Értéknövelő beházás


valitimea # 2024.02.04. 17:33

Majordomus

A haszonélvező 64 éves.

Majordomus # 2024.02.02. 22:57

Dani
Ez a lényeg: vagy lemond vagy nem a jogáról. Nem tudod kényszeríteni. Meg kell egyezni vele.
Vizsgáld meg mennyi a követelése és mennyiért tudod eladni az ingatlant.
Ha 10 -15% a lakás árából,akkor még belefér.

Ha nem hajlandó megegyezni akkor várd meg mig kihal.

Mennyi idős a haszonélvező?

osztap # 2024.02.02. 13:32

Dani8066,

A szabály: „Ptk. 5: 149. § (3) A haszonélvező viseli – a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével – a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek.
A bírósági képzési anyag szerint: rendkívüli a helyreállítás vagy javítás, ha az a dolog hasznaihoz vagy használatából eredő előnyökhöz képest a szokásos mértéket túllépő, aránytalan terhet jelent. Példák az épületgépészeti berendezések, felszerelési tárgyak pótlása, javítása; épület födémjének vagy tetőszerkezetének cseréje.
A haszonélvezet megszűnésekor, az akkori állapot figyelembe vételével, van helye elszámolásnak a jogalap nélküli gazdálkodás szabályainak megfelelően. Addig ugyanis a haszonélvező élvezi e költségek előnyeit, míg a tulajdonos számára azok csupán a haszonélvezet megszűntével realizálódnak.
https://birosag.hu/…e6_lap1.html

Innen: Az általad írt listából szerintem meg kell nézni, hogy mennyire amortizálódtak le a dolgok. Pl. ha a nyílászáró hasznos élettartama a gyártó szerint 25 év, akkor a 2006-os csere után a hasznos élettartamból ma még 7 év (28%) van hátra. Ezért én azt mondanám, hogy a 2006-os számlát felszorozzuk az azóta eltelt inflációval mai értékre, utána vesszük annak a 28%-át, az így kapott összeget kell Neked kifizetni. Az éves rendes kiadásokat, pl. kerítésfestést, nem kell téríteni, abban nincs semmi rendkívüli.

DE: a haszonélvező (főszabály szerint) nem köteles a haszonélvezeti jogáról lemondani. Azaz, ha nem tetszik neki a fenti számítás, mondhatja azt, hogy nagyobb megváltási árat kér a haszonélvezeti jogról való lemondásáért cserébe. Vagy egyáltalán nem is mond le róla.

Dani8066 # 2024.02.02. 12:08

Üdv mindenkinek!

A tulajdonban van egy sorházi lakás, amelyet 2005 óta a haszonélvező használ kizárólagosan. Most közös megegyezéssel úgy döntöttünk, hogy értékesítem az ingatlant. Ő az évek alatt költött az ingatlanra, (nyílászáró csere 2006, laminált padló letétele 2010, redőny 2015, festés 2014, radiátor csere 2012, tapétázás 2016, kerítés festés évente, pihenő kert renoválás 2009) a megváltási áron felül kéri , hogy fizessem ki neki a beruházások mai értékét. Pl. 2010-ben laminált padlózásra költött 500.000,- Ft-ot, ezért most kér 1,5 millió forintot, a 2006-os nyílászáró cseréért, ami neki 800.000,- Ft-ba került kér 2,4 millió forintot, stb. Az lenne a kérdésem, hogy amit felsoroltam és megcsinált a lakásban és számlája van róla annak kérheti a mai áron történő megtérítését bármelyik évben csinálta is? Mi minősül állagmegóvásnak és mi értéknövelésnek? Nem zárkózóm el a megtérítés elől, de ezt így kicsit soknak találom. Hogy kell kiszámolni, hogy mennyi a jogos követelése?
Előre is köszönöm a válaszokat.