Tartozás elévülés 5 év után létezik?


gerbera317 # 2018.10.26. 11:18

Hmm. Ha ez volt az összefoglaló, akkor bizony nem jól foglaltad össze, és úgy mentél el innen, hogy nem tudod, mit kell tenned. Nagy hiba. Nagy.

metrosgyerek # 2018.11.10. 11:06

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Most kaptam egy közjegyzői fizetési meghagyást egy régi hitelkártya tartozásomról. A követelés lejárta 2007 03 27-volt. Azóta nem is tárgyaltam velük, nem volt elismerés, sem részletfizetés, semmi egyezkedés. Mik a lehetőségeim? 15 napom van ellent mondani, vagy végrehajthatóvá válik. Én hivatkozni szeretnék az elévülési időre, hiszen több mint 10 éves ez a követelés. Köszönöm a segítségeteket. Üdv. Laci

ObudaFan # 2018.11.10. 11:55

Akkor hivatkozz rá. Az elévülés megállapíthatóságának kérdésében itt egy összefoglaló:
https://biroigyakorlat.blog.hu/…szabalyairol

metrosgyerek # 2018.11.10. 12:04

Szóval erre a régi ptk vonatkozik. A levél küldés illetve, hogy megkaptam-e annak a bizonyítása hogy zajlik. Egyáltalán erdemes-e megpróbálnom bármit is ez ügyben?

drbjozsef # 2018.11.10. 12:15

Ki a jogosult? Valami követeléskezelő cég, esetleg a bank faktorcége?
Igen, a régi Ptk. vonatkozik rá. Ha 10 év alatt nem értesültél keresésről, akkor jó eséllyel elévülHETETT, de biztosra nem tudhatod. Szerintem 10 év esetén - pláne, ha valami behajtócég indította - érdemes ellentmondani, és megpróbálni az elévülést. Legfeljebb megdobod még egy kis perköltséggel, ha hitelkártya tartozás, akkor az már szép kövér összegre hízhatott mostanra...

metrosgyerek # 2018.11.10. 14:40

Elvileg valami behajtó cég. A bírósági költség mennyi körülbelül? Lehet tudni?

ObudaFan # 2018.11.10. 14:54

Egyáltalán erdemes-e megpróbálnom bármit is ez ügyben?

A behajtó cég köteles bizonyítani.

A bírósági költség mennyi körülbelül? Lehet tudni?

Kb. a követelés 15%-a nagyságrendileg.

Nikolett82 # 2018.12.05. 12:19

Üdvözlöm

Olyan problémám van, hogy kaptam egy levelet egy végrehajtó cégtől amiben követelést akarnak behajtani. Felhívtam őket és megadtak egy követelés kezelő cég telefonszámát akik azt a tájékoztatást adták telefonon, hogy 2007-ben felvettem egy hitelt amit nem fizettem vissza. Ami azért nem értek egyet mert a bank amit mondtak ott már 6 éve megszüntettem a számlámat. És akkor nem jelezték hogy lenne tartozásom. A hitel dátuma sem most volt hanem több mint 10 éve. A kérdésem az lenne, hogy jogos-e még a követelésük?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.05. 12:32

Egyrészt honnan tudhatnánk. Másrészt végrehajtási szakaszban már nemigen lehet firtatni, hogy a végrehajtandó követelés eredetileg megalapozott volt-e. (Azt ugyanis az alapeljárásban kellett volna vitatni.)

Ha esetleg meg szeretnél keresni egy ügyvédet az üggyel, a következő adatokra lesz szüksége (minimum):

  • Mikor vált jogerőssé a végrehajtandó határozat? (És persze, mi az?)
  • Mikor indult a végrehajtás?
  • Mikor szereztél róla tudomást?
  • Ha a tudomásszerzés 15 napnál nem régebben történt, akkor a végrehajtandó határozat kézbesítési vélelemmel (fikcióval) lett-e jogerős?
  • Ha a végrehajtás kezdete óta öt évnél hosszabb idő telt el, akkor volt-e olyan egybefüggő, öt évnél hosszabb időszak, amely alatt semmiféle végrehajtási cselekmény nem történt?
Marco64 # 2019.01.05. 07:43

Szép napot kívánok mindenkinek!Lenne egy kérdésem az elévülésről.A fiam kapott egy felszólítást egy behajtó cégtől,hogy nem fizetett be egy 2008.11.22.-ei és egy 2008.22.11.-ei vasúti pótdíjat.Nem igazán tudjuk hová tenni a dolgot,de az ő adatai vannak a MÁV által megküldött papiroson.Igaz ezen a lapon szerepel egy olyan szöveg is,hogy hozzájárul adatainak kiadásához harmadik fél számára,bár ez a papir sehol nincs aláírva,holott "Az eredetivel megegyező"bélyegző szerepel rajta.Kértük a behajtó céget,hogy küldjék meg az aláírt papirt és annak a szerződésnek a másolatát,amivel a MÁV megbízta őket a behajtással.Egyiket sem hajlandóak megküldeni.
Kérdésem,hogy meddig hajtható be a követelés,hiszen tudtommal a pótdíj csak 1 évig.Kötelessek-e a szerződést megküldeni?Mit tehetek,ha mégis végrehajtásra adják az ügyet,érdemes-e ellentmondani,hiszen akkor bírósági eljárás lesz belőle?

gerbera317 # 2019.01.05. 08:04

Az adatkezelési elfogadásáról általában a szolgáltató üzletszabályzata rendelkezik úgy, hogy a szolgáltatás igénybe vételével (bliccelés esetén is) azt az szolgáltatást igénybe vevő elfogadja. Meg aztán csak aláírt valamit az ellenőrnek is; és ha megtagadta az aláírást, az sem számít (v.ö.: ha a postán küldött hivatalos iratot "nem kereste", azt akkor is kézbesítettnek kell tekinteni).
Ha a követelés már elévült, arra a közjegyzői fizetési meghagyásnak ellentmondással lehet hivatkozni. Aki azt (saját hibájából) elmulasztja, utólag már nem hivatkozhat rá, tehát az elévülés onnantól nem vehető figyelembe.
A "behajtó cég" ugye nem végrehajtó? Mert akkor ezt itt följebb teljesen fölöslegesen írtam le.

Gonzi60 # 2019.01.09. 18:39

Tisztelt szakértők!
Szeretném megkérdezni,ha egy per megszüntető határozattal zárul a régi ptk alatti ügyben az megszakítja az elévülést?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 18:49

Meg.

Gonzi60 # 2019.01.10. 10:48

Kbs köszönöm!

zoli7 # 2019.01.14. 15:00

Szép napot! Azután szeretnék érdeklödni ,hogy 2008 szeptemberében vettem fel az Athlontol 100 ezer forintot ! egy darabig fizettem de miután akkori munkahellyem megszünt nem tudtam tovább fizetni!jelenleg 2017 Decemberétöl a fizetésemböl ezt vonják és a követelés 600 ezer forint! Ha jol tudom mivel Az Athlon csödbe ment igy a követelés elévült!A Követelést a Cash Claim behajtonak fizetem!

gerbera317 # 2019.01.14. 15:07

Az Athlon csödbe ment igy a követelés elévült
Az elévülés az időmúláshoz kapcsolódó jogkövetkezmény, tehát ha a tartozásod elévült, az nem attól van, hogy az Athlon esetleg csődbe ment. :-)
Egyébként is van jogfolytonos jogosultja a követelésnek: a Cash Claim.
Mivel ízt írod, hogy vonják a fizetésedből, márpedig vonni nem valami sokan jogosultak, ezért nyilván végrehajtás folyik ellened. Végrehajtás nem indulhat jogerős végrehajtandó határozat nélkül. Azóta pedig nem valószínű, hogy ez a követelés elévült. Ha mégis, azt neked kell bebizonyítanod, kérve a Vht. 41. § szerinti eljárás lefolytatását a végrehajtótól.

Oliver2019 # 2019.01.16. 08:33

Üdv Mindenkinek,

Adott egy ingatlan amit megvásároltam egy kft-től 2015/11. hónapban, a tullapon volt bejegyezve három vh jog önkormányzati ingatlan adótartozás miatt, (2012/11, 2014/01 és 2014/06 dátumokkal) mióta tulajdonban vagyok én fiezetem az adót, ezzel semmi gond. Anno ezeket az adókat a kft-nek rótták ki. Eddig semmilyen felszólítást a vh társulástól még nem kaptam, a kft azóta felszámolás alá került ami ha jól tudom le is zárult. Ezen tartozások elévülése hogy néz ki a gyakorlatban? (a cég felszámolása nem ebből eredt és nem is csatlakozott be a vh társulás) ..

Előre is köszönöm a segítséget. Üdv : Oliver

oligaliga # 2019.01.16. 11:32

Oliver2019

Vh társulás nem létezik. A végrehajtást kérő adóhatóság az önkormányzat lesz.

Az adótartozás alapesetben az esedékesség évének utolsó napjától számított 5 év alatt évült (a 2012-es adótartozásra még a régi Art. vonatkozik), a többi 6 év alatt. De a te esetedben ennek nincs jelentősége.

Ha az adóhatóság az adós felszámolási eljárásába nem kapcsolódott be hitelezői igénnyel, és a céget jogutód nélkül törölték, akkor az adótartozás megszűnt, a végrehajtási eljárást meg kell szüntetni, a vh jog törlése iránt intézkedni.

Ha az önkormányzat eddig nem tett ennek eleget (kevés a szakképzett és hozzáértő adóügyi ügyintéző), akkor fel kell rá hívni a figyelmét.

k.adri # 2019.01.22. 14:41

Tisztelt Fórumozók,

egy kis segítséget szeretnék kérni.
2018.02.19-én kaptam egy Adóságrendezési ajánlatot ,melyben tájékoztattak,hogy a MÁV tartozásokat megvásárolta a Delta Faktor -tól a B2Kapital Zrt. és fizessek ki 75 ezer forintot.
A melléklet szerint 2 db 2008 és 1 db 2012-es "nem rendelkezett érvényes menetjeggyel" megnevezésű pótíjról van szó. Mivel előzőleg semmiféle papírt,felszólítást nem kaptam sehonnan ,e-mailben érdeklődtem,választ nem kaptam.
Majd idén 2018.12.14-én a B2Kapital Zrt ismét levélben kérte a 75 ezer forint megfizetését.Megírtam nekik,hogy 10 éves ügyrl beszélünk és ,hogy szerintem ez már elévült,melyre azt a választ kaptam 209.01.02-án :"A követelés fennállására az esetlegesen bekövetkezett elévülés nincs hatással."
Kérdésem,hogy ezt így lehet/megtehetik?Mit lehet ilyenkor tenni?
A válaszokat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2019.01.22. 17:18

Ez bizony így van. Az elévülés joghatása az, hogy a követelést már nem lehet bírósági úton érvényesíteni. De a jogosultnak jogában áll továbbra is ujjal mutogatni az adósára. (V.ö.: ha a gyilkos le is ülte a büntetését, vagy megúszta a felelősségre vonást és a tette azóta elévült, akkor is örök életére gyilkos marad.)

drbjozsef # 2019.01.23. 06:02

k.adri,

a teendőd egyszerű : az érkező sima leveleket iktatod a papírgyűjtésbe, és figyelsz rá, hogy ha fizetési meghagyás érkezik (MOKK a feladó, és nem sima levél lesz, hanem tértis), annak időben ellentmondjál. Ez fontos!

Ha a faktor is tudja, hogy elévült (ez _szinte_ biztos a válaszukbók, az időpontokból, és abból, hogy a faktor cégek is egymás között passzolgatják a követeléseket, de sose 100%), úgyse valószínű, hogy fog küldetni fizetési meghagyást, ha esetleg mégis (arra játszva, hogy benézed, és nem mondasz ellent), akkor az ellentmondás után nem fogja peresíteni.

k.adri # 2019.01.23. 16:32

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

oligaliga # 2019.01.24. 13:55

Babóka65

Erre a kérdésre csak az eljáró végrehajtó tud választ adni. Ha a testvére gyámja vagy gondnoka, akkor ennek igazolásával kérhet felvilágosítást.

h.zoli # 2019.01.31. 08:34

Derűs napot!
Kb 6 évvel ezelőtt testvéremnek a Bt-m "kölcsönadott" olyan 4 millió forintot, hogy ne legyen magas a pénztár, amúgy a cég már akkor is évek óta inaktív volt csak pont a magas pénztár (illetve most már a kinnlevőség) miatt nem tudtam, tudom megszüntetni - elévülésre hivatkozva ezt valahogy el lehet tüntetni ennyi idő után, hogy végre megszüntethessem a céget?

csalados (törölt felhasználó) # 2019.02.06. 20:48

Érdeklődnék, hogy ha valaki nem fizeti a banki hitelét, a követelés pontosan mikor évül el? Mikortólmindul aznöt év?