Fellebbezés a bíróság elnökének végzése ellen?


Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.20. 14:53

Ahogy Sherlock már mondta, amikor a törvényszék (!) a közjegyző végzésével szembeni fellebbezést bírál el, akkor nem első fokú bíróság.

Iucundus # 2014.08.20. 10:12

Pp. 233. § (1)Az első fokú bíróság határozata ellen – amennyiben a törvény ki nem zárja – fellebbezésnek van helye.


Ddr

Sherlock # 2014.08.20. 09:55

Fellebbezést elbíráló végzés az nem első fokú végzés.

Iucundus # 2014.08.20. 09:50

Sherlock,
és az Fmhtv. 17. § (3) és a Pp. 99/A. § (7) bekezdése hol zárja ki a fellebbezést a bíróság első fokú végzése ellen?


Ddr

Sherlock # 2014.08.20. 09:31

Az összes - pont a te verziódra kellene külön szabály.

Fmhtv. 17. § (3) A kézbesítési vélelem megdöntése iránti kérelem és az igazolási kérelem tárgyában hozott végzést, valamint az elutasító végzés ellen előterjesztett fellebbezést a kérelmet előterjesztő félen kívüli feleknek megküldeni nem kell. Az elutasító végzés ellen a kérelmet előterjesztő fél fellebbezhet.

A Pp. 99/A. § (7) bek. nem a végzés elleni fellebbezést elutasító határozatra vonatkozik, hanem magára a végzésre (ugyanis a Pp. bírósági eljárásban hozott döntésekkel foglalkozik elsősorban, nem a speciális törvényekkel, így nem lehet tekintettel arra, hogy egy speckó eljárásban nem bíróság hozza a döntést) - lényegében a fenti Fmhtv. szakasz és ez a Pp. szakasz ugyanazt mondja ki; ti. hogy az érdemi döntéssel szemben egyfokú a jogorvoslat.

Iucundus # 2014.08.20. 08:46

Pontosan mely Pp. és/vagy Fmhtv. szakasz mondja ki, ezt a valóban "egyszerű" okfejtést?


Ddr

Iucundus # 2014.08.20. 08:45

Pontosan mely Pp. és/vagy Fmhtv. szakasz mondja ki, ezt a valóban "egyszerű" okfejtést?


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.19. 16:33

Nem hinném. Ez nagyon egyszerű: az első fokon meghozott végzéssel szemben lehet fellebbezni; ezt a fellebbezést bírálja el a másodfok. A másodfok fellebbezést elbíráló végzésével szemben már nem lehet fellebbezni.
Ebből a szempontból közömbös, hogy az első fok bíróság volt-e vagy közjegyző.

Iucundus # 2014.08.19. 11:42
  • .-

Ez kicsit bonyolultabb a „pontos szakasznál”.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.18. 08:40

Mert a Pp. szerint a végzéssel szembeni fellebbezést érdemben elbíráló végzéssel szemben lehet mégegyszer fellebbezni? Pontosan melyik szakasz teszi ezt lehetővé?

Iucundus # 2014.08.18. 06:36

A „Pp. végzések elleni fellebbezésre vonatkozó ”szabályaiból következik.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.17. 15:47

Ebből következne, hogy nem a bíróság a másodfok?

Iucundus # 2014.08.17. 11:16

Fmhtv. 39. §
(3) Ha e törvény másként nem rendelkezik, a fellebbezést a közjegyző székhelye szerint illetékes törvényszék a Pp. végzések elleni fellebbezésre vonatkozó szabályai szerint nemperes eljárásban bírálja el.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.15. 15:45

Látom, értettél mindent...

BJoee # 2014.08.15. 07:59

Újra elolvastam az általam korábban írottakat, és úgy vélem, tényszerűen leírtam a problémát.
Valójában azt nem tudom, hogy mit lehet kezdeni egy ugyanarra az ügyre vonatkozó két ellentétes jogerős végzéssel.
Mindegy. Írok egy levelet és a két végzést másolatban elküldöm a Törvényszéknek, hogy vizsgálják felül, és adják vissza a pénzemet.
A fizetési meghagyás egyébként közel 2 mFt összegű.
Postai kézbesítés hibája miatt nem kaptam meg időben a levelet, ezért nem tudtam ellentmondással élni. Ezért kértem a kézbesítési vélelem megdöntését, amit a közjegyző elutasított, és utána következett a fellebbezés, amire végül két végzést kaptam. Az egyik tanács megállapította, hogy valóban voltak szabálytalanságok a kézbesítés során, és elfogadta a fellebbezést, a másik átsiklott a tényeken és elutasította.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.15. 05:54

A közjegyző az első fok, a törvényszék a másod-. A másodfokon hozott végzés jogerős, vele szemben további fellebbezésnek helye nincs. [V.ö.: 2009. évi L. tv. 39. § (1) és (3)]

De ha egyszerűen csak belegondolsz: fellebbezés a fellebbezést érdemben elbíráló döntéssel szemben?

Iucundus # 2014.08.14. 21:55

Ugyanerre a fellebbezésre, a törvényszéknél nyilvántartott másik ügyszám alatt 20 nappal később született egy másik végzés is, miszerint az első fokon eljárt közjegyző végzését helyben”hagyja.

Ha a közjegyző végzését hagyta helyben, akkor elsőfokú bíróságként járt el a törvényszék, ezért fellebbezhető végzést kell hoznia, feltéve, hogy BJoee minden szava igaz?

BJoee, mi az ügy tárgya, milyen összegű a fizetési meghagyás?


Ddr

ObudaFan # 2014.08.14. 21:32

Nem fog menni, itt másodfokú végzés(ek)ről van szó.

Iucundus # 2014.08.14. 20:57

Tény, hogy ez így nincs rendben. Feltéve, hogy BJoee minden szava igaz:
A Pp.99/A. § (7) bekezdése alapján a kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelmet elutasító végzésben a fellebbezést nem lehet kizárni

Fellebbezést kell benyújtani az elsőfokú bíróság fellebbezést kizáró második végzése ellen.


Ddr

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.14. 20:05

Ez így már nagyon zavaros.

gerbera317 # 2014.08.14. 14:59

Bakker, én ennyi pénzből új gumikat veszek az autómra...

BJoee # 2014.08.14. 10:56

Kaptam egy végzést illeték befizetésről 2014 márciusban, 7,000,- Ft értékben és kaptam egy végzést májusban 57,200,- Ft értékben. A másodikat nem nagyon értettem, mert én a postai kézbesítés vélelmét fellebbeztem meg, és nem a fizetési meghagyás összegét, de mint tudatlan jogkövető állampolgár mindkét illetéket befizettem.
A 7,000,- Ft illeték az első végzés alapján elvileg visszajön majd a jogosulttól (bár a végzés június 3-i, és a pénz még sehol), de a második (elutasító) végzés alapján az 57,200,- Ft illetéket egyelőre bebuktam.
Igazából az én számomra csak akkor vált világossá, hogy két bírói tanács dolgozik az ügyemen, amikor az első (kedvező) végzést követően 3 hét múlva megkaptam a második (elutasító) végzést is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.14. 09:49

Nem értelek. Kétszer fizetted meg az illetéket?

BJoee # 2014.08.14. 06:15

Lehet, hogy rossz helyen vetettem fel a kérdést, ezért elnézést kérek... de akkor már itt folytassuk.
Közjegyzőn keresztül történt a fellebbezés, másik út nem volt.
Engem, mint laikust, azért kicsit ledöbbent, hogy a járásbíróságon mindennapos dolog, hogy egy ügyet két tanács bírál el. Azt hittem, hogy unicum vagyok... :)
A gondom az (a méltánytalan végzésen túlmenően), hogy a második végzés kapcsán bennragadt 57,200 Ft fellebbezési illetékem, amit mivel a fellebbezés az említett végzés szerint nem vezetett eredményre, az én költségem.
Arról a gondomról már csak zárójelben beszélek, hogy az egyik tanács egyértelmű szabálytalanságokat állapított meg a postai kézbesítés során, míg a közjegyző és a másik tanács simán visszadobta a kérelmet, illetve a fellebbezést. Tehát 2:1-re veszített az igazság... még akkor is, ha esetleg mégis én nyertem.

ObudaFan # 2014.08.13. 20:48

Szerintem azt megszüntetni már nem lehet, mert jogerősen befejeződött. Ha ítélet lenne, akkor még perújítással lehetne élni res judicata miatt, végzés ellen viszont perújításnak sincs helye.