BTK módosításai


pandaandymaci # 2011.01.14. 15:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Tescobol való 939Ft értékű lopásért milyen büntetés járhat? A bűnös a helyszínen bevallott mindent, együttműködő volt, a kárt megfizette, nem volt még rendőrségi ügye.
Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2010.05.05. 10:55

Nem.

zekikomi # 2010.05.05. 10:12

Tisztelt ügyvédur.A május 1-től érvénybe lépő 89-es paragrafus,ránk érvényes?nemrég irtam őnnek ezzel kapcsolatosan.előre is kőszőnőm a válaszát.további szép napot.

ObudaFan # 2010.05.02. 09:15

Nincs mit.

zekikomi # 2010.05.01. 13:06

kőszőnőm gyors válaszát.további szép napot.

ObudaFan # 2010.05.01. 09:41

Nincs ilyen változás.

zekikomi # 2010.05.01. 09:05

Tisztelt ügyvédur.szeretném a véleményét kérni a kővetkezőkben.Férjem itéletét tőlti.Előzetesben is volt 5 honapot,tárgyaláson 1 évre itélték el.most kezte letőlteni a maradékot.Tegnap telefonált és mondja,hogy kitettek uj btk.változásokat.Olvasta,hogy akit 2év allatt büntettek azt a bv-én belül elengedhetik.mit tud erről?ha tényleg ilyen az uj tőrvény neki van esélye?Válaszát előre is kőszőnőm.szép napot.

ObudaFan # 2010.04.30. 12:28

Hát az sokmindentől függ, főleg attól, volt-e büntetve.

anyucika2008 # 2010.04.30. 09:43

Jó napot!
Engem az érdekelne egy ismerősőm "elvett" Pár táryat volt főnőkétől aki nem fizette ki4összesen 80000ft értékben!
Beismerte és érdekelne hogy ezért mennyit kaphat?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2009.11.06. 19:53

A végrehajtásában felfüggesztett börtön büntetés jogerős, de nem végrehajtható a börtön büntetés. Mint ahogy Kollégám megírta ez nem jelenti azt, hogy "tiszta" erkölcsit kapjon. Nyilván az szerepel benne, hogy a "bűntettesek nyilvántartásában szerepel"
Ha nincs előzetes mentesítés, akkor a mentesítést vagy az idő múlása, vagy a mentesítésre irányuló kérelem kedvező elbírálása teremti meg.

ObudaFan # 2009.11.06. 19:24

Akkor nem szerepelne, ha kaptál volna előzetes mentesítést. Ennek az ítéletből ki kellene derülni. Ha abban nincs ilyen, akkor nem kaptál, és akkor szerepelnie is kell.

pityputyka # 2009.11.06. 16:37

Sziasztok ! jogerós itéletem 1 év bötönbüntetés+1év közügyektöl való eltiltás melyet elsőfokon felfüggesztettek 3 évre,kikértem az erkölcsimet most hogy fél év eltelt belóle, és büntetett előéletű (3100ft-os)levelet kaptam annak ellenére hogy mind a bíró,mind az ügyvéd azt mondta hogy nem fog szerepelni az erkőlcsi bizimben hiszen az itélet nem jogerős mert fel lett függesztve az itélet végrehajtása(3év) akkor most engem átvertek?

Anti46 # 2009.10.01. 07:21

Köszönöm a választ!

jack4 # 2009.10.01. 07:09

Ha próbaidő letelt, akkor a bűntettesek nyilvántartásából törölnek, így tiszta erkölcsit kapsz.

Anti46 # 2009.10.01. 06:57

Köszönöm a választ jack4 !

Arról már találtam infót, hogy vagyonőr akkor sem lehetnék, ha nem kaptam volna felfüggesztett büntetést. Ehhez elég az is, hogy eljárás volt ellenem.
Viszont az új BTK pontos változásaival nem vagyok tisztában. Azt olvastam, hogy aki büntetlen előéletű, és felfüggesztett büntetést kapott, az nem számít büntetett előéletűnek. Az erkölcsit még nem kértem meg, mert nem tudom, hogy milyen bejegyzés lesz rajta. Ha igaz az, hogy nem számítok büntetett előéletűnek, mint ahogy itt a fórumon olvastam, akkor tiszta, bejegyzés nélküli erkölcsit kaphatok?

jack4 # 2009.09.30. 18:25

Anólti46: a próbaidő eredményes elteltének napjától

kismukk # 2009.09.30. 15:18

És most nem kaphatsz erkölcsit?
Bárándinak volt minisztersége alatt ilyen akciózása, hogy a priuszt szüntessék meg, ha már nem aktuális. De, nem tudom, mi lett az eredménye.

Anti46 # 2009.09.30. 13:10

Sziasztok!

Az alábbiakban szeretnék felvilágosítást kérni, mert sehol nem találtam pontos választ a kérdésre. Talán másokat is érinthet.

Munkavállaláskor egyre több helyen kérnek erkölcsit, és manapság elég nehéz elhelyezkedni. Nekem volt évekkel ezelőtt egy hosszan elhúzódó büntetőügyem, aminek az eredménye másfél év, 3 évre felfüggesztve. A próbaidő jövő nyáron jár le.
Sosem voltam előzetesben sem, és büntetve sem voltam sosem. Gazdasági bűncselekményért itéltek el.

Az volna a kérdésem, hogy mikor indulhatok "tiszta lappal", ha egyáltalán lesz ilyen? Törölnek-e a nyilvántartásból? Egyáltalán milyen nyílvántartásban szerepelhetek, és mi lesz az erkölcsi bizonyítványomon, ha most kérek? Úgy tudom jelenleg sem vállalkozó, de még biztonsági őr sem lehetek.
Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2009.09.27. 13:51

Ez sem érinti a már elítélteket.

Beegee # 2009.09.27. 13:32

Felfüggesztett szabadságvesztés
A felfüggesztett szabadságvesztést szabályozó rendelkezések módosítására
is sor került (kizáró okok, megszüntetés), és a törvény
bevezeti a szabadságvesztés részbeni felfüggesztésének intézményét
(két évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb tartamú
szabadságvesztés kiszabása esetén), mellyel „börtönéveket” lehet
megtakarítani. A büntetés két részből áll: végrehajtandó, illetve
a végrehajtásában feltételesen felfüggesztett szabadságvesztés.
A törvény az egyértelműség érdekében a két rész sorrendjét
is meghatározza: a próbaidő a végrehajtandó rész letöltése után
kezdődik.
A szabadságvesztés végrehajtásának részbeni felfüggesztése komoly
joghátrány, leghosszabb tartama akár két és fél év végrehajtandó
részből, valamint további ötévi próbaidőből is állhat. A szankció végrehajtása
így akár hét és fél évig is tarthat.

Beegee # 2009.09.27. 13:19

Köszönöm Obudafan !

Csakhogy a remény haljon meg utoljára, mi az igazság abból, hogy aki 3 év alatt kapott annak megfelezhetik a büntijét illetve pontosabban részlegesen felfüggesztik ha már a felét leülte?

Előre is köszönöm !

ObudaFan # 2009.09.27. 12:47
  1. A lopással kapcsolatban a büntetési tételben nincs módosulás.
  2. A lopás tekintetében most is többféle büntetési tételkeret van, értéktől és egyéb minősítő körülményektől függően, ehhez képest amit olvastál, az nem pusztán téves, de gyakorlatilag értelmezhetetlen is.
  3. A jogos védelem újabb szabályait kivéve általában a szigorítás felé hajlik az új szabályok többsége, és ha a választások előtti ígéreteket komolyan lehet venni, akkor jövőre is ez a tendencia folytatódhat.
  4. Elítéltek esetén a büntetési tételek kedvező változásának sincs már jelentősége.
Beegee # 2009.09.27. 11:41

Az új törvénykönyv csökkentette a lopásért járó büntetést is, 3-15 évről, 1-5 évre. A rablás és sikkasztás esetén adható büntetéseket is csökkentették. Az Igazságügyi Minisztérium azzal magyarázta ezeket a kezdeményezéseket, hogy a bíróságok sok esetben amúgy is kis büntetést szoktak kiszabni. Szerintük nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre.
Pl. ezt is olvastam egy helyen, visszamenőleg már nem módosul?? Lehet hogy buta lkérdés de nézzétek el egy nem hozzárértőnek !!!

Köszi a válaszokat

Beegee # 2009.09.26. 11:58

Sziasztok !

Sok mindent hallottam már a btk módosításról de igazából nem szakértő helyekről. Ezért hozzáértőtől kérdezném van-e olyan módosítás ami a már büntetését töltőre vonatkozik?

Nagyon köszönöm !

ObudaFan # 2009.09.13. 10:13

A Magyar Közlönyben tudod követni. Hogy jövő júniusig mivel lesz módosítva, azt ember nem tudja, tekintettel arra, hogy addigra új kormányunk is várható.