Előrehozott öregségi nyugdíj


Veci # 2010.04.10. 14:07

zisz!
Elnézést, elírtam Lyonee kiegészített, előrehozott nyugdíjba 60,5 évesen mehetsz. Az adataid alapján további választ tőle várhatod.


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2010.04.10. 15:51

Zisz!
Az egyetemi évek csak a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időbe számítanak, közalkalmazotti jogviszonynak semmiképp. Így a 35 éves kjv-ra nem kaphatsz jubileumi jutalmat. A fizetési fokozatba a 92 előtti jogviszonyok is beleszámítanak, de a felmentési idő, jubileumi jutalom esetén csak a közalkalmazotti munkakörök ideje. Nem írtad hány éve vagy a mostani helyeden.

zisz # 2010.04.11. 07:12

Lyonee
A jelenlegi munkahelyemnél 1988-tól dolgozom, de ide is áthelyzéssel kerültem. Én úgy értelmeztem a dolgot, hogy a 92-es törvény bevezetése után, ha valaki áthelyzéssel váltott munkahelyet, akkor az azt megelőző évek is közalkalmazottinak számítanak. Előtte több munkahelyen is dolgoztam és a jelenlegi munkahelyem értesített arról ('92-ben), hogy a munkaviszonyomat 1975-től számolják.

zisz # 2010.04.11. 07:44

Elnézést még egy kérdésem lenne:
Ha a munkahelyem belemenne (habár eddig elzárkozott előle) a korengedményes nyugdíjazásba, akkor végkielégítés + egyéb juttatások járnak-e és mi a menete?

Korall54 # 2010.04.11. 08:16

Tisztelt Fórumozók!

Férjem (1950. 06.05.) ezév szept.16-tól lesz nyugdíjas, előrehozott nem csökkentett nyugdíjjal. Szept.5-én meglesz a 42 év szolgálati ideje. Kérdésem az, hogy a 40 fölötti 2 évre fog-e kapni plusz 4%-ot?

Üdv.: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

Lyonee # 2010.04.11. 17:19

zisz!
Nem jár semmilyen juttatás, mert valószínűleg közös megegyezéssel szűnne meg a jogviszonyod, ha a korengedményes juttatásra hajlandó lesz a munkáltatód. 12 havi végkielégítés és 8 hónap felmondási idő esetén már érdemes lenne ezen is elgondolkodnia a munkáltatódnak. A felmentési idő fele ideje alól kötelesek felmenteni a munkavégzés alól.
A prémiumévek programban való részvételre is lehetőséged van, ezt ugyanis kötelező felajánlani. Addig nem mondhatnak fel, amíg ezt nem kínálják fel, és te nem utasítod vissza. Nem tudom mikor kezdődne a felmondási időd, ha a nyugdíjazásodig 30 hónap lenne vissza , akkor kb. annyi lenne a pép alatti illetményed mint a végkielégítés + felmentési időre járó bér. 30*0,7=2,1 havi, a felmondásnál, pedig 20 havi illetményt kapnál.
A nyugdíjazásnál a pép előtti illetménnyel számolnak, a pép is növeli a szolgálati időt.
Van mit mérlegelni. A korengedményes nyugdíjazást szorgalmazd. Nyugdíjat fizetne a munkáltató és nem felmentési időre járó pénzt, meg végkielégítést.
A jogszabályok.
http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…
http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Lyonee # 2010.04.11. 17:37

Korall54!
Nem tudom milyen + %-okról írnak egyesek. Nem rád célozok. A nytv-ben van egy táblázat, 10 évnél kezdődik, és 40 évig tételesen sorolja fel a százalékokat, 40 év fölött pedig szövegesen fogalmazza meg, mert utána már nincs változás. Ez nem + %, hanem a 41, 42, 43, stb évekre jutó %. Ennyi az egész.
........
" 37 75,5
38 77,0
39 78,5
40 80,0
és minden további évre 2-2 százalék."

Veci # 2010.04.11. 17:38

Korall54
A férjednek 84 %-al számítják a nyugdíját. Itt van egy nyugdíjkalkulátor, próbálkozzatok vele:
http://www.adozona.hu/…nyugdij.aspx
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

zisz # 2010.04.14. 05:35

Kedves Veci és Lyonee!
Egy kicsit megkésve bár, de szeretném megköszöni a segíséget és a jóindulatú tanácsokat. Az intézmény "személyzetisével" tárgyalva az derült ki, hogy nem hajlandók az előrehozott nyugdíj lehetőségét elfogadni. Az én esetemben az alábbi kombinációt választanám: végkielégítés + felmondási idő és utána munkanélküli segély. Erről jut eszembe, mennyi ideig lehet igyénybe venni a nyugdíj előtt álló munkanélküli segélyt.
Mégegyszer kösz minden!

Hegy # 2010.04.14. 06:07

A 90-es években 2x voltam táras vállalkozás (kft)tagja. A cégeket közben felszámolták. Úgy emlékszem, hogy csak havi osztalék kifizetés történt, nem pedig munkabér. Beszámítható e ez az időszak a szolgálati időbe, ill. milyen esetben?
Várom megtisztelő válaszukat.

Veci # 2010.04.14. 16:18

Hegy
Ebben nem tudok választ adni, azt ajánlom hívd fel a Nyugdíjbiztosítót. Szerintem minden jövedelem beszámít, amikor én kértem a nyugdíjam megállapítását, minden megbízási szerződésről küldtem igazolást. Gondolom a te kérdésedben is hasonló lehetne. Hátha más fórumozó tud segíteni
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

madeau # 2010.04.15. 13:45

Kedves Veci!
Közalkalmazott (pedagógus) vagyok.
Intézményünk "leépítési programja" sajnos engem is érint. 2010. április 1-től elkezdődött a felmentési időm,(8 hónap).
Kérdésem a következő: az átlegkereset a teljes felmentési időre jár, azaz a 8 hónapra, vagy csak a munkavégzés alóli felmentés időtartamára, a 4 hónapra?

Segítségedet előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Magdi

Veci # 2010.04.15. 18:03

Kedves Magdi!
Létszámleépítéssel jöttem el én is közalkalmazottként a munkahelyemről és a felmentési teljes időtartamára ugyanannyi volt a havi átlagkereset. Szerintem neked is a felmentésbe mindez le van írva, nézd meg. Ennyit tudok segíteni.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2010.04.15. 19:10

madeau!
"(2) A közalkalmazott a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés idejére járó átlagkeresetre havonta egyenlő részletekben jogosult."
Ha a munkára kötelezett részben szabadságot is kiadnak, arra az időszakra távolléti díjat kapsz, a munkában töltött időre pedig a rendes illetményed jár. Túlóradíj, helyettesítés díja, stb., ha volt ilyen.

madeau # 2010.04.15. 19:39

Veci és Lyonee!
Mindkettőtöknek köszönöm a segítséget.
Üdv. Magdi

jucuskababa # 2010.04.17. 09:31

1956.05.01-én születtem, 33 évem van ledolgozva,mikor és hogyan mehetek el leghamarabb nyugdíjba?

Veci # 2010.04.17. 14:02

jucuskababa
Leghamarabb a jelenleg hatályos törvény szerint 61,5 évesen mehetsz előrehozott nyugdíjba, ami max. 8,4 %-al csökkentett lesz. Minimum 37 év szolgálati idő szükséges. ITT a nyugdíjtörvény, a 18/B § (3) a.) pont tartalmazza:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

sztaga54 # 2010.04.19. 11:58

Tisztelt Fórumozók!
A férjem 1952.10.31-én született. A szolgálati ideje már több mind 40 év, mivel a szakmunkásként dolgozik és gyakorlati idő is beleszámít.
Az lenne a kérdésem, hogy legkorábban mikor mehet el előrehozott nyugdíjba és ez hány %-os nyugdíjat jelentene számára. Próbálkozott korengedményes nyugdíjjal, de a cége nem vállalta a felmerülő költségek térítését.

Veci # 2010.04.19. 15:44

sztaga54
A férjednek, ha a 60. szülinapig meglenne a 42 éve, akkor kérheti az előrehozott nyugdíja megállapítását. Ha nem lesz meg, akkor 60,5 évesen. A nyugdíj max. 8,4 %-al csökkentett lesz a jelenleg hatályos törvény szerint.
ITT a nyugdíjtörvény, a 18/B §-t nézzétek meg:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

sztaga54 # 2010.04.20. 07:26

Kedves Veci,
köszönöm a válasz. Ha addig nem küldik el a jelenlegi munkahelyéről akkor símán meglesz a 42 éves munkaviszonya, tehát kérheti 60. éves korában a nyugdíjazását. Az lenne még a kérdésem, hogy a 8,4 % az hány %-ból jön le? És ha eléri a tényleges nyugdíj korhatárt, akkor kérheti az újbóli megállapítást, vagy a csökkentés végleges?

Veci # 2010.04.20. 07:57

sztaga54
Úgy gondolom, hogy a kiszámított nyugdíjból számítják vissza a 8,4 %-ot. Mindenképpen javasolom, hogy 2012-ben kérje a nyugdíja megállapítását, mert 2013-tól változik a nyugdíjszámítás a jelenleg hatályos törvény szerint.
2012-ben még a 12. § szerinti lesz a nyugdíjszámítás, a következő évtől a 20. §. Nézd meg mennyi a különbség százalékosan.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.20. 08:00

sztaga54
Kiegészítem még: ha eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt nem lesz újra számítás, hiszen a szolgálati idő, járulékok sem növekednek. Ha viszont nyugdíj mellett dolgozna, akkor sem a szolgálati idő növekedne, hanem 365 naponkénti járulékfizetés után kérhet 0,5 % nyugdíjemelést. Ha viszont 62,5 éves koráig dolgozna, akkor már nem lesz csökkentés a jelenleg hatályos törvény szerint.


Üdvözlettel Veci

nyugi # 2010.04.20. 09:28

Ugyan azokkal a konkrét adatokkal,teljesen egyformán kitöltött nyugdijkalkulátor valamivel többet számol 2010-ben,mint a korábbi évben.
Lehetséges? Nem hibás a számitás?
Úgy tudtam,kevesebbnek kellene lennie.
Más.Ha 2 hónap hiányzik a 40 év szolg.időből,konkrétan hány %-kal csökken a nyugdij?
Vagy lényegtelen,hogy egy év,vagy csak 2 hónap hiányzik?
üdv.mindenkinek,és szép napot.

nyugi # 2010.04.20. 09:28

Ugyan azokkal a konkrét adatokkal,teljesen egyformán kitöltött nyugdijkalkulátor valamivel többet számol 2010-ben,mint a korábbi évben.
Lehetséges? Nem hibás a számitás?
Úgy tudtam,kevesebbnek kellene lennie.
Más.Ha 2 hónap hiányzik a 40 év szolg.időből,konkrétan hány %-kal csökken a nyugdij?
Vagy lényegtelen,hogy egy év,vagy csak 2 hónap hiányzik?
üdv.mindenkinek,és szép napot.

nyugi # 2010.04.20. 09:29

bocs,nem akartam kétszer