Tartozás elévülés 5 év után létezik?


gerbera317 # 2017.03.08. 14:49

A túlfizetett összeget szeretném visszakövetelni a banktól

Ez nem végrehajtási téma.

gerbera317 # 2017.03.08. 14:50

Jah, hogy ez nem is végrehajtási topik. :-)

Hát követeld vissza!

J.Anna # 2017.03.09. 09:23

Tisztelt gerbera317!

A kérdésem nem végrehajtással kapcsolatos, hanem elévüléssel és annak megszakításával.
Ja, nem tettem kérdő jelet? óóó, bocsánat.

Ha jól olvastam a topik neve: Tartozás elévülés 5 év után létezik?

Köszönöm hasznos válaszát. Azt hiszem rossz helyen járok.

Szép napot!

gerbera317 # 2017.03.09. 09:50

Nem kell mindjárt a plafonon lenni. Először szóvá tettem, hogy ez nem végrehajtási kérdés, mert nem vettem észre, hogy ez nem is a vh-topik. Aztán javítottam megamat, megadva az érdemi választ is. Hol a hiba?

Grave7 # 2017.03.09. 10:11

@J.Anna: Nem vagyok biztos benne, de szerintem erre az új Ptk. vonatkozik, tehát a fizetési felszólítás nem szakítja meg az elévülést.
A felszólítást persze küldd meg nekik, lehet önként fizetnek és elkerülöd a pert.

Vadsuhanc # 2017.03.09. 13:17

J.Anna !

És a bank mennyit igazolt vissza az Ön követeléséből ?
Egyáltalán igényelte az elszámolást ?

Tisztelettel.

Vadsuhanc # 2017.03.09. 14:08

A kölcsönüket kedvezményes, fix árfolyamon végtörlesztett (1996. évi CXII. tv. 200/B. §-ban foglaltak szerint) ügyfelek 2015. március 1. és 2015. március 31. között írásbeli kérelem benyújtásával, 10.000,- Ft-os díj megfizetésével kérhetik az elszámolás elkészítését. A 10 000 Ft-os díj visszajár, ha az elszámolás eredményeként a végtörlesztés során nyújtott kedvezményen felüli visszatérítésre jogosult. Ha az ügyfél a végtörlesztés érdekében forint alapú fogyasztói kölcsönszerződést kötött, nem kell megfizetnie a 10.000 forintos díjat, feltéve, hogy a forint alapú fogyasztói kölcsönszerződést a bankkal vagy más pénzügyi intézménnyel kötötte, és az ügyfél igazolja, hogy a forint alapú fogyasztói kölcsönszerződés megkötésére a végtörlesztés érdekében került sor.

Az elszámolási szabályok szerint a kedvezményes végtörlesztés (illetve az áthidaló kölcsön vagy egyéb piaci kedvezmény) esetében a pénzügyi intézmény jogosult levonni az elszámolás összegéből azokat a tételeket – jelen esetben a rögzített és a piaci árfolyam különbözetét –, amelyet korábban kedvezményként nyújtott.

A rögzített végtörlesztési árfolyam révén adott kedvezmény az érintett fogyasztók többségénél meghaladhatja a pénzügyi intézmények által tisztességtelenül elvont költség és árfolyamrés mértékét. Ebben az esetben az elszámolás nyomán számukra nem jár kifizethető összeg. Ha viszont egy fogyasztó a kedvezmények levonását követően mégis jogosult további összegre, akkor a pénzügyi intézmény nem csak ezt, de a befizetett 10 ezer forintos díjat is visszatéríti.

Kérdésed van még ? Vagy csak eldöntötted, hogy neked az a pénz amit Te gondolsz az jár?

ius latratus # 2017.03.09. 14:27

Nüansznyi dolgokon múlhatnak félreértések. Vagy arról van szó, hogy a végtörlesztett a kérdező, s most jött össze egy dammandrea-klón ügyvéddel, aki tuti pernyertességet ígért, vagy -Óh, Irgalom Atyja, ne hagyj el!-, többet törlesztett a számlára, mint amennyi a kölcsön összege volt. (s ez a baja, mert most azt hiszi, hogy csak annyit kellett volna végtörleszteni, amennyi a kölcsön volt - lásd: 3. mondat)
Hát, nem.

sennen50 # 2017.03.31. 10:41

T. Jogi Fórum !Tegnap kaptam egy cégtől egy levelet, mely szerint a UPC-től megvásárolta az adósságomat 2010. szept. 15-én és fizessem be 10 napon belül.Küldött egy adatlapot is, melyen el kellene ismernem az adósságot és meg kellene adnom a kért adatokat. Ez az adósság a 24 éves fiamé volt, aki 2009. Márc. 27-én elhunyt.Az ő kötött szerződést a UPC-vel - én akkor külföldön voltam -. Én vagyok az örököse az igaz, na de mit lehet örökölni egy fiatal fiú után, akit még félig én tartottam el? Az utolsó fizetését örököltem. Ebből kérik 8 év után kamatostól kifizetni azt a tartozást, ami a halála után jött csekken. Mit tegyek? Köteles vagyok 6 és fél év után kifizetni (ill. 8 évre a halála után ?)Nincsenek már meg a papírok, hogy több volt a kiadás, mint az "örökség".18.000 Ft plusz kamatok, 25.000 Ft az összeg.
Köszönöm, ha kapok némi tájékoztatást.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.31. 11:10

Ne viccelj már. Majd ha fizetési meghagyást küldenek, mondj ellent.

Béla7777 # 2017.04.07. 15:19

T,Fórum a segitségüket kérném,ma kaptam fizetési felszólitást az Önkorrmányzattól,hogy 2009 es egy havi lakbértartozásomat rendezzem ha nem bontják a szerződésemet 8 napon belül,a problémám az hogy csak 5 évig tárolom a csekkeimet mert utána elévül,most mit tegyek menyek be az Önko,hoz és nevessem ki őket vagy jogosan kérik 8 év után az igazoló csekket?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.07. 15:25

Nem te nevetnél a végén...

Béla7777 # 2017.04.07. 15:29

De pontosan befizettem minden hóban,akkor? 5 évig tartom meg a csekkeket,hallottam ilyet hogy beprobálkoznak hátha a kedves kuncsaftnak nincs már meg 8-10 után a befizetett csekkje és újra fizetetnek vele.

Béla7777 # 2017.04.07. 15:33

Még egy kérdés,akkor 15-20 évig is meg kell tartanom minden befizetett csekket?

Dr.Attika # 2017.04.07. 15:52

Igen. A bizonyítási teher a következő képen alakul: aki követel annak kötelessége bizonyítani, hogy követelése jogos. Az adósnak meg azt, hogy a követelt összeget megfizette. Ezt ilyen esetekben a csekkekkel tudja csak bizonyítani.

Béla7777 # 2017.04.07. 15:55

Akkor ez a 5 után elévül ez egy igazi mese.

Béla7777 # 2017.04.07. 15:55

csak fura még az is hogy 2009 óta nem jutott eszükbe ez

gerbera317 # 2017.04.08. 06:32

Az elévülés hogyan jön itt képbe?
Elévült követelést nem lehet bírósági úton érvényesíteni. Bírósági úton nem! De a szerződésszegő még szerződésszegő marad (ugyanúgy, ahogy a gyilkos is gyilkos marad örök életében, hiába ülte le vagy évült el). Ez élő példája annak, hogy az elévülés nem azonos a megszűnéssel, és hogy a nemfizetővel szemben igenis lehet kényszert alkalmazni, nem bíróságit, hanem másmilyent: bizalomvesztésre hivatkozva el lehet zavarni.

sennen50 # 2017.04.11. 14:28

T. Fórum ! Tudna-e valaki tanácsot adni? 8 éve,2009-ben elhunyt a 24 éves fiam és állítólag 18.000 Ft tartozása volt a UPC-nél, akik eladták ezt 2010.szept-ben egy adósságkezelő cégnek. Csak az utolsó, 3 heti fizetését örököltem (csak 3 hetet dolgozott).2010.Szept.óta nem keresett ez a cég, csak a napokban.Igaz,hogy elköltöztem,de itt lakom 2009.vége óta.Ahogyan most megtalált, megtalálhatott volna bármikor a 6 és fél év alatt, de még a létezéséről sem tudtam eddig,mert nem keresett.Rárakott az összegre mégis több mint 6.000 Ft kamatot,így az állítólagos tartozás (amit nem tudok ellenőrizni,hogy tényleg jogos-e) 25.000 Ft lett.Mit tegyek: Fizessek, vagy ne ? Beadtam a Békéltető Testületnek, de még nem válaszoltak, a fizetési határidő meg lejár hamarosan.Azóta sem dolgoztam fel a fiam halálát és nagyon kikészített. Köszönöm,ha segít valaki.,

Burn Out # 2017.04.11. 14:54

sennen50: ha kapsz közjegyzői fizetési meghagyást, akkor annak mondj majd ellen elévülésre hivatkozással. Az esetedben az előfizetői szerződésekből eredő polgári jogi igények egy év alatt évülnek el.

sennen50 # 2017.04.11. 15:45

Nagyon szépen köszönöm a tanácsot.Sajnos nagyon kiborultam és elfelejtettem,hogy 31-én is feltettem hasonló kérdést, csak most találtam meg. Arra is ugyanezt a választ kaptam és azt is köszönöm szépen.

kissbogar82 # 2017.04.11. 20:25

T. Fórum ! Tanácsot szeretnék kérni. A mai nap kaptam egy levelet a VH-tol hogy 15 napon belül füzesem ki a 980 ezer tartozásomat. Egy CIB hitelkártya tartozás lenne, amit 2004 benn kaptam és fen, marat még 184 378 ft és még mellé számoltak még 747 062 Ft kamatot. A hitel kártyaszerződésem lejárta a papír szerint 2007 lett volna. Na, most az a kérdésem hogy egész idáig volt munkahelyem mért nem kerestek meg ezzel kapcsán most meg 13 évi kamatot akarnak velem kifizettetni. Vagy esetleg ez nem évült már el?

ObudaFan # 2017.04.11. 20:56

kissbogar82

El is évülhetett éppen, de ebből a leírásból nem lehet tudni, hogy megszakította-e valami az elévülést, illetve az sem látható ebből, hogy nincs-e az elévülés ellenére olyan jogerős határozat, ami meg önmagában nem évült el. Szóval, látni kellene az iratokat. Mindenesetre ha elévült, akkor pert lehet indítani a végrehajtás megszüntetése iránt.

A Kérdező vol.2 # 2017.04.16. 15:45

Tisztelt Fórum tagok!
Az alábbi problémával fordulnék önökhöz:
Megközelítőleg 8-9 éves történetről van szó. Akkoriban volt egy folyószámlám, amit nem szüntettem meg. Fiatalság-bolondságnak (és jókora naivitásnak és tudatlanságnak) köszönhetően úgy véltem, hogy magától megszűnik majd. Erre vonatkozóan kaptam idősebb kollégáktól okosságokat, és nem olvastam el a szerződési feltételek minden kis részletét.
Egy ideig kaptam értesítéseket-leveleket, de 4-5 éve semmit sem.
Ezidő alatt költöztem többször-nem jelentettem be az új címet, megváltozott a személyi igazolványom száma is.
Mivel nem volt igazán pénzem a rendezésre-mindig másra kell, fontosabb dolgokra stb-húzódott a dolog.
Nem jártam utána, egyszer próbálkoztam, de csak azt tudtam meg, hogy átadták követelésrendezőnek. Onnan sem kaptam még semmilyen levelet a korábbi címen sem.
A kérdésem a következő: amennyiben most nyitok egy másik banknál folyószámlát, megtalálhatnak-e és azonnal letilthatják-e a fizetésem megfelelő százalékát-vonatkozó szabályok értelmében, vagy előbb levelezésbe-felszólításba kezdenek az "új" adataim ismeretében?
Elévülés szóba jöhet-e a ptk. új 2014-es változása következtében?
Amennyiben lekérdezném a KHR listán, hogy rajta vagyok-e, akkor az adataim alapján szintén egyből megtalálnak?
Tudom, nem szép ezt találgatni és megpróbálni "kijátszani", de egy-két évig sajnos még nem leszek kész "fogalmamsincs" mennyi kamat kifizetésére.
Tudom, hogy ez is adósság, mégha nem is felvett és elköltött összegről van szó. Viszont épp emiatt fájna is jobban a megfizetése.

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.16. 17:24

de 4-5 éve semmit sem.
Nagyon nem mindegy, hogy 4 vagy 5.