Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.19. 11:41

Hát kérj egy másik erkölcsit, ha csak ennyi a baj. (Nem mellesleg én nehezen tudom elképzelni, hogy valaki büntetlen előéletű, de el van tiltva a közügyektől. Az eltiltás ugyanis csak végrehajtandó szabadságvesztés mellett kiszabható mellékbüntetés.)

MeseEmese # 2018.01.19. 11:20

A konkrétan az erkölcsi bizonyítványon feltüntetésre kerülő

  • büntetlen előéletű
  • nem áll foglalkozástól vagy tevékenységtől eltiltás hatálya alatt
  • nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt

tényekről van szó. Én úgy értelmeztem a btk 61 paragrafusa alapján, hogy ha valaki büntetlen előéletű, akkor nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt.

Azt az információt kaptam a HR osztálytól, hogy az nem elegendő, hogy ha az erkölcsi bizonyítványon "csupán" annyi szerepel, hogy valaki

  • büntetlen előéletű és
  • nem áll foglalkozástól vagy tevékenységtől való eltiltás hatálya alatt.

Csak akkor lesz "teljes körű" az erkölcsi bizonyítvány, ha az is szerepel rajta, hogy "nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt".

A bűnügyi nyilvántartó szerv telefonos ügyfélszolgálatán adták azt az információt, hogy büntetlen előéletű cselekvőképtelen személy állhat közügyektől való eltiltás hatálya alatt (bár ez nem szerepel a 61 paragrafusban). Ezért szeretném tudni, hogy pontosan mit takarnak a fogalmak.

Én úgy gondoltam, hogy az az eset releváns, amikor valaki büntetett előéletű, de már nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.18. 20:29

Tévedsz, nemigen van köze a cselekvőképességnek és a közügyektől eltiltásnak. Utóbbi egy büntetőjogi intézkedés, amelyet azzal szemben, aki a belátási képességének hiánya miatt nem büntethető, nem lehet alkalmazni.
Talán kevered a választójog gyakorlásából kizárásból.

Jobb lenne, ha elárulnád, mi a konkrét problémád.

MeseEmese # 2018.01.18. 19:51

Mikor állhat valaki közügyektől való eltiltás hatálya alatt úgy, hogy büntetlen előéletű és nem áll foglalkoztatástól és tevékenységtől való eltiltás hatálya alatt?
Ha nem cselekvőképes, akkor igen. Ezen kívül van más eset?

nonolet # 2018.01.17. 10:26

"És hogyan legyek nem gyáva? Hogyan kell azt csinálni?
És ha én felszólítom a munkáltatómat valóban írásban és az

a pofámba röhög"

Akkor beperled...

"közli hogy vedd a kabátod ki vagy rúgva
akkor mi lesz?"

Akkor majd máshol fogsz melózni...
HA szabályosan mond fel.

De, HA jogtalanul rúg ki,
akkor
beperled és kártérítést fog fizetni.

- -

Az ügytől függetlenül is bármikor felmondhat.
Akkor mi lesz?!!!
Ugyanaz lesz, máshol fogsz melózni.
Az élet már csak ilyen...

Éppen a a jó tanárnak mindig van helye,
hisz méretes tanárhiány van sok-sok helyen.

De mivel a te életed, te döntöd el mit csinálsz vele.

Ha inkább megalkudsz, akkor viszont ne panaszkodj e miatt.
Hisz te választod a szívást, önként.

Nem lehet egyszerre dugni és szűznek maradni is.
Vállalni kell a dolgokat...

jakope # 2018.01.17. 09:57

Köszönöm , véletlenül rossz helyre töltöttem fel. Amúgy sajnos semmiféle indoklás nincs.


Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.17. 09:51

A határozatban részletes, jogszabályi hivatkozásokat is tartalmazó indoklásnak kell lennie. Júlia meg - bárki legyen is az - csak találgatni tudna.

jakope # 2018.01.17. 09:45

Kedves Júlia !
Egy kérdéssel fordulok Önhöz egy jóbarátom ügyében.
1956 augusztusi születésű,
1973 .06. és 2017.07 között bejelentett, folyamatos munkaviszonya volt.
Bizonyítottan a nehéz fizikai munkától olyan egészségkárosodást szenvedett, ami miatt 2016 és 2017 évben összesen 17 hónapot betegállományban töltött, majd 2017.07.13-án elbocsájtották, mivel a munkakörében már nem tudták alkalmazni.
Azóta NYES ellátásban részesül.
Ez év jan. 8-án C2-es kategóriát kapott, 50 %-osnak ítélték meg az egészségügyi állapotát, és mindössze 44.500 Ft-ot állapítottak meg, mint rokkantsági ellátást. Nagyon el van keseredve, mert az aktuális jogszabályokat böngészve a havi átlagjövedelmének 60 %-ra számított, ami jóval több lenne , mintegy 135.000 Ft.
44 év folyamatos munkaviszony után nem erre számított.
Milyen ok miatt kaphatott ilyen csekély összeget ? Hova fordulhat jogorvoslatért ?
Köszönöm a válaszát.


Köszönöm

sharpstar # 2018.01.16. 17:42

A gyávákat szívatják, ennyi.

  • -

Hisz az első lépés is az lenne, hogy:
Írásban felszólítod a munkaadód a hátralék megfizetésére.

És hogyan legyek nem gyáva? Hogyan kell azt csinálni?
És ha én felszólítom a munkáltatómat valóban írásban és az

  1. a pofámba röhög
  2. közli hogy vedd a kabátod ki vagy rúgva

akkor mi lesz?

nonolet # 2018.01.16. 17:21

sharpstar

Ha kussolsz akkor ez van... mégis mi lenne?!!!

A gyávákat szívatják, ennyi.
Ezen a jog nem tud segíteni.

Csak te, ha nem tűröd el.

- -

Hisz az első lépés is az lenne, hogy:

Írásban felszólítod a munkaadód a hátralék megfizetésére.

Mivel hónapok óta nem a fennálló szerződésed szerint fizet ki!!!!

nonolet # 2018.01.16. 17:15

Steeve001

Íme egy írás a témához:

https://edutax.hu/…oreben-2017/

- -

A 34-es vagy attól magasabb OKJ-s képzési szint
előírása az adott munkakörhöz, ami
már jogosít a garantált bérminimumra.

Lásd itt a táblázatot:
https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

2. Jelmagyarázat az Országos Képzési Jegyzékhez résznél vannak a szintek.

Képzési lista is van a rendelet végén:

  1. melléklet a 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelethez
  2. Az Országos Képzési Jegyzék

- -

Tehát két feltétel együtt kell

  • legyen előírva a munkakörhöz a középfokú képzettség
  • legyen is meg a képzettsége a munkavállalónak

Az a gyanúm, hogy a te esetedben egyik sem teljesül...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.16. 15:37

Mindig ilyen bő lére ereszted? Ráadásul úgy látom, hogy kérdésed nincs is.

sharpstar # 2018.01.16. 14:45

Csökkentett fizetés alá nem írt új szerződéssel?

Csak érdekelne egy munkajogász mit szól ehhez az egészhez. Rövid leszek, trollkodásból nem kérek.

1. Májusban szól a munkáltatóm hogy júniustól kevesebbet fogok keresni mert anyagi gondok vannak le kell csökkenteni a fizetésem. De erről majd május végéig persze írásos tájékoztatást konkrétumotat ad és új szerződést ad amit vagy alá kell írnom vagy repülök.
(határozatlan idejű fix alapbéres munkaszerződésem van)
2. Eltelik a május, eltelik a június, semmit se mond, semmit se ad, se szóban se írásban. Nem is írok alá semmit, nincs is mit.
3. Megjön a júniusi fizetés július 10-én és kevesebb. Nem gyengén, nettóban 30.000-el.
4. Eltelik a nyár, szabadság, miegymás, hol én nem vagyok szabi miatt, hol a főnök nincs, gyanúsan sokat heteket látni se lehet a főnököt senki se tudja merrefelé van (aki meg tudja az meg nem mondja). Oktatási intézmény (nem állami) éppen nem szokatlan hogy nyáron nem nagyon vagyunk benn.
5. Eljön a szeptember odanyomják az orrom alá az új szerződést jún 1-es dátummal (szeptember van!!!) hogy írjam alá. Nem írom alá. Akkor kirúgnak, fenyegetnek meg. Rúgjanak ki mondom, akkor se írom alá.
6. Nem rúgnak ki és nem írtam alá. Ott rohad az új szerződés a titkárságon azóta is-én alá nem írtam.
7. Itt tartunk most. 2018. jan van, 2017. jún óta kapom a csökkentett fizetést, úgy hogy alá nem írtam semmit. Viszont simán lehet hogy odahamisították az aláírom a szerződésre mással is megtették ezt. Egy macskakaparás és kész. Simán lehet. Hamisítottak itt már ezer munkaügyi dokumentumot, még szabadságos kérvényt is...
Na erre az egészre egy munkajogász mit mond?
Hogy miért nem teszek semmit csak némán tűrök? Nagyon egyszerű mert féltem az állásom. Még így is csökkentett bérrel is féltem. Attól félek, ha bármi „hivatalosat „ teszek (pl OMMF bejelentés) megtalálják az indokot a kirúgásomra hamar. És mivel ami állást találnék ehelyett az még az itteni csökkentett bérnél is kevesebbet fizetne, így kussolok.

Stevee001 # 2018.01.14. 14:59

Tiszteletem!

Lenne egy tisztelet teljes kérdésem.

A garantált bérminimummal kapcsolatos a téma. Targoncavezetői OKJ és jogosítványom is van illetve a munkaszerződésembe is benne van a gépkezelő, gépkiszolgáló mellett a targoncavezető mint pozíció.

Gyakorlatilag egy szóbeli megállapodásban én csak egy helyettesítő vagyok tehát... ha kiesik az állandó targoncás vagy helyettesíteni kell akkor én ugrok a volán mögé és végzem a munkát. Ez azt jelenti, hogy van olyan hónap amikor nem is vagyok targonca közelébe de volt olyan is, hogy több mint egy hónapot én voltam. Szóval ez változó. Ilyen esetben engem mennyire érint a garantált bérminimum? Felszólíthatom vagy felhívhatom a munkáltatóm figyelmét, hogy nekem jogom van azon fizetési juttatásokra vagy sem?

Jelen pillanatban brutto 145.000 ft-ra vagyok bejelentve. A szerződésbe bele írtuk, hogy én mint "tartalékos" targoncás +10.000 brutto összeg jár illetve a targoncásoknak van egy 50.000 ft -os mozgóbére amit abban az esetben kapok meg persze időarányosa, hogy a a tárgyhóban targoncán töltött idő az mennyi pontosan. Ezek így a munkaszerződésembe benne vannak tehát nincs semmi olyan ami csak szóban. Jelen esetben ha ilyen a felállás. Nagyon szépen köszönöm ha elolvasták és persze a jövendőbeli válaszokat is.

Tamás 1970 # 2018.01.11. 10:26

Kedves K_B_S és Kedves Nonolet!

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

Kedves Nonolet!

Úgy gondoltam én is, amiképp tételesen válaszoltál a kérdéseimre, persze bizonytalan voltam, emiatt is tettem fel a kérdéseimet.

Maradjunk kizárólag egy-két ember megbetegedésénél, ez a jellemző esete a munkaidő-beosztás megváltoztatásának a cégnél. Az Mt. 97. § (4) bekezdése alapján a munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kapjuk meg.

Jól gondolom-e azt a válaszaid alapján azt, hogy egy betegség miatti munkaidő-beosztás megváltoztatásakor nem csupán az a munkavállaló jogosult a bérpótlékra, akinek előző nap változik meg a munkaidő-beosztása, hanem az összes dolgozó, akinek 1-7 napon belül változtatják meg a munkaidő-beosztását?

nonolet # 2018.01.11. 09:07

Az idézeteket olvasva... és megértve.

1. Igen
Mivel van rá törvényi felhatalmazás a kollektív esetén.
(más szóval: ezt alkudtátok ki magatoknak az érdek képviseletetek útján)

2/1. Igen
„legalább két nappal korábban”-ra

2/2. Nem fosztotta meg ettől
"csupán a legfeljebb 1 napon belüli munkaidő-beosztás módosításakor legyenek jogosultak a bérpótlékra?"

3.Nem fosztotta meg
(lásd 2/2.)

4. Nem
Mégis honnan kéne előre tudnia?!
hogy hányan nem mennek be melózni aznap vagy holnaptól?!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.11. 07:38

Egyébként pedig a két rendelkezés nem ugyanarról szól, valójában nem ellentétes egymással.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.11. 07:37

Látod az Mt. 135. §-ában említve a 97. § (5) bekezdését?

Tamás 1970 # 2018.01.10. 22:55

Tiszteletem, sziasztok!

Folyamatos munkarendben dolgozunk, 12 órában, éjjel-nappal, hétköznap, hétvégén, munkaszüneti napokon, tehát az év 365 napján, (a szökőévek 366 napján). Öt váltásban dolgozunk, váltásonként 3-3 fővel, tehát 15-en dolgozunk folyamatos munkarendben.

Négy kérdésben szeretném a munkajogi álláspontotokat kérni.

Az Mt. 97. § (5) kimondja a következőt: „A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja.”

Ennek értelmében a legfeljebb három (1, 2 és 3) napon belüli munkaidő-beosztás módosítása, megváltoztatása az Mt. 107. § a) bekezdése alapján rendkívüli munkaidőnek minősül, vagyis bérpótlék-köteles, tehát a munkavállaló jogosult a bérpótlékra.

Az ágazati kollektív szerződésben a következő van, idézem.

„A rendkívüli munkaidőt a munkavégzés megkezdését megelőzően, legalább 2 nappal korábban, írásban lehet elrendelni.”

A négy kérdésem a következő:

  1. Jogszerű-e az, ha az ágazati kollektív szerződés a rendkívüli munkaidő elrendelését (munkaidő-beosztás módosítását) a törvényben meghatározott „legalább négy nappal korábban”-ról, „legalább két nappal korábban”-ra csökkenti le?
  2. Amennyiben jogszerű, ezzel a munkáltató csupán a rendkívüli munkavégzés elrendelésének időtartamát csökkentette le a „legalább négy nappal korábban”-ról „legalább két nappal korábban”-ra, vagy pedig a munkáltató meg is fosztotta a munkavállalókat attól, hogy a törvényi, legfeljebb három (1, 2 és 3) napon belüli munkaidő-beosztás módosítása helyett, csupán a legfeljebb 1 napon belüli munkaidő-beosztás módosításakor legyenek jogosultak a bérpótlékra?
  3. Ha megfosztotta, jogszerűen tette-e ezt?
  4. A munkáltató gazdálkodásában és működésében előre nem látható körülménynek minősül-e az, ha a 15 munkavállaló közül maximum 2-3 ember beteg lesz, így csak a többi munkavállaló munkaidő-beosztásának megváltoztatásával tudja megoldani a munkáltató a folyamatos munkarendet, a váltásonként szükséges három-három emberrel?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 12:31

Az ellentételezés módjáról mi a véleményed?

ObudaFan # 2018.01.08. 08:37

Minősülhet versenytársnak a közszféra, civil szféra, ha a szerződéses feltételek raillenek.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 06:27

Az ilyen kikötés utolsó értesüléseim szerint érvénytelen volt. Ha nem változott meg időközben az ítélkezési gyakorlat, akkor most is az. (Nekem biztosan.)

Momo89 # 2018.01.07. 23:37

Tisztelt Fórumozók, tisztelt Jogászok!

Versenytilalmi megállapodással kapcsolatban lenne két kérdésem.

Egy pályázatíró irodában dolgozok (kft), versenytilalmi megállapodást kötöttünk, amelynek lényege, hogy Hajdú-Bihar megyében, versenytársnál pályázatíró és ehhez köthető pozícióban 2 évig nem vállalhatok munkát. A versenytilalmi díjat havonta fizeti meg munkaadóm az alapbérem mellett, több mint 10 hónapja - ezen a címen eddig összesen kb. 800.000 Ft-ot.

Kérdések:

  1. A megállapodás része, hogy a munkaadó elállhat egyoldalúan a megállapodástól. Ha már 10 hónapja kapom a versenytilalmi díjat, akkor is elállhat-e a megállapodástól, pl. a felmondásom napján? Ha igen, ebben az esetben vissza kell fizetnem az addig kapott díjázást, akkor is, ha nem tervezek versenytársnál dolgozni?
  2. Versenytársnak minősül-e a közszféra, nonprofit szféra? (Pl. egy helyi fejlesztési nonprofit kft, amely pályázatokkal foglalkozik, esetleg egy önkormányzati pályázatírói pozíció?)

Válaszukat előre köszönöm!

Üdvözlettel:
Momo

nonolet # 2018.01.07. 23:06

ezso0709

"a lényeg,ha nem az,hogy egy munkavállaló nem mer ellentmondani, inkább elfogadja a játékszabályokat,"

Igen, az munkavállaló amelyik gyáva-szar...

Aztán meg pofázik a demokráciáról, hogy
ne kelljen szembe köpnie magát a tükörben.

Pedig egyértelmű, hogy nem a demokráciával van baj!.

drbjozsef # 2018.01.07. 20:24

Még meg is kérdeztem, hogy voltaképpen mi az, amit szeretnél, de még arra sem válaszoltál. Lásd be, így azért nehéz...