Munkanap áthelyezés


beszike1980 # 2018.10.13. 15:15

Nos, rátaláltam a válaszra. Képernyőképet készítettem, de nem tudom ide beszúrni úgy látom. És bármily hihetelen is a válaszadók számára, de igazam volt. Az én munkarendem szerint pénteken hétfői munkarendben, szombaton pedig a péntekinek megfelelően kellett volna dolgozni. Ahogyan egyébként a hivatalok és a közlekedés is teszi. Nem fogom itt bizonygatni. Amikor valaki kérdez nem véletlenül teszi és nem szükséges rögtön ledorongolni. Sem dilettáns paraszt, sem lógós nem vagyok. És igen, én is végeztem főiskolát, ráadásul HR-est. Nem dolgozom a szakmában és nem követek jogszabályi változásokat sem, csak a jelenlegi munkámhoz szükségeseket (felsőoktatás). De korábbról nem véletlen voltak halovány emlékeim. A munkarendünk eddig (11 éve dolgozom itt), a szabályoknak megfelelően lett meghatározva, ez az első eset, hogy másként. Továbbá az is aggályos volt számomra, hogy a változást kb. fél nappal előtte jelentették be. Nem büdös a munka. Több türelmet kívánok minden kedves "segítő hozzászólónak", én is emberekkel dolgozom és néha bizony nem könnyű magunkon uralkodni. Az Önök hozzáállása viszont kétségbeejtő. Segítő szándék helyett alázó. Nem engem minősít. További szép napot kívánok!

wers # 2018.10.13. 12:20

akartok jobbat?

ma két kollégám beszélget (egyetemet végzett mérnökök)

- mai napra miért nem kapunk túlórapénzt?
- mert ma munkanap van
- de szombat van
- igen, de ma dolgozunk okt 22 helyet. Tanítási nap is van, hivatalok nyitva, még a póstás kihordja a leveleket
- 13-án hogyan viszi ki a 22-i leveleket?

ááááááááá itt be is fejeztem a munkát, ami nem megy, ne erőltessük. Majd hétfőn.

beszike1980 # 2018.10.13. 08:57

drmosza, utána fogok nézni.

beszike1980 # 2018.10.13. 08:56

És nyilván vezető egy sincs bent, van akikre nem vonatkozik. :( Az egész emeleten ketten vagyunk, a többiek szabit vettek ki, mert a keddi körlevél után mindenki lekötötte magát.

beszike1980 # 2018.10.13. 08:54

De, péntek volt. :)
A településen az összes m.hely, hivatal ma délig van, tegnap hosszúztak, mindenhol így rendelték el, ahol ugyanolyan munkarendben dolgoznak mint mi, ezért érdekel, van is halovány emlékem, hogy az a helyes, de még utána járok. A munkáltatóm (nem csak munkajogi kérdésekben) szeret törvénytelenül és jogszabályellenesen működni, ezért is kérdem, de lehet, hogy csak nekem nem stimmel valami. És a kollégáimnak. A munkaidő egyébként ugyanannyi. Ráadásul kedden kijött egy körlevél, hogy pénteken 16.00, szombaton 13.30, csütörtökön délután pedig az, hogy a fordítottja...
Persze, családi programok nálunk is mindenhol lebeszélve, gyereknek suli ma délig, persze menjen csak egyedül haza a másodikos is. :(

drbjozsef # 2018.10.13. 08:52

beszike,

Ma, szombaton, egy hétfői napot dolgozunk le.

wers # 2018.10.13. 08:45

Tegnap nem péntek volt?

beszike1980 # 2018.10.13. 08:34

Üdvözlöm!
Tisztelettel érdeklődöm egy munkanap áthelyezési aggályom kapcsán. A munkarendem állandó, hétfő-csütörtök 7.30-16.00, pénteken 7.30-13.30-ig tart. Vezetői körlevél alapján a munkanap csere miatt a pénteki munkanapunk ugyanúgy 13.30-ig tartott és ma(szombaton)kell 16.00 óráig maradnunk. Ez az első ilyen eset és nem nagyon értek vele egyet.
Ezt nem fordítva kell ilyenkor elrendelni? Pénteket 16.00 óráig és szombaton 13.30-ig?
Keresem az ide vonatkozó rendelet, csak még nem találtam rá.
Válaszát tisztelettel köszönöm!

creative001 # 2018.09.20. 17:13

Üdvözletem!
Tehát akkor ..ha jól értem...annak ellenére,hogy Mi hétfőtől-péntekig történő 3 műszakos munkavégzésben dolgozunk...ha a munkáltató holnap...az az pénteken közli a jövő heti műszakbeosztásban,hogy szombat-vasárnap is munkavégzés..akkor ez egyrészt teljesen szabályos...másrészt amennyiben pihenőnapot is ad ki helyette akkor a vasárnapi munkavégzés esetén is szabályos az a gyakorlat,hogy sima munkanapként fizeti ki.Egyébként ahogy írtam is már a munkavállalóknak megvan az éves 300 órás maximális munkaidőkerete...így feltételezem mivel túlóraként semmiképp sem rendelheti el...ezért pihenőnapokkal fogja megváltani a normál beosztás feletti munkanapokat,hogy munkaidőkeret végén ne legyünk pluszban..mivelé akkor 300 óra felett lenne a túlóránk!!!...már amennyiben jól értettem.

creative001 # 2018.09.20. 17:13

Üdvözletem!
Tehát akkor ..ha jól értem...annak ellenére,hogy Mi hétfőtől-péntekig történő 3 műszakos munkavégzésben dolgozunk...ha a munkáltató holnap...az az pénteken közli a jövő heti műszakbeosztásban,hogy szombat-vasárnap is munkavégzés..akkor ez egyrészt teljesen szabályos...másrészt amennyiben pihenőnapot is ad ki helyette akkor a vasárnapi munkavégzés esetén is szabályos az a gyakorlat,hogy sima munkanapként fizeti ki.Egyébként ahogy írtam is már a munkavállalóknak megvan az éves 300 órás maximális munkaidőkerete...így feltételezem mivel túlóraként semmiképp sem rendelheti el...ezért pihenőnapokkal fogja megváltani a normál beosztás feletti munkanapokat,hogy munkaidőkeret végén ne legyünk pluszban..mivelé akkor 300 óra felett lenne a túlóránk!!!...már amennyiben jól értettem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.20. 15:38

A szabályosan közölt munkaidőbeosztás szerint végzett munka nem rendkívüli munkavégzés. 3 hónapos munkaidő keretben végzett munka esetén egészen addig nem mondhatod, hogy "túlórád" keletkezett, amíg a munkaidő keretre irányadó munkaidőt teljes egészében ki nem töltötted.)

A vasárnapi munkavégzésre meg akkor is pótlék jár, ha nem rendkívüli munkavégzés.

creative001 # 2018.09.20. 15:08

Üdvözletem!
A fórumtagok segítségét szeretném kérni.
3 havi munkaidőkeretben dolgozunk a munkáltatónál heti 5 napos 3 műszakos munkarendben, a cégünk egy összeszerelő üzem..nem vendéglátás,illetve nem végez nemzetgazdasági szempontbból kiemelkedően fontos tevékenységet..Mivel nagyon sok a munka ..és kevés a létszám..ezért már a dolgozóknak a helyi kollektív szerződés által maximalizált 300 óra túlórájuk is megvan. Jövő héten szombat-vasárnap is dolgoznunk kellene...olyan módon,hogy a vasárnap helyett kapnánk 1 pihenőnapot + sima munkanapi normál bérrel kifizetné a munkáltató. Egyáltalán mennyire jogszerű bármilyen módon túlórára kötelezni valakit akinek már megvan a 300 órás túlóra kerete...illetve megteheti azt a munkáltató,hogy az évből hátralévő hónapok során egyetlen szombatot-vasárnapot sem fizet ki túlóraként..hanem pihenőnapokat ad helyette...ezzel küszöbölve ki,hogy túlórának számítsanak?! Köszönettel: creativehun

wers # 2018.09.12. 10:15

Azért a munkaügyi ellenőrzéseken eléggé harapnak a jó előre betervezett rendkívüli munkavégzésekre. Láttam már szép díjazást érte.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 09:52

Az évi munkaidő maximálva van.

-Libuska- # 2018.09.12. 09:31

Elnézést. Mától minden munkanap plusz 4 óra túlmunkát akar elrendelni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 09:22

Nem mondtam még, hogy a Munka törvénykönyve nem ismeri a "túlóra" fogalmát?

Azt pedig nem tudom értelmezni, hogy "mától kötelező 4 óra". Naponta, hetente? Vagy hogy?

Egyébként az ilyen, mi van ha típusú kérdéseket rühellem itt a Fórumon. Mert mi van, ha Izland hadat üzen? Talán várjuk meg, amíg tényleg...

-Libuska- # 2018.09.12. 09:12

És azzal mi van, hogy ma 11 órakor közli, hogy mától kötelező 4 óra túlóra? Jogában áll? Nem kéne hamarabb szólnia?

wers # 2018.09.12. 08:39

Csak találgatok. A gyanúm, hogy a munkáltató elég öntörvényű lehet. Mintha ő munkanapot akarna áthelyezni.

utólag szól,hogy nem túlóra,hanem ledogozás. ” Én úgy értem, munkát elrendeli, de fizetni érte nem akar.

Ne tudd meg miket tudnak kitalálni a munkáltatók. Bár te is dolgoztál gyárban. És nem tűnsz feledékenynek. (max hosszú a listád :D )

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 07:24

Szerinted ezt kérdezte? Lehet. De akkor te nem csak az én gondolataimat tudod olvasni.

wers # 2018.09.12. 07:17

munkaidő beosztásával, ami - a törvény keretei szerint a munkáltató urasága

Ebben tényleg egyet értünk. De akkor annyi órát fizessen ki, amennyit dolgozott a munkavállaló. Ha nincs munkaidő keret november vagy december végéig, akkor szeptemberben ezeket a szombatokat ki kell(ene) fizetnie.
Vagy rosszul értem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 06:53

(A kormány rendelettel bizonyos napokat munkaszüneti nappá nyilváníthat - és viszont, munkanappá nyilváníthat egyes, egyébként munkaszüneti napnak minősülő napokat. A kérdező ezt a tényt csúnyán keveri a munkaidő beosztásával, ami - a törvény keretei szerint a munkáltató urasága. Pedig a kettőnek egymáshoz sok köze nincs.
Tulajdonképpen már maga a kifejezés, hogy "ledolgozni", teljesen téves és dilettáns. Aztán ebből a tévedésből fakad a további értetlenkedés.
A kérdés értelmes magja az volt, amire már elsőre is válaszoltam: a munkáltató elrendelhet szombati munkavégzést.)

drbjozsef # 2018.09.12. 06:28
  • Libuska-,

Nem, nem helyezhet át, azt törvényben lehet szabályozni, törvényt meg nem alkothat a munkáltatód.
Ugyanakkor, arra próbál célozni KBS, hogy bármelyik szombatra elrendelhet munkavégzést, ha azt jogszerűen, az Mt. szabályainak betartásával teszi. Az, hogy minek nevezi ezt, nem számít semmilyen szempontból.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 20:00

Ehhh

-Libuska- # 2018.09.11. 18:22

Az országosan elrendelt munkanap áthelyezést egy munkáltató módosíthatja e? Tehát nem az előre kihirdetett szombaton dolgoztatná le a napot hanem jóval hamarabb?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 18:18

A munkaidőbeosztást legalább hét napra, és legalább egy héttel korábban kell közölni.