Ingatlan öröklés utáni adózás


csussy # 2011.05.02. 12:51

Tisztelt Szakértő úr!
Ismerősöm számára kérek öntől adózási tanácsot.
2004 évben két testvér egy 7,5 M Ft értékű ingatlant örökölt 1/2-1/2 arányban. 2006-ban 2,75 M Ft-ért vette meg az egyik testvér a másik részét, mert az utóbbi testvér által mindaddig használt lakás erősen leromlott állagúvá vált. A vásárlási illeték 60 e Ft volt. A lakás 2010-ben értékesítésre került 5,7 M Ft-ért.
Kérdésem: Az eladási árból le lehet-e számítani az öröklött (adómentes) rész összegét, amely által az eladási ár 1/2 része alacsonyabbá válik, mint a vásárláshoz kapcsolódó költség? Ez esetben - véleményem szerint - nem kellene adót fizetni.
Válaszát előre is köszönöm!
csussy

Rexor # 2011.05.02. 14:09

Kedves Csussy: jól látod a dolgot.
Kedves Csbika: az örök kérdések: mikor vetted, mennyiért és mennyiért adtad el. 5 év után már nem kell adóznod.

csilla19840427 # 2011.05.02. 18:57

Tisztelt Uram!

Érdeklődni szeretnék,hogy örököltünk négyen egy házat és az egyik testvérem kifizet nekem 1,5 millió forintot és én lemondok minden jogomról.
Érdeklődni szeretnék,hogy mennyi adót kell fizetnem utána?
Köszönettel.

Lhotse # 2011.05.02. 21:22

Feltételezem, hogy osztályos egyezségről lesz szó. Semennyit. Ha az örökhagyó egyenes ági felmenőtök, akkor illetéket sem.

Lalóka # 2011.05.05. 13:26

Tisztelt Jogi Fórum!
Édesapám halála után bátyámmal 50-50%-ban örököltünk egy családi házat. Ez még a 1997-ben volt. Most a bátyám lánya meg szeretné vásárolni tőlem a ház 50%-át. Kérdezem, hogy ha eladom neki, kell-e adót fizetnem utána és milyen mértékben? Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.05. 13:29

Nem.

monalisa1 # 2011.05.05. 15:17

Azért nem kell az adásvételből származó jövedelem után szja fizetned, mert az ingatlanrész az örökléssel már több mint 5 éve a tulajdonodban van.

Irenkee # 2011.06.06. 09:34

Tisztelt Hogi Fórum!

Testvéremmel örököltem egy lakást a nagybátyámtól, 7,5 MFt értékben 2011-ben. Amennyiben az ingatlant eladjuk még ebben az évebn, - talán a 7,5 MFt-ot megkapjuk - akkor kell adózni utánna?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.06. 12:12

Ha a vételár meghaladja a szerzési értéket.

brukk # 2011.07.29. 19:56

Édesanyám 2006-ban örökölt ingatlant ezt 2008-ban eladta.Kifizette az APEH-nak utána az adót.Amikor csinálták az adás-vételit az ügyvéd azt mondta hogyha gyermeke vagy ő vásárol ingatlant 5 éven belül ez az adó visszaigényelhető!Valóban?
Válaszát köszönöm

Mojszi # 2011.08.02. 09:49

Tisztelt Uram/Hölgyem!
Szeretném megkérdezni, hogy a tulajdonosa vagyok egy ingatlannak 50%-ban, de erről szeretnék lemondani mindneféle anyagi követelés nélkül a másik tulajdonos részére, mivel útjaink különváltak. Az ingatlan 2007. februárjában lett vásárolva, nem tudom, hogy van-e illeték elévülési idő? Az ingatlanon banki hitel is van, ezt a másik fél fizeti már a különválás óta, ebben vita nincs közöttünk. Mi a hivatalos eljárás, hogy lekerüljön a nevemről a tulajdonjog, illetve, hogy a banknál se szerepeljek mint hiteltárs.
Előre is köszönöm a választ.

Base # 2011.09.11. 09:10

Tisztelt fórumozók!

Örökölt telek átírásának mi a menete és milyen költségei vannak? ( telek ára kb 1-1,5Mft, áll rajta egy lakás, ami már csak bontható, másra nem használható.
Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.11. 15:47

Az "átírás" 6600,- Ft. De a hagyatéki eljárásért a közjegyzőnek fizetni kell, az illeték pedig 0; 2,5; 6 vagy 8% a rokonsági foktól függően.

Szilke # 2011.11.07. 14:15

Tisztelt ügyvéd hölgyek és urak,

Ismét a segítségükhöz vagyok kénytelen folyamodni, mert nem igazodom ki a szabályok között.
1997-ben megörököltem egy kis ház 6/84-ed részét, akkori forgalmi érték szerint 140eFt-ot (a hagyatéki költségek levonása nélkül).
2003-ban 1/84-ed részét, akkori forgalmi érték szerint bttó 30,765eFt-ot.
2008-ban pedig 1,4/84-ed részét, a hivatalos forgalmi érték szerint (amely 4,980eFt volt) bttó 83eFt-ot.
2011-ben értékesítettük az ingatlant 5 mFt-ért, melyből nekem 500eFt, azaz egytized jutott.
Mivel a 2006. év előtt megszerzett lakóingatlan-részek 2011 évi értékesítése esetén már nem kell adóznom, hogyan kell kiszámítanom az adóköteles jövedelmet?

Segítségüket előre is megköszönve tisztelettel: Szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.07. 18:40

Arányosan. De 1,4/84 a telekkönyvben biztosan nincs. A számlálónak és a nevezőnek is egésznek kell lennie.

Szilke # 2011.11.15. 21:07

Bocsánat, de nem értem. Akkor máshogy közelítem meg a dolgot.

A két régi örökség után, amely összesen 1/12 rész volt az ingatlanból, már nem kell adót fizetnem, lévén több mint 5 éve örököltem őket. A 2008-ban utolsónak elhunyt rokon tulajdonrésze a házacskában 1/6-od volt, ebből én örököltem egytizedet. Az adóhivatal illetékalapként 4,98mFt-ra értékelte a házat, mi pedig eladtuk 5mFt-ért.

Az 5mFt egyhatoda 830eFt, ennek egytizede 83eFt. Mivel 2008-ban örököltem, ennek 60%-a, vagyis 49,8eFt az adóalap, és ennek 16 %-a, vagyis 7,968eFt a befizetendő adó.

Megköszönöm, ha megnézi, jó-e a gondolatsor és a levezetés, mert nem szeretnék infrakcióban lenni adó-témában...

Köszönettel: Szilke

Szilke # 2011.11.15. 22:36

Tisztelt ügyvéd úr,

Lám, az egyik probléma még meg se oldódott és már újabbal kényszerülök segítségüket kérni, ugyanis megváltoztak a lakások bérbeadásának adószabályai.

Több mint húsz éve épült, nem felújított lakást szándékozom kiadni magánszemélyként.

Kérdésem: jól értelmezem-e, hogy az, miszerint a bérleti díjból származó jövedelmem az összevont adóalap része, nem azt jelenti, hogy egyéb jövedelmemmel (nyugdíj) vonják össze és így fizetek adót, hanem a bérleti díjat mint jövedelmet 27% adóalap-kiegészítéssel megemelik, és ez az az adóalap, mely után 16% SZJA fizetendő?

A lakást cég kívánja bérbe venni és székhelyeként bejegyeztetve kívánja azt használni. Kérdéseim:

  • Megteheti-e ezt?
  • ÁFA-köteles-e a bérbeadás ebben az esetben?
  • Magánember-bérbeadóként származhat-e anyagi vagy egyéb hátrányom abból, hogy egy nem az én tulajdonomban álló cég székhelye a tulajdonomban lévő lakás?
  • Van-e olyan csapda ebben a felállásban, amelyet nem láthatok előre?
  • Ebben az esetben a bérlő cég mint kifizető vonja-e le és fizeti be helyettem az SZJA-előleget?
  • Ha magánember venné ki a lakást, akkor egyszerű a helyzet: a közműveket átiratom a nevére, magam pedig a 10%-os költségátalány-megoldást választom. Jelen esetben viszont kérdés: a közművek átirathatók-e a cég nevére, vagy pedig csak a tételes költségelszámolás a járható út (vagyis hogy kifizeti számomra a közüzemi költségeket, viszont én ezeket a számlák alapján tételesen elszámolom, vagyis többletmunkám ugyan származik belőle, de adót nem kell fizetnem utána).

Részletes válaszukat ezúton is nagyon szépen megköszönöm - felbecsülhetetlen segítséget nyújtanak a hozzám hasonló laikusok számára a jog meandereiben való eligazodásban. Üdvözlettel: Szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.16. 06:08

5-4,98=0,02 azaz 20 ezer. Ez a teljes különbözet, de csak az 1/60 része az adóalapod, ami nincs ezer forint se. Ennek a pár száz forintnak a 60%-ának a 16%-a az adó. Hát nem egy ökör ára. (Valószínűleg nulla már az adóalap, mert a 4,98-hozzá kell adni a megszerzés költségeit, és azzal alighanem túl van az 5 millión.)

Szilke # 2011.11.16. 23:34

Kedves ügyvéd úr,
Nagyon köszönöm a választ, ez mindenesetre nem rossz hír. :)
Tisztelettel: Szilke

lagabi # 2012.01.18. 14:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő ügyben kérném a segítségét.
Édesapánk halála után a felesége, valamint testvérem és én örököltünk. A közjegyzőnél kinyilatkoztatott megállapodás alapján az özvegy bizonyos tulajdoni hányadok fejében 550.000 Ft-ot fizet testvéremnek és nekem. 1. kérdésem az, hogy ez az összeg adóköteles-e?
2. kérdés: Testvéremmel ketten örököltünk egy balatoni nyaralót. Amennyiben ezt a nyaralót értékesítjük mennyi adót kell fizetni, ill., ha az eladás után ebből az összegből garázst vásárolnék kell-e adózni?
Köszönettel
GL

ObudaFan # 2012.01.18. 14:31
  1. Illetékköteles.
  2. 16%-át kell szja-ként befizetni a vételár és a hagyatéki eljárásban megállapított érték különbözetének.
ObudaFan # 2012.01.18. 14:32

1. Illetve lehet szja-köteles is, ehhez többet kellene tudni a megállapodás lényegéről.

88nemethgabor # 2012.01.28. 12:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Olyan kérdésben fordulok Önhöz, hogy édesapám halála után(több mint 10 éve) megörököltem az ő részét, valamint édesanyámnak van(12) az én részem felett haszonélvezeti joga.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen illetéket kell/vagy kellett volna ezután fizetnem, továbbá hogy milyen módon kerül kiszámításra az illeték összege.

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Gábor

arameus_tamás # 2012.01.30. 15:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
1995-ben édesapám, majd 2010-ben édesanyám után örököltünk öten egy családi házat, melyet el szeretnénk most adni. Édesanyám halálakor a teljes ingatlan becsült értéke 10 MFt volt, most 8 MFt-ért tudjuk eladni. Kérdezem, hogy kell-e az eladás után adóznunk, és ha igen, milyen mértékben?
Ha az eladás összegét saját magam, vagy gyermekeim lakásvásárlására, vagy felújítására fordítom, megúszható-e az adózás? Esetleg ingatlanfedezeti hitel kiváltására fordítható-e, adózás nélkül?
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.30. 15:57

Nem.