Egyéves az új Polgári Perrendtartás - Lehetőségeket vagy akadályokat teremt az új törvény? - Szakértők válaszolnak | Budapest, 2019. február 8. péntek | Regisztráljon most!

Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás

tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján

Blackjack21 # e-mail 2018.11.09. 21:50

„Közös tulajdon esetén a bírói gyakorlat elfogadja azt a helyzetet, hogy a tulajdonostársak akár ráutaló magatartással is átengedhetik a birtoklás és használat jogát valamelyik tulajdonostársnak. Ez ilyenkor ingyenes átengedés. Ebben az esetben azonban nem beszélhetünk elbirtoklásról, hiszen ilyenkor származtatott jogosultsága van a tényleges használónak, azaz jogcíme a használatra. Fokozott szigorúsággal kell tehát vizsgálni a bizonyítási eljárás során, hogy fennállt-e a tulajdonostársak között ilyen ráutaló magatartással létrejött használati megállapodás vagy sem.”

Erre gondolsz? ;)

Blackjack21 # e-mail 2018.11.09. 21:42

Mi lenne a jogcím a tulajdonostárs tulajdoni illetősége vonatkozásában, amely kizárja a sajátjakenti birtoklast?

wers # e-mail 2018.11.09. 13:43

Nagyon szívesen megnyugtatlak máskor is ;)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.11.09. 13:10

Megnyugodtam. :)

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2018.11.09. 12:17

Kovács_Béla_Sándor 2018.11.06. 17:43
Jogcímes birtoklás nem vezet elbirtokláshoz, és ez alighanem az.

Erre gondolsz? Én látom.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.11.09. 11:09

Csak Kocsmáros nem látja a válaszomat, vagy más se?

www.kbs-ugyved.hu

Kocsmáros # e-mail 2018.11.09. 10:56

@Blackjack21

Utána néztem a részleteknek. Ez egy 2 lakásos társasház (földszint és emelet), amiben található egy szuterén helység. Ez szintén lakásként van nyilvántartva, önálló hrsz-el, amit az államtól 25 éve megvett a 2 lakás (földszint és emelet) egy-egy tulajdonosa 50-50%ban.
De a helységet csak az egyik tulaj használja és fizeti annak költségeit 25 éve. Az adásvételi szerződés meg van.
A kérdés hogy ez ad e jogalapot arra hogy a másiktól az 50%részt elbirtokolja.

előre is köszönöm.

Blackjack21 # e-mail 2018.11.06. 23:58

@Kocsmáros

A tároló önálló ingatlan? (Van helyrajzi száma? Társasházi albetét?)

Ha nem önálló ingatlan, hanem “csak” helyiség, akkor alapító okirat módosítással hozzá lehetne tenni a lakások tulajdoni lapjának I. részéhez, feltéve ha megvan a 25éves adásvételi szerződés és annak alapján a tulajdon szerzest a társasház közössége elismeri, az alapító okirat módosítást mindenki aláírja.

Abból indultam ki a válaszomnál, hogy a tároló a társasházi közösből lett 25 éve értekesitve.....

Szóval a kérdések: kitől lett véve, önálló hrsz -e, van-e szerződés, hány albetetbol all a ház (ha sok akkor felejtős is lehet)???

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.11.06. 17:43

Jogcímes birtoklás nem vezet elbirtokláshoz, és ez alighanem az.

www.kbs-ugyved.hu

Kocsmáros # e-mail 2018.11.06. 17:23

Tisztelt Szakértők,
A következő ügyben szeretném a segítségüket kérni.
Van egy tárolónk egy társasházban. 25 évvel ezelőtt vásároltuk 50-50%ban egy másik tulajdonossal a házból, de azt gyakorlatilag azóta is mi használjuk, mi tartjuk karban, újítottuk fel és fizetjük a villany számláját azóta is. Kérdésem hogy ez elég jogalap-e a hivatalos elbirtoklásra ill. hogy ezt mivel tudom bizonyítani legjobban ami a bíróság előtt is megállja a helyét és hogy ezt jelenleg hány évre visszamenőleg kell megtenném.

Előre is köszönöm.

ObudaFan # e-mail 2018.11.05. 14:20

Jogos lehet szerintem.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Cogito # e-mail 2018.11.05. 13:47

mindenki használja az ingatlant,benne lakik 2 tulajdonostárs is, és a szomszéd ingatlan tulajdonosa akar a saját ingatlanához csapni kb.100 m2 területet, de amiatt hogy a 2016-os tartási jogcím miatt miatt nem tudom, hogy jogos e az elbirtoklása.

ObudaFan # e-mail 2018.11.05. 13:43

Legalább ráutaló magatartással? Aki a tartási szerződésben az eltartó, ő használta az ingatlant?

tarczayaron@freemail.hu

Cogito # e-mail 2018.11.05. 13:42

nem tudok róla, nem hiszem.

ObudaFan # e-mail 2018.11.05. 13:39

Volt használati megosztás?

tarczayaron@freemail.hu

Cogito # e-mail 2018.11.05. 13:38

Kedves Óbudafan,
ige, n de azért vagyok gondban, mert nem tulajdoni hányadot akar elbirtokolni hanem kb.100 m2 területet, ilyenkor a másik kettőtől kérhetem a 100 m2-t?
köszönöm

ObudaFan # e-mail 2018.11.05. 13:29

Az szerintem arra a 2/6 részre szakítja meg.

tarczayaron@freemail.hu

Cogito # e-mail 2018.11.05. 13:12

Tisztelt Segítők!

3. személy általi elbirtoklás földrészletre, út céljából, ha van 3 tulajdonostárs, de az egyik 2016.ban szerzett tartással ( 2/6) tulajdonjogot, a többiek esetén öröklés volt jó régen (4/6) . Van ennek esélye, vagy az 2/6-od tartás az egész ingatlan esetén félbeszakítja az elbirtoklást? köszönöm

nonolet # e-mail 2017.11.30. 23:53

"Miután a Google által kidobott oldalak közt egyiken sem szerepelt az én esetemmel rokonítható példa. "

Az élet kemény...

Épp ezért kell a példák alapján gondolkodni
és
azokból leszűrni, hogy mi az ÁLTALÁNOS szabály.

HA ez nem megy, akkor már 2.-ban is egyes jár a diáknak!

Ez a gáz .... tűnödj el ezen.
Mielőtt sértve érzed magad, ha erre rámutat valaki.

alany # e-mail 2017.11.30. 23:27

Egyébként ettől függetlenül köszönök minden felvilágosítást!

alany # e-mail 2017.11.30. 23:24

"Nem kell találgatni!!!! agyalni. Hiszen az internet korában..."

Nos, szerintem épp ezt csinálom: megkérdezem ezen az INTERNETES fórumon. Miután a Google által kidobott oldalak közt egyiken sem szerepelt az én esetemmel rokonítható példa. De erősödik a gyanúm, hogy az internet korában a fórumokon felvilágosításért cserébe lehülyézik az embert.

nonolet # e-mail 2017.11.30. 23:19

"Pl. ha X.Y. három lépésben örököl, az első bejegyzésben fel lehetne tüntetni 1/3 részben tulajdonosként, a másodikban 2/3, a harmadikban 3/3 (1/1) részben tulajdonosként."

Ezt így akkor látod ha a "Teljes tulajdoni lap"-ot nézed és nem csak szemlét.

Teljes:
Látszik az összes előzmény is ki van húzva a sorszáma.

Szemle:
Csak az éppen érvényes pontok látszanak

De ez is kigoogle-zható 1 percen belül...

- -

"Miért lenne hülye, aki egy ilyen értelmezés lehetőségét sem zárja ki?"

pl. mert ...
Nem szán rá percet az interneten, hogy kiderítse mi a valóság... hanem agyalgat saját kútfőből.

Azaz hülyeséget csinál, vagyis hülye.

nonolet # e-mail 2017.11.30. 23:14

Gondolkodni!!!!!
Sértődés helyett...

Az a + jel NYILVÁÁÁÁÁN azért van,
mert
UGYANAZ a személy van mind a két bejegyzésben.
Azaz mindkettő az ő tulajdona.

- -

Számomra éppolyan logikus lenne, ha

Nem kell találgatni!!!! agyalni.

Hiszen az internet korában csak pár perc google
és kiderül miként értelmezendő a tulajdoni lap.

Persze csak azoknak, akik

• nem lusták
  • tudnak olvasni

és legalább néha

• gondolkodnak is
alany # e-mail 2017.11.30. 22:35

"1/2+1/2=2/2=1/1 /.../azért a törtekkel való számolás 3. osztályban már elvárás"

Ami a lényeget illeti, számomra érthető is, megnyugtató is. Viszont nem értek egyet az ebben járatlanok cikizésével.
A példádban + jel is szerepel. Látsz ilyet a tulajdoni lapon? Én nem.
Számomra éppolyan logikus lenne, ha a legutolsó bejegyzés mindig a legutolsó állapotot jelezné. Pl. ha X.Y. három lépésben örököl, az első bejegyzésben fel lehetne tüntetni 1/3 részben tulajdonosként, a másodikban 2/3, a harmadikban 3/3 (1/1) részben tulajdonosként.
Miért lenne hülye, aki egy ilyen értelmezés lehetőségét sem zárja ki?

nonolet # e-mail 2017.11.30. 20:57

Mit jelentene ugyan?!

Azt jelenti, hogy: 1/2+1/2=2/2=1/1
Azaz ő az 1/1 azaz EGYETLEN tulajdonos!

(azért a törtekkel való számolás 3. osztályban már elvárás... és az értő olvasás is)

Nyilván azért van két öröklési bejegyzés, mert

• 2003-ban örökölt az egyik szülő után
  • 2007-ben pedig a másik szülő után is