ajándékozási illeték


lajcsó # 2017.09.28. 19:28

"Édesapám szerint ajándékozásként bizonyítékul szolgál majd az Adás-Vételi szerződés, mivel abba majd fel lesz tüntetve mindenki bankszámla száma amire a vevő majd elutalja így osztottan a pénzt."
Egy kicsit több kell az ajándékozáshoz.
Az ajándékot el kell fogadnod.
Meg kell határozni az összegszerűséget, teljesítés módját, stb.
Ha ugyanabban a szerződésben akarjátok lebonyolítani az ajándékozást is, akkor neked is szerződő félnek kell lenned.

ObudaFan # 2017.09.28. 13:49

Szerintem viszont így is, úgy is el kellene vinni ezt a bírói egyezséget ügyvédhez, mert szövegszerűen meg kellene nézni, hogy nem lsz-e ebből így illetékfizetés.

drbjozsef # 2017.09.28. 13:19

Ennél sokkal egyszerűbb, és olcsóbbis, ha valamelyik szülőd kapja a pénz a számlájára, és tovább utalja nektek. Ez normál bankban kb. +6000 forint.

Ajándékozási szerződés ügyvéddel nem olcsóbb.

guccika # 2017.07.19. 18:46

Akkor még egy kérdésem lenne.
Van ugye ez a ház, ami feles.Tesómé és az enyém.(ennek a felét ajándékoztam volna neki)
Most örököltünk egy nagyobb lakást.Erről lemondott volna a tesóm a hagyatékin, ami nemsokára lesz, az én javamra, és én odaajándékoztam volna neki a házrészem.
Mi van akkor, ha nem mond le, hanem fele övé, fele enyém(ahogy a ház is), és aztán eladjuk egymásnak?
Én eladom neki a fél házat, ő meg nekem a fél lakást.
Akkor, ha nagyjából egy árban van, nem sok adót kéne fizetnünk.Nem jobban járnánk így?Előre is köszönöm a választ.

Rexor # 2017.07.19. 07:25

Ez bizony annyi. Viszont részletfizetést lehet kérni.

guccika # 2017.07.19. 07:16

Sajnos nem élnek már a szüleink, se a nagyszüleink :-( Viszont nem szeretnénk olyan sokat fizetni.20 milliós ház, az én részem 10 millió, akkor 900ezret befizetni?? Az nagyon sok.

drbjozsef # 2017.07.19. 07:13

guccika,

ajandekozas illetekmentes egyenesagi rokonnak. Ha él még szülőtök, nagyszülőtök, neki lehet, és ő is ajándékozhatja tovább másik egyenesági rokonának...

Minden más verzió illetékköteles.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 16:44

Nem, az pont ugyanannyiba kerülne.

guccika # 2017.07.18. 16:36

Tesóm kisfiának?Unokaöcsém.11 éves.

Rexor # 2017.07.18. 09:37

De lehet, ha nem a testvérednek ajándékozod.

guccika # 2017.07.18. 08:09

Köszönöm.Valami más olcsóbb megoldást nem lehet kitalálni?

drbjozsef # 2017.07.18. 06:26

guccika,

Testvérek között 9%. Ügyvédnek kell készítenie a szerződést, ellenjegyeznie, és neki benyújtania az ingatlannyilvántartásba.

Értéknek beírhattok bármit, de nem érdemes nagyon eltérni a helyben szokásos adott időpontban érvényes piaci áraktól (kivéve persze, ha az állapota olyan), mert a NAV úgyis ellenőrzi az adatbázisában az illeték kiszabása előtt. Ha nem tetszik majd neki, úgyis kimennek, és megnézik.

guccika # 2017.07.17. 21:43

Üdvözletem!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.Testvéremmel örököltünk egy házat 2001-ben.Most a fél házrészem elajándékoznám neki.Milyen illeték fizetési kötelezettséggel jár ez?Köszönöm.

drbjozsef # 2017.06.25. 11:09

Amikor beépítették a tetőteret, gondolom, önálló lakásként, akkor nem szereztek semmilyen tulajdont a testvéredék? Most is a szüleid a tulajdonosai az egész ingatlannak?

Maya88 # 2017.06.25. 08:50

Tisztelt Szakértő!

Ketten vagyunk testvérek. A testvérem a családjával a családi házunk tetőterében él. Ez a családi ház az örökségünk, tehát ha a szüleink meghalnak ez marad ránk. Mivel ők ott laknak, beépítették a tetőteret így most az merült fel, hogy övé lenne a ház, én meg megkapnám a ház értékének a felét. Ha ő kifizetné nekem átutalással a ház felét kell illetéket fizetni az adóhatóságnak, illetve be kell jelenteni?
Az illeték törvény mely része vonatkozik erre az esetre?
Köszönöm!

lajcsó # 2017.05.22. 19:41

"Alanyi mentes katázóként nincs költségelszámolás,"
Így van, én tévedtem.
Külön bankszámla alapesetben valóban nem szükséges. De ha pl. támogatást vesz igénybe akkor viszont szükséges.

drbjozsef # 2017.05.22. 18:50

A vállalkozás pénze meg anyukád pénze akkor sem ugyanaz, ha anyukád és a vállalkozó ugyanaz.

Gabman # 2017.05.22. 16:22

Alanyi mentes katázóként nincs költségelszámolás, sőt még külön bankszámlát se kell nyitni ha valaki nem áfás. Neki van külön vállalkozói számlája, de ha nem lenne, akkor simán magánszemélyként utalná, nem? Lényeges különbség, hogy melyik számláról jön a pénz?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.22. 14:56

Jövedelemkivét.

lajcsó # 2017.05.22. 13:31

Na jó de, hogy fogja könyvelni a vállalkozás ezt a kiadást?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.22. 10:23

Kiveszi, neked adja, kész.

lajcsó # 2017.05.22. 10:22

Így biztosan nem illetékmentes. A vállalkozás miért ajándékoz magánszemélynek?

Gabman # 2017.05.22. 09:06

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó (katás) édesanyám vállalkozói bankszámlájáról az én lakossági folyószámlámra történő átutalás, ajándékozás keretén belül illetékmentes marad?

köszönettel

lajcsó # 2016.12.05. 20:41

"Az èdesanyàmmal közös bankszámla jelent-e bármilyen problémát ebben az esetben?"
Ha bizonyítanod kell (valahol) az ajándékozás tényét, akkor bizony problémát jelenthet. Célszerű lenne írásba foglalni az ajándékozást!

Magdus40 # 2016.12.05. 19:26

Édesanyám külföldi ingatlana eladásra került és annak vételárát nekem,mint egyenesági leszármazottjának ajándékozza.Az ajándék pénzösszeg a magyarországi bankszàmlámra kerúl átutalásra,amely viszont ugyancsak édesanyámmal közös bankszámla.Úgy tudom ezen összeg utàn nem kell adóznom.Az èdesanyàmmal közös bankszámla jelent-e bármilyen problémát ebben az esetben?