Kártérítés?


szakacs # 2010.03.02. 13:48

Tisztelt fórumozók.
Mostanában nagyon rám jár a rúd.
Az alábbi témában kérném segítségüket,hogy mire számíthatok?
Vaterán vásároltam egy LG stereó 55cm-es tv készűléket,és egy tv asztalt.Mivel messzire kellett szállítani,és egyszere nem tudtam volna megtenni,ezért a tv készüléket dobozba csomagoltam és feladtam törékeny,és időgarantált csomagként.A postai dolgozó kérdésére az értékkel kapcsolatban 10000,-ft került megjelőlésre,mivel mondtam neki,"nics jelentössége írjon 10000,-ft-ot.Nem gondoltam volna,hogy másnap sérülten,törött kávával fogom megkapni a készüléket.Átvételkor a dobozra húzott sötét szemetes zsák miatt nem látszott sérűlés a csomagon,csak a kötözőzsinór mozdult el a helyéről.A lakásban kicsomagoláskor vettem észre a sérűlést a készűléken,majd ezt követően telefonos hivás(szállítócég MPL)útasítását követve azonnal elvittem a legközelebbi postára,ahol felvették a jegyzőkönyvet.Kérdésem a következő:Kártérítéskor a készűlék tényleges értékét,vagy a feltüntetett értéket fogom megkapni?mivel a készülék jóval többet ér,kifogástalan észtétikai és műszaki állapotban volt,amiről felvétel is van.Köszönöm a hozzászólásokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.24. 10:37

Úgy értette az ügyvéd, hogy ő egész biztosan jó kis összeget fog kapni. Hogy te is kapsz-e valamit, az már messze nem ilyen biztos.

sziszi77 # 2010.02.24. 09:08

Ja még annyi a gyerek vastag bundás csizmába jár.Amit 10 ezer forintért vettem,a karácsonyi pénzéből.Akkor levolt árazval.Nem ocska darab.Bolti

sziszi77 # 2010.02.24. 09:06

Köszi.Közben sikerült egy ügyvéddel is beszélnem.És is azt mondta ami károm kellett kezett,űzemanyag stb.Aról nem beszélvel azért kellett mást megkérnem vigyen el,ö meg nem tudott dolgozni menni.nekem az sem volt ingyen ,hogy idegen jött el elvinni a kórházba.Ugyhogy nem kis összeget fogok kapni szerinte.Rádásul a gyerek két hétig nem mehetett iskolába.Testnevelés alól felmenetették.

guba # 2010.02.24. 08:43

Apám gyerekkorában még a köves úton korcsolyáztak, mert akkoriban még nem volt forgalom, és nem tisztították télen az utakat sem. Az én gyerekkoromban iskolai szünetekben sorban álltunk, és azon versenyeztünk, hogy ki tud messzebb csúszni a síkos iskolai udvaron. aki elesett az felállt...
Ma, meg ez van. Csoda ezek után, ha csökken a népesség? :-) A mai fiatalok helyett a gyereket is az orvosok csinálják meg.

kadaj01 # 2010.02.24. 08:28

Tegyünk tisztába a dolgokat. Kártérítés, nem jár. Ha perre viszi, teljes bukás. Még a magyar bíróság sem szereti, ha egy szülő a gyereke balesetéről - amiről a szülő is tehet, mondjuk, hogy vacak cipőben járatja a gyereket amikor havazik/fagy - akar pofátlanul pénzt szerezni.

guba # 2010.02.24. 07:58

Bocsi a végét elírtam.NYUGOTT SZÍVEL …

Az a lényeg, hogy később kijavítottad.:-)

A biztosító valószínűleg azért nem fizet, mert vitatja a kárt, vagy az iskola felelősségét. Én is vitatnám, azok után amit leírtál.
Ha a gyereket "rövid idő után" kiengedték a kórházból, akkor feltehetően még megfigyelés céljából sem volt indokolt benntartani. Nehéz lesz itt bármilyen kárt is igazolnod. Én ügyvédet nem javasolnék, csak, ha van bukni való pénzed.

justizmord # 2010.02.24. 06:54

Jegyzőkönyvet többek között pont miattad vettek fel. Pont a te esetleges kártérítési pered miatt, hogy a jegyzőkönyv igazolja, hogy szabályosan csináltak mindent. Az iskola sem tudhatja, hogy mekkora lesz a baj, és ha nagy a baj, akkor neki is tudnia kell ki a felelős, ki hibázott, kit kell felelősségre vonni. Ha nagy lesz a baj, akkor büntetőjogi felelősségre vonás is elképzelhető, hogy tehát valaki a rendőrségtől meg a bíróságtól bóntetést kap, és elvárják az iskolától, hogy nevezze meg a felelősöket. Ezért kell a jegyzőkönyv, meg azért, hogy te ne állíthass esetlegesen később mindenfélét.

A jegyzőkönyvet neked is jó lenne átnéznbi, hogy igaz dolgok vannak-e benne, de már ketten mondjuk, hogy ügyvéd kellene neked, és az ügyvédnek kéne ezeket csinálnia. Az ügyvédnek kéne átnéznie a jegyzőkönyveket.


Iniuria non excusat iniuriam

sziszi77 # 2010.02.24. 05:50

Bocsi a végét elírtam.NYUGOTT SZÍVEL ....

sziszi77 # 2010.02.24. 05:49

Köszönöm a válaszokat.Még két kérdés.Az egyik az ,hogy minek vett fel az iskola jegyzőkőnyvet az esetről ha a biztósitó amugy nem fizet?A másik amit nem írtam le a kisfiam mikor elájult ,amire nagyon mérges vagyok,nem mentőt hívtak hozzá,hanem ugyráncigálták át az orvoshoz.Hozá teszem ekkor még ájult volt a gyerek ,az orvosnál zavart volt,de akkor márt éren volt.Szabályosan járt el az iskola?Én csak azt szeretném ha máskor ilyen nem törtné meg,és gyugott szível engedné el az ember a gyereket az iskolába-

justizmord # 2010.02.23. 23:15

Igen


Iniuria non excusat iniuriam

monalisa1 # 2010.02.23. 22:15

sziszi77

Önmagad ne kezd partizándokni mert nagyon elcseszhető a dolog. Vagyis az egészet bizd rá egy ügyvédre aki tudja hogy mit kérdezzen és mit mondjon - és az egészben miként járjon el.

"Mona"
laikus hozzászóló

justizmord # 2010.02.23. 21:38

Nem vagyok jogász.

Igen, elvben kérhetsz kártérítést. A kártérítés mindig a kár mértékéhez igazodik. Jelen pillanatban túl sok kárt nem tudsz kimutatni, ezért sokat nem kaphatsz. A benzin költségre kaphatsz 5 ezer forintot. Ha más kárt nem tudsz kimutatni, magyarul más kiadst nem tudsz számlával igazolni, akor kb. ennyi. A kártérítés Magyarországon nem Jackpot. Pontosan annyi a kártérítés, amennyi a költséged, kiadásod, a kártérítés nem biznisz, nem üzlet.

Felvetetted még, hogy a gyereknek LEHET, hogy lesz több kára is, és maradandó kára is. Hát, ne adj Isten, hogy így legyen, de a lehet és a jövőidő az nem alkalmas a jelenlegi kártérítésre. HA bekövetkezik a későbbi kár, AKKOR indíthatsz egy második, akkor már nyilván nagyobb kártérítési pert. De most a lehetre és a jövőidőre senki nem fog fizetni.

A jövőben bekövetkező, még meg nem történt károk esetén a kárigényedet jogi szakszóval "idő előtti követelés"-nek nevezik, ami nem megengedett, a keresetet elutasítanák a bíróságon.

Következő aggályom, hogy a kártérítés egyik kritériuma a jogellenes magatartás, tehát hogy az iskola valamit jogelélenesen csinált. A hó el nem takarítása lehet, és nagyon jó indok lehet erre a jogellenességre. De ha mégis el volt takarítva, akkor gondolkodni kell egy jogellenes magatartáson az iskola részéről, mert anéálkül nincs kártérítés.

Ha reális esélye van a későbbi bajnak, akkor jó lenne ügyvéd, és akkor jó lenne valahogyan rögzíteni, rögzíttetni a körülményeket, mert ha a kár mondjuk 10 évvel később fog bekövetkezni, akkor kell elővenni a most keletkezet esetleírásokat, és az iskola részéről lévő hibázás-elismeréseket, mert csak azok alapján ítélnek majd meg kártérítést.

Jó lenne ügyvéd, mint mondtam, és majd jó lenne levelezni az iskolával, és kihúzgálni belőlük, hogy ők mondják ki, hogy nem volt a hó eltakarítva, ők mondják ki, hogy elájult.

Pl. feltennéd a kérdést, hogy miért nem takarították el időben azt a rohadt havat. Ha erre válaszolnak egy indokot, hogy azért nem mert, akkor elismerték, hogy nem takarították el, és rohadtul mindegy a magyarázkodásuk. Meg kéne kérdezni, hogy miért olyan soká mentek oda az elájult kislányhoz, ha tagadják, hogy de hamar odaértek és élesztgetni kezdték, akkor elismerték, hogy el volt ájulva. Stb. Ez kellhet 10 év múlva, vagy akkor amikor baj lesz, de reméljük nem lesz baj. Jobb az neked ha nincs baj, mint ha van, de kártérítést kapsz.


Iniuria non excusat iniuriam

sziszi77 # 2010.02.23. 21:12

Üdv mindenkinek.Megszeretném kérdezni olyankor lehet-e kártérítést igényelni ha a gyerek elesett az iskola udvarában a jégen(nem volt eltakarítval).Elájult a gyerek,agyrázkodása lett,kórházba került.Az iskola biztósitó nem fizet,arra hivatkoznak ,hogy rövid ideig volt kórházban.Holott a gyeremek két hétig nem mehet iskolába.Rádásul az iskola kéri a zárójelentését a gyermeknek,valami jegyzőkőnyvhöz.Nemértem minek jegyzőkőnyvha a biztósitó nem fizet!Mit lehet ilyenkor tenni?Nekem sokba volt a gyereket szállitatni autóval azért megkérni valakit. stb.Kérhetek kártérítést?Amugy az sincsen kizárval,hogy a gyereknek esetleg késöbiekben nem-e lesz kárósodása!Ezt az orvos mondta.Lécives segítsetek.KÁRTÉRÍTÉS KÉRHETEK?