Ingatlan öröklés utáni adózás


nandy # 2010.05.19. 20:50

A szerzés értéke főszabály szerint az az összeg, mely után az illetéket korábban már megállapították.

De azt te sem gondolod komolyan, hogy a szerzésnél a haszonélvezetet csökkentő tételként figyelembe vették, aztán az újabb vásárlásnál még egyszer levonják....

megyjooo # 2010.05.27. 18:07

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, hogy jobban átlássam a dolgokat, szabályokat.

Édesanyámmal egy családi házban laktunk. De sajnos januárban elhunyt. Az örökösödési ceremónia lezárult. 18M Ft ra értékelték a házat. Ez tiszta. A problémám a következő. A házat szeretném eladni, és kisebbet venni belőle. Mivel a fenntartása, és a nagysága nekem túl sok.
De viszont a házon van kb. 9.5M Ft hitel, amit vissza kell fizetnem a banknak ha az eladás megtörtént. A fent maradó részt + hitelt vennék fel egy kb 13M Ft -os házra.
Ilyenkor nekem mi után kell fizetnem SZJA adót?
Ja, és a eladó házon plusz van még kb 200E illetékem is.

köszönöm előre is a gyors választ

megyjooo!

nandy # 2010.05.28. 13:13

Jövedelemadót akkor kell fizetni, ha az eladásból nyereség származik.
Akkor van nyereség, ha több pénzért adod el, mint amennyiért szerezted. Ha a példád szerint 18 MFt-ért, vagy annál kevesebbért adod el, akkor nem lesz haszon.

A hitel nem számít egyébként.

Az illetéket nem értem, ha az örökség fejenként számolva nem haladja meg a 20 MFt-ot, akkor illetékmentes... kieg: nálatok biztosan, mivel édesanyádtól örökölsz (I. csoport).

megyjooo # 2010.05.28. 15:14

Aha, kezdelek érteni. Röviden, h világosabbá tegyem. :)
3 éve vettük mamával ezt a házikót. Ő volt a tulaj, én meg a haszonélvező.
Ezen van nekem azóta illeték, mert részlet fizetést kértünk. Most kb 200E illeték van rajta. A házat 18.5M ért vettük, de ehhez kellet felvennünk hitelt. 8M hitelt. 3 éve fizetünk mindent, szépen rendesen. Mama januárban meghalt, és a hagyatékin 18M ra értékelték fel a házat. Így fizetnem erre nem kellett. Na most, ez a ház, nekem nagyon nagy. Kisebbre szeretném cserélni.

Ha sikerül eladnom 18M ért, és venni egy kb 13M ért akkor nekem mi után kell adóznom? a különbözetet vagy a teljes érték(18M) után?
Valahol olvastam olyasmit, h a teljes kiadást, ügyintézést is le lehet faragni belőle. Akkor banki hitel is annak számít? -Mivel azt nekem vissza kell szolgáltatnom, és az nekem nem számít nyereségnek.
Vagy a banki dolgok, egyáltalán nem számítanak bele? -és megint az állambácsi jár jól.

megyjooo!

nandy # 2010.05.29. 12:23

Ha sikerül eladnom 18M ért, és venni egy kb 13M ért akkor nekem mi után kell adóznom? a különbözetet vagy a teljes érték(18M) után?

Ha 18 MFt-ért adod el, akkor nem kell fizetned adót, mivel a szerzési érték is ugyanennyi volt.:))

ne keverjük ide azt, hogy másik lakást vásárolsz, mert azzal már 2008. óta nem lehet csökkenteni az adóalapot, de nálad nem is kell, mert az adóalap nulla lesz.

Schatt # 2010.08.09. 20:06

Az önkormányzatnál 20Mft-ra értékelték az ingatlant melynek 50% át örököltem meg. Az én olvasatomban ha az ingatlant értékesítjük egy éven belül 21Mft-ért akkor nekem csak 0,5Mft után kell adót fizetnem ha nem állítok egyéb költséget ezzel szembe.
Viszont egy Apeh béli "ismerős" a teljes összeg utáni adózásról beszélt ha nem vásárolok másik ingatlant.
Ugye Ő van el csúszva pár évvel és én tudom jól?

nandy # 2010.08.10. 09:26

Nem elcsúszva van, hanem meg sem tanulta a törvényt... És ilyenek dolgoznak egy állami hivatalban.:((

mismas # 2010.09.02. 10:38

Tisztelt Nandy vagy vki! Az előzőekhez kapcsolódóan be tudnál linkelni egy tv hivatkozást is az ide tartozó szövegrésszel? Köszi!

Mi is hasonló cipőben járunk. Édesanyám egyedüli örökösként megörökölte a nagyszüleim házát (mindketten idén nyáron hunytak el) és most nem akarja eladni, mert mindenkitől azt hallotta, hogy ha 5 éven belül értékesíti, akkor kapott ellenérték után kell 25% szja-t fizetnie. Az én ismerősöm viszont azt mondja, hogy a hagyatéki tárgyaláson megállapított érték és az eladási érték (ha ez magasabb) különbözete után kell csak fizetni a 25%-ot.

Édesanyám az ebből származó jövedelem egy részét fordítaná saját célra (a lakását eladva és az örökség egy részéből nagyobb lakást venne), a fennmaradó összeget nekem "adná", amit később én is lakáscélra használnék fel. De milyen formában "adja" nekem, hogy a legkevesebb jusson Állambácsi zsebébe?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 11:40

Az én ismerősöm viszont azt mondja, hogy a hagyatéki tárgyaláson megállapított érték és az eladási érték (ha ez magasabb) különbözete után kell csak fizetni a 25%-ot.
Majdnem. Az illetékkivetés alapjáulé megállapított érték és az eladási ár (+ közjegyzői költség, földhivatali eljárás díja, öröklési illeték) különbözete az adóalap. De ez is évente csökken bizonyos százalékkal.

A bankbetét ajándékozása már korábban is iletékmentes volt, most meg az enyenesági rokonok között már az ajándék tárgya sem számít.

Danzka # 2011.01.21. 10:35

Tisztelt Mindenki, aki tud nekem segíteni!

Lehet, hogy sokadszorra írják már le és akkor elnézést, de megerősítést szeretnék.
Édesapám 2008-ban meghalt. Édesanyám örökölt utána egy kis hétvégi telket (gyerekek lemondtunk az ő javára az örökségünkről).
A hagyatékban 1.500.000 Ft-ra értékelték. 2009-ben édesanyám eladta 1.000.000 Ft-ért. Az adás-vételi szerződés aláírásakor az ügyvéd felhívta a figyelmünket, hogy adózni kell utána, mégpedig 25%-ot, tehát 250.000 Ft-ot. Ezt a tavalyi évben meg is tettük.
Egy ismerősöm, aki most jár hasonló cipőben, azt mondta, hogy nem kellett volna adózni.
Igaz ez?
Kérem szíves válaszukat, hogy helyesen cselekedtünk-e
amikor befizettük az adóját, vagy sem.
Ha nem kellett volna, visszaígényelhető-e?

Tisztelettel: S. Beatrix

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 11:43

Nem kellett volna. Önkorrekció, visszaigénylés.

Egyjogász # 2011.01.21. 11:52

"az ügyvéd felhívta a figyelmünket, hogy adózni kell utána".......khmmmm......

adam93 # 2011.01.21. 12:29

Jó napot!

Szeretném megkérdezni, hogy ha nekem ajándékoznak egy telket a már nyugdíjas szüleim, úgy adót hogyan kell fizetnem, és mi alapján és nekem kell-e kiszámítani az összeget, vagy küldenek levelet?

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/12242#…

Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Ádám

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:20

Adót soha nem kellett fizetni ajándék után - most már illetéket sem kell. (Ha egyenesági rokonok között történik az ajándékozás.)

adam93 # 2011.01.21. 13:46

Köszönöm szépen a gyors választ!

Ezek szerint amit mondtak nekem, hogy 5év után 10%-kal csökken az érték és aztán megint, úgy akkor nem kell személyi jövedelemadót kifizessek.
Meg tudná mondani nekem, hogy ennek hivatalosan hol tudok pontosan utána nézni?

Köszönettel:
Ádám

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:48

Az nem a szerzést terheli, hanem az eladást.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:48

Amúgy meg tudnám, nem teszem. Herótom van rá, ha valaki kérdez, aztán meg nem hisz nekem.

adam93 # 2011.01.21. 14:00

Igyekszem megkeresni a vonatkozó jogiszabályt, mert kissé kusza nekem ez az egész. Azt mondták, hogy az ajándékozottnak kell jelenteni, és a nyugdíjasok nem, csak én fizetek %-ok után.
Nekem kifejezetten tetszik az Ön válasza, csak kérem szépen írja le hogy körülbelül mennyi merre és hogyan, mivel nem szeretnék és a szüleimet se szeretném rossz bejelentéssel apehellenőrzésre küldeni.

Segítségét előre is köszönöm!
Ádám

Danzka # 2011.01.22. 07:37

Tisztelt Kovács Béla Sándor, köszönöm a választ, eszerint fogunk cselekedni. Üdvözlettel: S. Beatrix

Gabicsek # 2011.01.22. 21:46

Hát igen, megajándékozottnak nincs adója, hacsak el nem adja a lakóingatlant 5 éven belül. (Személyi jövedelemadóról szól tv-t kell nézegetni ezzel kapcsolatban, ott le van minden írva) Ahogy KBS írta, csak eladás után kell adót fizetni. Ez vonatkozik az ingatlanra.
Nem összekeverendő, ha a megajándékozott ingóságot kap, az után kell szja-t fizetni talán ha jól emlékszem, 150 ezer forint feletti ajándék esetén.

Az adó nem összekeverendő az ingatlan átruházási illetékkel, (magyarul átírási illetékkel) mert ott kell fizetnie a megajándékozottnak, mert a nevére írják az ingatlant. (APEH szabja majd ki) Ha jól tudom, 4 millió forintig 2 %, afölött 4 % a fizetendő illeték összege. Ezzel kapcsolatban pedig az illetéktörvényt kell nézegetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.22. 21:48

Egyenesági rokonok között mentes. De ezt is mondtam már.

predat000r # 2011.01.30. 09:45

Tisztelt fórumozók!

Egy örökölt lakás eladás utáni adózásáról lenne szó.
A történet:
2002-ben édesapám halála után 2 testvéremmel megörököltük a lakás felét. Az önkormányzat akkori felértékelése szerint a lakás felének értéke: 1.852.500Ft
2010-ben édesanyám is elhunyt.Immár a teljes lakás hármónk tulajdonába került. Az önkormányzat ismét felértékelte a lakás másik felét 2.565.000Ft-ra.

  • A lakás első fele is erre a magasabb árra került?

Ezután 2010 decemberében eladtuk a lakást. 4,1 millió Ft-ért. Ügyvédi és egyéb költségeink 406.000Ft-ra tehetőek.

Kérdésem az lenne, milyen módon számítsam ki az adózandó összeget? Az útmutatóban egyszerűbb példa van.Fele lakás, mivel több mint 5 év eltelt már adómentesen a miénk.
A bevételünk, tehát 4,1 mill Ft
A költség mi?
Sok hozzászólást olvastam a fórumban, ami alapján felmerült a kérdés: egyáltalán be kell e vallanom? Haszonszerzés nem történt.

A válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.30. 09:56

0

monalisa1 # 2011.01.30. 11:01

predat000r

KBS azért írta hogy "0", mert 2010.01.01-től egyenesági rokonok öröklése szeményenként 20 M Ft-ig illetékmentes.

Adóbevallást kell majd tenni de adófizetési kötelezettség nem lesz. (Azt hogy az adóbevalláson mit hová kell beixelni tanácsot egy könyvelőt megkérdezni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.30. 11:45

Az adóteherre írtam. (Az illetéket már korábban megfizették, akkor még kellett.)