GYED,GYES, táppénz


Kála # 2008.04.23. 10:46

mivel amíg a fizu nélküli szabim tart, addig nem kötelesek visszavenni, csak utána.

Ez éppen igaz, csakhogy te döntöd el, hogy mikor ér véget a fizetésnélkülid azaz, hogy mikor akarsz munkába állni.

A közös megegyezés általában csak akkor éri meg, ha többet kapsz annál, mint ami munkáltatói rendes felmondás esetén járna. Viszont nyilván ha a nagyobb érdek az, hogy az új helyen mielőbb kezdeni tudj (és már megvan az őj hely!), akkor érdemes lehet ennél kevesebbért is aláírni.

sinus69 # 2008.04.23. 10:37

„Azt tudom, hogy a meglévő munkáltatóm nem köteles visszavenni most.”

Hááát.. tulajdonképpen ezt a TB-ben mondták (először ott kérdeztem), mivel amíg a fizu nélküli szabim tart, addig nem kötelesek visszavenni, csak utána. Mivel helyettem van munkavállaló, aki az én munkámat végzi, így én feleslegessé váltam ...

A közös megegyezésre úgy jutott az ügy, hogy én is azonnal el tudjak helyezkedni máshol.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.23. 10:31

Azt tudom, hogy a meglévő munkáltatóm nem köteles visszavenni most.

Rosszul tudod - ugyanis köteles.

kevés munkavégzés után valószínű közös megegyezéssel elválnak útjaink

Miért egyeznél bele?

sinus69 # 2008.04.23. 10:22

Sziasztok!
Adjatok tanácsot légyszi, szerintetek mit csináljak? 2009.02.03-ig jár a Gyed a legkisebb lányom után. Ezt szeretném lemondani, mert mindenképpen dolgoznom kell(ene). Azt tudom, hogy a meglévő munkáltatóm nem köteles visszavenni most. Viszont beszéltem velük telefonon, és azt mondták, hogy visszavesznek, kiadják a szabimat és kevés munkavégzés után valószínű közös megegyezéssel elválnak útjaink :( a cég anyagi helyzete miatt.
Különösképpen nagyon nem érdekelne a dolog, ha nem lenne nekem is háztörlesztésem, 3 gyerekem, stb.
Másik munkahely sem okoz problémát, de mi van akkor, ha ott nem felelek meg? Vagy ha kapásból elküldenek, mert "sok" a gyerekem? Igényelhetek munkanélkülit vagy passzív Gyed-et, miután megszűnt a bizt.jogviszonyom a jelenlegi cégemnél?
A választ nagyon megköszönném...

mano.5 # 2008.04.23. 09:37

Kedves Nandy. Köszönöm gyors válaszát. Még annyit legyen szives elárulni, hogy ha januárban 14-én lejár a munkanélkülim és én befizetem az eü hozzájárulást egy két honapig és csak március áprilisra jön a gyerköc akkor sem kapok gyíedet? köszönöm sokat segítettél..

kaszabilla # 2008.04.23. 09:32

Kedves fórumozók,
Gyes melletti munkavégzéssel kapcsolatosan szeretnék kérdést feltenni.
2008. március 1-től visszamentem gyes mellett dolgozni az eredeti munkahelyemre.
2008. szeptember 11-re vagyok kiírva újra szülni.
Kérdésem a következő: az egészségbiztosítási pénztárnál azt a tájékoztatást kaptam, hogy a gyes melletti jogviszony esetén előlről kezdődik az az "időszámítás", csak akkor jár TGYÁS, illetve GYED a munkabér után, ha márc. 1-től kezdődően 180 munkanapot dolgozok. Ez nekem kb. 2008. augusztus 31, azaz, ha hamarabb jön a baba, nem járna juttatás.... Teljesen furcsa, évek óta biztosított vagyok. Amennyiben ez igaz, el sem mehetnék GYÁs-ra aug. 31 előtt? És táppénzre, szabadságra?
Később valaki azt mondta, hogy mindez nem vonatkozik arra, aki a régi munkahelyére ment vissza, mert "nem többes jogviszonyban" áll.
Vonatkozik rám ez a 180 napos kritérium, vagy akkor is járnak a juttatások, ha aug. 31. előtt szülök, illetve GYÁs-ra megyek?
Továbbá két évi szabim bent van, mert gyes mellett a felhalmozottat nem lehet kivenni. Ha visszamondom a gyest és TGYÁS-ra megyek, tovább görgethetem a szabit?
A választ nagyon megköszönném....

nandy # 2008.04.23. 07:54

GYED-et biztosan nem, mivel egy új értelmezés szerint nem jár annak, aki a szülést megelőzően közvetlenül álláskeresési járadékban részesült.

TGYÁS akkor jár, ha a szülést megelőző két éven belül legalább 180 nap biztosítási idő volt, és ha a biztosítási jogviszony legfeljebb 42 nappal a szülés előtt szűnt meg. Tehát ebbe még talán belefér.

A gyes és az anyasági támogatás alanyi jogon jár.

mano.5 # 2008.04.23. 07:31

Tiszteletem. Segítséget szeretnék kérni. 2008 jan.10 én lejárt a gyesem, a munkáltato nem vett vissza, most munkanélkülin vagyok(okt 14 ig) a hivatalban azt mondták hogy oktober után még kérhetek 3 honapig álláskeresési támogatást.Sajnos a kisgyerek mellett állást nem tudok találni, mert apukája teherautozik, nagyszülök nincsennek.Ugy döntöttünk vállalunk még egy gyerköcöt. A hivatalban nem tudtak segiteni, hogy ugye ha minden segélyt igénybe veszek akkor 2009,jan.14 én megszünik a biztositásom, de a gyerköc valoszinü (ha belehuzunk:-)) február, márciusra születik meg. szoval akkor mi lesz a biztositással a szülésre??? és kapok e majd tgyás-t, gyed-et és gyes-t?????? Kérem segitsenek.. Köszönettel: Katalin

mazsicc # 2008.04.22. 18:09

T. Komplett!
Az OEP helyesen járt el (sajnos), de ez a jogszabály.
A gyes melletti jogviszonynál 70% a táppénz, mert ugyan új jogviszonyként kell kezelni, viszont a folyamatos biztosítási idő vizsgálatakor az előzetes jogviszony beleszámít. A táppénzt nem átlagból számítják, hanem "normál" esetben az előző év az irányadó, itt viszont nem beszélhetünk előző évről. 180 bérezett napról pedig nem beszélhetünk, mert az ugye nincs a gyes melletti jogviszonyában.

Hope82 # 2008.04.22. 16:59

Elnezest, ez lemaradt, talan szamit: ezelott is dolgoztam, de minimalberen, de munkahelyvaltaskor egy honapra megszakadt a munkaviszonyom.

Hope82 # 2008.04.22. 16:52

Tisztelt Szakerto!

Egy honapja van munkaviszonyom, de veszelyeztetett terheskent szeretnek tappenzre menni.
Megtehetem? Vagy tenyleg csak egy honapra mehetnek el, mert csak egy honapot dolgoztam?
Es ha elmehetek szulesig, akkor a tgyas alapja mi lesz? A szerzodesemben brutto 140 ezer ft szerepel.
Kerdeseim: elmehetek-e tappenzre?
Szulesig meg lesz a 6 honap biztositottsag, vagy ugy, h dolgozom, vagy ugy, h tappenzem vagyok?
Ha meglesz, mi szamit a tgyas alapjanak, a 140 ezer, vagy a tappenz, vagy mimimalisat kapnek, mert nincs meg a 6 honap a tappenzzel?

Koszonom!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.22. 14:31

Elkéstek.

Mt. 162. § (1) „A munkabér jogalap nélküli kifizetése esetén, ezt a munkavállalótól hatvan napon belül, írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni.

Más kérdés, hogy nem fognak szeretni érte, ha nem fizeted vissza.

timcsi0 # 2008.04.22. 14:17

Kedves Hozzáértők!

jelenleg még TGYAS-on vagyok.Januárban is azon voltam,de a munkáltatómtól január hónapban kaptam 52ezer forintnyi átutalást.
Én azt gondoltam,hogy az az előző évre járó 13.havi fizetésem(májusig dolgoztam),de ma megkerestek e-mail-be,hogy visszautaltam-e,ha nem tegyem meg ,mert tévesen bért utaltak nekem.
A munkabérem nem ennyi,több,mint a duplája volt a nettóm.

Viszakövetelhetik tőlem?Mi történik ha nem fizetem vissza?

Komplett # 2008.04.18. 20:51

Tisztelt Válaszolók!

Nincs a problémámra megoldás?
Megközelítőleg mégis mit tehetek, hogy ne a minimálbérrel számoljanak, akkor már a GYED alapjául szolgáló (szülés előtti) átlagfizetés is jobb lenne, engedi a jogszabály?

Megköszönném, ha válaszolna valaki...
Üdv: Komplett

Komplett # 2008.04.17. 20:05

T. Válaszadó!

Hogyan kell a táppénz alapjául szolgáló átlagkeresetet kiszámolni, ha a GYED lejárta utáni napon, a megkezdett GYES mellett, idén január 14-én munkába visszatérő és két hetet dolgozó anyuka (a lányom) újból terhes lesz, de most már veszélyeztetett, emiatt két hét dolgozás után táppénzre kerül. A cég kifizette a betegszabadság idejére járó összeget, aminek az alapja a munkaszerződés szerinti havi munkabér 80%-a volt. (Munkabére bruttó 250000.-Ft) A betegszabadság lejárta után jött a meglepetés: táppénzként az OEP kiutalta a minimálbér 70%-át! (A biztosítási jogviszony évek óta folyamatos)

Az átlagfizetést nem lehetett az előző naptári év alapján számolni, hisz végig GYED-en volt.
Ezért szerintem a 1997. évi LXXXIII. törvény V. fej. 48. § 3. bekezdése szerint a táppénzrekerülést közvetlenül megelőző 180 nap alatt keresett jövedelem kellene, hogy az átlagfizetés alapja legyen, de nincs annyi munkában töltött idő, csak két hét. Ez nem elég az átlaghoz? A könyvelő szerint elég, és ezzel kellene számolni, az OEP szerint kevés, és a minimálbérrel számolt.

Miért? Akkor már az 1997. évi LXXXIII. törvény V. fej. 48. § 5. bek.-e szerinti korábban folyósított ellátás (GYED) alapját képező összeget kellett volna figyelembe venniük, nem? Vagy mégis, a munkaszerződés szerinti összeget is lehetne? De szerintem semmiképpen nem a minimálbért, ahogy tette az OEP!

Nagyon várom és köszönöm előre is a választ.

Üdvözlettel: Komplett

aliz79 # 2008.04.17. 13:20

Üdvözlöm!

Én azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy :
Van egy 20 hónapos kisfiam aki 2006.08.07-én született,és kapom utánna a gyedet.Előtte a thgy-t kaptam ,jelenleg is munkaviszonyban állok a munkahelyemmel.Szeretnénk egy másik gyermeket és pár hónap múlva szeretnénk próbálkozni.
A kérdésem az lenne hogy ha teherbe esem mikor már betöltötte a kisfiam a 2 évet akkor gyest kapok?
Miután megszültem a másodikat ,ő utánna milyen juttatás jár?
Köszönöm válaszát.Tisztelettel:
Alíz

Moncsi22 # 2008.04.16. 18:02

Tisztelt Szakértő!

Sok apró, de számomra nagyon fontos kérdésre szeretnék választ kapni. Jelenleg két éves kisfiammal itthon vagyok GYED-en, közben már második gyermekemet várom. Bár határozatlan idejű, kinevezett dolgozó vagyok, a munkáltatóm csoportos létszámleépítésre hivatkozva küldött egy értesítést:a létszámcsökkentés az én munkakörömet is érinti, de mivel Mtv.90.paragrafus 1.bekezdésének értelmében meghatározott védelemben részesülök, ezért közalkalmazotti jogviszonyomat a védelem megszűnését követően lesz kénytelen megszüntetni. A GYED április 30-án megszűnik. A csekély összegű GYES megigénylése helyett táppénzre szeretnék menni. Kérdésem, hogy GYED után elmehetek-e táppénzre, a táppénz további védelmet jelent-e számomra, vagy a táppénz ideje alatt felmondhatnak-e? Illetve mennyi ideig vehetem igénybe a táppénzt? A második kisbabám megszületéséig? A pontos válaszait és segítőkészségét előre is köszönöm.
Tisztelettel és köszönettel: Moncsi

jamesz # 2008.04.14. 11:44

A a kérdésem az lenne, hogy TGYÁS alatt jár-e a Ktv. szerint un. ruhapénz?

Blumenkohl # 2008.04.12. 20:37

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy a gyedről táppénzre váltásnak feltétele-e a fiz. nélküli szabadság lemondása. A törvény előírja, h. egyik ellátást le kell mondani, ha a másikat szeretnénk. A lemondás nem elegendő, a fiz. nélküli szabadság megszüntetése is feltétele a táppénznek? Erről is rendelkezik a törvény? Köszönöm a választ.
BK

the big cat # 2008.04.09. 07:38

Na persze, ahhoz elég nagy ostobaság kel, hogy valaki terhesen belemenjen egy közös megegyezéses munkaviszonymegszüntetésbe.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.09. 06:29

És nagyon nem mindegy, melyik.
A rendes felmondás ugyanis jogszerűtlen, ha a munkavállaló terhes - a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésnek viszont nem akadálya az áldott állapot.

Goodwitch # 2008.04.08. 18:51

Nem lehet közös megegyezéssel felmondani. Vagy az egyik, vagy a másik.


Goodwitch

verinor # 2008.04.08. 16:46

JÓ NAPOT

ÉRDEKLŐDNI SZERETNÉK HOGY MI VAN OLYANKOR HA KÖZÖS MEGEGYEZZÉSSEL FELMONDTAK A MUNKAHELYEMEN DE TERHES VAGYOK ÉS ELHELYEZKEDNI NEM TUDOK ÉS NEM IS DOLGOZHATNÉK LYENKOR HOVA KELL FORDULNI ÉS KAPOK VALAHONNAN JUTTATÁST KÖSZÖNETTEL
SOÓSNÉ

vlenke # 2008.03.25. 18:23

S.O.S. segítségre lenne szükségem a következők miatt:
2005.04.28-2007.02.01. közötti időben egy munkahelyen dolgoztam, felmondtam, ezután társas vállalkozó lettem (2007.02.01-2007.10.01.). Aztán "kivettem" az éves szabadságom és 2008.01.01. óta vagyok ismét bejelentve és január 7-e óta viszont folyamatos táppénzen vagyok (jan.7-én kórházban kezdtem). Az OEP-től ma kaptam meg az értesítést a táppénzjogosultságomra, miszerint 5, azaz öt napig vagyok segélyezhető az 1997. évi LXXXIII.tv. 46.§-a alapján.
Nem értem. Az összes járulékot befizettem eddig és most a fenti tv. szerint elutasítanak (pedig abban sem olvastam semmi olyant, ami alapján ez megtörént).
Kérem a segítségeteket (nekem nem jár táppénz csak 5 napra, biztosított vagyok még,stb.?)
Elrőre is nagyon köszönöm!
Üdv: V.Lenke

monalisa1 # 2008.03.22. 16:14

Bizonyára hozzáértő érdemben fog majd válaszolni kérdésedre., addig is javaslom olvassad vissza ezt a topicot - régebbi beírásokból akár meg is találod magadnak a választ.