Munkaügyi per


szaboolga # 2014.03.14. 15:27

Tisztelt Egyjogász!

Köszönöm a hozzászólását, de Ön nagyon figyelmetlen. A problémám lényege az, hogy felmondtak nekem, de közös megegyezést írattak velem alá, amit az akkori idegállapotomban észre sem vettem. Nem tájékoztattak róla, nem adtak gondolkodási időt, stb.
A reklamáló levelemre azt válaszolták, hogy probléma volt a munkámmal és a kérésemre írtak közös megegyezést. A valóság az, hogy bementem dolgozni és már előre el voltak készítve a papírok. A béremet megkaptam, de a felmondási időt, illetve az arra járó díjazást nem.
Ha a munkámmal probléma volt, előtte két héttel járt le a 90 napos próbaidőm, akkor is felmondhattak volna indoklás nélkül.

Olga

Papa72 # 2014.04.02. 17:48

Tisztelt Szakértők!

A következőkben kérnék segítséget:
A felmondási időre járó elmaradt bér és a végkielégítési bér az vagyoni, vagy nem vagyoni kárigény körébe tartozik?
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 18:04

Egyik se.

Papa72 # 2014.04.03. 13:20

Köszönöm a válaszát, de akkor a felmondási bér, amelyet az alperesi munkáltató nem fizetett ki részemre, azt milyen kárigényként jelöljem meg a kereseti kérelmembe, mert én úgy gondolom, hogy mint elmaradt bér, vagyis vagyoni kártérítés körébe tartozik. Ha nem, és nem is a nem vagyoni kárigény körébe, akkor esetleg dologi kárigénykörébe tartozik?
Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2014.04.03. 14:05

Nem kárigényként kell megjelölni. Egyszerűen kérd a keresetben mint munkabért, illetve végkielégítést.

Panna50 # 2014.04.25. 18:53

nem távolléti díj?
a munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén 1 havi távolléti díj jár neki.

Mónyk # 2014.04.29. 11:52

Tisztelt szakértők!

Ha valakit elbocsájtanak állásából, alá kell-e azonnal írni a papírt? Vagy esetleg van lehetősége elolvasni tanúlmányozni? Mi a helyes, közös megeggyezés vagy ha ő mond fel? Köszönöm Segítségeteket!

pazs # 2014.04.29. 12:11

Át kell venni (legalábbis célszerű, mert ha megtagadod az átvételt, akkor azt is jegyzőkönyvezik és átadottnak minősül, figyelem, nem elismerni, átvenni). Elolvasni el lehet, persze. A harmadik kérdés nem értelmezhető (mi a helyes - hát attól függ, van-e ok a rendes felmondásra, mit akar a munkavállaló, mit ígérnek a közös megegyezésben stb.).

Papa72 # 2014.05.13. 14:48

Tisztelt szakértők!

Ha egy munkaügyi perben felperesként önmagamat képviselem, akkor a tárgyalásról készült jegyzőkönyvnek kézbesítését kérhetem elektronikus úton is a bíróságtól-a tanács elnökétől? Ha igen, akkor ezzel kapcsolatosan pontosan melyik jogszabály rendelkezik?
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.13. 15:56

Igen. Minek a jogszabályi hivatkozás? Ne aggódj: ius novit curia.
Amúgy a Pp. Természetesen.

Papa72 # 2014.05.13. 16:38

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a válaszát és időközben megtaláltam a Pp. 119. § (5) bekezdését, amely egyértelműen biztosítja részemre a tárgyalási jegyzőkönyv elektronikus úton való kézbesítését a bíróság részéről. Sajnos van mitől aggódnom, mert úgy tűnik, hogy a (bíróság nem ismeri a törvényt), mivel két héttel korábban a tárgyaláskor kértem a bírót, hogy az e-mail címemre szíveskedjék megküldeni a jegyzőkönyvet a tárgyalásról, amelyet megtagadott, hivatkozva arra, hogy csak ügyvédi irodának van ilyenre lehetősége, de persze a bíró elfogulatlanak tarja magát...

Panna50 # 2014.05.13. 17:59

Tisztelt Szakértők és Hozzászólók!
Tárgyalási jegyzőkönyv megküldésével kapcsolatban szeretnék felvilágosítást kéri.
Eddigi több tárgyalás alkalmával a tárgyalást követő pár napon belül megkaptuk postai úton a jegyzőkönyvet.
Most az a helyzet állt elő, hogy hiába kérjük nem tudjuk megkapni.
A kérdésem arra vonatkozna, hogy mit tudnék tenni?
Ha bemegyek személyesen a kezelő irodába ott meg tudnom nézni, kérhetek belőle másolatot, és kapok is?
Vagy be kell adnom egy újabb kérelmet beadványt arra vonatkozóan, hogy még mindig nem kaptuk kézhez, több mint egy hete... és ki van tűzve a következő, tehát okkal szeretnénk már hozzájutni, látni, hogy mi lett rögzítve benne.
Van erre vonatkozóan valami jogszabály, amire hivatkozni lehet és érdemes?
Kétszeri kérésemre nem tudom most mitévő legyek.
Ha tudnak erre információt, kérem segítsenek tanácsukkal, mitévő legyek?
Köszönöm szépen, tisztelettel várom a válaszukat: Panna

(Elnézést kérek, de az online jogi tanácsadás témakörhöz írtam ezt hibásan, mert ide kellett volna eredetileg)

Panna50 # 2014.05.13. 18:12

Csatlakozom Papa72 hozzászólóhoz, nekem is van miért aggódnom a jegyzőkönyv kiküldésével kapcsolatban.
Ugyanis, kértem elektronikusan (semmi válasz) majd telefonon is érdeklődtem, hogy még mindig nem kaptam meg sem postán, sem elektronikusan.
Azt a felvilágosítást kaptam, hogy írásos beadvánnyal kell kérvényeznem, amit a bíróság engedélyezése esetén kaphatok meg.

Most nem tudom mitévő legyek, ha bemegyek személyesen a kezelő irodában meg tudom-e nézni (a 8 nap már eltelt a tárgyalás óta) vagy esetleg nem lesz az iratok között...
itt olvastam a jogszabályi hivatkozást, ami egyértelműen biztosítja a jogot a jegyzőkönyv elektronikus úton való hozzáféréséről.

Kérem szíves tanácsukat, mit lehet tenni ebben helyzetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.13. 19:18

Azt a felvilágosítást kaptam, hogy írásos beadvánnyal kell kérvényeznem
Ez igaz - bár a legtöbb bíró nem csinál ebből ügyet.

amit a bíróság engedélyezése esetén kaphatok meg.
Ez nem igaz.

Panna50 # 2014.05.13. 20:14

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm válaszát!

Ön szerint mit volna érdemes tennem?
Most azon gondolkodom, hogy újra telefonálok, majd elektronikusan ismét elküldöm a jegyzőkönyv kiküldésének a kérelmét.
(múlt héten ez már megtörtént, amire sem válasz, sem jegyzőkönyv...)
Vidékről odautazni csak azért, hogy papír alapon átadjam, nem sok értelmét látom. Célszerűbbnek gondolom, hogy elektronikusan elküldjem, hiszen az is ugyanolyan fajsúlyú.

Ön szerint ez így célszerűnek tűnhet?

Panna50 # 2014.05.15. 14:44

Kedves Papa72!
Remélem már késő, mert megoldódott a tárgyalási jegyzőkönyves problémád, de azért leírom.
Én újra betelefonáltam, s egy másik ügyintéző megnézte az iratanyagban, s azt mondta, hogy 8 nap elteltével, személyesen átvehető a másolat, ingyen, bármiféle kérvényezési beadványok nélkül.
Így tettem, igaz be kellett utaznom, de megvan.
Elektronikusan hiába írtam kétszer is, ami érthetetlen, mert korábban is írtam már jegyzőkönyv kiküldése iránt, akkor meg is kaptam, 2 napon belül.
Hogy most hová tűntek az emailek, amiket küldtem???

Mielőbb menj utána, mert jogod van hozzá, hogy megkapd, bármiféle engedély nélkül.

Papa72 # 2014.05.15. 18:47

Kedves Panna50!

Ma kaptam meg postai úton és természetesen hiányos és másrészről egyoldalú a jegyzőkönyv vezetés, de ez várható volt...

ObudaFan # 2014.05.15. 18:54

Eddigi több tárgyalás alkalmával a tárgyalást követő pár napon belül megkaptuk postai úton a jegyzőkönyvet.
Most az a helyzet állt elő, hogy hiába kérjük nem tudjuk megkapni.
A kérdésem arra vonatkozna, hogy mit tudnék tenni?

A bíróság nem köteles jegyzőkönyvet küldeni, ha érdemi végzés nincs a jegyzőkönyvben.

Ha bemegyek személyesen a kezelő irodába ott meg tudnom nézni, kérhetek belőle másolatot, és kapok is?

Oldalanként 100 forintért, illetékbélyeggel leróva.

Szerintem érdemesebb e-mailben kérni, az ingyen van.

ObudaFan # 2014.05.15. 18:55

Elektronikusan hiába írtam kétszer is, ami érthetetlen, mert korábban is írtam már jegyzőkönyv kiküldése iránt, akkor meg is kaptam, 2 napon belül.
Hogy most hová tűntek az emailek, amiket küldtem???

A bírósággal ne e-mailben kommunikálj, hanem postai levélben.

Panna50 # 2014.05.16. 06:51

Kedves Papa72!

Én is így jártam, ezért a kézhezvételtől számított 8 napon belül írásos kifogást terjesztettem be. A tárgyaláson a kijavítás megtörtént.

Jzus # 2014.05.18. 18:38

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Karbantartó csoport vezetőként dolgoztam egy cégnél, (épület karbantartással foglalkoztunk, plázákban) Én személyszerint az egyik Plázában dolgoztam.
Egy keddi napon a szokásos munkámat végeztem, majd munkám végeztével a főnököm közölte velem hogy baj van. Midíg pendrive-on viszem fel a szükséges dokumentumokat, képeket a pláza operation managerének,
mivel az ő szerverük nem képes egyszerre annyi adatot fogadni, és összeomlik. Nem értettem mi a baj. Elővett egy nyilatkozatot amit kért hogy írjak alá. Nem értettem hogy mi ez, ezért megkérdeztem hogy baj van?
Mondta hogy nagy baj van, és hogy a pendrive-on pedofil tartalmak voltak, és hogy a céget megvédjék, nyilatkoznom kell hogy a pendrive az enyém. Én biztos voltam abban hogy az a pendrive üres volt mikor felmásoltam rá a zsíros elszívás tisztításáról készült képeket. Aláírtam a nyilatkozatot, de a pendrive-ot nem láttam. Ők sem látták. Az operation manager nem mutatta meg, illetve csak egy kinyomtatott papírt mutatott amin a fileok voltak láthatók. Azt követően, azonnali felmondással el kellett onnan jönnöm. Nem láthattam a pendrive-ot. Azóta az Operation manager tudomásom szerint széfbe zárta a pendrive-ot, és több másolatot is készített a rajta lévő dokumentumkoról. A szerver gépükre is feltette és több kolegájának is átküldte. Azóta nincs munkahelyem, el kellett költözzek az albérletemből, az életem romokban hever, és mindez úgy hogy a pendrive üres volt mikor én a szükséges dokukat másoltam a pendrive-ra. Soha életemben ennyire nem aláztak meg. Segítséget, tanácsot szeretnék kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.19. 10:30

Megértettük, sajnálunk. Van kérdésed is?

Jzus # 2014.05.19. 19:55

Igen, elnézést. A kérdésem az, mit tehetek, mit tudok, ill. mit érdemes tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.21. 11:54

Ez annyira általános kérdés, hogy szinte mintha nem is lenne.

Hogy kell érteni azt az "azonnali felmondást"? Ki mondott fel? Mennyi idő telt el azóta?

(Azt csak úgy mellesleg mondom, hogy ha amit leírtál, az mind igaz, akkor te nem nem biztos, hogy elkövetted a Btk. 204. § szerinti bűncselekményt, de az "Operation manager" annál inkább. Nagyon megharagszol, ha azt mondom, hogy fake-illatott orrontok?)

Jzus # 2014.05.21. 18:02

Tisztelt Kovács Béla Sándor! Köszönöm a leírtakat, a cég egyik tulajdonosa, (főnököm) ajánlotta fel, hogy ne rendkívüli, hanem közös megegyezéssel hagyjam el a céget, mivel ők biztosak az ártatlanságomban, és nem akarták még jobban nehezíteni a helyzetemet. Nem haragszom hiszen én tudom hogy nem tettem semmit, szerintem arra ment ki a játék hogy a céget kitúrják az objektumból, és nyomós indokkal. Tisztelt Béla, lehet hogy a kérdésem átlagos, viszont nekem nem, mivel sosem volt még semmiféle összetűzésem sem rendőrökkel, sem bírósági ügyem nem volt. Tisztességes életet élek. Én ezt nem szeretném annyiban hagyni, talán érthető. Egyrészt mert megaláztak úgy érzem, a kapcsolatom is megromlott a menyasszonyom kisebb ideg összeroppanást kapott, azóta nyugtatón él. Mint írtam azóta nincs munkahelyem, egyrészt mert idegileg eléggé kikészültem. Ez az egész procedúra 2014.3.19-én történt. De még csak most érzem olyan állapotban magam hogy merek tenni valamit. Szóval mit tudok tenni? Merre lépjek? Köszönöm előre is!