ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.04. 05:27

abból örökösödési illetéket levonni nem lehet adózás szempontjából. Szerintem.
Remélem más is olvassa és kijavít.

Az eladási árból le lehet vonni a megszerzés költségeit, eminensen a vagyonszerzési illetéket.

sukolka # 2008.02.03. 21:06

Üdv!
2001 ben vettünk egy lakóházat,mellékhelyiséggel.Az érvényes építési/bővítési engedélyt átirattuk a nevünkre,és tetőteret építettünk.2002 óta benne lakunk,de nincs meg a lakhatási engedély.
El szeretnénk adni,de nem tudjuk,hogy az új törvény szerint kell-e fizetnünk adót.És ha igen,mennyit?Az APEH ovbbküldött a tájékoztatási osztályhoz (írásban kérdezhetünk).A vevő fizetni szeretné a foglalót,de nem merjük elfogadni.kérem valaki segítsen Köszönettel:Heni

Vadriano # 2008.02.03. 20:17

Helló! Vettünk az élettársammal 2005.decemberében 1 házat 8 millió forintér. Sajnos összevesztünk,és szeretnénk eladni. A hitelt szeretnénk belőle kifizetni. Mennyi adót kell fizetni utánna? Sajnos nem vagyok semennyire sem jártas ebben kérem segítsen valaki. Előre is köszönöm.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.03. 20:07

Nandy!
Nem vagyok benne biztos, hogy jót írtál. A szerzési érték, az az érték, mely az adó- és értékbizonyítványban szerepel. Ezután kell örökösödés illetéket fizetni. Ha továbbadja szerzési értéken, abból örökösödési illetéket levonni nem lehet adózás szempontjából. Szerintem.
Remélem más is olvassa és kijavít.
K.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.03. 19:55

De la Pena! Szép neved van!
A 2,5% illeték a lakásra vonatkozik, egyéb vagyon esetében az örökösödési illeték 11%.
Levonhatod továbbá a temetési költséget és a közjegyői díjat is. Jól mondod, ha haszon nélkül adod tovább, nem kell szja-t fizetned.
Lényegében tényleg mindent tudsz. Ha a vevő fizeti az adásvételi szerződéssel járó költségeket, akkor ezzel sem tudod csökkenteni az esetlegesen többért eladott ingatlan adóját. Az adó 25%, de ha kiadod és vársz 5 évig, nem kell adóznod utána.
K.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.03. 14:17

Ahogy mondod.

De la Pena # 2008.02.03. 10:00

Üdvözletem!

Ha valaki tudna nekem segíteni azt előre is megköszönném!

Megörököltem (egyedüli örökösként) egy lakást közüzemi hátralékokkal!Azt már tudom, hogy az örökösödési illeték a vagyon értékének a 2,5%-a!Amiből le lehet vonni pl. a hátralékokat meg stb.!De nem is ez a lényeg!Túl szeretnék adni rajta minél előbb!3,2M-ra értékelték fel a lakást.Ha én ezt eladom ugyanennyiért, akkor az szja-ba adót nekem nem kell utána fizetni semmit!?Csak ha többért adom el mint amennyiért "szereztem", akkor kell leperkálni a különbözet 25%-át!? Vagy most akkor mi a helyzet valójában, mert ahány emberrel beszéltem annyifélét mondtak! Kérek valakit aki tisztában van ezekkel a dolgokkal írja le nekem egyszerűen, világosan és érthetően mi a helyzet ebben az esetben!
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.01. 19:51

Ha a szerzési érték fölött adod el, akkor kell. Kb. a különbözet 10%-át.

Alfie # 2008.02.01. 19:41

Hejka !

11 éve a tulajdonomban van egy nem lakóház rendeltetésű ingatlan. A tul. lapon üzlet, műhely, raktár szerepel. Meg tudná-e nekem mondani valaki, hogy kell-e adót fizetnem, és mennyit ha eladom.

Köszönettel: Alfie

nandy # 2008.01.31. 22:19

Mivel az eladási és a szerzési érték azonos, így jövedelmed nem keletkezett (sőt, még az örökség után fizetett illeték is levonható, akkor már mínuszban vagy). Tehát adót sem kell fizetni.

mérleg73 # 2008.01.31. 22:14

Sziasztok !

Én 2003 - ban örököltem egy telekrészt , amit tavaly év végén eladtam / családon belül / ugyanazon az értéken amin megörököltem . Az lenne a kérdésem kell e ezután adót fizetnem , és ha igen hány százalékot ?

Köszönöm

Hell1975 # 2008.01.31. 19:51

Köszönöm szépen a válaszokat számomra ez megnyugtató volt!!!
Köszi nektek!!

nandy # 2008.01.31. 11:48
És a 2007. évi szabályok szerint
  • a lakásszerzési kedvezménnyel még csökkenthető az adóalap.
Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.31. 11:45

Nem lehetett volna várni 2008-ig? Akkor tuttira adómentes lenne.
Jó eséllyel így is az szerintem, hiszen 10,5 millióért adtátok el a 9 milliós értékű felépítményt és a telket. Aligha keletkezett tehát jövedelem.

Hell1975 # 2008.01.31. 11:18

Sziasztok!
Lenne egy kérdésem!
vettünk egy ingatlant 2002-benlebontottuk és építettünk egy 9M költségvetésű ingatlant amiből 5.3M a hitel volt 2M a szoc. pol. ezt a házat eladtuk 2007-ben 10.5M-ért.
Mennyi adót kell vajon fizetnünk????
a válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.30. 17:53

Ha a teljes jövedelmet az új lakás megvásárlására fordították, akkor nem kell az adót megfizetni utána. Ha azonban azt az ingatlant, amelyet ezen kedvezmény igénybevételével vásároltak, az 5. év vége előtt eladnák, akkor ezt a 3,5 millió forintot hozzá kell adni az akkori különbözethez. A konkrét példában 4 millió forint jövedelem után egymillió lenne az adó.
Nem tűnik túl jó üzletnek.

krisz28 # 2008.01.30. 15:50

Valaki tudna válaszolni a kérdésemre?

andkuty # 2008.01.30. 14:28

gyors válaszait köszönöm.
üdv
RA

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.30. 13:11

Édesanyádnak a jelenleg hatályos szabályok szerint nem kellene adót fizetnie. A tiétek attól függ, mikor történne az az eladás. A hatályos szabályozás szerint a szerzést követő 5. évben már nem kell fizetni az ingatlaneladásból származó jövedelem után.

andkuty # 2008.01.30. 12:01

köszönöm.
másik kérdésem:
Szüleim 1976-ban vásároltak ingatlant, Apukám 2006 janban elhunyt. Az ő 1/2ed részét bátyám és én örököltük egyenlő arányban.
Ha az ingatlant értékesítjük, a bátyám és én 1/4-ed 1/4-ed része után kell e adót fizetnünk. Édesanyámnak 1/2ed, ergo 2/4-ed része után kell e adót fizentie.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.30. 11:38

A számítási mód ugyan nem olyan egyszerű - ezt majd az adóbevallás kitöltésénél tapasztalni fogjátok -, de az ügyvédnek nagyjából egészében igaza van. A 3 millió forint jövedelemből ugyanis 2 milliót lakáscélra fordítottatok, ezét mentes az adó alól.
(Úgy mondom, ha az az adásvételi szerződés még 2007-ben beérkezett a földhivatalba.)

Bibia # 2008.01.30. 11:25

az én kérdésemre is tudna valaki válaszolni?

nandy # 2008.01.30. 10:51

A házastársi vagyonközösség felosztása szja. tv. szerint nem minősül ingatlan értékesítésnek, így adót sem kell utána fizetni.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.30. 10:27

ha egyformán osztotok, akkor nincs illetékfizetési kötelezettség, mert ugye az eddig is a tied volt. Akkor kellene fizetni, ha valamelyik fél többet kap a közös vagyonból.

andkuty # 2008.01.30. 10:22

T. Ügyvéd Úr!

Exemmel jelenleg vagyonközösség megszüntetése van folyamatban.
Amennyiben az én tulajdonrészem 100 ft-ot ér, a másik is, adót, valamint illetéket milyen mértékben kell fizetnem?
A bírói ítélet szerint fele az enyém, forintosítva is van, ezen felül még többlethasználati díj, vmint közös bankszámla összege és azok kamatai is megilletnek.
Amennyiben az ingatlanom eladásából származó 100ftomat nem fektetem be teljesen, a különbözet után kell e "csak" adót fizetnem? Valamint az említett megítélt összegek után kell e adót fizetnem?

köszönettel