ingatlanszerzési illeték


drbjozsef # 2021.11.02. 11:55

Vietinghoff,

A "lakáscserét pótló vétel" illetékkedvezménye viszont mindenkinek jár. A most vásárolt és az eladott lakás (tulrész arányos) forgalmi értékeinek különbözete után kell illetéket fizetned (ha 3 éven belül veszed az újat).

kali11 # 2021.11.02. 21:34

Üdvözlöm! Kis segítségre szorulok, előre is köszönöm válaszukat! 2021. júliusban vettem egy telket, amiről csak utólag derült ki, hogy beépíthető (ezért szerződéskötéskor az ügyvéd nem intézett illetékmentességet). Október 20-án megjött az illetfizetési meghagyás és most szeretnék kérni illetékmentességet, mivel 4 éven belül házat fogok építeni a telekre. A B400-as NAV nyomtatvány általam kitöltésre került; ezt hova, kinek kell leadnom és milyen határidővel? Köszönettel!!!

drbjozsef # 2021.11.03. 06:17

kali11,

Én oda küldeném - pár soros kérelemmel, leírva, hogy miért most kéred az illeték felfüggesztését, találj ki valamit, mindegy -, ami a fizetési meghagyásban szerepel jogorvoslati lehetőség. Kell ilyennek lennie benne.

kali11 # 2021.11.03. 18:43

Kedves drbjozsef! Köszönöm szépen a gyors választ, így fogok tenni! Minden jót kívánok! kali11

tarapara # 2022.09.17. 11:15

Sziasztok!

Eladtam egy lakóingatlant, az árából szeretnék vásárolni 3db kisebb lakóingatlant, majd végül a következő 1 évben szeretnék eladni még egy másik lakóingatlant. Vagyis sorrend szerint: eladás – vétel – vétel – vétel – eladás.
Az illeték számításnál az első vételhez a jövőbeni eladást szeretném beszámítani, míg a harmadik vételhez a már eladott ingatlant szeretném beszámítani.
A kérdésem, hogy az Itv. 21. § (4) alapján szerintetek ez működik, hiszen a 3db vételt a 2db eladás közvetlenül megelőzi vagy követi?

a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.

A választ előre köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.17. 12:14

A te választásod.

Tamás21 # 2023.07.31. 23:38

Tisztelt fórumozók, jogaszok!

2023 februárjában megpályáztam egy önkormányzati minigarzont amolyan licitalas es én nyertem meg az adás- vetelt így 2023 április 27. én megírtuk az adas-vételi szerződest. Az MNV zrt-nek elővásarlasi joga volt (35 nap) amivel nem élt így az önkormányzat ügyvédje beadta a Földhivatalnak a szerződést. Azt hittem mivel semmilyen ingatlan nincs a nevemen, sosem volt, 15 millió forint alatti összegű ingatlan és 35 éves vagyok így csak 2% az illeték. De a NAV tájékoztatott hogy mivel betöltöttem a 35. Életévemet januárban így már nem vagyok jogosult az illeték kedvezményre. A helyzet az hogy munkanelküli vagyok, bankszámlam nincs. Nagymamám vette nekem dédnagyanyám ingatlanjának eladasából amihez még anyám is besegített hogy elkezdhessek saját életet elni. Megnéztem milyen kedvezményt lehet igénybe venni. Megtaláltam a "Magánszemély ( egyéni vállalkozó) fizetési kedvezményi kérelmének elbírálásához szükséges dokumentumok" megnevezésü nyomtatványt. Több kérdés is felmerült bennem miután elolvastam a kerdessorokat. Pl nem világos mi számít egy háztartásnak? Anyámék elváltak es a házat szétválasztottuk tehát mindenki külön van ( én szuterénban) még évekkel korábban de nem hivatalos társasház. Anyám aktívan dolgozik bölcsődei gondozónő, apám kisnyugdíjas. Tehát ugy számolom nem számítunk létminimum alattinak. A kérdőív mindenre kiterjedő kérdéseket tesz fel anyagi javakra pl van e 100ezer forintot meghaladó értékű műszaki cikk. (Nincs). Vagy pl a 16 os pontot nem is értem. Illetve azt hallottam hogy ha valakinek van gépjárműve az már luxuscikknek számít. Van egy kombi lada, egy kétütemű Trabant es apámnak egy régi suzuki swiftje. Tehát a lényeg hogy 2% illetékre számítottam nem 4re, es az lenne a kérdésem mekkora esélyem lenne a 2% os illetékkedvezményre, van e valakinek ezzel kapcsolatban valami tapasztalata? Vagy ez inkább csak vagyoni vájkálás, és még a végén valami miatt " visszaüthet" az egész?
Válaszokat előre is köszönöm!
K. Tamás

Szomorú örökös # 2023.08.01. 03:45

Tamás21

Azt hittem mivel semmilyen ingatlan nincs a nevemen, sosem volt, 15 millió forint alatti összegű ingatlan és 35 éves vagyok így csak 2% az illeték. De a NAV tájékoztatott hogy mivel betöltöttem a 35. Életévemet januárban így már nem vagyok jogosult az illeték kedvezményre. A helyzet az hogy munkanelküli vagyok, bankszámlam nincs......Tehát a lényeg hogy 2% illetékre számítottam nem 4re, es az lenne a kérdésem mekkora esélyem lenne a 2% os illetékkedvezményre.....?

Szerintem nincs esélyed rá. A szabály ugyanis így szól:

35 év alatti, első lakást vásárló fiatalként 50%-os kedvezményt kapunk minden 15 millió forintnál kisebb értékű, új építésű ingatlanra. A kedvezmény előfeltétele, hogy a fiatalnak még nem volt lakástulajdona, sem 5%-ot meghaladó tulajdoni hányada.

Tehát ha már 35 éves vagy, akkor nem vagy 35 év alatti így a NAV jogosan utasította el ezt.

Vagy ez inkább csak vagyoni vájkálás

A fizetési kedvezmény nem jár csak úgy automatikusan, meg kell indokolni, hogy miért kéred.
Nyilván felmérik az anyagi helyzetedet és annak alapján döntenek, ez nem vagyoni vájklálás.

drbjozsef # 2023.08.01. 04:38

Tamás21,

Az a kedvezmény nyilván nem jár.

Kérhetsz részletfizetési kedvezményt, 12 hónapra, azt simán megadják.

És igen, kérhetsz fizetési könnyítést is, de azt nemigen szokták megadni, csak kivételesen.

Beköltöztél már ebbe a lakásba, vagy tervezed a közeljövőben?

Lebowski89 # 2023.08.01. 06:22

"Automatikus részletfizetés 1 000 000 forintot meg nem haladó adótartozásra természetes személyeknek" nevű dokumentumot keress a NAV oldalán, ennyi a maximum, amit tenni lehet szerintem is.

Tamás21 # 2023.08.01. 15:55

Tisztelt Fórumozók, válaszadók!

Köszönöm a válaszokat. Azt szeretném megkérdezni hogy Önök ezzel kapcsolatos jogászok vagy hobbi szinten foglalkoznak a témával?
Nem tudom mi számít jogilag egy háztartásnak. Illetve a teljes vagyoni kérdések okozhatnak e később valamilyen galibát. Nincs titkolnivalóm csak hallottam régen rémtörténeteket :D. A részletfizetes annak segítség akinek havi fizetése van. Másnak ez nem segítség. A lentebb leírt helyzetre van esely 2% adóra vagy erre csak negatív precedens van?
A lakásba nem költöztem be, majd egyszer fogok de jelenleg felújítasra szorul. Ugyanakkor pici előrelépés az életben :)

Szomorú örökös # 2023.08.01. 18:50

Tamás21

A lentebb leírt helyzetre van esely 2% adóra vagy erre csak negatív precedens van?

Mivel betöltötted már a 35. évedet, így nincs rá esélyed.
A jogszabály egyértelmű: 35 év alatt lehet csak igénybe venni.

Majordomus # 2023.08.01. 20:28

De a részletfizetés könnyebséget jelent...

Tamás21 # 2023.08.01. 23:54

Tisztelt fórumozók!

Köszönöm a válaszokat!
Tehát az én egyedi helyzetemre nem adnának kedvezményt? Azzal már tisztában vagyok hogy jogilag automatikusan nem vagyok rá jogosult hisz 35 éves korom már betöltöttem.
Részletfizetés annak segítség aki havi fizetésből él, nincs megtakarítása vagy nagy lelki teher ekkora összeget egyszerre befizetnie, és saját agyát becsapva fizet ki ugyanennyit havi részletekben. Ráadásul egy veszélyforrás hisz ezt napra pontosan észben kell tartani nehogy késsen vele az ember mert abból is gond van miközben az életben sok minden mást is fejben kell tartani.

Szomorú örökös # 2023.08.02. 04:36

Tamás21

Hiába sírsz itt még legalább egy hétig is, akkor sem jár neked semmilyen illetékedvezmény.
De amilyen drámát előadtál eddig, szerintem neked a 2 %-os illeték kifizetése is nagy teher lenne egyben.
Részletfizetést szinte mindig adnak, fizetési halasztást meg csakis akkor, ha a helyzeted alapján jogosult vagy rá.
Meg kell alaposan indokolnod és ez nem vájkálás az anyagi helyzetedben, ennyi.

isolated # 2023.10.30. 21:00

Sziasztok, ismerősömet próbálom lebeszélni a következőről:
Két ajándékozásról csináltatna közokiratot. Az első ajándékozás az lenne, hogy az apja (vagy anyja, ezt most nem tudom) ajándékozna neki egy ingatlant. A második meg, hogy ő ajándékozna az apjának egy, az ingatlan vételárának megfelelő nagy összeget.
És persze amúgy kötelező bejelenteni az ajándékozás tényét a NAV felé 30 napon belül, úgy tudom.
Szerintem ha ellenőriznék, akkor azonnal ugranának, hogy ez nem életszerű, és hogy igazából ingatlan adásvételről van szó.
Nem lenne igazam? Meg lehet ezt lépni?
(Amúgy tényleg családon belüli adásvételről lenne szó, de nem akarnak illetéket befizetni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 06:27

LOL
Egyenesági rokonok között az adásvétel is illetékmentes.

drbjozsef # 2023.10.31. 10:44

(és a nem illetékköteles ajándékozást nem is kell bejelenteni, szóval akár így is csinálhatják. Igaz, ez két okirat, de aki úr, az fizessen.)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 11:20

a nem illetékköteles ajándékozást nem is kell bejelenteni,
Dede. Megy a B400-as.

drbjozsef # 2023.10.31. 12:17

Nem az ingatlanra gondoltam, ott az kötelező kellék.
De régen volt bejelentési kötelezettség az utalásra, készpénzre is. De már nincs, ha illetékmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 19:42

Igen, ingóra igaz.

Majordomus # 2023.10.31. 21:44

Ez jó hír.
Mondom is anyósomnak. Gondoljon a lányára.

isolated # 2023.11.07. 07:12

Köszönöm a válaszokat. Ha testvérek között menne szülőn keresztül, az viszont nem lenne ok, ugye?

drbjozsef # 2023.11.07. 09:37

isolated,

Testvérek között illetékmentes az ajándékozás, és az öröklés. A visszterhes adásvétel az viszont nem, az illetékköteles.

Ha a testvérek között sem mehet valamilyen okból az ajándékozás, akkor marad a szülőkön keresztül bonyolított adásvétel.

Pepete # 2023.11.08. 14:49

Szép napot!
Ha esetleg valaki értene hozzá és tudna segíteni.
2022-ben eladtam ingatlanomat (családi ház) és 2022-ben vettem olcsóbban egy 3 hektáros külterületi ingatlant (földtörvény szerinti eljárásban) rajta található, hivatalosan gazdasági épületnek nevezett lakóházzal.. Az ügyvéd a szerződésben külön bontotta a termőföld árát 10 millió és a gazdasági épület árát 100 millió forintra azért, hogy ne kössenek bele az engedélyezés során, miszerint 3 hektár föld nem kerülhet 110 millióba.
Másfél év elteltével megérkezett az illeték határozat, miszerint a termőföld illetékmentességét elfogadták az 5 éves elidegenítési tilalommal, viszont a gazdasági épületre kivetik a 4%-os vagyonszerzési illetéket, azaz 4 millió forintot.
Kérdésem pedig az lenne, hogy ez így rendben van-e, külön lehet-e szedni a termőföldet a rajta található "gazdasági épülettől"?
És ha esetleg igen akkor az eladott drágább családi ház miatt lehet-e illetékmentességet kérni?