ajándékba kapott ingatlan értékesítése


Akos1979 # 2024.01.16. 11:07

Köszönöm szépen a tájékoztatást

drbjozsef # 2024.01.16. 08:25

(Ha a nagymamád még 2020-ban halt meg, akkor 90% helyett csak 60% az alap)

drbjozsef # 2024.01.16. 08:25

Akos1979,

Bár a topik ajándékról ír, ti ugye örököltetek. Ilyenkor nincs 75 meg 25%.

A bevételetek 18,3M. Az ingatlan bekerülési értéke a 16M.
Ezért a különbség 2.3M összesen. Ha nagymamád 2021-ben hunyt el (ez számít, nem a hagyatéki eljárás vége), akkor ennek 90%-a a jövede lem, ami után az adót kell fizetni. Ha valamelyikőtöknek van névre szóló számlája az ingatlan megszerzéséhez kapcsolódóan (közjegyzői díj a hagyatéki eljárásról) vagy értékesítéséhez kapcsolódóan (ügyvédi költség, hirdetési költség, ingatlanos), akkor még azt is levonhatja. És ez után kell 15% adót fizetni. (ha ilyen extra költségetek nincs, akkor fejenként 156ezer forintot, ha jól számolom)
A 2023-as adóbevallásba be is kell majd írni, ha volt adóköteles jövedelem.

Akos1979 # 2024.01.16. 07:47

Igen,de egy kicsit összezavarodtam,hogy minek kell nèzni a 75százalèkát,meg a különbség 25százalèkát,ès annak a15százalèka az szja...

Szomorú örökös # 2024.01.15. 17:07
Akos1979 # 2024.01.15. 16:46

Jó napot kívánok!A nagymamámtól örököltünk egy ingatlant,2021ben a testvèremmel fele-fele arányban.16millió forintèrt èrtèkelte fel a hivatal.2023 bán eladtuk,18,3millió forintèrt.Mennyi szja befizetèsi kötelezettsègünk adódik?Illèteket nem kellett fizetnünk a hagyatèk után.Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel Ákos.

drbjozsef # 2022.08.30. 09:17

KZita,

Nincs mivel csökkenteni az összeget, és nincs ötlet sem.

Felbontani az egy évvel ezelőtti szerződést? Nem lehetetlen, az azt szerkesztő ügyvéddel beszéld meg.

KZita # 2022.08.30. 09:14

Üdvözlet,
Tavaly kaptam édesanyámtól ajándèkozással a lakásom, most szeretnèm eladni, külföldre költözès miatt. Szembesültem vele, hogy a kb. 45 millós eladási árnál, 1.687500 forint adót kellene fizetnem. Hogyan tudnám csökkenteni az összeget?
Gondoltam ajándèkozás visszavonására, ès akkor anyám nevèn adnánk el, adómentesen.
Ha jól èrtem, ha 45 millió èrtèken visszaajádèkozom, ès ugyanannyièrt eladja, akkor is ennyi adót kell fizetni,mint most.
Egyèb ötlet,amire nem gondoltam? :)
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.05.21. 07:00

Feles Elek,

Ha édesanyádnak is 5+ éve van a nevén a része, akkor vedd meg édesanyád részét. Ne ajándékba kapd.

Ő nem fog adózni az 5+ év miatt.

Ha pedig Te akár egy nappal később is eladod, de NEM drágábban, mint amennyiért vetted tőle, akkor nem kell adót fizetned.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.19. 17:13

Akkor ki kell számolni. Az adó az eladási ár 25%-nak a 15%-a. Az 3,75%. Az illeték meg 4%. Sokat nem spórolsz sehogyse.

Feles Elek # 2021.05.19. 16:12

Vettem egy drágább lakást, és a fizetendő illeték miatt nem mindegy, hogy közös lakás eladási árát 100 %-ban vagy csak 50 %-ban tudom az új lakásnál beszámítani. Ezért merült fel az ajándékozás.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.19. 15:00

Nem tól jó ötlet, pont az adó miatt. Az miért nem jó, hogy együtt eladjátok, és tiéd az ára?

Feles Elek # 2021.05.19. 14:38

Tisztelt Szakértők!

Adott egy lakás, melynek 1/2 tulajdonrésze az enyém, a másik fele édesanyámé. Ő nekem ajándékozná a részét, én pedig értékesíteni szeretném a lakást. A saját tulajdonrészem vonatkozásában nincs adófizetési kötelezettségem, mert 5 évnél régebben vásároltuk a lakást.
Viszont a most ajándékba kapott fele rész után adót kellene fizetnem.
Ha az ajándékozási szerződésben megjelöljük, hogy az ajándék értéke X M Ft (a lakás valós piaci árának a fele), akkor is kell adóznom?
Van-e bármilyen legális megoldás arra, hogy ne kelljen szja-t fizetnem az ügylettel kapcsolatban?
Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 17:22

Simán mondanak olyat a laikusok, hogy a hagyatéki eljárásban az egyik örökös "lemondott a másik javára". Ez sosem lemondás - ahogy te is mondtad - viszont a részletektől (és a közjegyző jogértelmezésétől) függően lehet osztályos egyezség és ajándékozás is.

Incapax # 2021.02.10. 15:28

KBS: az osztályos egyezség, mint lehetséges verzió jogos, bár a válasz része megáll arra is (nem ajándékozás). Az ajándékozás nekem nem áll össze a kérdésfeltevéssel, de akkor lehet én nem látok valamit, ebben az esetben elnézést kérek Mizsei-től.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 14:35

Ha hagyatéki eljáráson született a jognyilatkozat, akkor az az örökség visszautasítása.
Ez egyáltalán nem biztos. Lehet az osztályos egyezség és akár ajándékozás is.

Mizsei # 2021.02.10. 13:29

Incapax: Köszönöm a választ!

A hagyatéki lemondás valószínűleg illetékköteles lesz, de az ajándékozás illetékmentes.

Incapax # 2021.02.10. 13:16

Ha hagyatéki eljáráson született a jognyilatkozat, akkor az az örökség visszautasítása. Ez nem számít ajándékozásnak. Annak kell fizetnie (ha egyáltalán) az illetéket, aki végül ténylegesen (tehát a kieső helyett) örököl. Hogy mi és milyen mértékben számolható el megszerzésre fordított összegnek, az pl. attól is függ, hogy az öröklés, valamint az ajándékozás illetékmentes volt-e.

Érdemes ránézni a NAV kalkulátorjára is:

https://www.nav.gov.hu/…rok/ing_kalk

Mizsei # 2021.02.10. 11:58

Tisztelt Szakértők,
Kérdésem lenne: ha egy hagyatéki tárgyaláson lemondtak egy ingatlanörökség feléről, ez ajándékozásnak számít?
Ha nem,az örökösödési illetéket az fizeti, aki eredetileg örökölt, vagy akinek a nevére az örökségről lemondtak?
Ha az ingatlan másik felét ajándékként megkapja az a személy, akinek a nevére lemondtak az örökségről, akkor eladáskor az örökségből lemondott rész szerzési értéke adóalap csökkentő költségnek számít és az ajándékba kapott rész eladási értékének 25%-a az adóalap?
Vagy pedig a teljes ingatlan eladási érték 25%-az adóalap?

STamás83 # 2021.02.05. 10:32

drbjozsef, köszönöm ismét a választ!

drbjozsef # 2021.02.04. 16:21

Ez azt jelenti, hogy valóban ha eladok 1db ingatlant, akkor 1db ingatlan után tudom az illeték kedvezményt felhasználni?

A "nem túl szép"-pel másra céloztam, de mindegy is, félreérthető. Szóval igen, 1 eladott ingatlannal csak egy másikat állíthatsz szembe - és fordítva is. Ha a 40M helyett két 20M-est veszel, akkor az egyik után illetéket kell fizetned.
Ez ugye kb. 800ezer Ft.

Itt minek a 25%-a után kell fizetni a feleségemnek 15%-ot?

Ha te adod el a 40M-es lakást, és már több mint 5 éve a tulajdonodban van, akkor nem kell adót fizetni utána.
Ha a felét a házastársadnak ajándékozod, akkor természetesen a te feled után továbbra sincs adó, de ha 20M-ért eladja a feleséged az ő részét, akkor ez után az eladási ár utáni 25%-nak a 15%-a az adó.
Ez meg ugye kb. 750.000- Ft.
Meg a kb. 50.000- Ft plusz szerződés.

Vagyis kb. ugyanott vagytok, nem nagyon érdemes ezzel trükközni sajnos.

STamás83 # 2021.02.04. 15:38

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ!

"Nem túl szép, ez így működik"

Ez azt jelenti, hogy valóban ha eladok 1db ingatlant, akkor 1db ingatlan után tudom az illeték kedvezményt felhasználni?

"Azt ugye tudod, hogy ha 5 éven belül a feleséged eladja az ajándékba kapott lakását, akkor ott nincs értékkülönbözet, az eladási ár 25%-ának a 15%-át befizeti adóba."

Itt minek a 25%-a után kell fizetni a feleségemnek 15%-ot? Az eladási ár 100%-a után (ami 40M Ft), vagy a saját maga 50%-os részesedése után (ami így az eladási ár fele, 20M Ft)?

Köszönöm!

drbjozsef # 2021.02.04. 12:03

Bocs, helyesen : kérdezted, de nem jól tudod. Értékkülönbözet után adásvételnél, öröklésnél, vagy illetékköteles ajándékozásnál számolnak. Illetékmentes ajándékozásnál a lentiek szerint.

drbjozsef # 2021.02.04. 12:02

STamás83,

Nem túl szép, ez így működik. Volt olyan értelmezése az illetéktörvénynek, hogy egymással csak egyforma tulajdoni arányokat lehet szembeállítani, de ez nem így van, nem ez az uralkodó most.

A végén akár vissza is ajándékozhatja neked a feleséged az általa vett 20M lakást.

Viszont, amit nyersz a vámon, azt elveszted a réven, bár ezt nem kérdezted.
Azt ugye tudod, hogy ha 5 éven belül a feleséged eladja az ajándékba kapott lakását, akkor ott nincs értékkülönbözet, az eladási ár 25%-ának a 15%-át befizeti adóba...

STamás83 # 2021.02.04. 11:45

Üdvözlöm!

Van egy kb. 40M Ft-ot érő lakás a nevemen, amit szeretnék eladni, és venni belőle 2db 20M Ft értékű lakást. Reméltem, hogy így nem kell illetéket fizetnem, hisz pont annyiért veszek, amennyiért eladok, de úgy olvastam, hogy ha 1db lakást adok el, akkor 1db lakásnál tudom beszámítani az illetéket.
Jött az ötlet, hogy akkor a feleségemnek ajándékozom a felét (ez így illetékmentes), és közösen adjuk el, majd az eladás után ő is vesz egy 20M Ft-os lakást és én is veszek egy 20M Ft értékű lakást.
Jól gondolom, hogy az ajándékozás után nem kell illetéket fizetni, és mivel 50%-os tulajdonos lesz egy 40M Ft értékő lakásban, amit ha eladunk, akkor 20M Ft lesz az ő "része", ami az ajándékozás értéke is, így adót sem kell fizetnie, és mivel pont 20M Ft értékben vesz új ingatlant, így itt sem kell illetéket fizetnie.
Vagy ez túl szép, hogy igaz legyen?

Köszönöm előre is a segítséget!

Tamás