 5+2 év:)

Nóri

Vadmacs # 2006.02.23. 19:37

A 4+2 csak jobban hangzik mint a rossz emlékű 3+2:-) Még emésztem amit írtál kaisha!


Üdv néktek

kaisha # 2006.02.23. 18:48

Sziasztok!
Érdekes dolog ez a jogi oktatás, és lehet megköveztek azért, amit most mondok:)
Szerintem simán lehetne 3+2 rendszerben oktatni (ahogy azt máshol is teszik). Ha jobban belegondoltok, a mostani szakvizsgához megkövetelt anyagot le lehetne adni 3 év alatt (mint ahogy most is gyakorlatilag 3,5 év alatt megy le) igaz sűrű lenne, de meg lehet csinálni. Ehhez mondjuk egy halom elméleti tárgyat ki kellene hagyni vagy át lehetne csoportositani a master képzésre. Igy három év után gyakorlatilag használható jogi tudással kerülnének ki a hallgatók.

A jelenlegi rendszer egyik hibája szerintem, hogy rengeteg felesleges elméleti anygot adnak le, de ugyanakkor alapvető készségeket nem tanitanak meg (ld. retorika). A rendszer működik külföldön és nincs vele semmi gond. Ha az oktatás vacak, akkor tökmindegy, hogy 3 vagy 5 év. Az azon nem változtat.

Valamikor hallottam, hogy szó volt egy 5+2 képzésről, amelyben a jog mellé még egy közgáz diploma is járt volna. Kár, hogy nem valósult meg.

De akár egy 4+2-es rendszert is lehetne képzelni, ahol pl. még egy szakjogászi diplomát is lehetne szerezni.

Egyébként Vadmacs nagyon egyetértek veled!

dr.joci # 2006.02.20. 18:48

Igazad van Vadmacs!!

dr.joci # 2006.02.20. 18:48

Igazad van Vadmacs!!

Vadmacs # 2006.02.20. 16:54

Ui: hja, és nagyon unom már, hogy mindig a nyugatot akarjuk majmolni, amikor nekünk is vannak mintaértékű dolgaink (lásd: művészetoktatás)... miért nem az iraki felsőoktatás mintájára reformálunk?:-)))


Üdv néktek

Vadmacs # 2006.02.20. 16:52

A lazulás az egész oktatásra jellemző. Most mondja a töri tanár férjem, hogy a szakiskolákban a magyarórákat csökkenteni akarják heti háromról kettőre. Úgy kerülnek be a suliba a tanulók, hogy alig tudnak írni-olvasni. Persze ez más téma, de ha egészében nézem, akkor van okom aggódni...Miért kell egy évszázados rendszert megbolygatni máról holnapra? Az egyetemi reformnak a végén kéne lennie, előbb a tanárképzést kellene átvariálni, utána az ált. iskolákat és így tovább. Volt nálatok a hallgatók körében kompetencia mérés? Megérne egy próbálkozást....
Asszem egyre konzervatívabb vagyok, ahogy örexem...


Üdv néktek

andzsinszan # 2006.02.20. 14:55

nem hiszem , hogy lazulásról van szó, egy más szemléletű oktatásról inkább, ha nyugaton sikerült majdnem mindenhol bevezetni, akkor nálunk sem lenne lehetetlen...

Vadmacs # 2006.02.20. 11:40

Szia andzsinszan! Biztosan te közel ülsz a tűzhöz, azért tudsz a háttérben folyó előkészítő munkákról. Én ezen a téren változásokban nem hiszek. Azért annyi konzervativizmus még van a profokban (legalábbis remélem), hogy ne engedjék meg a lazulást.


Üdv néktek

zsebjogasz # 2006.02.18. 12:34

Osztatlan képzés a jogászképzés, tehát nincs 3+2év. Senki nem végezhet el 3 év alatt jogi egyetemet, max közigazgatásit vagy ilyesmit. Vagy elmehet jogi asszisztensnek.

andzsinszan # 2006.02.08. 19:28

Az nagy tévedés, hogy azért mert nem szedik szét 3+2-re a képzést nem kell csinálni semmit! Sokan ezt hiszik, de ez nincs így. A jogi egyetemek MA diplomát fognak kiadni és ennek megfelelően át kell alakítani a képzést. Ez minden valamirevaló jogi karon folyik már.
Én nem ragaszkodom hozzá, hanem tudom, ez két külön kategória:)))

Order (törölt felhasználó) # 2006.02.08. 13:07

(a hozzászólás a felhasználó kérésére törölve)

Misi # 2006.02.08. 13:04

Mint írtam, jogászékat nem érinti a bolognai folyamat. Kár pörögni rajta a képzés 5 éves marad.

Order (törölt felhasználó) # 2006.02.08. 12:56

(a hozzászólás a felhasználó kérésére törölve)

Misi # 2006.02.08. 12:44

Gyerekek! A jogászképzés, az orvosi és még néhány kivétel a bolognai folyamat alól.........

andzsinszan # 2006.02.08. 12:16

Én végigültem az ELTE-n az egész napos Bologna konferenciát, most nem tudom nektek ezt leírni, mert egész nap itt ülhetnék:(( De a lényeg az, hogy a felsőoktatás azzal küzd, hogy bekerülő hallgatók nagyobb részének szellemi potenciálja a nullához közelít. Egyszerűen írni, olvasni nem tudnak, a jegyzeteket meg nem értik, ez általános tapasztalat volt minden Karról, speciel ezt én is meg tudom erősíteni. Elég azt megnézni, hogy 98-óta mennyivel nőtt meg a rités diplomák aránya, nagyon:(( És nem azért mert az oktatók hülyébbek lettek.

Mit tud csinálni a felsőoktatás. A 3+2 azért jó, mert így a gyengébb eresztés, elvégzi a 3 évet, mesterképzésre úgyis csak 35% juthat be. A jogász oktatásban már csak 4 ország van állva, a többiben mind elkezdték Bologna-t. Addig amíg be nem gyűrűzik, szerintem csak arra tudunk elmozdulni, hogy akik gyengébb képességűek azok szakirány nélkül végzik el a jogot, akik meg jobabk, azok kapnak egy szakirányú végzettséget is a diplomájuk mellé. Az új FTV. uyganis lehetőséget ad szakirány indítására, így nem tartom lehetetlennek, hogy a jogászok 5 év múlva már úgy kerülnek ki a karokról, legalábbis az értelmesebbje, hogy valamilyen szakoklevéllel a zsebében vág neki az életnek (értsd: médiajogász, biztosítási jogász, büntető jogász) etc.

Order (törölt felhasználó) # 2006.02.07. 14:54

(a hozzászólás a felhasználó kérésére törölve)

Legislator # 2006.02.07. 14:20

Mert mihez kezdene az, aki 3 évet járt a jogra? (Ez igaz a többi képzésre is). Nem lehet, hogy félig tudom a Ptk.-t, vagy vakbelet operálok, de mást már nem.


Sunshine after the rain.

Order (törölt felhasználó) # 2006.02.07. 13:09

(a hozzászólás a felhasználó kérésére törölve)