özvegyi nyugdíj feléledése


ahamima # 2012.12.20. 20:37

katatima

Korbetöltés címén, nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága.

kovacs.laszlo19510328@gma

Korbetöltés címén sajnos nem, mert az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követő 10 éven belül nem tölti be a 62. életévét.

fagyongy55 # 2013.01.08. 16:09

Nyugdíjak emelése 2013-ban

Molnár László

2013.01.07., 08:18 Frissítve: 2013.01.07., 08:18 1497

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló a nyugellátások emeléséről rendelkező 62.§-a, 2012. január 1-jétől új alapokra helyezte a nyugdíjemelések megállapítását. Ennek értelmében a tárgyév január 1-jét megelőző időponttól megállapított nyugellátásokat – ideértve a mezőgazdasági szövetkezi járadékot, a mezőgazdasági szakszövetkezeti járadékot, a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű járadékát – és a baleseti járadékot a megállapítás naptári évét követően minden év január hónapjában az emelés évére tervezett fogyasztói árnövekedésnek megfelelő mértékben kell emelni. A tárgyévre tervezett fogyasztói árnövekedést a központi költségvetésről szóló törvény állapítja meg.

A Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény (MK. 2012. évi 172. szám) 51. §-a szerint 5,2 százalékos fogyasztói árnövekedést (vagyis a 2013. évre tervezett inflációs mértéket) kell figyelembe venni. E tervezett paraméter alapján a 2013. januári nyugdíjemelés törvényi kötelezettséget kielégítő mértéke 5,2 százalék, amelynek figyelembevételével kihirdették a nyugellátások és egyes más ellátások 2013. januári emeléséről szóló 377/2012. (XII.19.) kormányrendeletet (MK. 2012. évi 174. szám). 2013. január 1-jétől a 2013. január 1-je előtt megállapított vagy folyósított öregségi nyugdíj, rehabilitációs járadék, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás, baleseti hozzátartozói nyugdíj összege 5,2 százalékkal emelkedik.

Emelésre jogosultak továbbá az emelésre a mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadékban, a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadékában, a korhatár előtti ellátásban, a szolgálati járandóságban, az átmeneti bányászjáradékban, a balettművészeti életjáradékban, a rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátásban, a baleseti járadékban, a bányászok egészségkárosodási járadékában, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátásban, a polgármesterek közszolgálati járadékában, valamint a katona, illetve a fegyveres szervek hivatásos állományú tagja után járó kiegészítő hozzátartozói támogatásban részesülők is, ha ellátásuk 2013. január 1-je előtt került megállapításra, illetve folyósításra.
hirdetés
hirdetés

(Látható, hogy az emelésben érintett ellátások nagy része nem minősül nyugellátásnak. A 2012. január 1-jével megvalósult, az öregségi nyugdíjkorhatárt megelőzően folyósított nyugellátások rendszerének, valamint az egészségkárosodottak ellátórendszerének módosításával érintett ellátások tekintetében – annak ellenére, hogy sem a korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság, illetve a rehabilitációs ellátás és a rokkantsági ellátás sem minősül saját jogú nyugellátásnak – emelésükre a Tny. szabályait kell alkalmazni.) MÁR 2012-BEN IS ÍGY VOLT

Amennyiben egy személy részére egyidejűleg több ellátást, azaz saját jogon megállapított ellátást (öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, átmeneti bányászjáradékot, balettművészeti életjáradékot, rokkantsági ellátást vagy rehabilitációs ellátást) és azzal együtt hozzátartozói nyugellátást is folyósítanak, ezen ellátásokat külön-külön kell egységesen 5,2 százalékkal emelni. Előfordul, hogy a saját jogú nyugellátást és az özvegyi nyugdíjat az úgynevezett együtt-folyósítási összeghatárban – amely 2013. január 1-jétől havi 81 510 forint – folyósítják, mert az érintett számára ez a kedvezőbb.

Igy például:

  • ha a saját jogú teljes nyugdíj összege a 2012 decemberében 50 ezer forint – az 1998. január 1-je előtt elhunyt személy teljes nyugdíján alapuló –, harminc százalékos özvegyi nyugdíj pedig havi 15 ezer forint volt, akkor a 2013. január 1-jei emelést követően a saját jogú nyugdíj 5,2 százalékkal, azaz 2600 forinttal emelkedik, így annak összege 2013. január 1-jétől 52 600 forint, míg a harminc százalékos özvegyi nyugdíj az 5,2 százalékos emeléssel együtt (780 forint) 15 780 forint lenne. Mivel az ellátások együttes összege (52 600 + 15 780 = 68 380 forint) sem éri el az emelést követően az együttfolyósítási összeghatárt (a 81 510 forintot), ezért 2013. január 1-jétől a nyugdíjas részére a 81 510 forint összegű együttfolyósítási összeget kell folyósítani, mivel számára ez a kedvezőbb.

(A folyósító szerv ugyanis minden olyan esetben, amikor a saját jogú nyugellátás mellett egyidejűleg özvegyi nyugdíjat is folyósít – akár külön-külön, akár az úgynevezett együttfolyósítási határösszegben –, az emelés végrehajtása során hivatalból elvégzi minden ellátás összegében az emelés kiszámítását és annak eredményétől függően az érintettek részére a kedvezőbb összegű ellátást folyósítja.)
A 2013-ban megállapításra kerülő öregségi teljes nyugdíj, a nyugdíjminimum és az árvaellátás legkisebb összege 2013. január 1-jétől nem emelkedik. Ennek megfelelően 2013. január 1-jétől

  • az öregségi teljes nyugdíj legkisebb összege havi 28 500 forint,
  • az árvaellátás legkisebb összege havi 24 250 forint.
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság az ellátások emeléséről hivatalból intézkedik
  • tehát az érintett nyugdíjasnak vagy egyéb ellátásban részesülő személynek külön kérelmet nem kell benyújtania --, a 2013 januárjában esedékes ellátásokat már az előzőeknek megfelelő összegben folyósítják, illetve utalják.

nyugdíj,
TB,
nyugdíjemelés

koyo # 2013.01.24. 17:27

Tisztelt ügyvéd úr

Érdeklődni szeretnék ,édesapám 1947-ben született 2011-ben halt meg. édesanyám 1954-ben született most 58-éves 1 évig kapta 2012-ig az özvegyi nyugdijat és azt szeretném megtudni hogy mikortól igényelheti meg az özvegyi nyugdij feléledését

válaszát előrre is köszönöm

ahamima # 2013.01.25. 20:38

koyo

Amikor a 63,5 életévét betölti, de addig ne kössön újabb házasságot.

anyóca56 # 2013.01.31. 08:12

T. Válaszadó
Férjem 1996.VI. hóban meghalt egy évig kaptam az özvegyi nyugdijat. 1997. okt.-től 2003.06.-ig megváltozott munkaképességü /50 % / majd 2006-tól jelenleg is 41%-os komplex vizsgálaton átesett MMk-s vagyok rehabilitálható C1 kategória. Az özvegyi nyugdij feléledhet-e és mikor? 1956.XI. hóban születtem. Amennyiben nem éled fel a nyugdij akkor ha elérem a nyugdijkorhatárt hogyan történik az özvegyi nyugdij számitása.

fmarg # 2013.01.31. 14:02

T.Válaszadó
2009.nov. 1-én kerültem prémiuméves állományba úgy, hogy 5 év múlva, 2014. nov. 1-től nyugdíjba mehetek.( A határozott időre szóló munkaviszonyom is eddig tart.) Az elmúlt 3 évben végig igénybe vették a munkámat, tehát dolgoztam is kb. heti 7 órában. Most, miután nem az Önkormányzat a munkáltatóm, azt a szóbeli tájékoztatást kaptam, hogy a prémiumévek program megszűnt.
Kérdésem: Akkor mi a helyzet a munkaviszonyommal,a munkaszerződésem érvényes-e? Meddig? Mikor mehetek nyugdíjba? A jelzett időpontig a 40 éves munkaviszonyom is meglesz, mivel 1975. szeptember 1-től folyamatosan egy munkahelyen dolgozom, a diákévek alatt pedig nyári munkát is végeztem.
Előre is köszönöm a választ.

anyóca56 # 2013.01.31. 18:31

Az anyóca56 név alatti kérésben helytelenül adtam meg az MMK-s besorolásomat ami helyesen B1 kategória. Köszi

ahamima # 2013.02.02. 15:42

anyóca56

Sajnos, se korbetöltés, se megváltozott munkaképesség jogcímen nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága.

fmarg

A kérdését rossz topicban tette fel, mert az nem özvegyi nyugdíjjal kapcsolatos kérdés.

napocska10 # 2013.02.06. 11:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!
1950-ben születtem, 2010-ben mentem nyugdíjba, férjem 1999-ben hunyt el, özvegyi nyugdíjt 2005-ig, kisebb fiam iskolai tanulmányainak befejezéséig kaptam.
A ami nap hatályos 1997. évi LXXXI. törvény szerint "az özvegyi nyugdíj feléled annak, akinek az arra jogosító feltételek valamelyike (az én esetemben az irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte) a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezik. Az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerző halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani." Azaz ha jól értelmezem esetemben a 1999-ben hatályos nyugdíjkorhatárt kell alapul venni. Tehát az özv. nyugdíj megszűnésétől, azaz esetemben 2005-től 10 éven belül (azaz 2015-ig) el kellett érnem a 1999-ben hatályos nőkre vonatkozó nyugdíjkorhatárt. Mivel a 2009-es nyugdíjkorhatárt (sajnos nem tudom hogy akkor hány év volt) már nyilvánvalóan elértem, ezért újra jogosult vagyok özvegyi nyugdíjra. Jól gondolom? Köszönettel várom válaszát!

Cila1953 # 2013.02.07. 09:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjem 2005. februárjában halt meg. Egy évig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Az akkori jogszabályok szerint 62. életév volt a nyugdíjkorhatárom. 2011. szeptember 1-től a nők 40 éves nyugdíjazását igénybe véve - 43 év jogosultsági idővel - nyugdíjba mentem. Így is a 62. életév betöltése az irányadó, vagy számít, hogy már öregségi nyugdíjas vagyok? Férjemre vonatkozóan a 10. év 2015. február 18-án jár le, én 2015. január 8-án leszek 62. éves. Az ujraéledés kérelmezésére kb. egy hónapom lesz? Vagy már igényelhetem most is.
Válaszát előre is köszönöm.

napocska10 # 2013.02.07. 09:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1950-ben születtem, 2010-ben mentem nyugdíjba, férjem 1999-ben hunyt el, özvegyi nyugdíjt 2005-ig, kisebb fiam főiskolai tanulmányainak befejezéséig kaptam.

A ami nap hatályos 1997. évi LXXXI. törvény szerint "az özvegyi nyugdíj feléled annak, akinek az arra jogosító feltételek valamelyike (az én esetemben az irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte) a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik. Az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerző halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani."

Azaz ha jól értelmezem esetemben a 1999-ben hatályos nyugdíjkorhatárt kell alapul venni. Tehát az özv. nyugdíj megszűnésétől, azaz 2005-től 10 éven belül (azaz max. 2015-ig) el kell érnem a 1999-ben hatályos nőkre vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz 62 évet. Mivel a 2009-es nyugdíjkorhatárt tavaly, azaz 10 éven belül elértem, ezért újra jogosult vagyok özvegyi nyugdíjra. Jól gondolom? Köszönettel várom válaszát!

kiss.katalin # 2013.02.08. 08:21

Kedves Szakértő! Tisztelt Gyertya!

A következőkben szeretnék segítséget kérni az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatosan.
Édesanyám 1952. 09.19-én született. Jelenleg már nyugdíjas (több mint 40 év szolgálati idővel ment nyugdíjba 2010. márciusában-teljes jogú öregségi nyugdíj). Édesapám 2004 augusztusban halt meg. Édesanyám 1 évig kapott utána özvegyi nyugdíjat. Azt szeretném megtudni, hogy mikor éledhet fel édesanyám özvegyi nyugdíja, mikortól igényelhető?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: kiss.katalin

ahamima # 2013.02.08. 19:31

napocska10

Jól gondolja, a 62. életéve betöltésétől jogosult özvegyi nyugdíjra, amennyiben nem kötött újabb házasságot.

Cila1953

A jelenleg hatályos szabályozás szerint a 62. életéve betöltésétől jogosult özvegyi nyugdíjra, amennyiben nem köt addig újabb házasságot.

kiss.katalin

Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. életéve betöltésétől feléledhet, amennyiben nem köt addig újabb házasságot.

Lyonee # 2013.02.09. 18:30

Napocska max. 6 hónapra visszamenőleg is kérheted.

kissmama # 2013.02.16. 19:39

Kedves Lyonee!
Érdeklődni szeretnék,hogy a férjem 2006-ban hunyt el 1 évig kaptam az özvegyi nyugdíjat,én 1956-ban születtem és a nyáron tudnék elmenni a 40 év munkaviszonnyal nyugdíjba .Feléledhet e az özvegyi nyugdíj. Válaszát előre is köszönöm .Noncsi

Lyonee # 2013.02.17. 14:30

Kedves kissmama!
Sajnos, sem most, sem később nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjad.
Az elhalálozáskor rád érvényes öregségi nyugdíjkorhatárt (62 év), a folyósítás megszűnését követően 10 éven belül nem éred el.
62. évedet 2018-ban fogod betölteni, de akkor már 11 év telik el az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől.
A nők 40 éves nyugdíjazásának ehhez semmi köze. Az elhalálozás időpontjában rád érvényes öregségi nyugdíjkorhatár a lényeg, sokan még nem is nyugdíjasok, amikor jogosulttá válnak ismét az özv. ny.-ra.

kissmama # 2013.02.17. 15:42

Kedves Lyonee!
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.Sajnos akkor ez rám nem vonatkozik.Szép napot!!! Noncsi

fájdalom # 2013.02.26. 09:51

Kedves Lyonee!
„Az elhalálozás időpontjában rád érvényes öregségi nyugdíjkorhatár a lényeg,”
Érdeklődni szeretnék hogy jól értelmezem-e? Én 1959-es születésű vagyok és 1990 óta rokkant nyugdíjas, most jelenleg 68%-os egészség károsodott azóta is kapom az özvegyi nyugdíjat rokkantság címén. Férjem 1992-ben hunyt el,1956 születésű volt. A halálozása időpontjában lévő nyugdíj korhatárt kell figyelembe venni? Akkor nekem mikortól éled fel véglegesen, 55 éves koromban? Ha ki tennének a rokkantságból akkor azt kaphatnám-e, ha igen, hány %-ot , és ha dolgoznék akkor járna-e mellette az özvegyi és hány %-ék?
Köszönöm előre is válaszod!

blackspider # 2013.02.28. 06:21

Tisztelt Szakértők!
Férjem 2008.január hónapban maghalt, ekkor már egy éve öregségi nyugdíjas volt. Én 1966-os születésű vagyok. Árván maradt kk. gyermekem miatt egy évig kaptam ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Gyermekem után az árvaellátást továbbra is megkapjuk.
Lehetséges, hogy majd öregkoromban akkor én sem kaphatok további özvegyi-nyugdíjat a férjem után?

andre79 # 2013.02.28. 17:14

Tisztelt Címzett!
Édesapám 1996. február 9-én halt meg. Ekkor én 16 éves, testvérem 13 éves volt. Az özvegyi nyugdíjat 2002. 02.01.-ig kapta. Édesanyám 2012.12.02.-én betöltötte az 55. életévét. A kérdésem az lenne, hogy ezekkel az adatokkal ön szerint feléled-e az özvegyi nyugdíj. Olvastam hasonló kérdést itt a fórumon, amely szerint feléledhet, édesanyámat mégsem biztatják a nyugdíjfolyósítónál. Ha tényleg nem jár, legyen szíves megválaszolni, hogy miért?
Méltányossági alapon lehet-e kérni a nyugdíj feléledését azzal kapcsolatban, hogy a 30 éves testvérem epilepsziás(2005-ben lett beteg, azóta gyógyszert szed), és ez miatt nem kap munkát, így édesanyám alacsony fizetéséből ketten élnek.
Nagyon várom a válaszát, amelyet előre is köszönök!
Üdvözlettel: andre79

Lyonee # 2013.02.28. 17:59

Kedves fájdalom!
Szakértő nem vagyok, csak egy fórumozó, a legegyszerűbb esetekre válaszolok, amikor 100%-osan biztos vagyok a válaszban.

Olvass vissza sok lapot, Gyertya nagy szakértője volt a különböző eseteknek, biztos megtalálod a választ kérdésedre. Szerintem nagy valószínűséggel jól gondolod, de 100%-osan biztos nem vagyok benne.

fájdalom # 2013.03.01. 09:03

Kedves Lyonee!
Köszönöm válaszodat! Vissza olvastam de sajnos hozzám hasonlót, és választ nem találtam! Kérem ha valaki tud segítsen!! Köszönöm előre is!

ilonka51 # 2013.06.27. 15:24

Tisztelt címzett!

Édesanyám 1951.07.23-án született.
Édesapám 1948.04.26-án született és 2001.08.20.-án halt meg.
Szeretném tudni, hogy édesanyám ha ez év 07.23-án betölti a 62. életévét jár-e neki ismételten az özvegyi nyugdíj.
Válaszokat előre is köszönöm.

WWallace # 2013.06.27. 16:33

Kedves ilonka,

ha édesanyád csak az ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapta 1 évig, akkor nem jár. Ekkor ugyanis az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően csak akkor kaphatna/kaphatott volna özvegyi nyugdíjat, ha a halál bekövetkezésétől számított 10 éven belül betöltötte volna a nyugdíjkorhatárát.

ahamima # 2013.06.27. 19:10

ilonka51

Teljesen pontosan a válasz a következő:
Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága azért nem éledhet fel, mert az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követő 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.