Adó bérbeadás után


Imre60 # 2023.11.03. 13:09

Üdvözletem!
Édesapám évek óta albérletbe adja ki a lakását. Viszont az albérlők nincsenek bejelentve, adót sem fizet utánuk. Apukám nemrég elhunyt. Elvileg én vagyok az egyedüli örököse, én nem szeretném tovább bérbeadni a lakást, eladnám.
Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra. Jönnek hagyatéki leltározni az ingatlant, kiderülhet-e a szabálysértés?
Válaszukat köszönve,
Imre

Szomorú örökös # 2023.11.03. 14:15

Imre60

az albérlők nincsenek bejelentve, adót sem fizet utánuk.....Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra.

Ha erről semmilyen bizonyíték nincs, hogy ő bérbe adta a lakását másoknak, akkor ne félj tőle, nem lesz ebből ügy. Lényeg, hogy ezek után végképp ne említsd senkinek ezt.

Imre60 # 2023.11.03. 14:47

Szomorú örökös
Köszönöm a választ!
Viszont az albérlők még ott laknak (várjuk a hagyatéki végzést, hogy elküldjük őket).
Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet...

Szomorú örökös # 2023.11.03. 15:51

Imre0

Viszont az albérlők még ott laknak (várjuk a hagyatéki végzést, hogy elküldjük őket).....Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet

Ők nem a NAV emberei, de bármi megtörténhet, szóval én a helyetekben hamarabb kitessékelném az albérlőket,
mert ha közben befigyel a téli moratórium, a büdös életbe nem mennek onnan el a végéig.

Majordomus # 2023.11.03. 21:17

Az a kérdés hogy van e valamiyen szerződés ??

Imre60 # 2023.11.04. 02:13

Nincsen írásban rögzített szerződés.

drbjozsef # 2023.11.04. 09:27

Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra.
Igen. Édesapád jogutódja vagy, ha hiányt állapítanak meg utólag nála, akkor az örökséged erejéig felelned kell érte. És igen, ha nem fizeted meg, akkor bármilyen végrehajtási cselekmény lehet, nem csak az ingatlan foglalása, de az ingó foglalás, a munkabérből letiltás, vagy az inkasszó is akár.

Jönnek hagyatéki leltározni az ingatlant, kiderülhet-e a szabálysértés?
Nem, ennek ahhoz semmi köze.

Ha a lakóid nem nyomnak fel, akkor nem fog kiderülni. Próbálj meg velük békében elválni.

Imre60 # 2023.11.04. 11:43

Szomorú örökös, Majordomus, drbjozsef
Köszönöm szépen mindenkinek a segítőkész választ!

Majordomus # 2023.11.04. 20:30

Legjobb az őszinte szó.
Mondd meg hogy eladod a lakást.
Rengeteg hirdetés van aki bérlővel együtt hirdeti eladásra. Vagyis már bevételi forrással befektetőnek.

drbjozsef # 2023.11.04. 20:35

Imre60,

Ha tartasz a lakóktól, hogy ilyesmivel is bepróbálkoznak, akkor legyél engedékenyebb, de a határidőkkel keményen. Inkább bukjál be egy-két hónap bérleti díjat, meg némi közüzemi tartozást, de inkább menjenek el maguk. Neked az még mindig sokkal jobb, mintha majd pereskedtek, addig 1-2 évig még ott laknak, és többmilliós tartozást felhalmoznak.
Ragaszkodj a megállapodott időpontokhoz, de engedj abban, amit ezen kívül esetleg kérnek. De akkor az legyen betartva.

Majordomus # 2023.11.04. 20:44

Arról nem volt szó hogy rossz a kapcsolat a bérlőkkel.

Imre60 # 2023.11.09. 11:56

Köszönöm mindenkinek a választ, és a tanácsokat!

Egyelőre nincs rossz viszony az albérlőkkel.

Szeretném megkérdezni, hogy ha én továbbra is kiadom az albérletet, azt én be tudom-e jelenteni az adóhatósághoz?
Vagy várnom kell, mivel jelenleg apukám nevén van az ingatlan.
A hagyatéki végzésig ki a bérbeadó?
Illetve kinek fizessenek az albérlők bérleti díjat?
És ki jelentse be?

Imre60 # 2023.11.09. 12:00

Amit elfelejtettem:
Az ingatlan apukám, és anyukám 50-50 %- tulajdonában (nevén) van.
Ők rég elváltak, apu kifizette anyunak a ráeső 50 %-ot.
Anyu máshol él, nem foglalkozik az ingatlannal, csak egyelőre a földhivatalnál nincs átírva.

drbjozsef # 2023.11.09. 14:05

Imre60,

Szeretném megkérdezni, hogy ha én továbbra is kiadom az albérletet, azt én be tudom-e jelenteni az adóhatósághoz?
Semmi ilyesmit nem kell.

Vagy várnom kell, mivel jelenleg apukám nevén van az ingatlan.
A hagyatéki végzésig ki a bérbeadó?

Már te vagy. A tulajodnosa is, már ha alappal feltételezed, hogy te vagy az örököse. Egyelőre a hagyatéki végzés hiányában nyilvántartáson kívüli tulajdonos vagy, de apukád halálának napján a jogutódjává váltál.

Illetve kinek fizessenek az albérlők bérleti díjat?
Csakis neked.

Kiadás esetén a teendőd : eldöntöd, hogy tételes költségeléssel, vagy átalánnyal adózol (már ha te tervezed), és eszerint negyed évente adóelőleget kell fizetned.

Részletek itt, a 10. számú NAV füzetben :

https://nav.gov.hu/pfile/file?…

drbjozsef # 2023.11.09. 14:06

Az ingatlan apukám, és anyukám 50-50 %- tulajdonában (nevén) van.
Ők rég elváltak, apu kifizette anyunak a ráeső 50 %-ot.
Anyu máshol él, nem foglalkozik az ingatlannal, csak egyelőre a földhivatalnál nincs átírva.

Hát ez nem biztos, hogy sima lesz.
Megvan az okirat arról, hogy kifizette apukád az anyukádat?
Miért nem lett benyújtva a földhivatalhoz? Azt 30 napon belül kötelező lett volna.

Alapos # 2023.11.09. 18:03

Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet...
Kérdezi Imre

Nem jellemző a lomok leltározása a hagyatéknál.

Legalább is az ingoságokterén.Az ingatlan hagyaték az más. Általában az önkormányzatok értékbecslését veszi alapul az a szerv amelyik az illetéket kiszabja.

Imre60 # 2023.11.09. 18:40

drbjozsef

Ezeket a kérdéseket megbeszélem anyámmal.

Alapos
Köszönöm a választ!

Imre60 # 2023.11.09. 19:06

Az ingatlan tulajdoni lapján ez olvasható:

4. bejegyzõ határozat, érkezési idõ: 2520/2/1990 1989.09.08
Jelzálogjog 150 000 FT,azaz százötvenezer FT és járulékai erejéig .
jogosult:
név: (.......)
cím : (.......)
5. bejegyzõ határozat, érkezési idõ: 2520/2/1990 1989.09.08
Elidegenítési és terhelési tilalom az utalás szerinti sorszám alatti jelzálogjog
biztosítására..
utalás: III/4.
jogosult:
név: (ugyanaz, mint a 4.)
cím : (ugyanaz, mint a 4.)

ha jól gondolom, ez a jelzálog sincs még törölve az ingatlan tul. lapjáról?
(a hitel már réges rég vissza lett fizetve) egyébként már rég elárverezték volna :D

Majordomus # 2023.11.09. 21:05

Akkor törlési engedélyt kell kérni a hitelintézettől.

Az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz,tehát jogosan gyakorlod a jogokat.

drbjozsef # 2023.11.10. 09:21

Imre60,

Ha ezek sorszáma nincs áthúzva, és nincs nyoma annak, hogy a törlés iránt lett beadva okirat, vagy ha ez a szemle állapoton látszik, akkor még nem törölték.

Imre60 # 2023.11.10. 15:41

Majordomus
köszi, akkor írok, vagy telefonálok a bankba

drbjozsef
köszönöm a választ,
nem, nincsen, csak az előző hozzászólásom szerint van a tulajdoni lapon

(csak egy megjegyzés: miért nem lehet képet, vagy képernyőfotót beilleszteni a hozzászóláshoz? vagy csak én nem tudok?)

drbjozsef # 2023.11.10. 17:17

(ide nem lehet képet rakni, de linket igen. Ha feltöltöd egy képfeltöltő oldalra, akkor a linkjét be tudod tenni ide.)

Imre60 # 2023.11.10. 18:17

drbjozsef
(na, kb így néz ki :
https://kephost.net/…AxODQyOQ.png )

drbjozsef # 2023.11.10. 20:12

Imre60,

Beszélj az OTP-vel. Nem baj, ha van valami okiratod, szerződésed erre a hitelre. De lehet, anélkül is megtalálják, esetleg anáélkül is adnak törlési engedélyt.
Ha nem, még akkor is megoldható a törlés, nélkülük is, de ahhoz bíróság kell. Az Inytv. 62.§ (1) "c" pont szerinti kereset kell, de ennyire ne szaladjunk előre. Ez csak akkor, ha nem tudsz zöldágra vergődni a bankkal és vagy a földhivatallal.

Majordomus # 2023.11.10. 21:49

Mindenképpen első a bank...