társasházi közös költség


matthiasi # 2007.12.30. 16:13

T. bambino !
Ez a társasházi anomáliák egyike !
Van sok !!!
Pl. ahol nincs vizórás mérés ott általában a közösköltségbe van építve a viz és csatorna díj- Nálunk 140 az órás és 180 ft/m2 a mérés nélküli.
Egy 40 m2-es lakásban tehát 40 x40 = 1600 ft az elszámolt díj vizre/csatornára. Ez a nagyszámok törvénye és méréseim alapján pont egy ember fogyasztása-
Az 3 m3/hó/fő az Bp.-en 1580ft. De ha már ketten laknak - nyerők ( a közösségrovására).
Ugyan így a 79 - éves megözvegyült néne a 81 M2 -RE FIZET 81 x 40 ft -ot , azaz 3300 ft- ot - pedig utálja a vizet - monja kopik a bőre tőle.
Hol itt az igazság ???
A kislakásban lévő fiatal pár viszont mindig alaposan kifolyatja a vizet !
Ja ezek a számok nem a közös költségek - csak azok viz.csat tartalmuk.
A közös nálunk : 40 m2-re 7200 méretlen -és 5600 mérős, ill. a nénéjé 14580 ft- Ezekben sok minden egyéb is van - pl. lift díj - amit ugye a földszinti nem használ mégis fizeti stb.
MI.

matthiasi # 2007.12.30. 16:22

T. bambino !

Még egy apró megjegyzés :

"háztartásában 200-300ezer forintot elérő jövedelme van."
Ne az ilyen jövedelem nagyságrendekkel foglalkozz, ezek semmik, az igaziak ennek minimun a 3-5 x öseik.
Igaz a közfürdőben, sztk rendelőben a 'mammut' nyugdíjamból mindig 20 - 30-at letagadok, így kerülöm azt a megjegyzést a nyögdíjas társimtól , hogy 'bezzeg neked jó'. Belövöm a 80 - 90 közé és kész a béke !!!

matthiasi # 2007.12.30. 16:36

Üdv. Pacák !

Ha még olvasol itt : tehát most bérlő vagy tulaj vagy ?
Ill. indiferens . Csak az apeh -nek van köze, hogy abban a lakásban bérlő vagy tulaj lakik !
Ennyi !

Most látom : Te tulajdonképpen 'mint unoka öccs' laksz ott !!! -:)))

ObudaFan # 2007.12.31. 12:21

Mondjuk a közös költség felosztásának nem tudom, miért kellene összefüggésben lennie a jövedelmi viszonyokkal.

Halford # 2008.01.25. 08:32

Sziasztok! Az alább leírtak fedik a valóságot? A lakásban még nem laktak, tehát egyéb közüzemi ktsg nincs, de kk lehet. Ha van, azt rajtunk ezek szerint nem fogják tudni behajtani?

"Tekintettel arra, hogy a törvény szerint legalább hat havi hátraléknak kell keletkeznie ahhoz, hogy a jelzálogjog bejegyzését lehessen kérelmezni, megeshet, hogy mire sorra kerülne a szükséges okirat földhivatali benyújtása, a lakás már nem is azé, aki tartozik. Ilyenkor a társasház nem tudja biztosítani követeléseit, de ez nem zárja ki, hogy pert indítson az adós ellen, és vele szemben hozott jogerős ítélet alapján végrehajtást kérjen. A társasházban lévő lakás azonban már nem vonható többé végrehajtás alá."
Forrás: http://www.hidasi.hu/menu_4.htm

A választ előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.25. 08:58

Pardon?

lyus # 2008.03.02. 19:41

Olyan problémám lenne,hogy apukám meghalt és maradtak közüzemi tartozások.A közös költséggel lenne bajom,apu sokszor nem fizetett,sokáig,de mama elég sokszot kifizette.A lényeg,h jelzálohjog van a lakáson,a közös költség miatt.Na most van olyan,ami úgy néz ki,h ugyanaz a tartozás van többször rátéve,pontosabban háromszor van rátéve egy helyett,de mindig több kamattal és végül,többször nincs rátéve.Azt mondták,h lehetséges,h az van,h rátette egyszer,aztán azt hitte nincs rátéve és mégegyszer,és mégegyszer,de minidg több kamattal.Viszont minden egyezik a bejegyzsé,meg minden ügyiratszám,viszont a másik ettől teljesen független közös költség tartozás,más számmmal és időponttal is van rátéve.Emiatt is gondoltuk,h egy van többször rátéve.Hogy tudom ezt kideríteni,és levetetni ha valóban így van?A közös képviselő,azt mondta,h nem tud visszanyúlni 7 évet,mert jb ennyi idősek ezek a jelzálogterhelések.És az előző képvieselő azt mondja mind,h ők mindig mindent átadnak a következő képviselőnek,vagyis neki kell erről mindent tudni.De ő azt mondja,h fizessem ami a tulajdoni lapon van.De a tulajdoni lapon nem tudja mennyi van.Nem is tudja megmondani,h melyik év melyik hónap van tartozás alatt.Mit lehet tenni ilyenkor?Neki meg kéne mondania,h melyikkel tartozunk pontosan igaz?
A földhivatalba ott meg tudják mondani,h milyen év,hónap alapján vannak ezek rátéve?Ha nem lettem 7 éve felszólítva ezzel kapcsoltaban nem évűl el,így h a lakáson van?
Előre is köszönöm a segítséget!

lyus # 2008.03.16. 09:15

Nem tud valaki segíteni a közös költség jelzálohjog tartozással kapcsolatban?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.19. 07:31

Nem évül el, ki kell fizetni, azért van a lakás megterhelve, hogy egyszer majd csak behajtható legyen.

Ki kellene venni az a tulajdoni lapot és közösen az új képviselővel átnézni tételesen egyenként, aztán fizetni, ha több van a tulajdoni lapon, mint valójában, akkor sincs gond, mert ha elismeri a közös képviselő, hogy rendezve lett a tartozás akkor törölhető a jelzálogjog.

szlobi1 # 2008.04.18. 07:12

Üdv !
A lakást 2007. márciusban vettem. Közös képviselő váltás volt decemberben. Az új közölte a tartozásokat, kérte az elmúlt 5 év befizetéseit igazolni. Az előző tulajdonos fizetett, de volt elmaradása amit rendezett. Nekem most kiszabtak 5.000.- Ft/hó alapösszeget, és még 6 hóra plussz 6.000.- Ft-ot összesen tehát 11.000.- Ft/hó összeget fizetni, a korábbi elmaradások miatti költségekre. Én fizettem rendesen a közös költségeket.
Köteles vagyok-e megfizetni a plussz költségeket ?
Az így emelt összegű közös költségre akar jelzálogjogot bejegyeztetni a közös képviselő. Megteheti-e ezt ?
Milyen jogaim vannak a közös képviselő felé ?

Várom bválaszát KÖSZÖNETTEL !

szlobi1

ObudaFan # 2008.04.18. 09:19

Köteles vagy, megteheti.
Legfeljebb az eladóval vitatkozhatsz utána, hogy ő ezt megtéríti-e.

Judithappy # 2008.05.08. 09:52

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni!
Arra lenneék kíváncsi, hogy egy teljesen új (7 lakásos) társasháznak Debrecenben kb. milyen összegű lehet a közös költsége???Nagyon várom a válaszokat!!!!Köszönöm!Judit

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.08. 10:37

:))
Hát, attól függ, hogy Debrecenben van-e kertje, portája, közös képviselője, társasházkezelője, könyvelője, fűtője, takarítója, vízóránál mellékmérője stb. annak a társasháznak.

SolnesM # 2008.05.08. 13:16

Judithappy- nek !

Hát azt nem tudom. De : Bp.-en egy Üllői út mellék u. - ban lévő liftes : 130/m2 vízórával. Anélkül pedig 170.
És a híres dagálysétányon már 240 ft/m2 -nél járnak vízórával. 110 ft a külömbség.
Etetik a népet !

Judithappy # 2008.05.09. 14:46

Sziasztok!!!
Köszi SolnesM és Kriszta11!
Még csak most épül a társas, így még ilyen részleteket nem tudok, csak úgy sacperkb. érdekelne a dolog.
Azt mit jelent, hogy vízórával vagy nélküle???? :)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.09. 16:05

Bocs. Csak szórakoztam egy kicsit. Én 200 Ft/nm-t fizetek tavaly óta, ahogy érzem, megint lesz májusban emelés.

Ahogy SolnesM írta, van a társasháznak egy vízórája. Ha ebből mindenki annyit használ, amennyit akar, akkor az megdobja a közös költséget, ha viszont a lakók kiépítik maguknak a mellékmérőt, akkor azzal csökkenthetik a közös költséget, és nem is kevéssel, ráadásul csak annyit kell fizetniük, amennyit használnak.

A közös költségbe beletartozik a szemétszállítás, nem kevés összeg. Nálunk 3x viszik egy héten 1 kukát, de valahol konténer van, meg kell kérdezni hogy havonta mennyibe kerül a szállítás.
Aztán ott van a közös villany, ami a lépcsőházat világítja és a közös helyiségeket. Aztán a kötelező kéményseprési díj, a közös képviselő havi díja, postaköltség, biztosítás, nálunk nagyon sok. Itt az új építésű lakásoknál van éjjel-nappali portaszolgálat, a biztonsági őr szerepét is ellátja.

Kérdezz bátran!

SZIBI # 2008.05.30. 11:32

Szép napot mindenkinek!
Nem találok szabályozást a közös költség emelésére vonatkozóan. Azt állítják szóban, hogy visszamenőleg NEM lehet megemelni a KK-t. Nálunk minden év májusában van közgyűlés, ekkor történik az előző év elszámolása, és az új tervezet elfogadása.
Rendre ilyenkor emelik a közös ktg-et, JANUÁRIG visszamenően.
Ha jól számolom, ebben az esetben az éves tervezet igazából nem 12 hónapra szól, hanem csak májustól, dec. 31.-ig.
Ez így nekem zavaros. Hiszen májusban mindig felülírja a közgyűlés, az előző 12 havi tervezetet.

monalisa1 # 2008.05.30. 13:09

Vagy jan.1-től dec. 31-ig, vagy tárgy év máj.1-től következő év ápr. 30-ig - lényegében a fizetni valóval ugyanott vagytok.

kolja # 2008.10.01. 17:52

Jó estét...

A kérdésem az lenne, hogy az lehetséges-e, hogy a közös költséget a lakásban lakók száma határozza meg...tehát ha mondjuk 5000-nak van hirdetve a közös költség, és ketten lakunk a garzonban, akkor 10000-et kell fizetnünk... vagy ez m2 után van...

előre is köszönöm!

kolja

ObudaFan # 2008.10.01. 19:45

Lehet így rendelkezni az SZMSZ-ben.

Johnson # 2008.10.21. 07:18

Üdvözletem!

Adott egy Tház, egy AO-al, egy SZMSZ-el. Mindkettőben meg van határozva, hogy a közös tulajdont a tulajok eszmei hányadaik alapján jogosultak használni, fenntartani.

Felvetődött kgy-en, hogy ne tulajdoni hányaduk szerint fizessenek.
Tudom, h a törv. alapjában véve a tul. hányad szerinti költség viselést említi, és azt is h ettől eltérhetünk az SZMSZ módosításával, de jelen esetben az Alapító Okirat is tartalmazza a k.k. felosztásának módját, ezért vagyok bizonytalan.

1.A kérdés az, hogy elég-e az SZMSZ-t megmódosítani e tekintetben, vagy az Alapító Okiratot is módosítani kell?

2.Továbbá, hogy a módosított SZMSZ-t be kell-e nyújtani a Földhivatalnak?

3.Ja és még egy, támadható-e bíróságon ez(számításaim szerint van aki dupla összeget lesz kénytelen fizetni ha ezt megszavazzák) a kisebbség sérelmeire való hivatkozással?

ObudaFan # 2008.10.22. 18:55

Az alapító okiratot már rég módosítani kellett volna, mert ez jelenleg nem is szabályozható az AO-ban, csak az SZMSZ-ben. Ehhez képest valószínűleg arra az AO-ra, amelyik teljesen jogtalan, valószínűleg nem lehet majd a bíróságon hivatkozni.

dannyzuko # 2008.10.23. 16:14

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi ügyekben: A társasházam egy felújításba kívánt kezdeni (szigetelés, nyilászáró stb...), amihez 100%-os hozzájárulás kellett volna és közel 6-800e ftba került volna lakásonként. A 80 lakásból álló közösség nem szavazta ezt meg. hozzáteszem 5-6 ember nem szavazta meg.

Ennek hatása az lett, hogy a pályázatot természetesen nem tudták beadni a felújításra, viszont a pályázatírás díját lakásonként 70 000 forintot követelik minden tagon, azon is aki nem szavazta meg a felújítást. Ez jogszerű?

A másik része az ügynek, hogy mivel nem járultak hozzá a felújításhoz, nyilván mivel nincs pénzük az embereknek, úgy oldotta meg a lakóközösség, hogy felemelte a közös költséget 6000ről 15000 forintra. Így a töblet gondolom félreteszik a felújításra. Egyszóval ha akarja a tulajdonos, ha nem, fel fogják újítani a házat... vagy így, vagy úgy.

Érdekelne, hogy ez a költség emeléses húzás, amiatt amit már egyszer leszavaztunk jogszerű e? illetve, hogy kinél és milyen formában lehet ez ellen kifogással, feljelentéssel, bármivel élni.

Válaszokat előre is köszönöm.

habor # 2008.12.03. 13:13

Kedves Fórumozók,
a közösktg behajtásával kapcsolatban kérdeznék:
10 lakásos házunkban egy lakó kb 1 éve nem fizeti a közösktg-et, de az azt megelőző években rendesen fizette a 70ft/m2 megállapított díjat.
A lakók (írásban) meghatalmaztak a közösség ügyeinek intézésére, és ezért szeretnék fizetési meghagyást kérni vele szemben. Sajnos a ház még nem alakult Társasházzá.

Milyen papírok kellenek az indításhoz, van-e értelme belekezdeni? Kérdezném, mik a bírósági tapasztalatok ilyen ügyben? (biztos, hogy ellentmondással fog élni)

köszönettel

ObudaFan # 2008.12.03. 20:34

Ha a ház még nem alalkult társasházzá, akkor legfeljebb az összes lakó egyenként követelheti tőle a közös költség rá eső részét, mégpedig pusztán a közös tulajdon szabályai szerint.