társasházi közös költség


kiskeve # 2009.01.14. 19:56

Sziasztok, egy dühítő problémám van, hátha tud valaki segíteni... Anno hónapokig nem mi laktunk a lakásunkban, hanem rokonaink. Persze nem fizettek semmit, összegyűlt a közös ktg. is. Amikor visszajöttünk, nagyobb összegeket adtunk fel (50. 30. 20. ezer) a képviselőnk mégis bíróságra ment. És a lényeg: a 7. ezer Ft-os közös költségekből kitatlált 198. ezer Ft hátralékot, ami ugyebár olyan, mintha majdnem 3 évig egy fillért sem kapott volna. A bíróságon teljesen ismeretlen elszámolásokkal jött elő, egyszerűen leírta hogy mennyit kellett volna fizetnünk és mennyit nem fizettünk -szerinte. Közben sem ő, sem az ügyvédje nem állt velünk szóba.
Aztán szépen elfogyott a követelése, a bíróság pedig megszüntette a pert. A költségeket neki kellett volna állnia.
Szóval a lényeg: alig pár hónapja kapott meg mindent amit kért -bár nem járt volna- és a szép kerek 11.400 Ft-os havidíjat azóta is utalja a bank. Mégis, egyszercsak előáll az ügyvédje, hogy már megint van 17.468 Ft!!! tartozásunk. Megkérdeztük, hogy ezt hogyan találta ki a kerek összegből, de azóta sem válaszolt. Ha 4-5 havonta összegyűjt ennyi hátraklékot, hamarosan költözhetünk a híd alá :-) Kihez lehet fordulni hogy szóba álljon velünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.15. 10:13

A költségeket neki kellett volna állnia.
Aligha. Inkább a társasháznak. A közös költségből. Mi másból?

Hogy mennyi az általad fizetendő közös költség, azt mi nem tudjuk. Azt sem, hogyan állapította meg a közgyűlés (havi fix, esetleg fix és változó, csak változó).
Ha megfizeted, amit kell, akkor semmi gond, mondjon bármit a közös képviselő. A "híd alá" szöveg nem több, mint üres frázis. Legutóbb lett valami bajod, amikor megalapozatlanul pereltek? Nem? Na ugye!

(A közös képviselőt azonban, ha túl sokat költ vesztes perekre, ráadásul a tulajdonosokkal szemben, érdemes lenne elzavarni.)

berike # 2009.01.24. 10:33

Sziasztok !
Segitsetek abban, hogy közös költségek kérnek tőlem visszamenőlegesen 1998-tól kamattal együtt. Meddig kérhetik visszamenőlegesen, és ezt milyen törvény irja elő, mert tudomásom szerint 5 évre lehet csak.
Köszi: Berike

Egyjogász # 2009.01.24. 11:23

A Polgári Törvénykönyv szerint az általános elévülési idő 5 év. De ha időközben igazolható módon felszólítottak a tartozásod megfizetésére, a felszólítás az elévülést megszakítja, és az 5 év újra kezdődik.

berike # 2009.01.24. 12:44

Köszönöm szépen Egyjogász válaszát, mindenki ezt mondja, csak azt nem tudom hogy a Polgári Törvénykönyv melyik paragrafusa mondja ezt ki? Ha visszairok nekik levelet mire hivatkozzak?
Köszi előre is: Berike

Egyjogász # 2009.01.24. 16:46

Polgári Törvénykönyv
324. § (1) A követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik.
(2) A főkövetelés elévülésével az attól függő mellékkövetelések is elévülnek. A főköveteléstől független mellékkövetelések elévülése a főkövetelést nem érinti.
325. § (1) Az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet.
327. § (1) A követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése megszakítja az elévülést.

berike # 2009.01.24. 18:14

Tisztelt Egyjogász !
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszodat, nagyon sokat segitettél.
Üdv.: Berike

SzLilla # 2009.02.16. 14:47

sziasztok!

Nappali tagozatos egyetemista vagyok, albérletben lakom, a kérdésem az lenne, a közös ktg-et minden esetben nekem kell-e fizetni?

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.16. 15:22

Nem. Sőt, főszabályként, ellenkező megállapodás hiányában egyáltalán nem neked kell.
De azt mi honnan tudhatnánk, hogy ti miben állapodtatok meg?

SzLilla # 2009.02.16. 21:33

Ha a bérleti szerződésben kitértünk volna erre a kérdésre, itt sem tettem volna fel... köszönöm a választ!

SzLilla # 2009.02.17. 11:11

Kedves kbs!

Melyik tv-ben vagy egyéb jogszabályban találhatok erre rendelkezést?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.17. 11:40

Ha nem tértetek ki rá, akkor nem neked kell fizetned. Feltételezem, a társasház sem tőled kéri.

Ptk.

SzLilla # 2009.02.17. 12:18

Nem igazán értem ezt a cinikus hangnemet, egyébként 2003.évi CXXIII.tv 24.§.
A Ptk erről nem rendelkezik (külön tv határozza meg)

Mindenesetre köszönöm

SzLilla # 2009.02.17. 12:18

Elnézést: CXXXIII.tv

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.17. 12:29

Én meg nem értem, milyen cinikus hangnemről beszélsz. A vonatkozó jogszabályt illetően tévedsz, a társasházakról szóló törvény a tulajdonostársak egymás közti viszonyáról rendelkezik, de nem szabályozza a bérlő és a bérbeadó kötelezettségeit, azt a Ptk.-ban találod meg akkor is, ha a bérlet tárgya történetesen társasházi lakás.
Tényleg nem értelek. Egyértelmű választ kaptál. Mi a probléma? (Ha esetleg így szoktál köszönetet mondanki, akkor semmi gond. Szívesen.)

SzLilla # 2009.02.17. 13:00

Honnan tudhatná hogy mi miben állapodtunk meg: természetes hogy nem tudhatja, de ha ebben megállapodtunk volna, nem lenne kérdésem.

Feltételezi hogy a társasház sem tőlem kéri: természetes hogy nem, hanem a tulajdonostól, hisz a csekket az ő nevével kell befizetni.

Lehet hogy én reagáltam túl a dolgot, de egy sima "nem" is elég lett volna.

Még egyszer: köszönöm...

4444 # 2009.03.06. 16:12

sziasztok!azSZMSZ atulajdoni hányad figyelembevételét irja elő a KKTG-nél!kizárólag a Nméter/pl:100ft vagy szabályos lenne a 5000+Nméter/20ft?lényegében a közös használatú helyiségek rezsije közös fogyasztás alapján mint alapdij+lakásnagyság alapján felujitási alap.

SupTa # 2009.03.19. 20:20

Kedves Mindenki!

Egy (sajnos) szokványos problémával kapcsolatban kérem a segítségeteket... 1 éve vettem egy öröklakást hitelre, de mint később kiderült 240e Ft közös költség tartozás van rajta. A szerződést a bank adta, azon elvileg nem lehetett módosítani. Az egyetlen pont a szerződésben, ami esetleg a védelmemre szól:

" A birtokbaadás napja a teljes vételár kifizetésének napja 2008.xx.yy-ig. Vevő a birtokba lépés napjától szedi az ingatlan hasznait és viseli annak terheit. Eladók a birtokbaadás napján igazolják, hogy az ingatlannak közös költség tartozása, közüzemi díj tartozása nincs."

ilyen igazolást nem kaptam.

Most a társasház engem és a volt tulajdonost egyaránt perli. De a fórumon olvasgatva elég kétesélyesnek látom a per kimenetelét. (A végén még a perköltséget is kifizettetik velem)

Van esélyem a per megnyerésére, azaz, hogy a volt tulajdonostól pereljék a tartozást? Lehetne hivatkozni a Ptk. 332 és 333. §-ra?

pötyös # 2009.03.20. 09:12

Tisztelettel kérdezem, hogy a társasház gázcsőveinek ellenőrzése esetén a közös költségből, illeteve a felújítási alapból lehet a számlát kifizetni ?

hóvirg # 2009.03.20. 14:06

Sziasztok.
Szeretném tudni,hogy a vizdijon,felújitási költségen kivül köteles vagyok-e mást is fizetni a közösköltségbe.
A lépcsőházi világitást fűtést az ELMŰ,illetve a FÖTÁV számlán lakásonként fizetjük.A szemétszállitást a Dijbeszedőnek,szintén lakásonként.
53m2-es lakásban lakom.Jelenleg havi 20.294 Ft/hó a közözös költség.
Vizóra nélküli lakás.
A közös költség az alábbiakból tevődik össze;
95.Ft/m2/hó+45.Ft/m2/hó felujitás+238/m2/hó vizdij+260.Ft postai közreműködési dij,mert csekken fizetem.

hóvirg # 2009.03.20. 14:06

Sziasztok.
Szeretném tudni,hogy a vizdijon,felújitási költségen kivül köteles vagyok-e mást is fizetni a közösköltségbe.
A lépcsőházi világitást fűtést az ELMŰ,illetve a FÖTÁV számlán lakásonként fizetjük.A szemétszállitást a Dijbeszedőnek,szintén lakásonként.
53m2-es lakásban lakom.Jelenleg havi 20.294 Ft/hó a közözös költség.
Vizóra nélküli lakás.
A közös költség az alábbiakból tevődik össze;
95.Ft/m2/hó+45.Ft/m2/hó felujitás+238/m2/hó vizdij+260.Ft postai közreműködési dij,mert csekken fizetem.

ObudaFan # 2009.03.20. 14:31

Azt az összeget kell fizetni közös költségként, amit a társasház közgyűlése megállapított, és amelyet 60 napon belül lehetett a bíróságon támadni. A közgyűlés változtathatja ezt meg. Nyilván a közös képviselőnek azzal el kell számolnia, hogy ez a közös tulajdonra lett fordítva.

hóvirg # 2009.03.20. 14:45

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2009.03.20. 15:16

Nincs mit.

SupTa # 2009.03.20. 18:34

Kedves Mindenki!

Egy (sajnos) szokványos problémával kapcsolatban kérem a segítségeteket… 1 éve vettem egy öröklakást hitelre, de mint később kiderült 240e Ft közös költség tartozás van rajta. A szerződést a bank adta, azon elvileg nem lehetett módosítani. Az egyetlen pont a szerződésben, ami esetleg a védelmemre szól:

" A birtokbaadás napja a teljes vételár kifizetésének napja 2008.xx.yy-ig. Vevő a birtokba lépés napjától szedi az ingatlan hasznait és viseli annak terheit. Eladók a birtokbaadás napján igazolják, hogy az ingatlannak közös költség tartozása, közüzemi díj tartozása nincs."

ilyen igazolást nem kaptam.

Most a társasház engem és a volt tulajdonost egyaránt perli. De a fórumon olvasgatva elég kétesélyesnek látom a per kimenetelét. (A végén még a perköltséget is kifizettetik velem)

Van esélyem a per megnyerésére, azaz, hogy a volt tulajdonostól pereljék a tartozást? Lehetne hivatkozni a Ptk. 332 és 333. §-ra?