Hamis vád


jack4 # 2009.06.14. 19:38

Az ellened folytatott és bizonyíték hiányában megszüntetett ügyben tanúként kellene kihallgatni a volt barátodat, ha ezzel a történettel jelentkezik a rendőrségen. (A nyomozás folytatásáról kell határozni ilyenkor.)

Vagyis nem feljelentést tesz ellened ilyenkor, hanem abban az ügyben, amit biz. hiányában megszüntetett az ügészség, tanúvallomást tesz. Vagyis egy, már megindult ügyben tesz hamis vallomást. Ha ez a vallomás hamis és ezt bizonyítani is lehet, akkor szerintem ő hamis tanúzást követett el.
Az eljárás befejezéséig az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján idulhat meg ellene az eljárás.

iledefrance # 2009.06.15. 17:39

Köszönöm a válaszokat. Őszintén szólva én a történet sűrűjébőlszemlélve a dolgokat sem tudtam megmondani mi történt, hogyan történt, óriási köd ült az ügyön, erre évekkel később besétál egy bosszútól vezérelt barom a rendőrségre, hogy ő szeretne ellenem tanúvallomást tenni, miszerint én neki bevallottam, hogy én voltam az elkövető. Az Isten állatkertje hatalmas.

andrew86 # 2009.08.19. 08:44

Tisztelt Fórumozók!
Nem igazán értem a btk következő paragrafusát:

236. § (1) Ha a hamis vád folytán eljárás (alapügy) indult, ennek befejezéséig hamis vád miatt büntetőeljárás csak az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján indítható. Az ilyen feljelentés esetét kivéve a hamis vád elévülése az alapügy befejezésének napján kezdődik.

Én ezt úgy értelmezem, hogy ha lezárják a nyomozást, és a nyomozóhatóság nem tett feljelentést hamis vád ellen , akkor a bűncselekmény (hamis vád) elévült.
Ez így viszont nagyon logikátlan számomra...

Feri29 # 2009.08.19. 08:50

Nem jól értelmezed.
Nem elévül, hanem az elévülés kezdődik akkor.

andrew86 # 2009.08.19. 09:56

értem, köszönöm a választ!

Animal # 2009.09.03. 22:06

Azt szeretném tudni, hogyha engem közúti veszélyeztetés miatt elő állítottak,és a jogosítványomat bevonták (már visszakaptam) mert az autommal 19 méteren keresztül húztam valakit akinek nem volt sérülése sem tanuja, de nekem volt, hogy nem csináltam ilyet az ügyészség lezárta bizonyiték hiányában illetve a bizonyítási eljárás nem hozott eredményt. Ilyenkor hamis vádért tehetek feljelentést? Ja, és vissza is akarta vonni a feljelentést.
Kártérítést kérhetek az illetőtől ezért a meghúrcoltatásért?
Köszönöm.

ObudaFan # 2009.09.04. 08:29

Ha valóban nem tettél ilyet, akkor tehetsz feljelentést hamis vád miatt, és kártérítést is kérhetsz.

BIG. # 2009.10.14. 18:57

Üdvözlet!!

Idéznék az előző hozzászólótól :Kártérítést kérhetek az illetőtől ezért a meghurcoltatásért?

Engem kiskorú veszélyeztetése címén(szexuális abúzus) jelentett fel a volt feleségem,válásunk után 1 hónappal!.Büntetőügy,ujjlenyomat,DNS,Rabosítás,Ig.Szakértő hegyek..stb..stb..
Bebizonyosodott az ártatlanságom,ami első percig nem is volt kétséges!!
Megszüntették az eljárást,mint a cselekmény NEM bűncselekmény!!..

Úgy gondolom,ez igazán meghurcoltatás!!(a lakhelyemen,a munkahelyemen,a lelkemben,az életemben)!!!Bemocskolt a volt feleségem!!
Itt milyen kártérítést kérhetek?
Szeretném ha tanulna ebből az ex-em,mert gondol 1 et,és ismét kitalál valamit,és megint nem láthatom a kislányomat fél évig!!??

HOnvED # 2009.11.06. 18:21

Egy kicsit hosszú és zavaros történnettel fordulok önhöz.
A barátnőmmet azzal vádolják hogy a osztálytársnőjétől nagy mennyiségű pénzt lopott. Úgy áll az ügy hogy ujjlenyomatot vesznek tőlle és a pénztárcáról. A barátnőmet gyanusítja a sértett és az osztályfőnök is. Az osztályfőnők ezt hangosan ki is nyílvánította,(fültanuja voltam) és rögtön feljelentést tett. Az eljárás megkezdődött. Ha az eljárás azzal zárul,(amiben biztos vagyok)hogy a barátnőm ártatlan, akkor a tanárnőt illetve a diákot Hamis vádért és rágalmazásért fel lehetne jelenteni?
Ha igen akkor van-e értelme és milyen büntetést kaphatnak? (A sértett 16 éves)

Köszönöm előrre is válaszukat!

ObudaFan # 2009.11.06. 19:22

Esetleg gondatlan hamis vádért.

Vasili # 2009.11.27. 18:56

Tisztelt Ügyvédúr!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz,hogy 15.000 Ft értékű lopás miatt,és a saját személyazonosságom helyett 1 létező más személynek az adatait adtam meg. A jegyzőkönyvben is az ő nevét írtam alá.
Ez akkor kiderült,bevittek a kapitányságra és a tettet elismertem,jegyzőkönyvet aláírtam a valós nevemmel.
Ezután kézhez kaptam 1 levelet az ügyészségről,melyben hamis váddal vádolnak.
Én ott megjelentem,elismertem mindent.
Másnap a rendőrkapitányságról kaptam 1 határozatot,melyben tettemet szabálysértésnek minősítették,és 30.000 Ft pénzbírsággal sújtottak.
Az lenne a kérdésem,hogy ilyen eseteben ha elfogadom ezt a büntetést(ami szerintem nekem előnyösebb) az ügyészség folytathatja-e ellenem a büntető eljárást?

Nekem az ügyész azt tanácsolta,hogy a rendőrségen fellebbezzek,hogy ellenem már indult büntető eljárás.
De a rendőrség ezt az ügyet szabálysértésként kezeli.

ObudaFan # 2009.11.27. 19:37

Folytatja. Szabálysértés az itt csak a lopás volt, a hamis vád és a közokirat-hamisítás bűncselekmény.

Vasili # 2009.11.28. 21:37

Értem.
Milyen büntetésre lehet számítani?
Az ügyész azt tanácsolta,ha beismerek mindent a bíró hoz ítéletet,ami pénzbírság,és az erkölcsiben sem lesz benne.
Ön szerint is ez várható?
Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2009.11.29. 14:33

Tagadni sok értelme nincs már, az őszinte megbánás pedig sokat érhet.

beriandris # 2010.03.17. 18:56

Tisztelt fórumozók!

Volt barátnőmről valaki interneten valótlan dolgokat állított, s mivel barátnőm ugy gondolta tévesen hogy én voltam az. Rendőrségi vizsgálat lett belőle és engem elég jól meghurcoltak ( Borsod megyei vagyok volt barátnőm pedig Kecskeméti tehát minden rendőrségi és bírósági meghallgatásra 200 kilométert kellett utaznom), de természetesen bebizonyosodott az ártatlanságom. Tehetek-e feljelentést rágalmazásért illetve hamis vádért, és mivel a kecskeméti szervek az illetékesek meg tehetem-e ezt levélben? És rendőrségi vagy bírósági feljelentést kell tennem? És meddig élhetek ez ügyben panasszal?

beriandris # 2010.03.18. 14:35

Tisztelt fórumozók!

Volt barátnőmről valaki interneten valótlan dolgokat állított, s mivel barátnőm ugy gondolta tévesen hogy én voltam az. Rendőrségi vizsgálat lett belőle és engem elég jól meghurcoltak ( Borsod megyei vagyok volt barátnőm pedig Kecskeméti tehát minden rendőrségi és bírósági meghallgatásra 200 kilométert kellett utaznom), de természetesen bebizonyosodott az ártatlanságom. Tehetek-e feljelentést rágalmazásért illetve hamis vádért, és mivel a kecskeméti szervek az illetékesek meg tehetem-e ezt levélben? És rendőrségi vagy bírósági feljelentést kell tennem? És meddig élhetek ez ügyben panasszal?

beriandris # 2010.03.18. 15:40

Tisztelt fórumozók!

Volt barátnőmről valaki interneten valótlan dolgokat állított, s mivel barátnőm ugy gondolta tévesen hogy én voltam az. Rendőrségi vizsgálat lett belőle és engem elég jól meghurcoltak ( Borsod megyei vagyok volt barátnőm pedig Kecskeméti tehát minden rendőrségi és bírósági meghallgatásra 200 kilométert kellett utaznom), de természetesen bebizonyosodott az ártatlanságom. Tehetek-e feljelentést rágalmazásért illetve hamis vádért, és mivel a kecskeméti szervek az illetékesek meg tehetem-e ezt levélben? És rendőrségi vagy bírósági feljelentést kell tennem? És meddig élhetek ez ügyben panasszal?

végrehajtó1 # 2010.03.18. 15:48

Betegesen naponta kérdezed?

Kaptál már választ valahol.Olvasd vissza.

beriandris # 2010.03.18. 15:50

Nem igazán kaptam még egyértelmü választ

ObudaFan # 2010.03.18. 16:54

Hamis vád miatt az ügyészségen lehet feljelentést tenni. Az azért nem derül ki a kérdésből egyértelműen, hogy ez megvalósult-e.

végrehajtó1 # 2010.03.18. 17:29

Ugyan ezt írtam én is.Mi nem egyértelmű?

beriandris # 2010.03.18. 20:46

Tisztelt fórumozók!

Volt barátnőmről valaki interneten valótlan dolgokat állított, s mivel barátnőm ugy gondolta tévesen hogy én voltam az. Rendőrségi vizsgálat lett belőle és engem elég jól meghurcoltak ( Borsod megyei vagyok volt barátnőm pedig Kecskeméti tehát minden rendőrségi és bírósági meghallgatásra 200 kilométert kellett utaznom), de természetesen bebizonyosodott az ártatlanságom. Tehetek-e feljelentést rágalmazásért illetve hamis vádért, és mivel a kecskeméti szervek az illetékesek meg tehetem-e ezt levélben? És rendőrségi vagy bírósági feljelentést kell tennem? És meddig élhetek ez ügyben panasszal?

ObudaFan # 2010.03.19. 13:09

Hamis vád ügyében az ügyészségen lehet feljelentést tenni.

szittyalány # 2010.03.22. 22:58

DILEMMA:

ha valaki bcs elkövetésével mást hamisan megvádol, de egy vallomáson belül a vádat vissza is vonja

MEGVALÓSUL A HAMIS VÁD???

Bellerophontesz # 2010.03.23. 06:40

Ha kimondod hatóság (pl rendőrség) előtt, akkor véleményem szerint igen, mivel a tényállásszerűség azzal hogy kimondtad, megvalósult. Az már más kérdés, hogy utána egyből, még ugyanazon vallomáson belül vissza is vontad. A tanúvallomás elején ugyanis eleve figyelmeztetnek, hogy hamisan nem vádolhatsz senkit.