Albérleti gondok


wers # 2018.08.30. 12:53

A bérlő ha ad, az egyben a hozzájárulása is.

Én nem biztos, hogy adnék ilyent.

nonolet # 2018.08.30. 13:28

Bárki kérhet.

Aki nem ad azzal nem biztos, hogy szerződnek.
Aki kér azzal nem biztos, hogy szerződnek.

Ennyi.

- -

Amúgy errefelé eléggé divatba jött.
Mivel az új gyárak miatt, amik ezerszámra vesznek fel embereket, háááát mindenféle népek érkeznek a városba.

Így aztán inkább kérnek munkaáltatói/jövedelem igazolást
Banki referenciát (KHR) is.
Sőt újabban már kezest is!

Lassan már Berlin lesz a városból ...
Versenyeztetik a bérlőket a jó lakásokért.

wers # 2018.08.30. 14:21

És egészség állapot felmérés (nem rühös, tetves, nem halálos beteg...), esetleg életbiztosítás... Fokozzuk?

Nem igazán érthető, miért garancia, hogy épp van munkahelye. És hány volt az elmúlt x évben? Holnap is lesz az a munkahely? Na jó, egy olyan munkáltatói igazolás, akár bér nélkül is, ahol igazolja a cég, hogy mondjuk 22 éve alkalmazottja a bérlő, az talán garancia. De az sem 100%.

nonolet # 2018.08.30. 22:20

6 hónap egy helyen az elvárás és megnézik miféle cég az ahol éppen van.

Jól mondod szemre is vételezik, hogy ad-e a magára.
Az ápolt, tiszta, kulturált megjelenés és beszéd, a normális fellépés is elvárás.

Tudod épeszű ember megnézi és lenyomozza,
hogy
kit is enged be a 20-30-50 milliós lakásába, házába.

Bérlőnek lenni pedig nem alanyi jog!

- -

Vannak erre szakosodott irodák/emberek,
akik
lekáderezik és garanciát vállalnak a bérlőért.

1 havi bérleti díjért és 10% jutalékért a bérlés ideje alatt.

Cserébe ők kínlódnak vele, ha mégis gond van.
Így jól megnézik kit engednek bérelni.

drbjozsef # 2018.08.31. 05:51

wers,

bizony, frekventált helyeken, mint nonolet által említett Berlin is, már így megy: ha van bérbeadandó ingatlan, meghirdetik, mikor lehet megnézni - mennek vagy százan -, és akit érdekel az ott szépen leadja a portfólióját a bérbeadónak. Szép vastag dosszié, benne minden olyannal, amit érdemesnek tartasz megosztani, hogy esélyed legyen elnyerni az ingatlan bérleti jogát. Munkahelyek, referenciák, előző bérlemények adatai lekáderezéshez, ajánlólevél, kisfaszom. Ha egészségügyi lappal, fizetési jegyzékkel, egész alakos fürdőruhás képpel úgy érzed nagyobb az esélyed, belerakhatod azt is.

drbjozsef # 2018.08.31. 06:21

Igen, jogos, ez már innen nézve a másik véglet, de ha afelé megyünk el lassan, hogy azért a bérbeadó kérhet valamiféle biztosítékot a kaución kívül, és most nem pénzre gondolok, hanem bármilyen papírra, igazolásra, referenciára. Nem feltétlenül bérjegyzékre, azért vannak a személyes adatok kiadásának is korlátai.

De ezt majd a piac eldönti. Ha keresleti piac marad, szerintem lesz elmozdulás erre is, legalábbis a drágább, igényesebb lakások kiadásakor. Ha nem, akkor nem lesz bérlője legfeljebb.

wers # 2018.08.31. 06:42

Azért a bérleti piac szép részét a diákok teszik ki. Még nem volt munkahelyük. Ők vigyék a nagyi nyugdíjigazolását, bankszámla kivonatát.. stb?
Ezen kívül azért Magyarországon még mindig sokkal, nagyságrenddel nagyobb arányban saját tulajdonban laknak a családok.

drbjozsef # 2018.08.31. 07:20

Szerintem a "diák bérlő" halmaz, és a "drágább, igényes" lakások bérlőjének halmaza csekély metszetet mutat. De ha mégis ebbe eső eset lenne, szerződnék a szülővel, aki vállal garanciát a csemetéért. A lepukkant nagyi lakását kiadom a diákoknak is, hancúrozhatnak benne nyugodtan.

Az "albérletpiac" olyan halmaz, amiben nincs benne a "nemalbérletpiac" halmaz, úgyhogy utolsó mondatodat a témával összefüggésbe hozni sem tudom.

wers # 2018.08.31. 08:26

Az "albérletpiac" olyan halmaz, amiben nincs benne a "nemalbérletpiac" halmaz

De a lakáspiacnak mindkettő része. Nem ugyanolyan piaci viszonyok alakítják a szokásokat ahol 100 háztatásból 85 saját tulajdonú lakásban él és 15 bérlemény, mint ott, ahol 100 háztartásból mindössze 15 a saját tulajdon.

Azt sem értem, miért gondolod, hogy a diák bérlők aránya csekély. Mondjuk kisebb településeken biztos. Nagyvárosokban már nem annyira.

drbjozsef # 2018.08.31. 09:38

Persze hogy nem, erről beszélek én is : a törvényszerűségek ugyanazok, amik mozgatják, a viszonyok miatt máshogy alakul, de ezt írtam (már kb. negyedjére) : "afelé megyünk el lassan".

"csekély" =/= "csekély metszet"
(Metszet halmazoknál, megvan?)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.31. 10:30

Rágjátok itt a gittet.
Ha diák akar a bérleményben lakni, akkor nem vele szerződünk, hanem azzal, aki valójában fizetni fog, rögzítve, hogy a tényleges lakó harmadik személy - a diák - lesz.
Ilyen egyszerű.

JBetty # 2018.10.17. 10:53

Szep napot kivanok !
Segitsegre lenne szuksegem ! Kibereltunk a csaladommal egy hazat nyaron , junius vegen !
Erre az evre ki is fizettuk az alberletet /Havi 80 ezer ft a lakber/ Errol van papir ,a szerzodesben benne van/ 1 evre szol a szertodes/ ! A foberlo nagyon sok dolgot igert ,de nem volt penze ... Viszont az altalunk atadott 500 eft-bol nem forditott az igert dolgokra semmit ! PL a konyhaban a mosogato nem mukodik , meg nagyon sok liter lefolyotisztito es sosav utan sem ! A koltozeskor igerte jon valaki aki megnezi ! Aztan mar oktober van ,de nem ert ide senki ,sot a hetvegen beszeltem vele es azt mondta nekunk kell megcsinalni ,mert mi rontottuk el ...
Ezen felul pl a hazhoz tartozik egy garazs amiben nagyon sok szemet van /ami az ove/ erre jon egy kontener es ki lesz pakolva ,betudunk majd allni a kocsival/mondta meg a nyaron/ ... de persze ezt is csak igerte es nem lett belole semmi ! Most erre azt mondta ha felhordunk mindent a padlasra akkor szabad a garazs ,de neki erre nincs kapacitasa, hogy megtegye ! Aztan amikor koltoztunk volt egy beazas a nappaliban ,azt mondta varjuk meg a biztositos pasit es meg lesz csinalnva utana ! Jott is a biztos ra kb 2 hetre ez julius elejen - kozepen volt ... de azota sem lett megcsinalva a teto es ha jon az esos ido a nappali megint azni fog ....
Az lenne a kerdesem ,hogy mit tudunk tenni ? Penzt vissza nem akar adni ,azt mondta ha nem tetszik a dolog akkor decemberben menjunk el ,januartol mar neki nem baj ha nem lakunk itt ! Csak hat en decemberig mosogatnek ,es nem nem erzem jol magam egy azott hazban ,ami sajnos budos is...

drbjozsef # 2018.10.18. 06:42

Betty,

Kötöttél egy szerződést. Határozott időre, ki is fizetted (ez mondjuk hiba volt - pláne, ha voltak javítani valók).

A határozott idejű szerződés is felmondható általában, de ezt mi nem tudhatjuk, nem ismerjük a szerződésedet. Persze az, hogy látsz-e pénzt a felmondás után, már nem biztos, lehet, ki kellene perelned a bérbeadóból.

Az pedig, hogy mi mindent ígérgetett, csak akkor számít, ha le is írtátok. Leírtátok? Benne van a szerződésben?
Ha nincs, akkor ezzel nem nagyon tudsz mit kezdeni.

joco58 # 2018.10.18. 11:43

Tisztelt Fórumozók! Tanácsotokat kérném!

2013.dec. 18-án Albérletbe kivettem egy kicsi rozzant állapotú házat. A tulajdonossal elmentünk Ügyvédhez és ott kötöttünk Albérleti szerződést,amiben kikötöttük,hogy 5 év letelte után, én mint albérlő megvehetem a kis házat a tulajdonossal közösen kialkudott vételárért. Most letelik az 5 év és a Tulajdonos közölte velem,hogy a gyerekei elakarják adni a házat és menjek ki belőle, mikor letelik a szerződés.
Kértem,hogy mondja meg,hogy mennyiért adnák el ..de erre nem hajlandó megmondani a vételárat.Én a kis rozzant házból 5 év alatt szép kis házat csináltam.
Mit tehetek, ha nem hajlandó árat mondani? Mire kötelezi az,hogy aláírta az Ügyvéd előtt,hogy 5 éves albérleti szerződés lejárta után,közösen kialkudott árért megvehetem a kis házat?
A tanácsotokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.10.18. 12:58

Ha nem tartja be a szerződést, beperelheted bíróságon.

Mondjuk érdekes egy megfogalmazás az, hogy "közösen kialkudott vételár", ez kb. az, hogy semmire se kötelezi, de ha ügyvéd írta, akkor biztos jó lesz (valamire).

Ha 1 milliót ér valami, és a tulaj 10 milliót kér érte, és nem alkuszik, akkor nemigen lesz közösen kialkudott vételár.

De a bíróság eldöntheti, akár az árat is meghatározhatja helyettetek elvileg, de ahhoz azért azt a szerződést sokkal jobban kellene ismerni.

nonolet # 2018.10.18. 14:34

Ez eléggé nesze semmi fogd meg jól megállapodás volt...
Nagyon ne reménykedj a vételben.

Bár a házra költött felújítási költségekkel tudod revolverezni, hisz azok nagy részét követelheted tőle.

Akár elszámolásként, akár az árba beszámolásként.

gitta111 # 2018.11.20. 12:28

Tisztelt Fórumozók! Szinte én is így jártam,ahogy Jocó!
Most úgy látszik ez a csali,annak aki albérletet akar hosszabb távra kivenni.

Nekem a közjegyző előtt kötött albérleti szerződésemben szó szerint az szerepel,hogyha letelik az albérleti szerződésem megvásárolhatom az ingatlant.Ezt a tulaj aláírta hivatalos helyen. Ez mire jogosít fel engem,illetve a tulajt, mire kötelezi? Mivel a szerződésem lejár,a tulaj nem mond árat és másnak akarja eladni az ingatlant. Meddig maradhatok a bérleményben? Addig amíg nem mond egy árat? Vagy addig amíg nem tudunk megegyezni a tulajjal? Ha nem költözök ki,rosszhiszeművé válok? Vagy véd engem is valamilyen jogszabály(pl.birtokvédelem?)

Előre is köszönöm a szóbeli segítséget

drbjozsef # 2018.11.20. 13:41

gitta,

Elsősorban sokkal pontosabban kellene ismerni azt a szerződést, ha konkrét választ akarsz.

Én nem vagyok jogász, nem értek hozzá, de tartok tőle, hogy az a megállapodás, ha ennél nincs több részlet a "vásárlás"-ról, akkor az pont nem sokat ér. Inkább semmit.

Ha vételi jogot akartatok volna alapítani az ingatlan tekintetében, tehát hogy Te, egyoldalú jognyilatkozattal (magyarul a bérbeadó-tulajdonos külön hozzájárulása nélkül) adott időben megvásárolhasd a dolgot, ahhoz sokkal több részletet kellett volna beleírni abba a szerződésbe, pont azokat, mintha egy adásvétel lett volna már akkor : az ingatlan adatain túl (az valszeg benne van a bérleti szerződésben) vételárat, szavatossági jogokat, a bejegyzés és a fizetés módját, kötelezettségvállalási nyilatkozatokat.

Az hogy "megveheted" ezek nélkül pontosan azt jelenti, hogy az eladó ha akarja "eladhatja". Egy vételi jog alapítása küszöbölte volna ki ezt a feltételes módot.

matthiasi # 2018.11.20. 15:23

.Én a kis rozzant házból 5 év alatt szép kis házat csináltam.

Írja joco.
Vajon ez is benne volta megállapodásban ?

gitta111 # 2018.11.21. 19:06

Köszönöm a válaszokat!

viktortamas # 2018.12.05. 20:30

Sziaszok!
Azt szeretném kérdezni hogy a saját lakásomban, ahol én is lakok, fogadhatok-e bérlőt szerződés nélkül,pusztán kölcsönös szimpátia alapján?
Ebben az esetben is fennáll-e a probléma ha nem hajlandó kiköltözni,vagy ha nem fizetek adót a bérlőtől kapott pénz után?

wers # 2018.12.06. 06:22

Ebben az esetben is fennáll-e a probléma ha nem hajlandó kiköltözni,vagy ha nem fizetek adót a bérlőtől kapott pénz után?

Miért ne? Sőt, még szerződés sem véd. Az adóról nem is beszélve. Miért keresed az ingoványos utat? Mért nem jó a törvényes?

drbjozsef # 2018.12.06. 06:26

fennáll-e a probléma ha nem hajlandó kiköltözni

Szerintem ha nem hajlandó kiköltözni, az már önmagában probléma.

matthiasi # 2018.12.06. 08:12

hogy a saját lakásomban, ahol én is lakok, fogadhatok-e bérlőt szerződés nélkül,pusztán kölcsönös szimpátia alapján?
hát az a minimum, hogy legyen szimpátia legalább is a befogadó fél részéről. Hogy a befogadottnál van e azt nem tudni, de lehet, hogy az csak színleli a befogadás érdekében. aztán hogy később hogyan alakul a helyzet az ajővő titka.
De ha val ki úgy vág bele, hogy mi lesz hát inkább állítsa le a projektjét.

drbjozsef # 2018.12.06. 08:55

Amúgy meg :

Ha nem kötöd meg írásban a szerződést, attól az még létrejön, akár lakbért fizet, akár nem. Utóbbi esetben szívességi lakáshasználó lesz.
Felmondani mindkettőt ugyanúgy kell, minden ugyanúgy vonatkozik rá, bíróság, végrehajtó, kilakoltatás, moratórium.

Az adó meg(nem)fizetésének a fentiekhez semmi köze.