ajándékozási illeték


drbjozsef # 2016.09.13. 08:52

Egyeneságú rokonok közötti ajándékozás esetén nincs ajándékozási illeték. Csak az eljárás (ügyvéd, földhivatal) költségeit kell fizetni.

maryszanti # 2016.09.13. 08:26

lányommal /32/ van egy közös BP.i lakásunk felesben. a lányom most szeretné az ő részért átadni nekem ajándékozással , milyen illetéke van ennek? köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.06. 08:23

A hajó nem "minden ingó", hanem sajátos jószág, például azért, mert egyedileg azonosítható és lajstromozott.

antijogász # 2016.09.06. 07:50

Köszönöm!
Ezek szerint minden ingó adásvétel után van visszterhes vagyonszerzési illeték, nem csak a törvényben felsorolt ingók után?

ObudaFan # 2016.09.05. 20:34

Ha eladod neki, akkor 4% visszterhes szerzési illeték terheli.
Ha egy ingatlant 1 Ft-ért adsz el, az túlnyomórészt ajándékozás.

antijogász # 2016.09.05. 20:19

Kedves Hozzáértők!
Ha a testvéremnek ajándékozok egy hajót (ingó), akkor 18 % ajándékozási illeték terheli őt (?), ha viszont eladom neki 1 forintért, akkor nem tárgya a visszterhes vagyonszerzési(és egyéb) illetéknek az adásvétel?
Ügyvédi ellenjegyzés-köteles a szerződés, mert a hatósági nyilvántartásban csak akkor vezetik át a tulajdonjogot.
Fontos a reális ár megjelölése, vagy a kettőnk alkuja a döntő?
Köszönettel

lajcsó # 2016.07.06. 17:43

A leírtak alapján a véleményem szerint, ez egy ajándékozással vegyes adásvétel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.06. 17:42

Ez nem ajándékozás.

pcsobanka # 2016.07.06. 17:32

Kedves Szakerto!

Ajandekozassal kapcsolatban erdeklodnek. Felmerult, hogy egy nagyon kozeli, kulfoldon elo baratom anyukaja halala utan nekem ajandekozna az altala orokolt ingatlant (mivel, hogy biztosan nem fog hazajonni es o csak adot fizetne kint az orokosodes utan) annak fejeben, hogy en torlesztem a hatralevo, Magyarorszagon fennmaradt hitelet. Ebben az esetleg az ajandekozas hogy tortenik? A lakas becsult ertekenek hany szazalekat kell ajandekozasi adokent fizetnem? Az ajandekozasi ado a lakas erteke vagy a lakasertek - altalam atvallalt hitel erteke utani ado? Illetve, hogy az ajandekozasi szerzodesben problema-e ha a lakas osszege tobb, mint a fennmarado altalam vallalt hitel?

Valaszat elore is koszonom!

udvozlettel

lajcsó # 2016.06.19. 19:54

Mindkét kérdésre igen a válasz.

bzsk # 2016.06.19. 14:21

Kedves Fórumozók,

Ajándékozással és kölcsönnel kapcsolatos a kérdésem.
Lakásvásárlásunkhoz apósomtól kaptunk támogatást olyan formában, hogy az összeg felét ajándékként, másik felét kölcsönként adta. Mivel családon belüli ügy, nem tartottuk szükségesnek ezt írásba fektetni. A bökkenő viszont az, hogy mivel a feleségemnek nincs bankszámlája, az én nevemen lévő számlára utalta a pénzt (nem társtulajdonos a feleségem, de társkártyával hozzáfér a számlához). Utólag merült csak fel bennem, hogy ebben a formában illetékköteles lehet az ajándékozás, hiszen nem egyenesági rokon vagyok, bár nyilvánvaló, hogy a feleségemmel vagyonközösséget alkotunk, és a lakás, amire fordítottuk a pénzt, szintén 50-50%-os tulajdon.
Az lenne a kérdésem, hogy utólag lehetséges-e ajándékozási szerződésben rögzíteni, hogy az ajándékba kapott pénzt az apósom a feleségemnek ajándékozta, aminek a módja a bankszámlámra utalás volt, és elfogadja-e így a NAV, mint illetékmentes ajándékozás? Valamint a pénz másik (kölcsönadott) felével kapcsolatban kérdezem, hogy utólag lehet-e szerződésben rögzíteni a már elküldött pénzzel kapcsolatban, hogy azt mi kölcsönként kaptuk?

jogging # 2016.06.02. 06:55

az előzőre van valakinek ötlete?
köszönöm

jogging # 2016.05.23. 18:14

Rexor, köszönöm a gyors választ.

Az ajándékozást egyenes ágon is be kell jelenteni a nav-hoz?

Mert a nav honlapján az ajándékozási illetékről szóló 38. sz. füzetben az 5.1-es pontban ezt találtam:

"Az egyenesági rokonok, valamint a házastársak ajándékozással történő illetékmentes vagyonszerzését
nem kell bejelenteni az állami adóhatósághoz."

A kölcsönszerződést ügyvéd előtt kell írni?
Ha nem, akkor kellenek tanúk hozzá?
Az összeg kölcsönvétele már megtörtént tavaly és semmit nem írtunk róla, az ügyvédemre hallgatva.

Rexor # 2016.05.23. 08:57

Kölcsönszerrződést nem kell bejelenteni, de szerződés erősen ajánlott. Hogy van e kamat vagy nincs ez rajtatok múlik.

Az ajándékozás már más tészta, mert azt be kell jelenteni a NAV-hoz, tehát a testvéredtől érkezett pénzt nem ajánlom ebben a formában, mert ez erőteljesen bűzlik, hogy az illetékfizetés megekerüléséről szól.

jogging # 2016.05.22. 21:09

Szüleim utaltak nekem pénzt a lakásvásárlásom segítésére. Ezt visszaadom nekik évek múlva (egyben, vagy részletekben).

Kell erről bármilyen szerződést írnunk / be kell jelenteni bármilyen hatóságnál, ha:

  1. kamatot is szeretnék fizetni nekik az összegre
  2. csak annyit adok vissza, amennyit adtak (nincs kamatfizetés)

Később még utalnának pénzt hitel kamatkedvezmény miatt. Ez az összeg csak ott fog állni a számlámon (elköltés, befektetés nélkül)
3. erről kell valamit írni?

Úgy tudom, hogy oldalági rokon (testvér) nem utalhat pénzt illetékmentesen. De úgy átadhatja az összeget, ha előbb átutalja a szüleimnek és ők továbbutalják nekem?

Legális és adózott jövedelemből és nyugdíjból van. De nem szeretnék semmilyen felhajtást és bonyodalmat ebből a szüleimnek a koruk miatt. Még csak egy értesítő levelet sem.

4. Ezekre ráugrik a NAV? Elkezd vizsgálódni?

lajcsó # 2016.05.18. 06:55

"A kérdésem az lenne ez mennyire járható út?"
Úgy működik ahogy felvázoltad.

"Mennyire szabályos?"
Formailag teljesen az, tartalmilag viszont problémás.(Jogszabály megkerülésére kötött jogügylet.)

"Illetve ha ez működik akkor van kötelező idő aminek el kell telnie az ajándékozások között?"
Nincs.

-Bubu- # 2016.05.17. 20:03

Tisztelt fórumozók!

Röviden tömören megpróbálom leírni mire is lennék kíváncsi.
Az alap helyzet: nagynéném lakásában élek(az ő nevén van) viszont ő nekem ígérte ezt a lakást amivel nem is lenne semmi gond tisztában vagyok vele hogy akkor 9%os illetéket kellene fizetnem. Deee! Én nem szeretnék itt élni,szóval árulva van a lakás. Ha megveszik akkor a pénz ugye a nagynénémhez kerül, nem szeretnék ezután a pénz után 18%os illetéket fizetni. Ezért azt találtuk ki,hogy nagynéném oda ajándékozza az anyukájának(aki az én nagymamám),majd a nagymama nekem ajándékozza.
A kérdésem az lenne ez mennyire járható út?
Mennyire szabályos?
Illetve ha ez működik akkor van kötelező idő aminek el kell telnie az ajándékozások között?

Válaszukat előre is köszönöm!!

ObudaFan # 2016.04.19. 14:01

Véleményem szerint az után nem kell.

xip0000 # 2016.04.19. 13:29

Tiszteletem!
Elhalálozási nyilatkozattal bankból felvett pénz (HUF,EUR,CHF számla) után kell-e ill. hogyan kell adót fizetni?
Válaszát előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2016.04.11. 16:12

Az ügyvéd meg postán küldi meg a bejegyzési kérelmet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.11. 14:50

???
Hát Pesten kötöd meg azt az ajándékozási szerződést.

Gergő80 # 2016.04.11. 14:27

Kedves Fórumtársak,

Ha én Pesten élek, hogy tudom elintézni egy vidéki ingatlan elajándékozását? Lehetőleg utazgatások nélkül.
Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.28. 12:35

Tulajdonképpen lehet. Inter pares - az esetleges vevővel (hitelezővel, hatósággal stb.) szemben hatálytalan lesz.

jogobella27 # 2016.03.28. 11:26

Még egy kérdésem lenne: ingatlan ajándékozásnál lehet olyat a szerződésbe foglalni, hogy x évig nem adható el az ingatlan?

dandarosz # 2016.03.24. 08:49

Köszönöm szépen!