Biztosító követelése


porcmistrec # 2013.07.31. 16:49

Zöldövezeti11

Ha nem első díjról beszélünk, hanem folyamatos díjról, akkor biztos hogy nem szűnik meg a biztosítás, hanem még 30 napot várnak (respiro) egyrészt, másrészt pedig ha díjnemfizetés miatt megszűnik mégis a biztosítás, akkor is csak arra az időszakra van a biztosítónak joga utólag a díjat kérni, ameddig kockázatban állt. A helyetekben szépen elmennék másik társasághoz és kötnék évfordulótól egy újat, jobb kondíciókkal, a régit pedig már most ajánlott levélben felmondanám az évfordulós határnappal.

Üdv

Marcsusz75 # 2013.10.14. 09:07

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni! Január 31.-vel megszűnt a lakásbiztosításunk díjnemfizetés miatt. Havi díjfizetésünk volt. Még január 30-án kötöttünk egy másik biztosítónál egy új biztosítást, mert a jelzálog hitelhez szükség van rá. Most küldött egy behajtó cég egy levelet, hogy fizessem be az elmaradt 2 hónapot, amit nem fizettem be(december és január).
Mi ilyenkor a teendő? Én kifejezetten és készakarva nem fizettem be, hogy megszűnjön a biztosítás, erre mégis be kell fizetnem. Abban a 2 hónapban semmilyen kárigényünk nem volt, tehát nem volt kár kifizetés.
Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.10.14. 14:26

Attól még be kell fizetni.

anti12 # 2013.10.24. 09:30

Üdvözlet.
Generali biztosítónál volt lakásbiztosításom. Mivel egy bizonyos idő elteltével indoklás nélkül 700 ft-al megemelték a "havi" díj összegét, én úgy döntöttem hogy indoklás nélkül nem fizetem tovább, gondolván hogy a szerződésem így érvényét veszti és könnyes búcsút veszünk egymástól. 2-3 alkalommal kaptam értesítőt hogy elmaradásom van, ezt rendezzem. Nem tettem meg, majd mély hallgatás következett. Hónapok múlva, most kaptam a Creditforte Kft. -től, egy fizetési felszólítást, hogy tartozom a Generali felé 11640 ft-al. Türelmi időre járó díj 7116 ft és Tartamengedmény 4524 ft. A Generalitól semmilyen megkeresés nem volt felém, hogy én ezekkel tartoznék! A felszólítás sima levélként érkezett. Mit tehetek ebben a helyzetben?

ObudaFan # 2013.10.24. 20:41

A kérdés alapján azt persze nehéz látni, hogy a tartamengedménnyel tartozol-e, hiszen nem tudjuk, milyen időtartamra, milyen kedvezménnyel szerződtél, de hogy tartozni tartozol, az biztos.

Biztosítási1x1 # 2013.10.25. 04:12

Díjnemfizetéssel biztosítási szerződés nem szüntethető meg!


biztositasi1x1.hu

ObudaFan # 2013.10.25. 08:00

Attól függ.

A biztosítási díj esedékességétől számított harmincadik nap elteltével a szerződés megszűnik, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást sem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette. A biztosító a szerződés megszűnését és a bírósági út igénybevételének határidejét további harminc nappal meghosszabbíthatja, ha az esedékességtől számított harminc nap eltelte előtt ennek a körülménynek a közlésével a biztosítottat a fizetésre írásban felszólítja.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 09:33

Ha úgy értette, hogy a biztosított egyoldalúan, a díjfizetés elmulasztásával nem szüntetheti meg, akkor igaza van. :)

ObudaFan # 2013.10.25. 10:59

Akkor igaza. Más kérdés, hogy a gyakorlatban a biztosítók általában követett magatartása folytán meg lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 11:29

Valóban, általában hagyják. De azért álltam (meg ültem) én a PKKB-n szemben a K&H-val; nagyon is ragaszkodtak hozzá, hogy az egész éves díj jár, mert időben bírósághoz fordultak. (Sőt, szerintük a következő év díja is járt, mert nem fogadták el azt az álláspontomat, hogy a a fordulónap előtt nem megfelelő idővel közölt felmondás azért a következő fordulóra már hatályos. Tkp. ezért pereltünk. Meg sikerült érdekmúlást is bizonyítani.)

Nougat13 # 2013.11.13. 08:40

Üdv mindenkinek!
Egy kis segítséget kérnék egy már régen megszűnt életbiztosítással kapcsolatban.
2011 év elején díjnemfizetéssel megszűnt az életbiztosításom,amit még abban az évben a biztosító perre vitt és a követelést meg is nyerte.Azóta törlesztgettem a megítélt összegeket,az idei nyáron pedig sikerült a végére jutnom az egésznek.Október elején viszont kaptam egy felszólítást,hogy fizessek be még egy szép összeget a biztosító felé,mint kamatot,pedig a bírósági papíron feketén-fehéren pontos összegekkel le van írva minden fizetnivalóm.A mostani levélben a Ptk 301.-re hivatkozva követelik ezt az összeget.Az ÁSzF szerint viszont az ilyen megszűnéseknél csak az éves díj jár a biztosítónak kamatokról egy szó sincs.Akkor most melyik?
Mit tudok ilyenkor tenni?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.13. 17:14

A bíróság engedélyezett részletfizetést?

tbb74 # 2013.11.15. 10:41

Tisztelt Jogi Fórum!

Biztosítási díjnemfizetésből adódó probléma miatt kérem véleményüket. A biztosítóval történt szóbeli egyeztetéssel 2011.10.01-gyel díjnemfizetés miatt megszűnt a lakásbiztosításunk. (nem évfordulókor és nem írásban). Ekkor azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ez a "bevett szokás" amennyiben év közben kívánjuk megszüntetni biztosításunkat. Ezt követően nem kaptunk semmilyen felszólító levelet a biztosítótól, miszerint díjhátralékunk lenne. Egészen 2013.11.07-ig, amikor is már egy követelésbehajtó cégtől érkezett felszólítás, miszerint elmaradásunk van. Felkerestük a biztosítót, aki tavalyi törvénymódosítással magyarázta követelését.
Jogosan járt -e el ebben az esetben a biztosító, hiszen nem küldött sem 2011-ben, sem idén felszólító levelet, nem volt részükről semmilyen megkeresés, jogos-e a követelésük, mit tehetünk?
Egyébként 2011.10.01-től volt élő szerződésünk más biztosítónál.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.15. 16:59

Mennyi lenne az az elmaradás? Úgy értem, hány havi díj?

SolnesM # 2013.11.17. 03:08

tbb74 !
Az elmaradásod kb. 2 év.
Ki kell fizetni ! Az nem mentség, hogy van egy másik biztosítónál szerződésed.
Most akkor felmondtad e anno vagy sem ? Eleve év közben felmondani nem lehet egy biztosítást, csak fordulókor.
Az már kissé homályos , hogy ezt hogyan értik. Nekem pl. úgy írták, hogy fordulóra, valahogy azt vettem ki a szavaiból, hogy forduló előtt egy hónappal.
Elég fifikásak a biztosítók. ha valaki pl. elmarad egy vagy kettő hónappal, akkor automatikusan megszünik a biztosítás - na nem a követelésük ha nem nekik a kártérítés vállalásuk. ők akkor már nem vállalnak még papíron se kockázatot viszont kérik a díjat minimum a fordulóig. de ahogy látom nálad már a második forduló is megtörtént. Nyilván nem érdekük nekik a tájékoztatás , így minden kockázat nélkül jön a pénz. Az un. adósság behajtó is jócskán ráteszi majd a díját.

SolnesM # 2013.11.17. 03:12

Egyáltalán van magyar biztosító ?

Jó kis pénzszivattyúk ezek a külföldi társaságok !!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.17. 09:41

elmarad egy vagy kettő hónappal, akkor automatikusan megszünik a biztosítás - na nem a követelésük ha nem nekik a kártérítés vállalásuk.
De. A szerződés - tehát a díjfizetési kötelezettség is megszűnik.

tbb74 # 2013.11.19. 07:51

A biztosító követelése kb. egy negyedéves összegnek felel meg, pár száz forinttal magasabb.
Nem az összeggel van problémám, hanem az eljárási móddal. A biztosító emberének tanácsára történt a díjnemfizetéssel történő felmondás,akkor azt elfogadták, nem volt felszólítás, sem tájékoztatás.
A PTK alábbi pontja szerint, ha jól gondolom, megszünt a szerződésünk:

543. § (1) A biztosítási díj esedékességétől számított harmincadik nap elteltével a szerződés megszűnik, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást sem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette.

(2) A biztosító a szerződés megszűnését és a bírósági út igénybevételének határidejét további harminc nappal meghosszabbíthatja, ha az esedékességtől számított harminc nap eltelte előtt ennek a körülménynek a közlésével a biztosítottat a fizetésre írásban felszólítja.

Hivatkozhatok-e erre?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.19. 10:41

Valószínűleg igen.

ObudaFan # 2013.12.31. 09:35

Úgy szólítanak fel, ahogy akarnak, ez nyilván kisebb költséggel jár. Nem ezen múlik, hogy tartozol-e, vagy sem.

berytibi # 2014.03.03. 10:58

Hasonló témában szeretnék tanácsot kérni, ahogy láttam más is van, volt hasonló cipőben. 2013.március 01-től nem kívántam élni a GENERALI biztosítónál meglévő ház-start lakásbiztosításom további fizetésével. Az előzményekhez tartozik, hogy több éven keresztül ennél a biztosítónál volt a lakásbiztosításunk, soha egyetlenegy káreseménnyel sem. 2013. februárjában beázott a tetőnk a hó alatt és a tetőtérben kb. 30 ezer forint kár keletkezett. Bejelentettem, mire levélben válaszoltak, nem fizetnek, nem vihar eredetű a kár. Ezen rágtam be, bementem a biztosító nyíregyházi irodájába, ahol azt mondták, ha fel akarom mondani, akkor nem fizetéssel megszűnik a biztosításom, mivel az évforduló előtti 30 nap -amelyről természetesen ők sem tájékoztattak egyik évben sem - már elmúlt... Május környékén hívott egy hölgy, hogy mi az oka, hogy nem fizettem. Elmondtam neki, hogy az Ő irodájukban tanácsolták ezt, mert csak így tudják megoldani. Ma pedig kaptam a CREDITFORTE Kft-től egy sima levelet, hogy azonnal fizessek be díj elmaradása miatt 6333 Ft-ot, ami kb 2 havi díjnak felelt volna meg.... Tanácstalan vagyok, volt ilyen, és volt olyan hozzászólás is hasonló ügyben... Ezek szerint egyébként a díjnemfizetési tanács minek számít a GENERALI iroda dolgozójától??

hewaa # 2014.03.17. 07:49

MOKK-os levelem érkezett fizetési meghagyással. Nem tudtam fizetni a biztosításomat.. persze senki nem tájékoztattak hogy ezt minden év végén lehet csak felmondani. Azt tudom, hogy válaszolni kell ere a levélre . Elég az hogy nem ismerem el a tartozásom és ezt megírom? Kérem segítsen nekem ebbe valaki!! Köszönöm!

ObudaFan # 2014.03.17. 10:09

Arra elég, hogy ne emelkedjen jogerőre a fizetési meghagyás és az ügy perré alakuljon. De a perben ezek alapján nem sok esélyed lesz.

berytibi # 2014.03.17. 13:14

Tanács a részemre valakitől, aki járt már hasonló cipőben??

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.17. 14:13

Tudsz bizonyítani?