GYED,GYES, táppénz


anilla87 # 2014.06.01. 17:37

Kedves Jogi Fórum!

Kérdésem a következő volna:
Már évek óta magam munkanélküli vagyok. Ha dolgoztam is, bejelentés sajnos nem történt. A 6-7ezer körüli tb-t mindvégig fizettem magam után.

Babát szeretnénk, de így nem sok támogatásra számíthatunk. Így pontosan mennyire számíthatunk ?

Van rá lehetőség, hogy a párom (bejelentett munkaviszonya mellett) egyéni vállalkozóvá lesz, és bejelent, mint alkalmazottját.
Ha 8 órás bejelentést választ, mennyi az utánam fizetendő járulék? És ez alapján mennyi ledolgozott munkanap után jár Gyed (volt ahol 2 éven belül 365 öt találtam, volt ahol 180 munkanapot, időkorlát nélkül) ? És ez esetben mennyi ennek az összege?

Valamint, ha csak 4 órára jelent be?!

Van esetleg még kedvezőbb lehetőség, ami hozzásegít minket a magasabb juttatáshoz ?

Előre is köszönöm válaszát, Üdvözlettel, Hermann Anita

Ramona.s # 2014.06.03. 10:40

Tisztelt Cím!

Segítségüket szeretném kérni munkaüggyel kapcsolatban:

1 hónapja TGYÁS-on vagyok és még hátravan 5 hónap, utána gyed, gyes...(2014. április 2-án szültem)
Mai napon kaptam a munkáltatómtól egy tájékoztató levelet miszerint a cég felszámolási eljárást indított önmaga ellen.
A munkáltatom kérdése, hogy megvárom-e a végelszámolást, vagy kilépek?

Kérdésem Önökhöz a következő:
Ha én lépek ki akkor továbbra is fogom-e kapni a tgyást majd a gyedet és gyest?
És, ha időközben pl. 1 év múlva újabb baba születne, akkor utána is ugyanígy járna-e az ellátás, mint a jelenlegi babánál?
Tehát mi a lényege ennek a felszámolásnak, vagy munkaviszony megszűnésének részemre?
Vagy jobb a közös megegyezés?
És, ha nem lesz munkaviszonyom amíg a babámmal itthon vagyok, addig nincs TB ellátásom sem? Vagy azt havonta nekem kell fizetnem majd?

Kérem szíves segítségüket.

Köszönöm előre is válaszukat!

Tisztelettel:Ramóna

Zengőbérci # 2014.06.03. 12:57

anilla87 2014.06.01. 19:37
Kedves Jogi Fórum!
Kérdésem a következő volna:
Már évek óta magam munkanélküli vagyok. Ha dolgoztam is, bejelentés sajnos nem történt. A 6-7ezer körüli tb-t mindvégig fizettem magam után.
Babát szeretnénk, de így nem sok támogatásra számíthatunk. Így pontosan mennyire számíthatunk ?
Van rá lehetőség, hogy a párom (bejelentett munkaviszonya mellett) egyéni vállalkozóvá lesz, és bejelent, mint alkalmazottját.
Ha 8 órás bejelentést választ, mennyi az utánam fizetendő járulék? És ez alapján mennyi ledolgozott munkanap után jár Gyed (volt ahol 2 éven belül 365 öt találtam, volt ahol 180 munkanapot, időkorlát nélkül) ? És ez esetben mennyi ennek az összege?
Valamint, ha csak 4 órára jelent be?!
Van esetleg még kedvezőbb lehetőség, ami hozzásegít minket a magasabb juttatáshoz ?
Előre is köszönöm válaszát, Üdvözlettel, Hermann Anita
Kedves Anita!

Ön un. egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett, amiért cserébe csak eü-i szolgáltatás jár, pénzbeli ellátásra (táppénz, tgys, gyed) nem jogosít, így bruttó 28.500 Ft- GYES-t, családi pótlékot és egyszeri anyasági támogatást kaphat.

Igen, jogilag van rá lehetőség.

A tgys és a gyed feltétele, hogy a szülést megelőző 2 éven belül legyen 365 nap biztosításban töltött ideje. (Ez a jogosultsági feltétel.) Ahhoz azonban, hogy a gyed-et a gyermek 2 éves koráig kaphassa 562 nap szükséges.

Teljesen mindegy, hogy hány órában van foglalkoztatva munkajogviszony keretében a lényeg, hogy biztosított legyen. Ha napi 4 órával jelentik be akkor is biztosított. Az más kérdés, hogy a legkedvezőbb gyed elérése céljából célszerű a munkabérét a minimálbér kétszeresében meghatározni.

Az ön bruttó fizetéséből vonnak 3+4% egészségbiztosítási járulékot, 1,5% munkaerőpiaci járulékot, 10% nyugdíjjárulékot és 16%adóelőleget.
Ezen összeg után a munkáltató fizet további 27% szociális hozzájárulási adót.

Felhívom továbbá a figyelmét arra, hogy a munka és társadalombiztosítási jogot rendeltetésszerűen kell alkalmazni. Nem minősül a jog rendeltetésszerű használatának az, ha tényleges munkavégzés nélkül csak azért létesít jogviszonyt, hogy jogosultságot szerezzen tb ellátásra.

Ugyancsak felhívom szíves figyelmét arra, hogy a gyermek 1 éves korától - a férj is igényelheti a gyed-et akár munkavégzés mellett is (gyed extra) ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezik. (Lásd még a 60 napos szabályt is!) Természetesen ez esetben ettől a naptól ön nem kaphatja ugyanezen gyermekre a GYES-t.

Ezen túlmenően tájékoztatom arról, hogy a Kormány által bevezetett GYED extra lehetővé teszi azt, hogy a gyermek egy éves kora után az anya kaphassa a gyed-et és mellette dolgozzon akár napi 8 órában, miközben az apa is dolgozik. Így két fizetés mellett jogosultak a GYED-re is.

Az alábbi tájékoztató levélben felajánlottak alapján esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.

 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.

 
Ügyfeleink a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

Zengőbérci # 2014.06.03. 12:58

nauszyka 2014.05.31. 14:22
Tisztelt Jogi Fórum!
A segítségüket szeretném kérni.
Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal aki 13 hónapos. Második gyermekünket várom, a szülés várható ideje 2015. január vége.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a második gyermekem után jogosult vagyok-e TGYÁS és GYED-re? Illetve amennyiben igen mi alapján számolnak?
Jelenlegi munkáltatómnál 2006 óta van folyamatos munkaviszonyom.
Előre is köszönöm válaszukat!

Igen, jogosult.

A tgys alapja –ha a következő szülésig nem áll munkába és előtte tgys, gyed, valamint gyes ellátásokban részesül- a szülés napján érvényes munkaszerződésben szereplő alapbér, legfeljebb azonban a mindenkori minimálbér kétszerese.

Az alábbi tájékoztató levélben felajánlottak alapján esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.

 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.

 
Ügyfeleink a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

Zengőbérci # 2014.06.03. 12:59

kriszti11254 2014.05.31. 08:53
Tisztelt Tanácsadók!
Azt szeretném kérdezni,hogy milyen módon kaphatnèk gyedet,gyest,ha felmondok.
2 ève próbálkozunk babával,amit 2ève jeleztem is a munkahelyemen,ebből a szempontból szerencsés a helyzetem. Bankban dolgozom,ahol nagy stressznek vagyok kiteve,valószínűleg,ezért nem sikerül,ezért úgy dontöttunk,hogy felmondok.
Ebben a helyzetben viszont,ha jól gondolom,se gyedben,se gyesben nem fogok reszesulni,ami viszont jòl jönne.
Hogyan tudnám megoldani,,hogy mégis fizetve legyen?Ki tud ebben tanácsot adni?
Mik a lehetőségei,ha munkanelkulire megyek,tappenzre lehet menni ilyen esetben?
Mi lenne számomra a legoptimalisabb megoldás?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Akinek a szüléskor nincs biztosítása nem jogosult sem tgys, sem gyed ellátásokra, viszont alanyi jogon kaphat gyes, csp és egyszeri anyasági támogatás ellátásokat.

Aki álláskeresési járadékban részesül az biztosított, viszont táppénzre nem jogosult, mert nem fizet 3%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.
Az un. passzív táppénz intézménye megszűnt, azaz ha megszűnik a jogviszonya azt követően táppénz ellátásra sem jogosult.

Az alábbi tájékoztató levélben felajánlottak alapján esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.

 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.

 
Ügyfeleink a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

Nicolenyuszi # 2014.06.03. 18:08

Tisztelt Tanácsadók!

Sikeresen elhelyezkedtem 05.27-én az ujj munkahelyemen,ott megbeszéltük,hogy határozott 1évre írják a szerződésem,mert babát szeretnék,viszont akkor még nem tudtam,hogy már terhes vagyok. Ma/06.03-án / ezt közöltem a főnökömmel,elég emberségesek,nem szeretném,ha fizetnie kellene még utánam is ez miatt. Van 3 hónap próbaidőm is.Mit lehet most tenni? Előtte is volt munkaviszonyom folyamatos.Akkor jár gyes?Felmondhatnak most nekem?Vagy,ha én mondok fel kapok valami járadékot???Várom válaszukat!
Üdvözletem.

MIHIO # 2014.06.04. 10:08

T. Tanacsadok!

Az alabbi uggyel kapcsolatban fordulnek Onokhoz:

Aprilis vege fele nekem is es baratnomnek is megszunt a munkaviszonya, tolunk fuggetlen okokbol.Ezutan egy Londonban elo ismerosunk tobbszori invitalasara kiutaztunk Londonba.Lehet,hogy huzamosabb ideig itt is maradnank.Idokozben kiderult,hogy a baratnom kisbabat var. Utananeztem,hogy Angliabol es Magyarorszagrol milyen tamogatasokat kaphatnank. Angliabol szinte semmit,mert nem lesz meg hozza a kello ideig tarto munkaviszony.A baba varhato szuletesi idopontja 2015 januar 15.A baratnom folyamatosan dolgozott magyarorszagon 2013.01.15-2014.04.30-ig illetve meg a munkaugyi kozpontol 07.30-ig allaskeresesi jarulekot kap,tehat a szulestol szamitva az elmult 2 evben tobb mint 365 napot lesz biztositva (TB).Termeszetesen amig nem talalunk munkat Londonban addig fizetjuk a tb-t tovabbra is magyarorszagon. A magyarorszagi tamogatasoknak is utana jartam.
A kerdeseim a kovetkezok lennenek:

  • a magyarorszagi tamogatasok igenybevetelenel szamit e az hogy melyik orszagban szuletik a baba?
  • Angliabol igenybe tudjuk e venni a tamogatasokat?Tehat hazautazas nelkul,levelben vagy emailben megoldhato e ez?
  • a TGYas igenylesenel ha az anyukanak mar nincs munkaviszonya,se munkaltaton keresztul,se a mukaugyi kozponton keresztul mint allaskeresesi jarulekot kapo szemely,de sajat maga fizeti a tb-t tehat biztositva van,akkor jar neki ez a tamogatas?
  • hasonlo a kerdes a tobbi tamogatassal kapcsolatban is:GYES,GYED,Csaladi potlek

Segitseguket es valszukat elore is koszonom!

Mihaly

Zengőbérci # 2014.06.04. 13:50

Ramona.s 2014.06.03. 12:40

Tisztelt Cím!

Segítségüket szeretném kérni munkaüggyel kapcsolatban:

1 hónapja TGYÁS-on vagyok és még hátravan 5 hónap, utána gyed, gyes...(2014. április 2-án szültem)
Mai napon kaptam a munkáltatómtól egy tájékoztató levelet miszerint a cég felszámolási eljárást indított önmaga ellen.
A munkáltatom kérdése, hogy megvárom-e a végelszámolást, vagy kilépek?
Kérdésem Önökhöz a következő:

Ha én lépek ki akkor továbbra is fogom-e kapni a tgyást majd a gyedet és gyest?

IGEN, fogja kapni!

És, ha időközben pl. 1 év múlva újabb baba születne, akkor utána is ugyanígy járna-e az ellátás, mint a jelenlegi babánál?

NEM, mert akkor nem lesz biztosított, márpedig a tgys és a gyed egyik jogosultsági feltétele –főszabály szerint- az, hogy az igénylő legyen biztosított. (Ez leggyakrabban munkajogviszony.)

Tehát mi a lényege ennek a felszámolásnak, vagy munkaviszony megszűnésének részemre?

Ha a cég megszűnik a törvény erejénél fogva az ön jogviszonya is megszűnik. (2012. évi I. törvény 63. § (1) b)

És, ha nem lesz munkaviszonyom amíg a babámmal itthon vagyok, addig nincs TB ellátásom sem? Vagy azt havonta nekem kell fizetnem majd?

Aki táppénzben, tgys-ben, gyed-ben, gyes-ben részesül az a Tbj. 16. § értelmében külön járulékfizetés nélkül is jogosult természetbeni egészségügyi ellátásra (pl. fekvőbeteg gyógyintézeti, járóbeteg, vagy háziorvosi ellátásra.)

Nicolenyuszi # 2014.06.04. 17:19

nagyon kérem válaszoljanak!!!!

sortie # 2014.06.10. 09:58

MIHIO 2014.06.04. 12:08
T. Tanacsadok!
Az alabbi uggyel kapcsolatban fordulnek Onokhoz:
Aprilis vege fele nekem is es baratnomnek is megszunt a munkaviszonya, tolunk fuggetlen okokbol.Ezutan egy Londonban elo ismerosunk tobbszori invitalasara kiutaztunk Londonba.Lehet,hogy huzamosabb ideig itt is maradnank.Idokozben kiderult,hogy a baratnom kisbabat var. Utananeztem,hogy Angliabol es Magyarorszagrol milyen tamogatasokat kaphatnank. Angliabol szinte semmit,mert nem lesz meg hozza a kello ideig tarto munkaviszony.A baba varhato szuletesi idopontja 2015 januar 15.A baratnom folyamatosan dolgozott magyarorszagon 2013.01.15-2014.04.30-ig illetve meg a munkaugyi kozpontol 07.30-ig allaskeresesi jarulekot kap,tehat a szulestol szamitva az elmult 2 evben tobb mint 365 napot lesz biztositva (TB).Termeszetesen amig nem talalunk munkat Londonban addig fizetjuk a tb-t tovabbra is magyarorszagon. A magyarorszagi tamogatasoknak is utana jartam.

A kerdeseim a kovetkezok lennenek:

• a magyarorszagi tamogatasok igenybevetelenel szam
it e az hogy melyik orszagban szuletik a baba?

Nem, az számít, hogy a szülőknek hol van munka (biztosítási) jogviszonya, illetve életvitelszerűen melyik EU-s tagállamban tartózkodnak.

• Angliabol igenybe tudjuk e venni a tamogatasokat?Tehat hazautazas nelkul,levelben vagy emailben megoldhato e ez?

Azt, hogy melyik tagállamból jogosultak ellátásra közigazgatási hatósági eljárás keretében fogják megállapítani. Az igényt Magyarországon postai úton is előterjeszthetik.

• a TGYas igenylesenel ha az anyukanak mar nincs munkaviszonya,se munkaltaton keresztul,se a mukaugyi kozponton keresztul mint allaskeresesi jarulekot kapo szemely,de sajat maga fizeti a tb-t tehat biztositva van,akkor jar neki ez a tamogatas?

Nem. Önök nem biztosítottak!. A Tbj 5. § értelmében (nagyon leegyszerűsítve) csak az biztosított, akinek munkaviszonya van. Önök eü-i szolgáltatási járulékot fizetnek, amiért cserébe „ingyen” igénybevehetik a háziorvosi, járóbeteg és fekvőbeteg ellátásokat, de az pénzbeli eb. ellátásra nem jogosít, ez az időszak nem minősül biztosításnak.

• hasonlo a kerdes a tobbi tamogatassal kapcsolatban is:GYES,GYED,Csaladi potlek

Itthon GYES-re, CSP-re és anyasági támogatásra alanyi jogon jogosultak lennének, ha nem nem tartózkodnának/dolgoznának életvitelszerűen más EU-s tagállamban.

Segitseguket es valszukat elore is koszonom!
Mihaly

satorb # 2014.06.10. 15:36

Tisztelt Tanácsadók!

A kérdésem az lenne, hogy a GYED összegébe beleszámít-e a pluszban megbízási szerződéssel végzett munka (levélkihordás), valamint a választások során jegyzőkönyvvezetésért kapott összeg?

Köszönettel

Dödölle1 # 2014.06.12. 08:18

Nicolenyuszi # e-mail 2014.06.03. 20:08
Tisztelt Tanácsadók!
Sikeresen elhelyezkedtem 05.27-én az ujj munkahelyemen,ott megbeszéltük,hogy határozott 1évre írják a szerződésem,mert babát szeretnék,viszont akkor még nem tudtam,hogy már terhes vagyok. Ma/06.03-án / ezt közöltem a főnökömmel,elég emberségesek,nem szeretném,ha fizetnie kellene még utánam is ez miatt. Van 3 hónap próbaidőm is.Mit lehet most tenni? Előtte is volt munkaviszonyom folyamatos.Akkor jár gyes?Felmondhatnak most nekem?Vagy,ha én mondok fel kapok valami járadékot???Várom válaszukat!
Üdvözletem.

1. Próbaidő alatt a felek (munkáltató/munkavállaló) indokolás nélkül megszüntethetik a jogviszonyt. (2012. évi I. törvény 79. § (1) bek.)

2. A GYES (gyermekgondozási segély alanyi (állampolgári) jogon járó juttatás, azaz nem függ munkaviszonytól (előzetes biztosítási időtől), ezért igen, a szülés napjától jogosult GYES-re. (1998. évi LXXXIV. Törvény 20. §)

3. A munkáltatónak nem kell Ön után további közterhet fizetni csak ha a terhesség alatt táppénzre megy. Ez esetben Ő fizeti a keresőképtelenség első 15 munkanapjára –évközi munkakezdés esetén annak időarányos részére- a betegszabadságos bért. (Mértéke leegyszerűsítve a bére 70%-a) Fizeti továbbá az Önnek megállapított bruttó táppénz 1/3-át. Ha „9”-es betegségi kóddal veszik fel, úgy az első naptól kezdve jogosult táppénzre, a munkáltatónak nem kell betegszabadságot fizetni, viszont fennáll a táppénz 1/3-ad fizetési kötelezettség.

szalay.m # 2014.06.14. 16:54

Tisztelt szakértők!

Most nézegettem az Mt-t (igaz jelenleg rám nem az vonatkozik, hanem a Kjt, de leépítés várható és erős a gyanúm, hogy én leszek az, akit leépítenek... Akire a közvetlen főnök első perctől köszönés helyett fintorog, az ne számítson sok jóra.) és megakadt a szemem azon, hogy " Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem jár betegszabadság a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség, valamint a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára." Szóval, ha terhes leszek és emiatt nem tudok dolgozni, mert sajnos biztos, hogy veszélyeztetett leszek, akkor nem kapok egy fillért se? Vagy kötelező veszélyeztetett terhesként is dolgozni, bevállalni azt, hogy elmegy a baba, ha nem akarok éhen halni? Kjt-ben semmit nem találtam erre vonatkozóan.

anne01 # 2014.06.14. 17:52

szalay.m

Ez azt jelenti, hogy a keresőképtelenség első napjától kezdve táppénz jár és nem betegszabadság. Alapesetben, ha beteg leszel először 15 nap betegszabadság jár, és ha ezt kimerítetted, akkor indul a táppénz.

lizander # 2014.06.14. 22:11

Tisztelt Szakértő!

Május 4-én szültem meg első gyermekemet, és rá 3 hétre sikeresen megigényeltem a családi pótlékot, a GYES-t, és a tanulmányaim után járó diplomás GYED-et, ugyanis nem tudtam, hogy a GYES és a GYED nem igényelhető egyszerre. Ilyenkor mi történik? Az államkincstár valamelyik nap már át is utalta a GYES és a családi pótlék összegét, amikről papírt is kaptam, de a GYED-emről semmiféle tájékoztatást nem kaptam még, így nagyon lépni sem tudok, úgy érzem. Ilyenkor mi a teendő? Most már tisztában vagyok azzal, hogy nem igényelhetem meg mind a kettőt egyszerre, de ez ugye nem azt jelenti, hogy elestem a GYED-től?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
lizander

Tófika # 2014.06.16. 15:10

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni:
2011.07.03-án született meg a kislányom, akivel 2014. július 3- ig GYES- en vagyok, nem dolgozom. Határozatlan idejű munkaszerződésem van, ami jelenleg napi hat órás, mert a kislányom két hónapig bölcsibe járt, mellette hat órában dolgoztam. Mivel közeleg a visszatérés napja, a napokban kell aláírnom a napi nyolc órás szerződést, mert miután kislányomat ki kellett vennem a bölcsiből, mert nem szerette, ugyanúgy hat órás a szerződésem. Közben kiderült,hogy 5. hetes várandós vagyok. Nem szeretnék munkába állni, mert az előző terhességem is problémás volt. Megoldható,hogy július 4- től terhestáppénzre jöjjek? Mikor kell bejelentenem a munkáltatóm felé a várandósságot?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!

zozo1130 # 2014.06.17. 17:09

Tisztelt szakértő!

Segítséget szeretnék kérni gyed ügyben.
A feleségemnek a gyes-e 2014.04.01-én járt le utána 1 hónapig munkanélkülin volt bejelentve, most ismét dolgozik. Minél hamarabb szeretnénk még egy gyermeket csak nem tudjuk, hogy ha most esne teherbe akkor járna-e neki a gyed, és ha igen akkor azt miből számolják ki( a gyed/gyesből)? És hogy mi hogyan tudnánk kiszámolni, hogy mennyi gyed-et kapna?

cinema # 2014.06.18. 06:34

Tisztelt szakértő!

Jelenleg 8 hetes veszélyeztetett kismama vagyok, mivel már volt sikertelen terhességem táppénzre vett az orvos!
Közalkalmazottként dolgozom Bölcsődébe 10 hónapja, de előtte 1 év 2 hónap munkaviszonnyal rendelkezem! A munkaviszonyom nem szakadt meg, folyamatos, így 2 év munkaviszonnyal rendelkezem! A kérdésem az volna hogy elküldhet, felmondhat a munkáltató a terhesség alatt, és így eleshetek a gyed.-től, tgyás-tól??

Válasza igen fontos lenne számomra, amit előre is köszönök!

pazs # 2014.06.18. 09:33

Nem. Illetve ha mégis felmondana (mert mondjuk nem tud a terhességedről), köteles lesz visszavenni.
Amúgy táppénz alatt sem mondhat fel, meg szülési szabadság alatt sem, meg a gyereknevelés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt sem (ezekről nyilván tud majd).

zozo1130 # 2014.06.18. 10:06

Tisztelt szakértő!
Segítséget szeretnék kérni gyed ügyben.
A feleségemnek a gyes-e 2014.04.01-én járt le utána 1 hónapig munkanélkülin volt bejelentve, most ismét dolgozik. Minél hamarabb szeretnénk még egy gyermeket csak nem tudjuk, hogy ha most esne teherbe akkor járna-e neki a gyed, és ha igen akkor azt miből számolják ki( a gyed/gyesből)? És hogy mi hogyan tudnánk kiszámolni, hogy mennyi gyed-et kapna?

Szeretnék ezekre a kérdésekre választ kapni!
Előre is köszönöm!!!

pazs # 2014.06.18. 10:17

Tgyás és gyed akkor jár, ha a szülést megelőző két évben volt 365 nap biztosítotti ideje ÉS a szülés napján biztosított. Ez megvan illetve meglesz? Ha igen, akkor mikor mennyi volt a jövedelme és a bejelentett bére? Abból lehet számolni.
Ennek hiányában csak gyes jár.

zozo1130 # 2014.06.18. 10:25

Köszönöm a választ, de ezt mi is tudjuk. Csak azt nem, hogy most gyed és a gyes alatt is biztosítva van, ha 2013. ápr. 1-én megszűnt a cég ahol dolgozott, attól kezdve alanyi jogon kapta a gyes-t. És a mostani jövedelemből kell kiszámolni a gyed-et attól függetlenül, hogy még csak egy hónapja van ott bejelentve?

zozo1130 # 2014.06.18. 11:41

Várom a választ, köszönöm.

pazs # 2014.06.18. 11:48

Nem értem, mi történt 2013. április 1-jén? Az oké, hogy megszűnt a cég, ahol dolgozott, de mikor szűnt meg a feleséged munkaviszonya? 2013. április 1-jén gyeden volt még? Mikor váltott gyesre?

Az új tgyás-t és a gyedet a fennálló munkaviszonyban meglévő jövedelemből számítják (ha a többi feltételnek megfelel).

zozo1130 # 2014.06.18. 11:58

2011.04.01-én született meg a lányom, 2013.04.01-ig az asszony gyed-en volt. 2013.04.01-én megszünt a cég ezután alanyi jogon járt neki a gyes 2014.04.01-ig, ezután 1 hónapig munkanélkülin volt, és 2014.05. hónapban vették fel az új munkahelyére, ahol jelenleg is dolgozik. Akkor ha jól értelmezem jár neki a gyed ha most esne teherbe és a jelenlegi bruttó béréből számolhatjuk ki hogy mennyit is kapna.??