Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


talicska01 # 2016.10.06. 08:21

Sziasztok, én is kérem, hogy válaszoljatok a kérdésemre, fontos lenne.
A választ előre is köszönöm :)

Rexor # 2016.10.06. 08:36

Jelentkezhetsz.

joseph13 # 2016.10.27. 17:35

Tisztelt szakértö!
Munkavállalás miatt szeretnék erkölcsit kérni és abban kérnék segitséget h 2001-ben szabadultam feltételesen 5 és fél évröl nem eröszakos büncselekmény miatt aminek 15 év volt a büntetési felsõ hatâra, majd 2009-ben ittas vezetés miatt 3 évre felfüggesztettek. A kérdés az lenne h kaphatok e tiszta erkölcsit ! Köszönöm

Öreg Tölgy # 2016.10.28. 06:27

Biztos, hogy igen.

Nem a feltételes szabadulás ideje számít, hanem a büntetés kitöltése, ami esetében - mivel a feltételes feltehetően 1 évnél hosszabb volt - a feltételes lejártával esik egybe. Így gondolom, 2002-2003-ban lehetett. Ehhez adjon nyolc évet, akkor mentesült. A felfüggesztett miatt csak a próbaidő alatt volt büntetett, az 2012-ben lejárt, így onnantól kaphat erkölcsit.

joseph13 # 2016.10.28. 07:57

Köszönöm a válaszát..., még annyit szeretnék kérdezni h ha németországba felfüggesztés alatt állok attól még magyarba tiszta az erkölcsim?

Kiccsavo # 2016.10.28. 12:07

Tiszteletem !

Lakásvásárlást tervezünk CSOK segítségével természetesen, de ehhez erkölcsi bizonyítványt is be kell szereznem. Sajnos 15 évvel ez elött a bíroságon kiszabtak rám 8 hónap börtönbüntetést 3 évre felfüggesztve. Lehet ez miatt elutasítják a hitelkérelmemet ? Látszani fog az erkölcsi bizonyítványban ennek valami nyoma ?

Üdvözlettel...

pazs # 2016.10.28. 12:20

Nem fog.

Zsolti79 # 2016.10.30. 20:06

Tisztelt Szakerto!

5-15 evig terjedo buntetesi tetelnel, ha valaki 3 ev letoltendo bortonbuntetest kap, akkor hany ev az elevules...? Valaszat elore is koszonom, sokat segitene!

Udv: Zsolti79

Öreg Tölgy # 2016.10.31. 07:21

A bűncselekmény már nem évülhet el, hiszen büntetést kapott. A büntetés végrehajthatósága a végrehajtás érdekében tett utolsó érdemi intézkedéstől számított öt év múlva évül el.

bszevi # 2016.10.31. 12:30

Tisztelt Szakértő!

Fuvarozási vállalkozást szeretnék indítani. Viszonyt erkölcsi bizonyítványra lenne szükségem az engedélyekhez. 1 hónappal ezelőtt kaptam 3 év felfüggesztettet. Kérdésem az lenne, hogy ha külön arra a fuvarozási jogszabályra kérném az erkölcsi bizonyítványt, akkor szerepelne-e az benne, hogy a bűntettesek nyilvántartásában szerepelek?!
Nem vagyok semmilyen foglalkozástól vagy közügyektől eltiltva, ettől függetlenül lehetséges, hogy az engedélyeket nem kapom meg?

Köszönöm!

Öreg Tölgy # 2016.10.31. 16:40

Ha csak nem volt fiatalkorúként ítélték el (gondolom, nem), vagy nincs benne az ítéletében, hogy "a bíróság előzetes mentesítésében részesíti", akkor biztos, hogy a próbaidő alatt (a jogerőtől számított 3 évig) az lesz az erkölcsi bizonyítványában, hogy "a bűntettesek nyilvántartásában szerepel", bármilyen jogszabályra hivatkozva kéri. Bírósági mentesítést a próbaidő felének eltelte után - azaz a jogerő után másfél évvel - kérhet legkorábban.

Andrisbrumi # 2016.11.08. 10:55

Tisztelt Szakértő!

Egy olyan kérdésem volna önhöz,hogy 2000-ben elítéltek 8 évre.De 6 év után kiszabadultam.Azóta tiszta vagyok.Az erkölcsi bizonyítványban ha igénylek akkor benne lesz még?Köszönöm!!

Öreg Tölgy # 2016.11.09. 05:23

Nem az számít, mikor ítélték el, vagy hogy mikor került szabadlábra, hanem a büntetés teljes kitöltésének az időpontja. Ez az ön esetében - mivel a feltételes szabadsága hosszabb volt egy évnél - a feltételes szabadság leteltének a napja. Ehhez adjon hozzá 8 évet, és akkortól kaphat tiszta erkölcsit.

Andrisbrumi # 2016.11.09. 07:00

Köszönöm válaszát!Tehát ja jól értelmezem akkor ha 2000 május 10.-én elítéltek akkor 2016 május 10.-e után tiszta az erkölcsim.

Öreg Tölgy # 2016.11.09. 13:46

Nem. Ez csak akkor lenne, ha egy napot sem lett volna előzetesben, viszont a jogerős ítélet kihirdetésekor azonnal elkezdte volna a jogerős büntetés töltését. Gondolom, nem így volt.

Azt gondolom tudja napra pontosan, mikor szabadult, adja hozzá azt az időt, amennyi még hátra volt a büntetéséből (az első posztja szerint ez 2 év), és ahhoz még a 8 évet, így jön ki a helyes dátum.

Ha volt előzetesben, akkor ez a dátum korábbi, ha pedig a jogerős ítélet után volt szabadlábon, akkor későbbi.

Csak egy közvetítő # 2016.11.14. 21:24

Budapesti ügyvéd munkatársaink állnak rendelkezésükre polgari mint büntetőjogi képvisetben egyaránt.

http://kompromisszum.com

Öreg Tölgy # 2016.11.15. 04:45

Már ez a bejegyzés is mutatja a várható szakértelmet.

értetlenke10 # 2016.12.02. 10:38

Tisztelt Fórumozók! Büntetőperben szeretnék egy kis támpontot kérni ez a következő: pótmagánvádlóként büntető feljelentést kezdeményeztek ellenem megtévesztés címszóval. Ami zavaró ez az ügy 2004-ben polgári perben 1-2-3 fokon nekem adtak igazat és teljesítésre kötelezték peres ellenfelemet! A T. Bíróságnak egy elévülési beadványra hivatkozás keretében kértem, hogy mint egy előkérdésként hozzon döntést a több mint 10 évvel ezelőtt történt ügyben. Továbbá tájékoztattam arról a T. Bíróságot hogy 1-2-3 fokon, vagyis a Legfelsőbb Bíróság is mellettem foglalt állást. Még csak választ sem kaptam beadványomra kérdésem jogos e ha nem válaszolnak, továbbá a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletét magánvádló perindításával tárgyaltathatja egy elsőfokú Járásbírósággal?
Megköszönném válaszotokat, Tiszteletem szép napot mindenkinek!

Öreg Tölgy # 2016.12.02. 12:10

T. értetlenke10,

akkor hadd értetlenkedjek én is egy kicsit:

  • megtévesztés nevű bűncselekmény nincs (esetleg csalás),
  • annak, hogy "elévülési beadványra hivatkozás keretében kértem a bíróságot", semmi értelme nincs, esetleg elévülésre hivatkozással kérte a bíróságon az eljárás megszüntetését.

Nyilván a bíróság nem úgy látja, hogy elévült volna az ügy, ezért nem szüntette meg az eljárást. Arról meg nem köteles határozat hozni, hogy az elévülés nem állt be, a büntetőjogi főkérdésről az ügydöntő határozatban kell dönteni.

Megijedni azért nem kell, ha pótmagánvádas eljárásról van szó, az azt jelenti, hogy a feljelentőt eddig már minden létező fórumon elutasították. A pótmagánvádas eljárások sikere - mármint, hogy ilyen ügyben a vádlottat elítéljék - minimális, én amióta létezik egyáltalán, egyet láttam saját magam és egyről hallottam. Olyat meg, ahol a vádindítványt elutasították vagy a vádlottat felmentették, több százat.

értetlenke10 # 2016.12.02. 14:30

T. Öreg Tölgy! Mivel két sor bemásolom: elévülési kifogást

Szeretnék benyújtani. Kérem a Tisztelt Bíróságot, hogy előkérdésként, mint eljárási kifogást döntse el!
Majd írom, hogy az „állítólagos megtévesztésre” való hivatkozását I.-II.-fok és a Legfelsőbb Bíróság tárgyalta, és jogerős ítélettel zárult melyben mellettem foglaltak állást és teljesítésre kötelezték! Még annyit szeretnék megkérdezni, hogy felülbírálhatja a Legfelsőbb Bíróság jogerős döntését?

Öreg Tölgy # 2016.12.02. 15:59

Tisztelt értetlenke10,

tényleg jó szándékkal mondom: szakmai szintű jogi ismeretek hiányában ne jogászkodjon.

Olyan nincs a büntetőeljárásban, hogy "eljárási kifogás", az elévülés nem is eljárásjogi, hanem anyagi büntetőjogi fogalom (nem a Be., hanem a Btk. szabályozza). Egyébként pedig arról van szó, amit mondtam: ha elévült egy cselekmény büntethetősége, akkor a bíróság köteles azonnal megszüntetni azt eljárást, ha viszont nem, akkor nem köteles hozni erről egy külön határozatot; majd az ügydöntő határozat elleni fellebbezésben lehet sérelmezni, ha elévült bűncselekmény miatt ítélték el (már ha elítélték, ami nem valószínű).

Nem tudom egyébként, hogy milyen elévülés idejű bűncselekményről van szó, de lehet az is, hogy volt időközben olyan eljárási cselekmény, ami az elévülést félbeszakíthatta.

A járásbíróság nem bírálhatja felül a Legfelsőbb Bíróság döntését, de mivel a korábbi ügy polgári ügy volt, a mostani meg büntető, ezért fel sem merülhet a felülbírálat. A két ügy egyszerűen nem ugyanarról szól, még ha a ténybeli alapja ugyanaz is.

Egyébként a Be. 10. §-a szerint a büntetőbíróságot a polgári ügyben hozott ítélet nem köti. De ebből az is következik, hogy a másik félnek ettől az ügytől függetlenül teljesíteni kell.

értetlenke10 # 2016.12.03. 09:45

Tisztelt Öreg Tölgy!
Köszönöm válaszod a jogászkodási kísérletre sajnos a pénzhiány kényszerít, de valószínű megpróbálom a vádiraton felül az ellenem felhozott rágalmazásnak az iratanyagát megkérni, és ha lehet hivatalból kérelmezem a T.Bíróságot hogy egy ügyvédet rendeljen ki számomra hogy kellően megvédhessem magam! Még egyszer köszönöm a segítségét Tisztelettel értetlenke10

Öreg Tölgy # 2016.12.03. 11:37

Nyitott kapukat dönget, kedves értetlenke10, mert pótmagánvádas ügyben a védelem kötelező, tehát már kell is lennie kirendelt védőjének.

értetlenke10 # 2016.12.05. 10:57

Tisztelt Öreg Tölgy! Megfogadom a tanácsát melyet köszönettel veszek, és kérelemmel fordulok a T.Bírósághoz melyben büntetőügyre szakosodott jogi képviselőt kérek! Egyben megkérem, hogy a teljes polgári ide kapcsolódó anyagot mely 2004-es küldesse meg számomra mert egy 3-oldalas Magánvádiratot kaptam mindössze.Abból irathiány miatt nem tudom alátámasztani igazamat!Egy tárgyalás már volt,és szóban kérdezési jogot biztosított számomra a T.Bíróság melyet a tárgyalás megkezdésekor közölt velem.Tisztelettel értetlenke10

Öreg Tölgy # 2016.12.05. 17:43

Én csak azt nem értem, hogy lehet, hogy nincs védője, ha már volt tárgyalás?