Hamis vád vagy nem?


Dr. Jégember # 2014.10.22. 03:08

Ezek egyike sem bűncselekmény.

Sem a zaklatás, sem a hamis vád.

Dr. Jégember

ObudaFan # 2014.10.21. 17:38

Véleményem szerint nem valósult meg bűncselekmény.

elfmage999 # 2014.10.20. 20:22

Ez volt a teljes mondat:

"Az alperes elkezdte zaklatni az ..... óvoda vezetőjét, telefonon kért tőle iratot, illetve a gyermekekkel kapcsolatos tájékoztatás megküldését, amikor ezt az óvodavezető telefonos megkeresésre nem tette meg, mind engem, mind az óvoda vezetőjét a gyámhivatalnál és a jegyzőnél bejelentett és kérte a szükséges intézkedések megtételét. Azóta már a gyámhivatal ismételt környezettanulmányt is tartott nálunk, és arról értesültem, hogy az alperes kiskorú érzelmi veszélyeztetése, apakép lerombolása miatt kéri velem szemben az eljárás lefolytatását, esetlegesen a gyerekek védelembe vételét."

Valóság az, hogy levélben kértem információt, és az elutasító válaszlevél után egy alkalommal beszéltem a vezetővel.
A gyámhivatalhoz és jegyzőhöz valóban ment bejelentés, de ebben az ügyben nem mentek tovább.

Az említett eljárások más bejelentésből fakadnak, de ezt nyilván a felperesnek nem kell tudnia.

Tehát a zaklatást próbálja alátámasztani, de nyilvánvalóan nem az. Viszont akkor is hatóság, ráadásul bíróság előtt vádol bűncselekménnyel.

ObudaFan # 2014.10.20. 20:01

Nem áll meg a hamis vád. Önmagában azzal, hogy azt írja, hogy zaklattad, konkrétumok nélkül, nem lehet úgy tekinteni, hogy bűncselekmény elkövetésével vádoltad meg, még akkor sem, ha a szóhasználat egyébként megegyezik egy büntetőjogi tényállás megnevezésével.

elfmage999 # 2014.10.20. 19:02

Válóperben tárgyalási jegyzőkönyvben szerepel egy ilyen mondat: "Az alperes elkezdte zaklatni az xyz-t"
Egy egyszeri telefonos beszélgetést nevez zaklatásnak ami emelt hangnemben is zajlott, valamint valóban fenyegettem gyámhivatali eljárással ami viszont el is lett indítva általam (eredménytelenül).

Nyilvánvalóan nem meríti ki a zaklatás büntetőjogi kategóriát. Ez ügyben várhatóan nem is lesz semmilyen eljárás.

Megáll a hamis vád a felperesi állításra?

guba # 2011.10.28. 19:21

BH2000. 190. A büntetőeljárást eredményező hamis vád bűntette akkor valósul meg, ha az elkövető a hatóság előtt meghatározott személyre vonatkozóan tett tényállítása objektíve valótlan, és ezt a tényt az elkövető tudata is átfogja, vagyis tudja azt, hogy a valóságnak meg nem felelő tényállításával ártatlan személyt bűncselekmény elkövetésével alaptalanul vádol; abban az esetben azonban, ha a megvádolt személy ellen bebizonyítottság hiányában hoz a bíróság felmentő ítéleti rendelkezést, vagyis teljes hiteltérdemlőséggel nem állapítható meg, hogy a vád tárgyává tett bűncselekményt a terhelt követte-e el, a hamis vád tekintetében is felmentő ítéleti rendelkezés meghozatalának van helye [1978. évi IV. törvény 233. § (1) bekezdés a) pont és (2) bekezdés, 1973. évi I. törvény 214. § (3) bek. b) pont].

tarjani # 2011.10.28. 06:07

Ezek után már én is.Hurrá van jogállam!Úgy látom a rendszer elég szar mert ilyen dolgot bárkivel és bármikor meg lehet tenni következményke nélkül.Köszi a tanácsokat.

Agent Cooper # 2011.10.27. 22:03

Egy üveg szatmári szilva pálinkában sokkal több rációt látok :)


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Gabicsek # 2011.10.27. 20:13

Nemigen van rá esélyed.

tarjani # 2011.10.27. 16:16

Engem anyagi kár nem ért, csak a meghurcoltatás amit a munkahelyen és a magánéletben okozott ez az egész.Ebben az esetben valami lehetőség?

lajcsó # 2011.10.27. 14:25

A kártalanításról a Be. rendelkezik (580.§-584.§). A kártérítésre pedig a Ptk. közigazgatási jogkörben okozott kár szabályait kell alkalmazni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 10:46

Nincs olyan szabály, amely kizárólag a fogva tartással elszenvedett sérelemre korlátozná a kártalanítást (nem kártérítés).

lajcsó # 2011.10.27. 10:08

Tisztelt KBS!
A bűncselekmény hiányában felmentett személy abban az esetben jogosult kártérítésre, ha őt az eljárás ideje alatt fogva tartották. Aki pedig végig szabadlábon védekezik, az hiába is próbálkozik.

Gabicsek # 2011.10.27. 09:52

Ennyi. Ha nem lehet bizonyítani az ő állításait és a Tiédet sem, nincs hamis vád.

tarjani # 2011.10.27. 08:01

Akkor jól értem ennyi?Semmi lehetőség hiába a meghurcoltatás meg ilyenek?Az a baj,hogy ezt bármikor újra megteheti majd.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 07:24

Itt valami tévedés van - a bűncselekmény hiányában felmentett terhelt igenis jogosult kártalanításra. (Ami tényleg nem kártérítés, de neki ez alighanem teljesen mindegy.)

lajcsó # 2011.10.27. 07:13

Jogrendszerünkben sajnos lehet következmények nélkül alaptalanul vádaskodni. Nem csak a magánvádlónak hanem a közvádlónak is. Volt már aki próbálkozott alaptalan vádemelés miatt kártérítéssel, de a bírói gyakorlat ebben következetes: a kártérítési igényt elutasítják. Az ítéletekben elsősorben arra hivatkoznak, hogy a vádemelés akkor sem minősül jogellenes magatartásnak, ha a bíróság felmentő ítéletet hoz. A bíróságok szerint vádemelés jogszerű magatartás, tehát hiányzik a kártérítési felelősség megállapításának egyik (lényeges) feltétele.

tarjani # 2011.10.27. 05:21

Nem szeretek járni a biróságra.A feljelentése miatt engem a munkahelyemen meghurcoltak,ha ez bizonyitást nyert volna ki is rúgtak volna.Gondolom személyiségi jogok megsértése?Bosszantó,hogy következmények nélkül alaptalanul lehet vádaskodni?

guba # 2011.10.27. 05:03

Az, hogy a vád nem nyert bizonyítást, még önmagában nem alapozza meg a hamis vádat. Ennyi alapján nem lehet megmondani, hogy a ti esetetekben felmerülhet-e. De, ha nem szeretsz bíróságra járni, mint ahogy írod, akkor sok értelme nincsen.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 05:01

Csak ha bűncselekmény hiányában hozták meg a felmentő ítéletet. Ha bizonyítottság hiányában, akkor nem.
A polgári per milyen kérelemmel indulna?

tarjani # 2011.10.27. 04:36

Drága exem feljelentett mint magánvádló két rendbeli becsületsértés bcsvel. megvoltak a tárgyalások egyik ügyben sem nyert bizonyitást,hogy elkövettem volna felmentettek, úgy hogy az egyik esete nem is büncselekmény lett volna hanem csak szabs. alakzata.Ilyenkor vonatkozik -e rá a hamis vád/? /, hiszen meghurcoltak a feljelenése miatt, járhatta a biróságra.Esteleg polgári pert lehet-e inditani ellene?