özvegyi nyugdíj feléledése


WWallace # 2013.06.27. 20:23

Nem ahamima, a válasz egészen pontosan úgy hangzik, ahogy leírtam...

Amit írtál több helyen is pontatlan:
1. Nem a megszűnéstől kell számolni a 10 évet, hanem a haláltól (Tny. 47. § (3) bekezdés b) pontja)
2. A 62 év ebben az esetben helytálló ugyan. Helyesebb azonban öregségi nyugdíjkorhatárként fogalmazni; hiszen pl. egy 52-es születésűnek, már nem 62 a korhatára.
3. Jogilag nem beszélhetünk az özvegyi nyugdíj feléledéséről, ha csak ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapott az illető! Az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel, ha van minek (tehát ha kapott özvegyi nyugdíjat az igénylő; és NEM ideiglenes özvegyi nyugdíjat!).

Fentiek miatt van ugye külön bekezdésben szabályozva az özvegyi nyugdíj megállapítása (47. § (2)-(3) bek.) és feléledése (53. §). A feléledésnél kell a határidőket az ellátás megszűnésétől számítani. És ugye ott az igénylő korhatárát a halál napján hatályos szabályok szerint kell figyelembe venni, eltérően a megállapítástól.

ahamima # 2013.06.28. 17:54

ilonka51

Amit WWallace írt pontatlan, terjessze elő az igényét az édesanyja és az özvegyi nyugdíj feléledésének elutasításáról fog határozatot kapni.
Kedves WWallace!
Igényelbírálási osztályvezetőként dolgozom a Budapest Főváros Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságán, több évtizedes tapasztalattal, higgye el, úgy helyes, ahogy leírtam.

Gabicsek # 2013.06.28. 18:29

Én ugyan csak tapasztalatról beszélek, de WWallace, nyugodtan hihetsz ahamimának. Az utolsó folyósítástól számolják a tíz évet, nem a haláltól.

Gabicsek # 2013.06.28. 18:31

Ezt kéne olvasgatnod:

Az özvegyi nyugdíj feléledése

53. § (1)123 Feléled az özvegyi nyugdíja annak, akinek az özvegyi nyugdíja nem házasságkötés miatt szűnt meg, ha az arra jogosító feltételek valamelyike

  1. a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül,
  2. a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül

bekövetkezik. Az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerző halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani.

WWallace # 2013.06.28. 20:12

Én pedig ajánlom figyelmetekbe az alábbi szakaszát a Tny.-nek:

47. § (2) Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki házastársa halálakor

  1. a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy

b)megváltozott munkaképességű, vagy

c)házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

(3)Özvegyi nyugdíj jár akkor is, ha az erre jogosító feltételek valamelyike

  1. a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,
  2. a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül

következik be.

És akkor, ha már van itt egy szakmabeli is, akkor neki pedig az ONYF vonatkozó utasításából:

"Özvegyi nyugdíjra jogosultság új igény esetén:
Akkor, ha az özvegy részére özvegyi nyugdíjat korábban még nem állapítottak meg és az özvegyi nyugdíj megállapítását azért kéri, mert a házastársa halálától számított tíz éven belül betöltötte a nyugdíjkorhatárát, ezen új igényének elbírálásakor az özvegy születési időpontja szerinti, reá irányadó felemelt nyugdíjkorhatár betöltését kell vizsgálni függetlenül attól, hogy a jogszerző halála mikor következett be."

Ebből csak azt emelném ki, hogy a HÁZASTÁRS HALÁLÁTÓL kell számítani a 10-15 évet, és hogy a FELEMELT KORHATÁROKRA kell figyelemmel lenni. Ami ugye a feléledésnél pont nem így van...

Lyonee # 2013.06.29. 08:18

A kérdezőnél nem új igényről, hanem feléledésről van szó! A feléledési időt az utolsó folyósítástól kell számítani.

ahamima # 2013.06.29. 08:24

WWallace

Az utolsó beírásom ebben a témában, mert látom, hogy nehezen meggyőzhető.
Azt, hogy valaki ideiglenes özvegyi nyugdíjban, vagy özvegyi nyugdíjban részesült korábban a Tny. nem különbözteti meg, ezért ha valaki bármilyen formában részesült már özvegyi nyugdíjban, akkor már a feléledési szabályokat kell alkalmazni. (Tny. 53 §)
Amennyiben továbbra sem hisz nekem, kérem keresse meg bármelyik nyugdíjbiztosítási szakigazgatási szervet és ugyanezt a választ fogja kapni.
Megjegyzem, hogy a Tny. 47. §-át akkor kell alkalmazni, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíjat követően azonnal, tehát megszakítás nélkül jogosult valaki özvegyi nyugdíjra. Ebben az esetben a folyamatosság miatt nem beszélhetünk feléledésről.
Szép napot!

joli51 # 2013.07.08. 18:45

Tisztelt Fórum,
Édesanyám 1951.05.07.én született, édesapám 2002.05.04.-én hunyt el. Érdeklődnénk afelől, hogy a 3 nap miatt elutasított özvegyi nyugdíj feléledéséhez benyújtott kérelmet, érdemes-e megfellebbezni mégegyszer? Köszönöm válaszukat

ahamima # 2013.07.09. 16:50

joli51

A korbetöltés címén benyújtott igény elutasítása ellen fellebbezésnek sajnos nincs értelme, tekintettel arra, hogy a jogosító feltétel 10 éven túl következett be, az özvegyi nyugdíjra való jogosultság nem éledhet fel.
A jogalkotó pedig felismerhetné már, hogy napokon múlhat emberek egzisztenciája. :(

Üdvözlettel: ahamima

monalisa1 # 2013.07.09. 19:36

joli51

Amennyiben anyukájának 70e Ft alatti a nyugdíja kérjen kivételes méltányossági nyugdíjemelést. (Mível valószínűleg sok a kérelmező és szűkös az országos éves keret, legfeljebb havi pár ezer forint emelés várható.) http://www.kormany.hu/…yugdijemeles

Ha egyedül él, próbáljon az önkormányzattól kérni lakásfenntartási támogatást: valamelyik közüzemi számlához havi pár ezer forint hozzájárulás.

Továbbá egyes önkormányzatok a szemétdíjra is adnak díjkedvezményt az egyedülálló kisnyugdíjasnak, meg kell kérdezni.

joli51 # 2013.07.10. 15:04

Köszönjük a választ, bár nem erre számítottunk.

totó52 # 2013.07.31. 10:31

Tisztelt Ügyvéd Ur!

A testvérem 2008.01.17 eltünt. A biróság 2008.02.15.-vel holtá nyílványította 2013.07.14.-én. A felesége 1953. 05.23.-án született igy még nem érte el az öregségi nyugdij korhatárt.Kérdésem az hogy jár-e részére ideiglenes özvenyi nyugdij és mikortól.

SzelesA1 # 2013.08.01. 17:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy férjem 1990. február 16-án halt meg, amikor én 39 éves voltam, két gyerekkel maradtam itt. Iskoláztatásuk miatt 1 évig kaptam ideiglenes özvegyi nyugdíjt. 55 éves koromtól előrehozott nyugdíjban részesültem. Most, hogy betöltöttem a 62 évet július 8-án, harmadjára is ismét elutasították a kérelmem az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban. Azzal az indokkal, hogy az 55. életévem július 8-án töltöttem be, 5 hónappal később, mint azt a jogszabály előírta január 31-ig. A férjem 1950. január 29-én született, én pedig 1951. július 8-án.
Mit tudnék még tenni az ügy érdekében? Nem tudom elfogadni, hogy pont az az 5 hónap számít és a férjem haláláig dolgozott.

WWallace # 2013.08.02. 13:44

SzelesA1,

Nem tudsz semmit tenni, ahogy azt a háromszori elutasítás is tükrözi. A határidők szempontjából szigorú a törvényi szabályozás. Ha nem 5 hónapon, hanem csak 1 napon múlna a jogosultságod, akkor is ugyanúgy elutasítanák az igényedet.

Totó52, jár neki az ideiglenes özvegyi nyugdíjtól, attól a naptól, amikortól a bíróság holttá nyilvánította a jogszerzőt.

zsike54 # 2013.08.05. 09:25

Tisztelt Fórum!
Nekem olyan kérdésem lenne a férjem 2006 május 05 meg halt Én 2011 05 01 én nyugdíjba mentem albérletben lakom .kérdésem hogy a megélhetési gondjaim miatt kérhetem -e az özvegyi nyugdíj feléledését? válaszukat előre is köszönöm Tisztelettel .Zsike54

szafika # 2013.08.05. 11:19

Zsike54 , megélhetési gondokkal egészen biztosan nem kérheted !

monalisa1 # 2013.08.05. 12:17

Mivel a férje halála óta 1+10 év eltelt, valamint időközben saját jogon nyugdíjas lett, kérje a végleges özvegyi nyugdíj megállapítását - ne halogassa.

Ha a nyugdíja nem éri el a jelenlegi 54e Ft/hó összeget az önkormányzattól próbáljon kérni un. lakásfentartási támogatást - havi néhány ezer forintban hozzájárulás valamelyik közüzemi számlához.

A gázszámlához/fütési költséghez is kérhető támogatás, ezt a MÁK-nál kell intézni.

Kérdezze meg az önkormányzatot hogy a személyszállítási díjból mint egyedülévő és x életévet már betöltött, kapható-e kedvezmény.

Szóval ezen utóbbi három egyaránt jövedelemfüggők.

monalisa1 # 2013.08.05. 12:18

Javítva: mivel 1+10 éven belül van, a jogosultság feléled.

szafika # 2013.08.05. 12:40

Monalisa , ha a neve mellett lévő szám a születési éve , akkor valószínű , h az akcióssal a 40 év jogosultsági idővel ment el nyd-ba , az 54-eseknek 63.5 év a rendes korhatáruk , az + még soká lesz . / Évszámokat nem írt . /

szafika # 2013.08.05. 12:42

Monalisa , bocsi ! külön malomban őrölünk , én zsike54-re gondoltam az előbbiben .

monalisa1 # 2013.08.05. 13:23

Én is. (Valóban nem írt magával kapcsolatban évszámot de aki 2011-ben ment nyugdíjba az 60 éves lehetett már, bár "bekavarhatott" a korkedvezményesség és/vagy előrehozotti kedvezmény.) Adjon be kérelmet a nyufignak hivatalos választ kap.

ahamima # 2013.08.05. 17:57

zsike54

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága akkor éledhet fel, ha az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét.
Amennyiben 1954-ben született és legalább 1 évig részesült özvegyi nyugdíjban, akkor feléledhet az ellátásra való jogosultsága a 62. életéve betöltésétől, ha nem kötött újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Gabicsek # 2013.08.05. 18:49

Hát igen, ahamina a profi válaszadó ebben a témában, ez látszik is a válaszából. Javaslom mindenkinek, aki tanácsért fordul ide, az ő válaszát kövesse figyelemmel.

monalisa1!
Nem az számít, hogy most hány éves, hanem az, hogy a férje halálakor mi volt a hatályos jogszabályok alapján a nyugdíjkorhatára.

Lyonee # 2013.08.05. 19:28

Zsike54 régi fórumozó, 1954-es, jan. születésű. Ő tudja mikor fog feléledni az özvegyi nyugdíja, csak arra kíváncsi, hogy méltányosságból előbb is feléledhetne-e? Erre kérte a választ.
Esetleg a saját nyugdíjának emelését lehetne kérni méltányosságból, ha valóban nagyon kevés. De, hogy ennek mekkora az esélye, arra mi nem hiszem, hogy válaszolni tudunk.

monalisa1 # 2013.08.05. 21:37

2013-ban a kivételes nyugdíjemelés 70.000 Ft alatti nyugdíj esetén kérhető.