SZJA kérdés


kilimandzsáró # 2018.12.04. 13:06

értékesittem egy zártkerti ingatlant.2015.decemberben vettem 500 e ft.-ért, most októberben 560000 ft.-ért adtam el.közben lett épitve egy kiülő és annak az anyagköltségéről 60e ft.-ról megvan a számla. a barátok csinálták,igy a munkadíj pénzembe nem került.kérdésem: a 2018 évi szja bevallásnál be kell-e vallanom,ha nem kell adóznom utána?

ugyintezes2015 # 2018.10.09. 15:23

Tisztelt Szakértő!
Tulajdonostársként szeretném elvállalni a társasház közös képviseletét.
Véleményem szerint ez nem üzletszerűen végzett tevékenység, társadalmi munkában, ingyen nem vállalnám el. Előttem már volt olyan képviselő, akinek zsebbe fizettünk, nem adózott utána.
A munkámért kérhetek-e hivatalosan, szerződésben feltüntetve díjazást?

Lacy40 # 2018.05.08. 11:06

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm szíves válaszát!

Üdv

Lacy

drbjozsef # 2018.05.05. 15:24

Lacy40,

A NAV elkészítette a tervezetet már, ezt kérhetted volna, hogy küldjék ki postán, de ügyfélszolgálaton most is kérheted.
Magánszemélyeknek május 20-án automatikusan érvényessé válik, ha nem módosítanak rajta.
Úgyhogy ha nem érdekel, megnézni nem akarod, csak a bejelentett (!) munkahelyedről volt tavaly jövedelmed (se őstermelő, se lakáskiadó, se ingatlant nem adtál el), akkor nincs teendőd. Érvényessé válik, és kész, el van intézve.

Lacy40 # 2018.05.05. 10:23

Tisztelt Szakértő(k)!

A május 20-án esedékes SZJA-val kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Egy cégnél dolgozom, nincs egyéb más bevételem. Nem használok (nem regisztráltam) ügyfélkaput.

A NAV elkészíti az SZJA bevallásomat és nincs további teendőm, vagy nekem kell postán elküldeni a bevallást vagy esetleg feltétel az ügyfélkapus regisztrálás ahhoz, hogy a NAV elkészítse az adóbevallásomat?

Várom szíves válaszukat
Tisztelettel

Lacy

Rexor # 2018.04.11. 13:30

Rád nézve semmi. A céget megbírságolhatják. Tulajdonképpen mi az az ok, amit "sejtesz"?

rimfarago # 2018.04.10. 13:50

Nem kaptam adóigazolást és bejelentem a céget? Mi lehet belőle?

Teoretikus kérdés egyelőre.
Az adóigazolást a munkáltatónak jan 31-ig kellett volna kiadni, minden külön kérés nélkül.
Ápr közepe van, nem kaptam(kaptuk ) meg.

Kérdésem!
Ha én beballagok egy NAV-ügyfélszolgálatra és ez így feltálalom nekik, cégnévvel címmel, munkaügyi vezető-bérszámfejtő nevével (akinek oda kéne adni az igazolást) akkor ebből mi lehet

  • a cégre nézve?

és rám/ránk, a munkavállalókra nézve?

Mert amit tudok. Az igazolások kész vannak. Ki vannak nyomtatva és mappázva.
De ki nem adják „rejtélyes” okokból (én sejtem az okot de bizonyítani nem tudom).

Ez a kérdésem.

zozoka49 # 2018.04.08. 19:10

segitséget szeretnék kérni.A párom egyszerüsitett foglalkoztatással alkalmi munkavállalóként dolgozott rakodógépkezelőként a 2017.-évben,ott ahol nyugdijazása előtt dolgozott.Kérdésem.2017.-évben és most 2018.-évben mi az az órabér amit adómentesen felvehetett,illetve felvehet.Ugyanis a tv.szerint a feletti rész után kellene adóbevallást csinálni a részére.Köszönöm,ha Valaki segítene.

joco4704 # 2014.05.08. 11:51

Natura 2000 erdők kompenzációs támogatást kaptam tulajdonostársként 25.000.-ft-ot. Kérdésem kell-e szerepeltetni az SZJA bevallásban ( SZJA mértéke mennyi? ) vagy sem. Ha igen a bevallás hányas sorában?

dedetunde # 2014.04.21. 07:59

Sziasztok

Tud nekem valaki segíteni abban, hogy örökölt földterületet melynek a testvéremmel közösen vagyunk a tulajdonosa értékesítettünk. Egy adás-vételi szerződés van, ahol ketten vagyunk az értékesítők. A vevő nyilatkozott, hogy kettőszázezer ft kedvezményre vagyunk jogosultak mert a vevő megfelel az adómentesség feltételeinek. A kérdésem az lenne, hogy ugyebár mind a kettőnknek a testvéremmel be kell vallannunk az szja-ba az értéket, de a kettőszázezer kedvezményt azt mind a ketten igénybe tudjuk venni? A másik kérdésem pedig, hogy eho-t kell fizetnem(nünk) utána?

Köszönöm segítségeteket

niki19821214 # 2014.04.20. 20:03

Van egy saját tulajdonú ingatlanom (üzlethelyiség), amit bérbe adok egy vállalkozásnak. Magánszemélyként kértem adószámot, mivel számlát kell kiállítanom a bérleti díjról. Az SZJA törvény viszont előírja, hogy ha a jövedelem (ez esetben a bérleti díj) kifizetőtől származik, akkor az adóelőleget a kifizető vonja le, vallja be és fizeti be. Magyarul én nem a számlán szereplő összeget, hanem az adóelőleggel csökkentett összeget kellene, hogy kapjam? Az SZJA törvény szerint kifizető: az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat. Tehát esetemben az a vállalkozás, aki bérbe veszi az ingatlant, kifizetőnek számít? Hogy működik ennek az adminisztrációja?

tamasakos # 2014.03.31. 14:22

Tisztelt Szakértő !
Az alábbi kérdésem lenne SZJA vonatkozásában:

2013-ban lezárult az édesapám hagyatéki eljárása, melynek végén -kitagadásom miatt- a végrendeleti örökös mintegy 1,3M Ft jogos kötelesrészt ismert el és a temetési, közjegyzői dijak arányos részét levonva 1,1 M Ft-ot ki is fizetett nekem több részletben.

Ezen összeg után fennáll-e valamilyen közteher fizetési kötelezettségem?

Válaszukat előre is köszönöm.

gomboc777 # 2014.03.19. 14:18

Tisztelt Szakértő,

adózásban kérem segítségüket. 2013. március végétől németországban élek és dolgzom.
Magyarországon 2 hónap munkaviszonyom volt 2013 elején.
Hogyan kell adóznom? Magyarországon is kell adóznom ezután a két hónap után?
A külföldi jövedelmet be kell vallanom?
Illetve itt Németországban, amikor elkészítem az adóbevallást, akkor a magyarországi jövedelmet is be kell vallanom?
Köszönettel

kiri35 # 2014.03.02. 14:20

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket.
Azt szeretném megtudni hogy a 2013-ban felvett lakáscélú
állami kamattámogatású hitelünk után jár a adójóváírás,vagy nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 08:18

Hogy a biztosító levonta és befizette-e az adóelőleget, azt tőlük kellene megkérdezni. Pontosabban nekik kellene igazolást adni róla.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 08:17

Igen.

bluejuniper # 2014.03.01. 18:22

Tisztelt szakértők,

A segítségüket kérném az alábbi kérdésben:
Kell adózni jövedelembiztosítás keretén belül kifizetett összeg után?
Több biztosító, bank kínál lehetőséget arra az esetre ha valaki keresőképtelen lesz vagy munkanélküli. Ha bekövetkezik ez a nem várt esemény, és fizet a biztosító havonta x összeget y hónapig, ezen összegek után kell adózni? Szerepelnie kell az adóbevallásban?

..vagy a biztosító eleve levonja a személyi jövedelem adót és úgy fizet?

Köszönettel,
bj

nandy # 2014.02.27. 11:13
muki1213 # 2014.02.25. 14:08

Tisztelt Szakértő!

A párom és én 2013. augusztusában összeházasodtunk. Nekem van egy gyerekem, neki három.
Az adókedvezményt amit a havi fizetésemből igénybe tudtam venni igénybe is vettem, de mindet nem tudtam érvényesíteni.
A kérdésem az lenne hogy a maradék összeget ha volt az év folyamán ( augusztus előtt) még befizetett adóm igénybe tudom-e abból venni az adóbevallásnál?

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.02.16. 21:33

A másik lakás megvásárlásának már rég nincs semmilyen adócsökkentő hatása.
A lakást 10-ért vette, 11.9-ért adta el, a jövedelem 1.9 M.
Ennek a felére viszont igaz, hogy eltelt 3 év a megszerzés és az eladás között, így az 1.9M felére kell 16%-ot adózni, a másik felére a 16% 60%-át.
(Nyilván ügyvéd készítette az adásvételi szerződést, az ilyen kérdéseket neki kell feltenni. Egyrészt ő kapott azért jó pénzt, hogy ha bármi felmerül, megkérdezd, másrészt ő ismeri sokkal pontosabban az egész ügyletet, így ha van valamilyen fontos részlet, amit kihagytál, arról is tud.)

Banita80 # 2014.02.16. 20:57

Szeretnék egy kis segítséget kérni SZJA bevallással kapcsolatban egyik ismerősöm számára.
Röviden 2010-ben a feleségével vásároltak 10 millió Ft értékű lakást 50-50%-os részesedéssel, 5 millió Ft önrésszel és 5 millió Ft banki hitellel. 2013-ban elváltak. A férj kifizette a feleségét a lakásból úgy, hogy a saját 2,5 millió Ft-os hitelrésze mellé felvett még újabb 2,5 millió hitelt, A lakást eladta még 11.9 millió Ft-ért és ekkor egyből visszafizette a banknak az 5 millió Ft hitelt. Még ebben az évben a maradék 6,9 millió Ft-hoz felvett 1,8 millió hitelt és megvásárolt egy 7,8 millió Ft-os lakást és azt felújította. Az a kérdés, hogy szerintetek milyen összeget kell ebben az esetben szerepeltetni a bevallásában? Mivel egy éven belül lakást vásárolt belőle így egyáltalán kell adóznia belőle, ha igen milyen összeget? Köszönöm előre is a válaszokat.

Kittin # 2013.06.26. 15:40

Kedves Fórumozók!

Lehet, hogy a kérdés nem teljesen ide illik. 2010-ben elhunyt munkavállaló igénybe nem vett adójóváírására is él felesége özvegyi joga? A hagyaték végzés özvegyi joggal terheleten adta át a hagyatékot az örökösnek.
Előre is köszönöm a válaszotokat!

Klári47 # 2013.06.12. 10:56

Köszönöm mindenkinek aki segített / válaszolt!
Akkor úgy van ahogy én gondoltam,hogy csak egy újabb csúnya átveréssel próbálkozott a lányomnál.
Zizz! A levonandókat levontuk mi is,és ennek ellenére jött ki egy nagyon "csúnya" összeg,ahhoz képest amit bevallott,és ami után fizette a gytartást.De azért köszönöm,hogy megemlítetted,végtére is nem tudhatja mindenki!

wers # 2013.06.12. 09:46

természetesen Zizzz, ezér javasoltam a munkáltatói igazolást

Zizzz # 2013.06.12. 08:58

Azért apuka védelmében említsük meg azt is, hogy a bevallás bruttó összeget tartalmaz, amiből levonásra kerül 16 % személyi jövedelemadó, 10 % nyugdíjjárulék, és 8,5 % egészségbiztosítás és munkaerőpiaci járulék. A bevallásban szereplő összeg * 0,655 = ténylegesen megkapott, elkölthető jövedelem.