Jelzálogkölcsön utáni adóvisszaigénylés


zjeno # 2008.03.18. 10:37

Köszönöm a véleményeket!

Hihetetlen ugyan, de azért írtam több helyre, hogy több embertől is véleményt kapjak.

Zjeno

nandy # 2008.03.18. 08:46

Hihetetlen.... nem lett volna elég egyszer beírni?

zjeno # 2008.03.17. 22:53

Üdvözlet mindenkinek!

Nekem életbevágó lenne tudnom egy -két véleményt a következőről:

  1. Van egy családi házunk a húgommal 1/2-1/2 részben.
  2. 2005-ben LAKÁSFELÚJÍTÁSI jelzáloghitelt (4MFt) vett fel, de én már csak a kész szerződést írtam alá, sajnos nem nagyon néztem át.
  3. A Haszonélvezeti joggal bíró egyik szülőnek két szobát és konyhát, fürdőszobát építettünk hozzá a hitelből+felújítások történtek.
  4. Amikor vissza szerettük volna igényelni az adókedvezményt (30%, bővítésre irányuló felhasználási cél) a bank elzárkózik az igazolás kiadásától, nem is jutunk dűlőre a hitelügyintézővel.
  5. Amikor bementem az APEH-hoz és bemutattam a papírokat (szerz., tervrajz, engedélyek, önk. hozzájárulás, stb.) azt mondták természetesen jogosult vagyok az adókedvezményre, mert megvalósult a felhasználási cél és nem szabad felhasználású hitelt vettem fel.
  6. A bank lesz.rja a fejem.

Szerintetek mit tegyek?

Próbáljak egyezkedni a bankkal a hitel CÍMÉNEK megváltoztatásáról?

Mert ők csak erre hivatkoznak és semmilyen értelmes párbeszédre nem hajlandóak!!!!!!!!!

Előre is köszönöm a javaslatokat.

nandy # 2008.02.12. 15:03

A 40%-nál annak 25%-ával kevesebb a 30%.

bigdady # 2008.02.12. 12:08

Én viszont most már nem értem a kérdést

_Wasp_ # 2008.02.11. 15:28

ja már értem, mi a kérdés.

Ez (emlékezetem szerint) általában az új lakás / használt lakás differenciaként jön elő. (jó régen, a saját hitelemmel kapcsolatban tettem fel ezt a kérdést)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 14:53

No, azért 25% különbség számomra elég lényeges. Ha neked nem, akkor csak ennyit adj le nekem minden jövedelmedből. :)
Küldjek számlaszámot?

_Wasp_ # 2008.02.11. 14:27

KBS: Jár egyáltalán az adókedvezmény a deviza alapú kölcsönre?
Jár.
Nem az a lényeg, hogy a kamatot milyen pénznemek keresztárfolyama alapján számolják, hanem az idézett jogszabályhleyben szereplő feltétel megvalósulása.

(megj.: A deviza alapu kölcsönt is forintban folyósítják)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nandy # 2008.02.11. 13:08

:) Na ugye. Bár a kérdésed engem is megzavart, kutattam is vagy 10 percet a tv.-ben. Ugyanezt találtam, amit te is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 12:32

Bocsánat, van tovább:
b) 30 százaléka az a) pontban nem említett esetekben, feltéve, hogy a magánszemély által a kedvezmény alapjául szolgáló lakás célú felhasználásra felvett hitel(ek) összege a 10 millió forintot nem haladja (nem haladta) meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 12:30

Ez dodonai volt. :)
Önmagában a lakáscél nem volt elég:
Szja tv.
38. § (1) a) „40 százaléka, feltéve, hogy a hitel alapján a magánszemély a lakás célú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint kamattámogatásban részesül, valamint a magánszemély által a kedvezmény alapjául szolgáló lakás célú felhasználásra felvett hitel(ek) összege a 15 millió forintot nem haladja (nem haladta) meg, továbbá a hitel a következő célok valamelyikét szolgálja:” [2006. dec. 31-én hatályos állapot]
A deviza alalú kölcsönhöz nem tartozott kamattámogatás.
Úgyhogy ebből a szempontból mindegy is, hogyan számolják a törlesztőrészleteket.

nandy # 2008.02.11. 12:17

Amennyiben lakáscélú hitelt devizában is folyósítanak, akkor igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 12:02

Jár egyáltalán az adókedvezmény a deviza alapú kölcsönre?

aniban # 2008.02.11. 11:49

Köszi a válaszokat, nem kínlódok a bankkal igazolnak amennyit akarnak. Az adójóváírás ugyis előtörlesztésbe megy vissza.
üdv

nandy # 2008.02.11. 11:39

Jó, akkor csináld úgy, ahogy te szeretnéd.

aniban # 2008.02.11. 11:27

Ebben tökéltetesen igazad van. Csak hogy a teljesítés napja az minden hónapban van az akkori árfolyamon. Jól néznénk ki ha vennél egy autót és év végén kifizettetnék veled az árfolyamkülömbözetet.

nandy # 2008.02.11. 11:05

Nem érted. Te NEM FORINTBAN fizeted a törlesztést.

Minden hónapban "vásárolsz" a banktól x CHF devizát - ezt forintért veszed. De a törlesztést már CHF-ben fizeted, tehát devizában.
Azt is megtehetnéd (ha lenne devizaszámlád), hogy veszel bárhol x CHF-et, és azt fizeted be a d.számládra, amiről a bank leemeli a törlesztőrészletet.

Év végén is azt számolja, hogy egész évben befizettél y CHF-et, és ezt a dec.31-i árfolyam szerint átváltja forintra. Az átváltásra csak azért van szükség, mert te az adóbevallásodba csak FORINT-ban írhatsz adatot.

aniban # 2008.02.11. 10:51

Ebben igazatok van hogy a bank átváltja devizára, csakhogy ezzel a bankkal szembeni kötelezettségem változhat az árfolyam miatt. De a törvény szerint a hitelre befizetett konkrét összeg számít, azt pedig én forintban fizetem. Egyébként a bank havonta számolja ki a törlesztést igy az változik, ezzel semmi gond, de év végén mi a fenét számol?

nandy # 2008.02.11. 10:21

Ez kb. úgy működik, hogy felveszel pl. 10000 CHF hitelt, havi törlesztés 100 CHF. Tehát a törlesztést devizában fizeted, a bank úgy kezeli, hogy a befizetett forintodat átváltja CHF-re (mintha tőle vettél volna devizát/valutát).

Így év végén nem azt számolja, hogy hány forintot fizettél be, hanem mennyi svájci frankot. Pl. éves összes befizetés 1000 CHF, akkor a dec. 31-i árfolyam szerint forintosítja.

monalisa1 # 2008.02.11. 09:12

A bank a kölcsöntartozás teljes ideje alatt, minden hónap esedékes napján az aznapi devizaárfolyam szerint számolja forintban az aktuáis fizetőrészletet, és mível a devizaárfolyam folyamatosan változik, ebből adódhat a te és az ők egész évre vonatkozó számolási különbözet.

Te is meg én is és még sokan mások is devizában törlesztünk, csak éppen forintban fizetjük...

aniban # 2008.02.11. 08:48

Üdv mindenkinek!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Chf alapú jelzálogkölcsönt fizetek forintban. A bank havonta számol az ő általa megh. árfolyamon. Az év végén összeadtam a befizetett összegeket adóvisszatérítéshez, de a bank által küldött igazoláson kevesebb van, hívatkozik az Szja tv 5§ 3.bek-re. Ugyanis ő átszámolja valamikor devizára majd vissza. Szerintem a tv. a devizában való törlesztése vonatkozik de én forintban fizetek, vagy nem?
Köszi a segítséget

sinus69 # 2008.02.10. 19:00

Na igen, ez igaz. De tapasztalatból tudom, hogy nem mindenki érti a szakzsargont. Ezt nem sértésnek szántam, félre ne értsen senki.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.10. 11:18

Ez nem arannysazbály, hanem szimpla szövegértés. :)
adóvisszaigénylés.

sinus69 # 2008.02.10. 10:31

Aranyszabály: csak annyi adót igényelhetsz vissza, amennyit befizettél.
Mellékszál: és ha van annyi adójóváírásod.

Ha több az adójóváírás, de nincs annyi adóvonzata a jövedelmednek, akkor sem haladhatja meg a visszaigénylés összege a jövedelmed után megfizetett adó összegét.

panika # 2008.02.10. 09:46

Köszönöm.