ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.05.07. 08:31

Adót nem kell fizetni, illetéket viszont igen, a mértéke 6%.

Vivy # 2008.05.06. 04:41

Üdv mindenkinek! Engem az érdekelne ebben a témában, mert mi most szeretnénk venni házat a párommal, hogy a mostani tulaj többet ír az adás-vételire,mint azt valójában eladja nekünk! Mivel már több mint 5 éve a nevén van ezért elvileg nem kell utána adóznia és azt az összeget amit kap tőlünk abból ő vesz egy másik lakást! a kérdésem az lenne, hogy ami fent marad tehát a különbözet amivel ő többet ír rá nekünk azzal mi van? Kell utána fizetni valamit? Mennyit? köszönöm

nandy # 2008.04.29. 09:33

Összefoglalva:

A 2007-es adóalapot csökkentheted még az ügyvédi díjjal, illetékkel, hirdetés/ingatlanközvetítő díjával, amennyiben te fizetted ezeket.

Továbbá csökkenthető lenne az adóalap, ha az eladott lakáson értéknövelő beruházás lett volna.

De az új lakáson végzett beruházások értékével a mostani adóalap nem csökkenthető.

nandy # 2008.04.29. 09:27

3. § 32. Értéknövelő beruházás:a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás, amely

  1. az ingó dolog átruházása esetén annak eredeti használhatóságát növeli, javítja és/vagy az átruházást megelőző 12 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az eredeti használhatóságának megőrzése, helyreállítása céljából történt;
  2. ingatlan átruházása esetében a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt, és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.
nandy # 2008.04.29. 09:18

Szja tv.
62. §
(1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt. 64

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

folyt. köv.

nandy # 2008.04.29. 09:15

Ha 10 éve vásároltad az eladott ingatlant, akkor a különbözet 50%-a lesz a jövedelem - tehát igen, számít az is, mikor szerezted.

Jövedelem: (14,2 MFt - 2,7 MFt) x 50 % = 5,75 MFt

Ez a összeg lesz a lakásszerzési kedvezmény.

Azért fontos ezt megjegyezni, mert ha a szerzés évében vagy az azt követő 5 adóvében (tehát 2012. dec. 31-ig) eladod ezt az ingatlant, akkor a lsz. kedvezmény adóját 20%-kal növelten kell visszafizetned - 5,75 Ft x 25% x 120% = 1,725 MFt a visszafizetendő adó.

Tehát függetlenül attól, hogy most nem kell adót fizetned, valóban érdemes minden költséget összeszedni, nehogy később sokat kelljen fizetni.

benko laszlo # 2008.04.28. 07:19

Nandy,

Ha ez igaz, akkor ez számomra nagyon jó hír. Mégse kell adót fizetnem ??

Konkrét számokkal:

1997-ben 2,7 M-ért vásároltam az ingatlant
2007-ben 14,2 M-ért eladtam, és még tavaly 13,9 M-ért vásároltam az újat.

Vagyis a számításod szerint (analóg):14,2-2,7=11,5 M

Mivel 13,9 M vásárolt ingatlan többe kerül mint 11,5 M forint (eladott ingatlan) ezért nem kell adót fizetnem.
Ez így helyes ??
Nem tudom az időnek van -e szerepe itt, ugyanis 10 év telt el a régi ingatlan vétele és eladása között ?

Viktor


viktor

nandy # 2008.04.28. 07:05

Tavaly eladtam egy ingatlant majd ezután rögtön vásároltam egy másikat kevesebb összegért. Ilyenkor a különbözet után ugye adózni kell az SZJA szerint.

Tévedés.
Az eladási árból levonhatod (az eladott lakás) megszerzésére fordított összeget, és ami ezután marad, azt lehet még csökkenteni a lsz. kedvezménnyel.

Pl. ha 8 millióért vásárolt lakást 10 millióért adod el, akkor a jövedelem 2 millió ft lesz, ha 2,1 millióért másik lakást veszel, már nem kell adót fizetni. (Kicsit leegyszerűsítettem, hogy érthető legyen)

benko laszlo # 2008.04.28. 06:13

Bővítés pl.?


viktor

benko laszlo # 2008.04.28. 06:13

Ok értem. Akkor mi számít annak?

Viktor


viktor

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.28. 06:09

A felújítás a lakásszerzési adókedvezmény szempontjából nem lakáscél.

benko laszlo # 2008.04.28. 06:04

Üdvözlöm a hozzáértőket!

Tavaly eladtam egy ingatlant majd ezután rögtön vásároltam egy másikat kevesebb összegért. Ilyenkor a különbözet után ugye adózni kell az SZJA szerint.

Igenám, de az új ingatlant folyamatosan felújítjuk, ahhoz folyamatosan vásárlunk anyagokat. Ezeket számlákkal is tudjuk igazolni.
Kérdés hogy az APEH milyen jellegű számlákat fogad el amivel a régi és az új ingatlan árkülönbözetéből adódó adóalapoteltüntetjük, és amivel az új ingatlanom értéke is természetesen nő.

1.)Milyen jellegűnek kell lenni a felújításnak ?

2.) Milyen számlák jöhetnek szóba? Festék, nyílászárók, tégla, parketta, járólap?

Kösz a válasz

Viktor


viktor