Mennyi szabadság jár a gyes után?


bee.b # 2010.01.31. 09:02

Sziasztok!

Nekem is kellene egy kis segítség a gyed utáni szabi kiszámításához.
2006.11.23-2007.01.31-ig Táppénz
2007.02.01-2007.07.18-ig Tgys
2007.07.19-2009.02.01-ig Gyed
2009.02.02-2010.02.01-ig Gyes
1977-ben születtem, a gyerek 2007.02.01-én
Az én számításom szerint a pótszabadsággal együtt 38 nap jár. Szerintetek is? 2006-ban kivettem az összes szabimat. 2010.02.01-el megszűnik a munkaviszonyom, a munkáltatóm ki akarja fizetni. Lehetséges ez?
Segítségeteket előre is köszönöm.

moncsa100 # 2010.02.10. 12:55

Sziasztok!

Nekem is kellene egy kis segitség a tgyás és gyed után járó szabadság kiszámitásában.

1975-ben születtem, 1995-től dolgozom a cégnél.
2005 okt.04.-től 2006.márc.20.-ig tgyás.
2006 márc.21.-től 2007.okt.04.-ig gyed.
A 2005-ös évre járó szabadságaimat kivettem.
2007.okt.08.-tól visszamentem dolgozni.18 nap szabadság járt nekem a munkáltatóm szerint.
2008 Okt.30-án megszületett a második gyermekem.
2008.okt.30.-tól 2009.ápr.15.-ig tgyás
2009.ápr.16.-tól 2010.okt.30.-ig gyed.
2010.április elsejétől megszünik a cég igy ki fogják fizetni a szabadságaimat.
Mennyi szabadság fog járni nekem?
Az első gyermekem után jól számolták ki, mert én kevesnek tartom a 18 napot.
Köszönöm a segitséget.
Üdv.Moncsa

aadam # 2010.03.01. 11:45

Tisztelt Szakértő!

Szabadságom kiszámolásában szeretnék segítséget kérni. 1975.születtem. 1997 óta van munkajogviszonyom. 2007.05.04 születet gyermekem. 2006-ról maradt 5 nap szabim, így 2007-ben 28 nap szabim volt, amiből kivettem szülés előtt 13 napot. 2007,2008-ban a párom vette igénybe a gyerek után járó pótszabit. Mennyi szabadságra számíthatok a gyes lejárta után. Köszönöm.

Bukriné # 2010.03.04. 10:37

Jó napot!
Azt szeretném kérdezni hogy mennyi szabi jár és hogy milyen jogok illetnek meg ha gyes alatt vissza megyek dolgozni és hogy kirúghatnak-e?
Ha 2005-ben kivettem az első gyermek után a szabimat és 2006 jan.-ra vártam a 2. fiamat és ott is kiadták az évi szabimat 2005-ben kértem ki. És 2008-ban megszületett a 3. lány gyermekem és most az a kérdés ha vissza akarok menni dolgozni április2-án tölti a 2 a lányom és intenzíven szeptember vége felé szeretnék vissza menni dolgozni mert akkor kezd a bölcsibe és még nyáron ki szeretném venni a szabimat mennyi szabi jár így nekem mire számíthatok mert nem szeretnék csalódni a munka helyemben . És hogy kirúghat-e vagy ha nem tud munkát biztosítani a volt helyemen mit lehet tenni???

Köszö9nöm Bukriné Márti

LEEAgnes # 2010.03.07. 14:03

Tisztelt Szakértő!

Kisebbik gyermekem után 2010. jan.11-én lejárt a Gyed folyósítása.Ezután, 2010.január 12-től kérvényeztem a GYES folyósítását. Jelenleg GYES-en vagyok.Munkahelyemen, ahol közalkalmazotti jogviszonyban határozatlan idejű kinevezésem van ezalatt fizetés nélküli szabadságon vagyok. Létesítettem viszont egy másik félállású határozott időre szóló közalkalmazotti jogviszonyt 2010. jan. 14-től-2010. jún. 30-ig.Jelenlegi munkámat nagyon megszerettem, és ezért úgy gondoltam hosszú távon is itt szeretnék maradni.Kérdésem az volna, hogy a GYED ideje alatt felhalmozódott szabadságaimat kivehetem- e a GYES ideje alatt és ha az lejár megszűntethetem-e a munkaviszonyomat még szintén a GYES ideje alatt? Ha ezt így megtehetem, akkor a szabadság ideje alatt a félállású jogviszonyomban folytathatom-e a munkát? Mit kell ilyenkor tennem? Lemondanom, vagy közös megegyezést kezdeményeznem? Mivel tanári munkáról van szó, létezik-e még olyan, hogy egyik munkáltató átkéri a másiktól a munkavállalót?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:LEEAgnes

kisjo # 2010.03.08. 12:44

Tisztelt Szakértő, kedves fórumozótársak!

Kérem, adjanak tanácsot, hogy mit lenne érdemes tenni a következő esetben.
Feleségem tanár, közalkalmazott határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezik. Kislányom 2007 októberében született. Feleségem azóta van gyáson, gyeden, gyesen. 2009 szeptemberében részmunkaidőben óraadóként visszament dolgozni (részben önszántából, de az igazgató megjegyezte, hogy ha nem jön vissza akkor nem biztos, hogy lesz helye ha jövőre vissza akar jönni). A szerződése természetesen csak októbertől szól, mert nem akart elesni a gyed-től, így egy hónapot ingyen dolgozott, de sebaj az osztályáért mindent. Most viszont abba a problémába fogunk ütközni, hogy mikor és hogyan menjen vissza dolgozni.
Kérdések: - mennyi szabadság illeti meg? (a gyermek után járó szabadságot én vettem ki eddig az évig, idén nem)

  • ezt hogyan tudja kivenni?

Alap esetben ugye októberben járna le a gyes, majd a kötelezően ki kellene vennie a felgyülemlett szabadságokat. Ha ez letelik nyilván félév közben, akkor visszaveszik-e alkalmazásba? Nyilván az órarendek és órák már ki lettek osztva? Keresnek neki valami kényszeredett munkát vagy fizetett ill. fizetés nélküli szabadságra küldik, esetleg elbocsájtják.

Érdemes-e ill. visszamehet-e dolgozni most a tavaszi félév közben, és ekkor kiveszi az eddig járó szabadságokat, majd szeptembertől immár teljes állásban dolgozhat. Hátrány, hogy ekkor ugye elesik a gyes-től, de szeretné leérettségiztetni az osztályát. Felmerülhet-e hogy ha most visszamegy, akkor elbocsájtják?

Harmadik ötletem, köthet-e szeptembertől teljes állású munkaidőre vonatkozó határozott idejű szerződést addig amig le nem jár a gyes illetve a szabadságok kiadása, majd ezt követően visszatér rendes alkalmazásba, így taníthat szeptembertől, és az iskolának is könnyebb a beosztást megoldania. A hátránya, hogy a nyáron nincs fizetés csak a gyes.
Segítségeket és válaszokat előre is köszönöm
Tisztelettel

winny # 2010.04.14. 13:10

Tisztelt Szerkesztő!

Tudna valaki segíteni? :)

1977-ben születtem.
2007. augusztusában született a kislányom. Májustól januárig TGYÁS-on voltam. Utána GYED-en. 2009. februárjában született a kisfiam. Vele nem kértem TGYÁS-t, mert GYED-en voltam. 2009 augusztusában lemondtam a kislányom utáni GYED-ről és a kisfiam után kértem a GYED-et.
2007-ből 18 napom maradt. Most augusztusban szeretnék visszamenni dolgozni. Meg tudná mondani valaki, hogy hány nap szabi jár nekem és miért? Már több változatot is hallottam, de nem igazán értem. Informatikus vagyok. :(

Előre is köszi, ha valaki ki tud okosítani! :)

nandy # 2010.04.14. 15:07

vAlami nem stimmel, mert nem lehettél májustól januárig TGYÁS-on, kicsit sok lenne :)

winny # 2010.04.14. 15:27

Táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt) + TGYÁS. :)

nandy # 2010.04.14. 16:48

2007-ből 18 napom maradt.
Ez azt jelenti, hogy az év végéig? Mert ha igen, akkor 2008. évtől kezdve kell számolni a szabadságokat.

2008. évre jár 23 nap
2009. évre januárig (a GYED első évére) 1-2 nap
2009. évre februártól 20-21 nap
és jár még kb. 2010. júliusáig.

Ez összesen 2009-ig kb. 45 nap. Pontos számot akkor lehet mondani, ha tudjuk nem csak a hónapokat, hanem a napokat is.

De nálad van még némi kavarodás, mert a második gyerekkel nem kértél TGYÁS-t. Ettől függetlenül munkajog szempontjából jár a szülési szabadság, nem befolyásolja, hogy TGYÁS helyett maradtál GYED-en (ez TB-jog).

A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy rendes szabadság jár a szülési szabi idejére, és a fizetés nélküli szabadság első évére. Ez általában a TGYÁS-GYED menetrendjének felel meg, ezért is szoktuk az egyszerűség kedvéért így írni a fórumon.
Tehát az első gyermek esetében szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére. A második gyermek esetében jár a 168 nap szülési szabadság idejére, és utána még egy évig.

nandy # 2010.04.14. 16:51

Ideteszem a törvény szövegét.

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;445 d) a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  4. a tartalékos katonai szolgálat idejére; és
  5. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.448

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

132. § (2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

133. § (2) Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.

nandy # 2010.04.14. 16:52

138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.
(2) A szülési szabadság megszűnik:

  1. a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével;
  2. ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon;
  3. ha a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.468

(3) A (2) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt esetben a szülési szabadság időtartama - a szülést követően - hat hétnél rövidebb nem lehet.469
(4) Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg471

  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából,472
  2. a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza,
  3. a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.
winny # 2010.04.14. 18:15

Köszi szépen a válaszodat! :)

kriszti1222 # 2010.04.15. 11:21

Tisztelt Szakértők, Fórumozó Társak!

Kérdésem a szabadság kiszámítással kapcsolatos:
2007.08.30.-2007.09.19. betegszabadság
2007.09.20.-2008.03.06. táppénz
2008.03.07-2008.08.21. TGYÁS
2008.08.22 - 2010.03.06. GYED, ezután GYES

Ami mellet vissza szeretnék menni dolgozni. Meg szeretném tudni, hogy hány nap szabadság jár nekem, mielőtt elkezdek dolgozni?
Határozatlan idejű kinevezésem van, mint pedagógus. 2007-ben még nyári szüneten voltam, majd az után mentem táppénzre, így abban az évben még 5 nap szabadságom maradt.

A fő kérdés, hogy jár-e az összes pótszabadság is?

Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel:Kriszti

xaser # 2010.04.22. 10:22

Tisztelt Szakértő, Kedves Fórumozók,

A segítségeteket szeretném kérni. 2009.09.01-től mentem GYED-re egészen 2010.05.20-ig gyerekem 2 éves koráig.
2009.09.01-ig 20 nap szabit vettem ki a lehetséges 26-ból (+ nyilatkoztam, hogy én veszem ki a 2 gyerek után járó 4 napot). 2010-re is jár 26 nap. Kérdésem, hogy jár-e egyáltalán szabi a munkába lépés előtt. A cég TB ügyintézője szerint nem jár a tavalyi 6+4, valamint időarányosan május 20-ig "elvesztek" 8 napot és júniustól december 31-ig marad 18 napom. Tényleg így van-e? Segítségeteket előre is köszönöm. Tisztelettel: Zoltán

nandy # 2010.04.22. 16:27

Hát ez jó kérdés.
A törvény szerint rendes szabadság jár a gyermek ápolása céljából kapott fiz. nélküli szabadság első évére.
De ha jól sejtem, 2009.09.01. előtt az anyuka volt GYED-en, tehát rá vonatkozik az első év.

Nem tudom, ha nagyon szigorúan vesszük, akkor az anyukának jár a szabi a GYED első évére, de ha te már az első év lejárta után vetted igénybe a GYED-et, akkor neked valóban nem jár arra az időszakra szabadság.

kormoscica # 2010.05.06. 08:31

Tisztelt szakértők!
2008. 06. 18-án született a lányom. Szülés előtt téppánzen voltam. Óvőnő vagyok és szeretném tudni,hogy mennyi szabadság jár mielőtt visszamegyek dolgozni. Jár-e a pótszabadság/3 gyermekem van az utánuk járó és a pedagógusoknak járó is/ a táppénz és a gyed idejére?

kormoscica # 2010.05.06. 09:52

Már megint én vagyok. Azt nem írtam az előbb,hogy 2010. június 18-án jár le a GYED-em. Vissza szeretnék menni dolgozni, de előtte ha van, ki szeretném venni a szabimat. Akkor már a 2010-es évre is jár időarányos szabadság? Illetve ha csak 2011-ben megyek vissza a GYES lejárta után /2011 szeptemberben kezdődik az óvodai tanév./akkor mennyi szabadság jár? Arra az évre jár-e már teljes szabadság? Hú de bonyolult, már a kérdés is! Előre is köszi!

Katus989 # 2010.06.02. 09:44

Kedves Szakértő!

1970-ben születtem. 3 gyermek édesanyja vagyok. A 3. gyermekemet 2008. február 18-án szültem. 2007. augusztus 29-től TGYÁS-on voltam. 2008. február 18-tól GYÁS-on, majd GYEDEN. 2010. február 18-tól GYES-en. Bérpapíromon 87 nap szerepel. Szeretnék újra munkába állni GYES mellett 8 órában, de a munkáltató szerint nem jár 87 nap szabadság. Ebben szeretném a segítségét kérni!

Előre is köszönöm!

orsh # 2010.06.09. 08:14

Hivatalos forrásból:
A Munka Törvénykönyve jelenleg hatályos szabályai alapján a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő időtartam alatt.

Az 1992. évi XXII. törvény (Munka Törvénykönyve) rendelkezése értelmében a gyermekgondozási segélyben részesülő édesanya munkáltatója jogszerűen nem teheti meg azt, hogy ne vegye őt vissza korábbi munkahelyére, ha az édesanya meg kívánja szakítani a fizetés nélküli szabadságát, és vissza kíván menni dolgozni.

Ha a kismama lemond a fizetés nélküli szabadságról (s ezt bármikor megteheti, hiszen a fizetés nélküli szabadság igénybevétele csupán egy lehetőség a dolgozó számára, mellyel nem köteles élni) az effektív munkavégzés kedvéért, az addig szünetelő munkaviszonya mintegy „feléled”, s ugyanazok a jogok és kötelezettségek terheli mind a két felet, mint a gyermek születése előtt. Azaz a munkáltató köteles foglalkoztatni a munkavállalót, a munkavállaló pedig köteles eleget tenni munkavégzési kötelezettségének.

Ha a GYES-ben részesülő kismama jelzi munkáltatója számára, hogy vissza akar menni dolgozni, akkor a munkáltatónak kötelessége, hogy mielőbb megteremtse azokat a körülményeket, hogy a kismama ténylegesen dolgozni tudjon. A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kieső munkaidőre személyi alapbér (állásidő) illeti meg.

A munkába visszatérő dolgozó bérét pedig, a – fizetés nélküli szabadságának ideje alatt – végrehajtott béremeléseknek megfelelően szükséges megemelni.

A gyermekgondozás címén igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő dolgozót az alábbi szabadság illeti meg:

  • a szülés évére járó ki nem vett éves szabadság időarányos része,
  • a szülési szabadság (24 hét) tartamára járó időarányos szabadság, valamint
  • a gyermek gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadság első évére járó szabadság.

Továbbá megilleti az anyát a munkába állás napjától még a tárgyévi szabadság időarányos része is.

A szabadságot a munkába történő állás időpontjától számított 30 napon belül ki kell adni.

A gyermekgondozás címén igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállaló természetesen mindkét gyermeke után jogosult a szabadság érvényesítésére, ha a fizetés nélküli szabadságot a második gyermek születése előtt nem szakította meg, azaz a szabadságot még nem vette ki.

Ha a munkaviszony megszűnik, akkor a ki nem vett szabadság időtartamát pénzben kell megváltania, azaz kifizetnie a munkáltatónak.

A gyakorlat szerint, ha a munkáltató nem tudja tovább foglalkoztatni a fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállalóját, akkor először kiadja a szabadságot, mivel erre egyébként köteles is, majd közösen döntenek a továbbiakról.

nandy # 2010.06.09. 08:28

Megint ideteszem a törvény szövegét (szabadság számításáról)... Légyszi olvassátok el, mert mi sem tudjuk másképp számolni, csak a törvény szerint.

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

a.a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
b.a szülési szabadság tartamára;
c.a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;
445

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

a.huszonötödik életévétől huszonegy;
b.huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
c.harmincegyedik életévétől huszonhárom;
d.harmincharmadik életévétől huszonnégy;
e.harmincötödik életévétől huszonöt;
f.harminchetedik életévétől huszonhat;
g.harminckilencedik életévétől huszonhét;
h.negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
i.negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
j.negyvenötödik életévétől harminc
munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

132. § (2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

a.egy gyermeke után kettő,
b.két gyermeke után négy,
c.kettőnél több gyermeke után összesen hét
munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

133. § (2) Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.

Gréta35 # 2010.06.12. 15:20

Tisztelt szakértők!
Kérlek segítsetek nekem egy másik fórumon is jártam ők 21 napot számoltak nekem amit kevésnek találok - a jogban én is elveszek.
1975.ápr.ban születtem
2008.05.27-én született a 2.gyermekem (előtte dolgoztam)
2008.ápr.2-május 7-ig szabin voltam (kivettem az éves szabikat)amiből úgy emlékszem 1nap maradt
2008.máj.8-26-ig táppénzen voltam
2008.05.27-2008.11,10-ig TGYás-on voltam
2008.11.11-210.05.27-ig Gyeden voltam
Várható munkába állásom időpontja 2010.október ha a szabijaimat kiadnák
Ugyanis a másik fórumon azt mondták hogy a munkaadó rendelkezik a szabik 3/4-vel és nem biztos hogy kiadják... nos nem tudom hogy itt lehet hogy csak a visszamenésemtől számított szabijaimra utaltak vagy megszűnt az hogy 30napon belül ki kell adni a felgyülemlett szabikat?
Kérdésem tehát hány szabim van tényleg csak 21(a beszoktatás miatt kérdezném) hogy számoljak azt kivehetem e - csendben megjegyezném hogy nem várnak vissza és mindent muszáj lesz leegyeztetnem másokkal is mert sokszor voltak unkorrektek...tudom hogy egy szülő nő teher de szerintem azért nem ennyire...Segítségeteket előre is köszönöm

anne01 # 2010.06.12. 17:51

Gréta35

2008-ra 1 nap szabadság (bennmaradt szabi)
2009-re 20 nap szabadság (időarányosan 2009.11.11-ig)
A munkáltatónak ki kell adnia a munkába állástól számított 30 napon belül.

Gréta35 # 2010.06.12. 21:12

Köszönöm a gyors választ
azt felejtettem el még írni de nem befolyásolja a napokat , hogy gyermekek utáni pótszabikat a férjem vette igénybe... és azt hogy a GYES-t én vettem igénybe 2010.05.28-tól...

nandy # 2010.06.13. 10:41

2009-re 20 nap szabadság (időarányosan 2009.11.11-ig)

Szerintem inkább 21 nap.