Gyes melletti munka!


monoszkop # 2017.08.31. 06:17

Martanarno 2017.08.30. 19:18
Tisztelt Szakértők!
Kislányom születése (2017. február) előtt pedagógusként dolgoztam (teljes munkaidőben, határozatlan idejű szerződéssel). Az elmúlt 6 hónapban CSED-en voltam, augusztustól GYED-en vagyok. A GYED igénylésekor a munkaügy megíratta velem a fizetés nélküli szabadság kérelmet.
A pedagógus előmeneteli rendeletnek megfelelően kétféleképpen vállalhatnék munkát:
"a) a pedagógus-munkakörben foglalkoztatási jogviszonyban,
az óraadói megbízásra szóló polgári jogi jogviszony keretében,"
A kérdéseim:

1. A főállásomra vonatkozó fizetés nélküli szabadság MELLETT azonos munkáltatónál köthetnék óraadói megbízásra szóló polgári jogi jogviszonyt?
1/a) Amennyiben igen, akkor a heti 6 órányi tanítás elérné a fent meghatározott 25%-ot? (Hiszen a pedagógus heti munkaideje 40 óra, ezen belül a 24 óra csak a tanórákkal kitöltött idő.)
1/b) Amennyiben igen, ez a jogviszony-változás előnytelenül érinthetné a 2. babára vonatkozó CSED-számítást? (Itt a fórumon olvastam korábbi hozzászólásban: "Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. ...Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó."
1/c) Amennyiben igen, lehet törvényesen óraadói szerződést kötni 1,5 évre? Úgy értem, hogy a nyári hónapokban nincs tanítási óra, de jó lenne, ha a nyári 2 hónap is szakmai gyakorlatnak számítana, akkor is, ha fizetést nem is adnának.
2. Amennyiben az óraadói szerződés nem járható út, gondoltam rá, hogy a főállásomat esetleg határozott időre szóló munkaszerződés módosítással lehetne a következő 1,5 évre 25%-os részmunkaidőre módosítani. Ez jogi szempontból lehetséges?
Hallottam róla (de személyesen még nem láttam), hogy a fenntartónk belső szabályzata szerint csak 50%-os munkaidőtől (minimum heti 11 tanórától) kötnek foglalkoztatási jogviszonyt, a 11 tanórát el nem érő esetekben csak óraadói szerződést kötnek.
Az én esetem lehetne kivétel azért, mert csak erre a 1,5 évre szólna a részmunkaidő?
Remélem, hogy sikerült érthetően megfogalmaznom ezt a kérdés-szövevényt, és tudnak nekem segíteni! :)
Előre is köszönöm szépen!

T. Kérdező!

Válaszok a társadalombiztosítást érintő kérdésekre:

GYED mellett korlátlanul, aki napi 8 órában is dolgozhat. (Szemben a régi szabályozással, amely a gyed melletti munkavégzést nem engedte, a gyes melletti munkavégzést pedig korlátozta…)

Tb. szempontból annak tehát nincs akadálya, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt dolgozzon.

Visszamehet ahhoz a foglalkoztatóhoz ahol eddig dolgozott, vagy munkát vállalhat egy másiknál.

Álláspontom szerint annak sincs akadálya, hogy miközben az adott munkáltatónál a közalkalmazotti jogviszonyában fizetés nélküli szabadságon van megbízási jogviszonyban oktasson.

Ez esetben nem jogviszonyt vált, hanem egyidejűleg két jogviszonnyal (egy közalkalmazottival és egy polgári jogival –megbízási jogviszony-) rendelkezik. Egy újabb szülés esetén a jogosultságot és az ellátások összegét ennek megfelelően (Tbj. 9. §) kell elbírálni.

(Figyelemmel arra, hogy két különböző jogviszonyról van szó, így a Tbj. 9. § (2) szerinti összeszámítási szabály nem alkalmazható.)

Tbj=1997. évi LXXX. törvény
Vhr: 195/1997. (XI.5.) Korm. rend.

Azt írja/kérdezi: „lehet törvényesen óraadói szerződést kötni 1,5 évre? Úgy értem, hogy a nyári hónapokban nincs tanítási óra, de jó lenne, ha a nyári 2 hónap is szakmai gyakorlatnak számítana, akkor is, ha fizetést nem is adnának.”

Megbízási szerződést lehet különböző tartalommal (határozott, határozatlan időre, ügyellátásra, eseti jelleggel stb.) kötni, de a Tbj. éppen ezért meghatározza, hogy TB. szempontból –járulékfizetés és biztosítási jogviszony szempontjából- hogyan kell elbírálni. Lásd: Tbj. 5. § g), Vhr. 4 §, Tbj. 7. §, Tbj. 9. §

Utalva a nyári szünettel kapcsolatos kérdésére a Tbj. 9. (2)-ből kiemelném a havonta kell elbírálni szövegrészt azzal, hogy a megbízó dönti el, hogy milyen tartalmú szerződést kíván Önnel kötni.

Tehát a jogi lehetőség még nem jelenti azt, hogy kérését a foglalkoztatónak akceptálnia is kellene.

Tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik, illetve figyelemmel az ügy bonyolultságára, illetve mivel kérdései rövid igen, vagy nem szavakkal nem válaszolható meg javaslom, hogy kezdeményezzen személyes konzultációt a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Iroda irodavezetőjénél, aki mind a tb-t érintő, mind pedig a munkajogi kérdéseire teljes körű választ tud adni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez ha az igénylő munkáltatója un. kincstári körbe tartozik:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Martanarno # 2017.08.30. 17:18

Tisztelt Szakértők!

Kislányom születése (2017. február) előtt pedagógusként dolgoztam (teljes munkaidőben, határozatlan idejű szerződéssel). Az elmúlt 6 hónapban CSED-en voltam, augusztustól GYED-en vagyok. A GYED igénylésekor a munkaügy megíratta velem a fizetés nélküli szabadság kérelmet.
A pedagógus előmeneteli rendszer szabályozásából (1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII.30.) Korm. rendelet) azt vélem kiolvasni, hogyha a GYED mellett a munkaidőm minimum 25%-ában dolgoznék, akkor a következő 1,5 év is beszámíthatna a szakmai gyakorlatomba. (Pont ez a 1,5 év hiányzik az előrelépésemhez.)
["A 6/A. § (3) bekezdés a) és b) pontjának értelmében a szakmai gyakorlat időtartamába nem számít be ... pedagógus-munkakörben eltöltött idő, ha a pedagógus
munkaideje nem érte el a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény szerinti általános
teljes napi munkaidő alapulvételével számított heti munkaidő huszonöt százalékát,..."]
Az iskolánkban a főállású tanároknak heti 24 órában kell tanítaniuk, és mivel van még "gazdátlan" 6 tanóra a diákjaim órarendjében, arra gondoltam, hogy szívesen visszatérnék szeptembertől tanítani heti 6 órában a következő 1,5 évben. (Az igazgatóm támogatja a visszatérésemet, de a fenntartó munkaügye nem tudja, mi ilyenkor a teendő.)
A pedagógus előmeneteli rendeletnek megfelelően kétféleképpen vállalhatnék munkát:
"a) a pedagógus-munkakörben foglalkoztatási jogviszonyban,

  1. az óraadói megbízásra szóló polgári jogi jogviszony keretében,"

A kérdéseim:

  1. A főállásomra vonatkozó fizetés nélküli szabadság MELLETT azonos munkáltatónál köthetnék óraadói megbízásra szóló polgári jogi jogviszonyt?

1/a) Amennyiben igen, akkor a heti 6 órányi tanítás elérné a fent meghatározott 25%-ot? (Hiszen a pedagógus heti munkaideje 40 óra, ezen belül a 24 óra csak a tanórákkal kitöltött idő.)
1/b) Amennyiben igen, ez a jogviszony-változás előnytelenül érinthetné a 2. babára vonatkozó CSED-számítást? (Itt a fórumon olvastam korábbi hozzászólásban: "Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. ...Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó."
1/c) Amennyiben igen, lehet törvényesen óraadói szerződést kötni 1,5 évre? Úgy értem, hogy a nyári hónapokban nincs tanítási óra, de jó lenne, ha a nyári 2 hónap is szakmai gyakorlatnak számítana, akkor is, ha fizetést nem is adnának.

  1. Amennyiben az óraadói szerződés nem járható út, gondoltam rá, hogy a főállásomat esetleg határozott időre szóló munkaszerződés módosítással lehetne a következő 1,5 évre 25%-os részmunkaidőre módosítani. Ez jogi szempontból lehetséges?

Hallottam róla (de személyesen még nem láttam), hogy a fenntartónk belső szabályzata szerint csak 50%-os munkaidőtől (minimum heti 11 tanórától) kötnek foglalkoztatási jogviszonyt, a 11 tanórát el nem érő esetekben csak óraadói szerződést kötnek.
Az én esetem lehetne kivétel azért, mert csak erre a 1,5 évre szólna a részmunkaidő?

Remélem, hogy sikerült érthetően megfogalmaznom ezt a kérdés-szövevényt, és tudnak nekem segíteni! :)
Előre is köszönöm szépen!

sortie # 2017.07.07. 06:37

Artemide 2017.07.06. 15:25
Tisztelt Szakértő!
A munka melletti GYES jogosultság csak akkor áll fenn, ha valaki a gyermek két éves kora előtt részesül GYES-ben (CSED, illetve GYED helyett)? Vagy a GYES a gyermek két éves kora után is igényelhető munka mellett, úgy mint a GYED EXTRA.
Köszönöm!
”N

T. Kérdező!

Nem, rosszul tudja.

Gyed mellett a gyermek féléves korától/csed lejártától lehet akár napi 8 órában is dolgozni.

A gyed helyett ekkor nem kell gyest igényelni.
Gyes ellátást mellett ugyancsak a gyermek féléves korától lehet akár napi 8 órában is dolgozni.

Természetesen a gyermek féléves korától a gyermek 3 éves koráig bármikor munkába állhat. A munkába állást a folyósító szervnek nem kell bejelenteni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Artemide # 2017.07.06. 13:25

Tisztelt Szakértő!

A munka melletti GYES jogosultság csak akkor áll fenn, ha valaki a gyermek két éves kora előtt részesül GYES-ben (CSED, illetve GYED helyett)? Vagy a GYES a gyermek két éves kora után is igényelhető munka mellett, úgy mint a GYED EXTRA.

Köszönöm!

Jereván # 2017.07.05. 08:06

KÖZLEMÉNY

2017. július 1-jétől a társadalombiztosítási kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztatók a csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, táppénz és baleseti táppénz iránti kérelmeket kizárólag elektronikus úton nyújthatják be.

Az elektronikus úton történő igénybejelentéshez egyrészt rendelkeznie kell a foglalkoztatónak (képviselőjének, meghatalmazottjának) Ügyfélkapus hozzáféréssel.

Másrészt az elektronikus ügyintézéshez szükséges egy külön regisztráció is az egészségbiztosítónál. Ennek érdekében ki kell tölteni a „REGISZTRÁCIÓS LAP Elektronikus ügyintézés keretében történő ügyintézéshez” elnevezésű nyomtatványt, mely az alábbi internetes hivatkozások alatt érhető el:

http://www.neak.gov.hu/…PEO.29.K.pdf (kézi kitöltéshez),
http://www.neak.gov.hu/…EO.29.G.docx (gépi kitöltéshez).

A http://www.neak.gov.hu/…PEO.29.U.pdf link alatt pedig megtalálható a Regisztrációs lap kitöltési útmutatója.
Kitöltést követően a Regisztrációs lapot a megyeszékhely szerinti járási hivatalhoz, Budapest és Pest megye esetében pedig a XIII. Kerületi Hivatalhoz kell eljuttatni. Csongrád megyében a Szegedi és a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal megosztva látja el a feladatot a következők szerint:

 ha a foglalkoztató székhelye a kisteleki, mórahalmi vagy a szegedi járásban található, a Regisztrációs lapot a Szegedi Járási Hivatalhoz kell megküldeni,
 ha a hódmezővásárhelyi, makói vagy szentesi járásban található, akkor a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal az illetékes.

Az illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalok elérhetőségei a http://www.kormanyhivatal.hu internetes cím alatt találhatóak.

Felhívjuk azon foglalkoztatók figyelmét, akik az elektronikus ügyintézéshez regisztrációval még nem rendelkeznek, hogy a Regisztrációs lapot mielőbb juttassák el az illetékes hatóság részére.

2017. június 1.

Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság
Egészségbiztosítási Főosztály

https://www.onyf.hu/…yintezes.pdf

https://www.onyf.hu/hu/

Jereván # 2017.07.05. 07:52

papesz30 # e-mail Jelentem! 2017.07.04. 12:56

Tisztelt Szakértők,

érdeklődni szeretnék, hogy az apa is igényelheti-e a csed/gyes/gyed-et, munka mellett, tehát továbbra is dolgozna, az anya lenne a gyerekkel otthon.

Előre is köszönöm.

Nem, csed-et az apa nem kaphat, csak ha az anya a szülés alatt/után meghal.

Igen, a gyermek féléves korától (szülést követő 169. nap) az apa igényelheti a gyed-et.

Igen, ez időszak alatt az anya lehet vele otthon, de fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot. (Kb. havi 7.000 Ft.)

Igen, ez időszak alatt ön akár napi 8 órában is dolgozhat.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

papesz30 # 2017.07.04. 10:56

Tisztelt Szakértők,

érdeklődni szeretnék, hogy az apa is igényelheti-e a csed/gyes/gyed-et, munka mellett, tehát továbbra is dolgozna, az anya lenne a gyerekkel otthon.

Előre is köszönöm.

pazs # 2017.06.29. 08:47

Ha a gyereked elmúlt fél éves, akkor igen.

Cili14 # 2017.06.29. 08:15

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem,hogy GYED mellett dolgozhatnék e egyszerűsített foglalkoztatás keretében(fodrászként)heti 1 napot 8órában? S ha igen akkor egyéni vállalkozó foglalkoztathat e,és a bér kifizetésén kívül jár e ez neki egyéb költséggel?
Válaszát előre is köszönöm!

pazs # 2017.06.28. 12:24
  1. Ugyanúgy, mint a magyar állampolgárok.
  2. Erre a szlovák jog ad választ, de feltételezhetjük, hogy kell a szlovák munkáltatód tudomásul vétele minimum (lehet, hogy a jóváhagyása is), már ha fenn akarod vele tartani a munkaviszonyt.
  3. Neked külön nem kell jelezned sehova, majd a munkáltatód.
pandyka # 2017.06.28. 12:04

Tisztelt Szakértő!

Szlovák állampolgár vagyok, akinek az állandó munkaviszonya Szlovákiában van, de a tartózkodási helye Magyarország. Jelenleg Gyesen vagyok második gyermekünkkel, aki szeptemberben tölti be a 2-ik életévét, a magyaországi szervtől kapom a Gyes-t. Munkát szeretnék vállalni rész vagy teljes munkaidőben Magyarországon. Az lenne a kérdésem, hogy mint eu polgárnak milyen feltételek mellett tudnék munkát vállalni? Milyen kötelességem van a szlovák munkáltató felé? Hova kell jeleznem ha munkát vállaltam (TB, Nyugdijpénztár, Államkincstár, ,..)?
Remélem jól fejeztem ki magamat. Köszönöm a segítséget!

Üdvüzlettel:
A.

utsy # 2017.06.27. 18:25

Üdv!

Tudna e nekem esetleg abban segíteni:
Feleségem egy boltban dolgozik, most jár le neki a CSED és megigényeltük a GYED et igy fizetés nélküli szabadságra küldték ugye hivatalosan, de ő közben szeretne munkát vállalni idény szerüen külföldön. Van e ennek valamilyen jogi akadálya esetleg?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.08. 05:46

Egyoldalúan nem lehet szerződést módosítani. Viszont egyoldalúan fel lehet mondani.

Solona # 2017.05.07. 21:13

Tisztelt Szakértő!

Kislányom 2 éves kora után, vagyis a GYED lejárta után szeretnék visszamenni dolgozni. A munkaadóm azt mondta, hogy 4 órában tudnak visszavenni (korábban 8 órában dolgoztam). Ezt megtehetik vagy kötelesek visszavenni 8 órában?

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

monoszkop # 2017.04.07. 09:49

richie8 2017.04.06. 22:00

Üdvözlet!

Olyan kérdésem lenne hogy 2 hós pici mellett gyes alatt alkalmi munkát lehet e vállalni? (egy naprol lenne szó, hétvégi 10órás munka)

Köszönöm!

T. Kérdező!

A hatályos Tb jogszabályok értelmében Gyes mellett korlátlanul lehet munkát végezni.

Amennyiben azonban mégsem gyes, hanem csed ellátásban részesül, úgy azokra a napokra, amely napokon díjazás ellenében keresőtevékenységet végez csed ellátásra nem jogosult.

(Példa. Az egyik színművésznő megszült, csed ellátásban részesült, de felkérték rá, hogy az valamelyik ünnepségen szavaljon el 3 verset, amiért jelentős megbízási díjban részesült. Erre a napra csed ellátás nem illette meg, ezért 1 napi csed visszavonásra került.)

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához
fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

richie8 # 2017.04.06. 20:00

Üdvözlet!

Olyan kérdésem lenne hogy 2 hós pici mellett gyes alatt alkalmi munkát lehet e vállalni? (egy naprol lenne szó, hétvégi 10órás munka)

Köszönöm!

pazs # 2017.04.06. 08:50

Én köszönöm a megértést.

sortie # 2017.04.06. 07:48

Ok, köszönöm.

pazs # 2017.04.06. 07:42

Igen, csak szerintem félrevezető nem ugyanebben a sorban állítani. Szóval inkább csak ki akartam emelni a biztonság kedvéért.

sortie # 2017.04.06. 07:22

Egyetértek, de én sem állítottam ennek az ellenkezőjét.

Mintha ezt is tartalmazná a válasz:

Igen, az új jogviszony létesítéséről köteles a régi munkáltatót tájékoztatni, sőt köteles a TB igazolványát kikérni, abba az új jogviszony kezdetét bevezettetni, majd a régi munkahelyére visszavinni és ott leadni.

pazs # 2017.04.06. 07:02

Igen, jól gondolja, nincs olyan rendelkezés, hogy csak annál a munkáltatónál vállalhat munkát amelytől fizetésnélküli szabadságon van.

Persze csak aztán ne kapjon azonnali hatályú felmondást, amiért a gyereknevelés céljából kapott fizetés nélküli szabadság idején a munkáltató tudta és/vagy engedélye nélkül más munkáltatónál vállalt munkát. Szóval ezzel csak óvatosan, az eredeti munkáltató (aki a fizetés nélküli szabadságot biztosítja) tudta és engedélye nélkül ne tegyen ilyet a kérdező.

sortie # 2017.04.06. 06:53

sperlonga # e-mail 2017.04.04. 21:45
T. Szakértő,
Azt mar olvastam, h GYED mellett korlátlanul lehet munkát vállalni. Mi a helyzet akkor, ha a meglevő munkaviszonyom (ahhonan eljöttem Tgyasra, majd gyedre, továbbiakban első munkaviszony ) mellett egy masik munkaviszonyt szeretnek létesíteni teljes munkaidőben, amely távmunkás. Az első munkaviszonynal fizetés nélküli szabadságon vagyok meg a GYES alatt is, es ott nincs lehetőség otthoni munkavégzésre. Ez az oka a második munkaviszony vállalásának. Jól gondolom, hogy ezt megtehetem ? Az első munkáltató kifizeti utánam az összes járulékot munkaadóként. Szeretnem megkerdezni, hogy a második munkáltatónak van e utánam bármilyen munkaadói járulék fizetési kötelezettsége ? Nekem be kell e jelentenem az első munkaadónak a második munkajogviszonyt ? Ill az első munkaadó erről tudomást szerezhet e ? A második munkaviszony vállalása miatt megszüntetheti e a jogviszonyom az első munkaadó ? Van-e engem érintő felmondási tilalom ? Köszönettel

T. Kérdező!

Igen, jól gondolja, nincs olyan rendelkezés, hogy csak annál a munkáltatónál vállalhat munkát amelytől fizetésnélküli szabadságon van.
A fizetésnélküli szabadság ideje alatt az első munkláltatója semmilyen járulékot nem fizet Ön után. (Járulékot a munkabér után és arányában kell fizetni, Ön jelenleg nem kap munkabért az 1. munkáltatótól, tehát járulékot sem kell fizetnie Ön után.)

Igen, a 2. munkáltató köteles az Önnek adott munkabér után minden, a Tbj-ben előírt járulékot megfizetni az Ön részére juttatott munkabér után.

Igen, az új jogviszony létesítéséről köteles a régi munkáltatót tájékoztatni, sőt köteles a TB igazolványát kikérni, abba az új jogviszony kezdetét bevezettetni, majd a régi munkahelyére visszavinni és ott leadni.

Amíg fizetésnélküli szabadságon van addig a jogviszonya az 1. munkáltatónál rendes felmondással nem szüntethető meg.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

sperlonga # 2017.04.04. 19:45

T. Szakértő,

Azt mar olvastam, h GYED mellett korlátlanul lehet munkát vállalni. Mi a helyzet akkor, ha a meglevő munkaviszonyom (ahhonan eljöttem Tgyasra, majd gyedre, továbbiakban első munkaviszony ) mellett egy masik munkaviszonyt szeretnek létesíteni teljes munkaidőben, amely távmunkás. Az első munkaviszonynal fizetés nélküli szabadságon vagyok meg a GYES alatt is, es ott nincs lehetőség otthoni munkavégzésre. Ez az oka a második munkaviszony vállalásának. Jól gondolom, hogy ezt megtehetem ? Az első munkáltató kifizeti utánam az összes járulékot munkaadóként. Szeretnem megkerdezni, hogy a második munkáltatónak van e utánam bármilyen munkaadói járulék fizetési kötelezettsége ? Nekem be kell e jelentenem az első munkaadónak a második munkajogviszonyt ? Ill az első munkaadó erről tudomást szerezhet e ? A második munkaviszony vállalása miatt megszüntetheti e a jogviszonyom az első munkaadó ? Van-e engem érintő felmondási tilalom ? Köszönettel

cincinnatus # 2017.03.27. 13:08

Ancsa114 2017.03.22. 10:10

jó napot!Jelenleg gyesen vagyok ha lemondom a gyest a párom elmehet Gyedre úgy hogy melette dolgozik!

T. Kérdező!

Igen, ha a gyermek elmúlt féléves és egy háztartásban laknak azzal, hogyha Önnek nincs munkaviszonya és GYES-t sem kap köteles EÜ-i szolgáltatási járulékot fizetni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.
Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Ancsa114 # 2017.03.22. 09:10

jó napot!Jelenleg gyesen vagyok ha lemondom a gyest a párom elmehet Gyedre úgy hogy melette dolgozik!